Προς το περιεχόμενο

Τα σχέδια της Canonical για την αντιμετώπιση του Secure Boot των Windows 8


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισχυρή αντιπαράθεση έχει ξεσπάσει στους κόλπους της Linux κοινότητας ύστερα από την υιοθέτηση της Secure Boot τεχνολογίας στα Windows 8 από τη Microsoft, η οποία κλιμακώνεται το τελευταίο διάστημα με την απόφαση της Red Hat στις αρχές του μήνα αλλά και με τη σημερινή ανακοίνωση της Canonical για το Ubuntu. Υπενθυμίζεται ότι όλοι οι σύγχρονοι Windows 8 πιστοποιημένοι ηλεκτρονικοί υπολογιστές θα υποστηρίζουν το UEFI Secure Boot, μια τεχνολογία που αντικαθιστά το λογισμικό του Bios που είναι απαραίτητο για την εκκίνηση κάθε υπολογιστή, η οποία βασίζεται στη δημιουργία ενός κλειδιού απαραίτητου για την έναρξη του υπολογιστή. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι μόνο τα λειτουργικά συστήματα που διαθέτουν πιστοποιημένη υπογραφή θα μπορούν να εκκινούν σε κάθε υπολογιστή.

 

Η ομάδα της Ubuntu διανομής ανακοίνωσε σήμερα το δικό της τρόπο με τον οποίο οι χρήστες της θα μπορούν να έχουν παράλληλα εγκατεστημένο το λειτουργικό σύστημα των Windows 8. Συγκεκριμένα η εταιρεία δημοσίευσε ορισμένες απαιτήσεις για το UEFI, οι οποίες αφορούν τους κατασκευαστές Η/Υ. Αυτές περιλαμβάνουν την ενσωμάτωση ενός κλειδιού για το Ubuntu του οποίου το μισό (ιδιωτικό) μέρος θα αποθηκεύεται στην πλατφόρμα του Launchpad της Canonical και θα είναι υπεύθυνο για την εκκίνηση του Ubuntu. Σε αντίθεση με το κλειδί της Microsoft, η εκδοχή της Canonical δε θα μπορεί να υπογράφει την εκκίνηση διαφορετικού λειτουργικού συστήματος, εκτός αν ο χρήστης απενεργοποιήσει το Secure Boot ή εισάγει το δικό του κλειδί στη βάση δεδομένων.

 

Ubuntu-vs-Windows-8.jpg

 

Στο τέλος του σχετικού δημοσιεύματος αναφέρεται ότι το Secure Boot φέρει ορισμένες ελλίψεις στο σχεδιασμό του, κάτι που οδηγεί στην αναπόφευκτη κατάσταση όπου το κλειδί της Microsoft θα βρίσκεται εγκατεστημένο σε κάθε Η/Υ. Επίσης το δημοσίευμα καταλήγει στο συμπέρασμα ότι με το UEFI οι επιλογές των χρηστών είναι αρκετά περιορισμένες, καθώς η συγκεκριμένη τεχνολογία φέρει περιορισμούς όπως αυτό της αδυναμίας υποστήριξης πολλαπλών υπογραφών.

 

Link.png Site: neowin.net

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το θέμα δεν είναι τόσο να ενσωματώσουν άλλες διανομές το κλειδί το θέμα είναι ότι σε πολλά oem μηχανήματα και laptop κατά 95% δεν θα υπάρχει δυνατότητα για disable μετά από κάποια συμφωνία με ms....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι η MS στους όρους επιβάλει την επιλογή disable να υπάρχει

 

edit, found it:

http://www.insomnia.gr/topic/448099-η-red-hat-θα-πληρώνει-99-στην-verisign-για-να-τρέχει-το-λειτουργ/page__view__findpost__p__4777104

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος δεν πάρει έτοιμο μηχάνημα αλλά κάνει μία δική του σύνθεση χωρίς προεγκατεστημένο OS το πρόβλημα παραμαίνει? ρωτάω γιατί έχω χάσει λίγο την μπάλα με τον τρόπο που θα δουλεύει αυτό το σύστημα με τα κλειδιά!

 

Αν θέλω να βάλω Ubuntu Θα πρέπει να πάρω άλλο board και αν θέλω win8 άλλο? Υπάρχει δυνατότητα απενεργοποίησης από ότι κατάλαβα του secure boot, αλλά αν το απενεργοποιήσω θα bootαρει σε win8?

 

Και μία τελευταία ερώτηση: Γιατί μας κάνουν τι ζωή δύσκολη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είναι το imei στα κινητά έτσι θα είναι αυτό το κλειδί.. Σε βάθος 10ετίας όλα θα γίνονται επώνυμα στο ίντερνετ..

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουστ ρε! Μας σκίζεται από χίλιες μπάντες, θέλετε να έχετε και το κουμάντο σε υλικά αγαθά που αγοράζουμε!

 

Το Hardware που αγοράζουμε είναι δικό μας και δεν πρέπει να έχει περιορισμούς που προβλέπει η συμφωνία του κατασκευαστή με μια εταιρία εταιρία software. Για άλλη μια φορά η MS πάει να εκμεταλλευτεί την κυρίαρχη θέση της στην αγορά εις βάρος της ίδιας της αγοράς.

 

Πρέπει η κοινότητα -και ειδικά του LINUX- να αντισταθεί. Δεν είναι λύση το να έχουν κλειδιά οι major distros. Τι λύση είναι αυτή; Εγώ μπορεί να θέλω στο πισί μου να κάνω οτιδήποτε, να μπουτάρω ΔΙΚΟ ΜΟΥ OS, γραμμένο από τα χεράκια μου,δε μπορεί να επικρατήσει τέτοια λογική.

Η γνώμη μου είναι πως οι καταναλωτές πρέπει να μποϋκοτάρουν τέτοιες πρακτικές. Από εκεί που η χαρά του PC είναι να μπορεί να σταθεί με διαφορετικές πλατφόρμες λογισμικού. κλειδώνουμε το hardware, όπως είναι στα κινητά. Γιατί να μην αγοράζεις δηλαδή το hardware που σου αρέσει και να περνάς ότι θες πάνω του από τη στιγμή που τεχνικά υπάρχει η δυνατότητα; Γιατί αν υπήρχε η δυνατότητα να μην πέρναγαν στα iphone android, στα samsung iOS, στα Νοκια android κτλ; Εκεί, οκ υπάρχουν τεχνικοί περιορισμοί. Γιατί πρέπει ο χρήστης να περιορίζεται από τεχνιτά εμπόδια αντί να μπορεί να κάνει ότι θέλει με το υλικό του; Τι τρικλοποδιές είναι αυτές... Και αυτά τα "για το καλό και την ασφάλειά σας" τα ακούω βερεσέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην διαδίδονται ανακρίβειες και επειδή έχω κουραστεί να διαβάζω: η MS αυτό η MS εκείνο:

http://www.insomnia.gr/topic/448099-η-red-hat-θα-πληρώνει-99-στην-verisign-για-να-τρέχει-το-λειτουργ/page__view__findpost__p__4777104

 

δεν υποχρεώνει κανέναν κατασκευαστεί να έχει το secure boot μόνιμα ενεργό. Δεν μας ενοχλεί λοιπόν αν θέλουμε να έχουμε linux.

 

Θα κάνω edit να το βάλω και στο πρώτο μου reply.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δεν υποχρεώνει κανέναν κατασκευαστεί να έχει το secure boot μόνιμα ενεργό. Δεν μας ενοχλεί λοιπόν αν θέλουμε να έχουμε linux.

 

 

Το θέμα είναι ότι ο χρήστης θα πρέπει να το απενεργοποιεί, και ως γνωστόν ο χρήστης δεν θέλει/φοβάται να μπλέκει με τέτοια πράγματα. Και γενικά όλο το θέμα είναι χαζό με το secure boot. Μαμακίες της M$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω αν τα windows 8 απαιτούν secure boot για να εκιννήσουν γιατί κάτι τέτοιο θα καταργούσε την δυνατότητα dual boot που έχουμε μέχρι σήμερα. Να πω την αλήθεια έχω την εντύπωση ότι τα windows 8 θα είναι εμπορική αποτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι ο χρήστης θα πρέπει να το απενεργοποιεί, και ως γνωστόν ο χρήστης δεν θέλει/φοβάται να μπλέκει με τέτοια πράγματα. Και γενικά όλο το θέμα είναι χαζό με το secure boot. Μαμακίες της M$

Μισό λεπτό.

Να το απενεργοποιήσει για να βάλει άλλο linux distribution; Και δεν θέλει να μπλέξει με μια απλή απενεργοποίηση;

Δεν ξέρω αν έχω καταλάβει πλήρως τι παίζει με το secure boot, αλλά νομίζω πως οι χρήστες που περιγράφεις οτι δε θέλουν να μπλεχτούν δεν θα το καταλάβουν καν οτι έχει αλλάξει το bios και έχει γίνει uefi κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι ο χρήστης θα πρέπει να το απενεργοποιεί, και ως γνωστόν ο χρήστης δεν θέλει/φοβάται να μπλέκει με τέτοια πράγματα. Και γενικά όλο το θέμα είναι χαζό με το secure boot. Μαμακίες της M$

Δεν θέλει να μπλέξει με το UEFI και θέλει να μπλέξει με Linux;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό λεπτό.

Να το απενεργοποιήσει για να βάλει άλλο linux distribution; Και δεν θέλει να μπλέξει με μια απλή απενεργοποίηση;

Δεν ξέρω αν έχω καταλάβει πλήρως τι παίζει με το secure boot, αλλά νομίζω πως οι χρήστες που περιγράφεις οτι δε θέλουν να μπλεχτούν δεν θα το καταλάβουν καν οτι έχει αλλάξει το bios και έχει γίνει uefi κτλ κτλ.

 

Έλα ας μην είμαστε υπερβολικοί. Πλέον το να βάλεις λίνουξ είναι 4 next... Δεν είναι τόσο το θέμα της δυσκολίας της απενεργοποίησης, αλλά το τι θα κυκλοφορεί. Δηλαδή θα λένε "μην απενεργοποιείτε το secure boot δεν θα είναι ασφαλές το pc σας, θα κολλάτε ιούς" και θα κυκλοφορούν και φήμες του τύπου "θα ακυρώσεις την εγγύηση, δεν θα δουλεύει σωστά" και 1002 άλλα τέτοια που όσο ναναι θα κάνουν διστακτικούς τους χρήστες. Και εγώ ακριβώς δεν ξέρω τι παίζει, αλλά μπορεί να είναι πιθανό να μην σε αφήνει να βάλεις έναν driver αν δεν είναι ενεργοποιημένο, σε φάση το λειτουργικο να σου λέει δεν μπορώ να το κάνω verify το exeutable οπότε fail, και διάφορα άλλα. Αν και καλό θα ήταν να περιμένουμε να βγει πριν μιλήσουμε.. Πολλά ακούγονται και κανείς δεν ξέρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ας μην είμαστε υπερβολικοί. Πλέον το να βάλεις λίνουξ είναι 4 next... Δεν είναι τόσο το θέμα της δυσκολίας της απενεργοποίησης, αλλά το τι θα κυκλοφορεί. Δηλαδή θα λένε "μην απενεργοποιείτε το secure boot δεν θα είναι ασφαλές το pc σας, θα κολλάτε ιούς" και θα κυκλοφορούν και φήμες του τύπου "θα ακυρώσεις την εγγύηση, δεν θα δουλεύει σωστά" και 1002 άλλα τέτοια που όσο ναναι θα κάνουν διστακτικούς τους χρήστες. Και εγώ ακριβώς δεν ξέρω τι παίζει, αλλά μπορεί να είναι πιθανό να μην σε αφήνει να βάλεις έναν driver αν δεν είναι ενεργοποιημένο, σε φάση το λειτουργικο να σου λέει δεν μπορώ να το κάνω verify το exeutable οπότε fail, και διάφορα άλλα. Αν και καλό θα ήταν να περιμένουμε να βγει πριν μιλήσουμε.. Πολλά ακούγονται και κανείς δεν ξέρε

Έστω οτι κάποιος ξέρει τι σημαίνει "άλλο λειτουργικό εκτός απο windows". Και έστω οτι κάποιος έχει αποφασίσει να βάλει μια διανομή linux, έστω μια απο τις ευκολότερες ubuntu/mint κτλ.

Αυτός ο χρήστης θα φοβάται να απενεργοποιήσει το secure boot;

Ποιος να τα διαδίδει αυτά; Αν α διαδίδει η ms ότι δεν θα είναι ασφαλείς, θα χάσουν την εγγύηση κτλ τότε ναι ίσως γίνουν διστακτικοί. Αλλά δεν θα γίνει αυτά. Οι άλλες διαδόσεις δεν περνάνε στα αυτιά του αρχάριου χρήστη. Όπως δε περνάνε και οι προτάσεις ασφαλείας, μην κατεβάζετε πειρατικά προγράμματα για λόγους ασφαλείας κτλ. Που το διαδίδουν και όλοι.

 

Θα δείξει βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...