Προς το περιεχόμενο

μακροχρόνια μίσθωση δωματίου σε ξενοδοχείο


FedonasP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλά 210 αποκλείεται και μάλιστα για ένα μηνα κτλ... εκτος αν το είχε ο φίλος του το ξενοδοχείο η κάτι τέτοιο αλλα γενικά μου φαίνεται μούφα όλο το story (μετά συγχωρήσεως)

 

επειδή μάλλον δεν υπάρχουν άτομα με ανάλογες εμπειρίες η που έστω να το έχω ψάξει θα πάρω σβάρνα το google και θα αρχίσω τα τηλεφωνα και αν βγάλω άκρη θα σας ενημερώσω.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν έχω να απολογηθώ για τίποτα οι τρόποι μου μια χαρά είναι απλά δεν μου φάνηκαν φερέγγυες οι πληροφορίες σου για 2 λόγους..

 

αποστεριόρι γιατί λες ότι ήσουν σε σουίτα σε τουριστικό νησί με τουρίστριες πισινες και δεν συμμαζεύεται και έδινες 210 euro τον μηνα.

 

και απριόρι γιατί τα έλεγες "μασημένα" στην αρχή απλά έδωσες μια αρνητική άποψη παρα το γεγονός ότι ήσουν σε σουίτα κτλ

 

μετά (ενώ δεν ήσουν ευχαριστημένος) λες ότι εκεί που ήσουν είχε και πισινα

 

και τέλος ότι έδινες 210 euro/μήνα για όλα αυτά γενικά δηλαδή αντιφατικά πράματα..

 

οποτε έχω κάθε δικαίωμα να πιστεύω πως δεν ισχύουν αυτά που λες και δεν καταλαβαίνω γιατί σε προσβάλει αυτό σε έναν διάλογο δεν είναι απαραίτητα όλοι να συμφωνούμε αλλιώς δεν θα είχε νόημα ο διάλογος.

 

Έμεινα σαν φοιτητής περίπου για δύο χρόνια σε ξενοδοχείο στην επαρχία και μπορώ να σου πω ότι έχει τα θετικά και τα αρνητικά.

 

Τα θετικά είναι ότι δεν πληρώνεις τίποτε άλλο εκτός από το δωμάτιο οπότε δεν θα έχεις το ανγχος για ρεύμα, νερό, κοινόχρηστα, τηλέφωνο κλπ κλπ.

 

Επίσης θα έχεις πάντα ζεστό νερό, καλή θέρμανση και air condition το καλοκαίρι και καθαρά σεντόνια όπως επίσης δεν θα χρειάζεται να κανείς δουλιές σπιτιού.

 

Τα αρνητικά είναι ότι ο χώρος είναι πολύ μικρός σε σχέση με ένα σπίτι οπότε δεν θα μπορείς να έχεις πολλά δικά σου πράγματα αλλά ούτε να δεκτεις επισκέψεις.

 

Θα πρέπει να περιοριστείς στο ίντερνετ που προσφέρει το ξενοδοχείο και πολύ πιθανών να είναι κακής ποιότητας και να χρειάζεται να το πληρώσεις.

 

Τέλος το δωμάτιο του ξενοδοχείου είναι λίγο κρύο και δεν μπορείς να θεθείς μαζί του και να νιώσεις άνετα αφού θα είναι για όσο μηνεις ένας χώρος ξένος που κάποιος άλλος έφτιαξε.

 

Η απόφαση είναι δικιά σου.

 

Επίσης

 

 

και πως έκανες το κοννέ? ήξερες από κάπου ότι μισθώνει το ξενοδοχείο δωμάτια για μεγάλα χρονικά διαστήματα η απλά πηγες στην ρεσεψιόν και τους είπες ότι θέλεις πχ ένα δωμάτιο για ένα χρόνο και ζήτησες να σου κάνουν καλύτερη τιμή λόγω "κατανάλωσης" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω το υπονοούμενο ... εγώ είπα ότι δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε όχι ότι απαγορεύεται στον διάλογο να συμφωνείς :)

 

και τέλος δεν σε λέω ψεύτη κατ ανάγκη μπορεί απλά να κανεις την πλακα σου η μπορεί (όπως είπα πιο πριν) να ισχύει αυτό που λες αλλα επειδή έχεις κολλητό/συγγενή κτλ τον ξενοδόχο ή απλα να τρολλάρεις και ακόμη και τώρα να το κανεις αυτο θέλοντας να προκαλέσεις μια αντιπαράθεση :)

 

δεν φταίω εγώ το patern που ακολουθησαν τα post σου με ανάγκασε να αποκτήσω το συγκεκριμένο συμπέρασμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετοι φοιτητές ή καθηγητές μένουν σε τέτοια ξενοδοχεία η μάλλον ενοικιαζόμενα δωμάτια.

Αυτά συνήθως είναι γύρω στα 15-20 τετραγωνικά το πολύ, έχουν ένα κρεβάτι, συνήθως διπλό, μια κουζίνα με ψυγείο και φούρνο, και φυσικά μπάνιο με πλυντήριο.

Συνήθως παρέχουν και ασύρματο ή ενσύρματο ίντερνετ.

Το κόστος μαζί με νερά, ρεύματα και ιντερνετ πάει από 300 εως 330 άντε 350 στη χειρότερη.

 

Αυτό βέβαια ισχύει για την επαρχία. Τα ξενοδοχεία στο κέντρο της Αθήνας δε ξέρω τι τιμές βάζουν και αν έχουν και κουζίνα.

 

Τα παραπάνω τα γνωρίζω από πρώτο χέρι μιας που έχω 2 πολύ κοντινά μου άτομα που γυρνανε κάθε χρόνο την Ελλάδα όντας αναπληρωτές καθηγητές :-)

 

Bέβαια εδω θα πρέπει να τονισω πως παίζει σπουδαίο ρόλο και το μέρος. Για παράδειγμα σε νησί, ναι μεν μπορει να σου πουνε 280 ευρω όλο το πακέτο αλλά τον Ιούλιο και τον Αυγουστο θα σου ζητήσουν να λείπεις επειδή ειναι τουριστική εποχή και αλλάζει το τιμολόγιο (προσπαθουν να βγάλουν κανα φράγκο οι άνθρωποι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δεν έχω να απολογηθώ για τίποτα οι τρόποι μου μια χαρά είναι απλά δεν μου φάνηκαν φερέγγυες οι πληροφορίες σου για 2 λόγους..

 

αποστεριόρι γιατί λες ότι ήσουν σε σουίτα σε τουριστικό νησί με τουρίστριες πισινες και δεν συμμαζεύεται και έδινες 210 euro τον μηνα.

 

και απριόρι γιατί τα έλεγες "μασημένα" στην αρχή απλά έδωσες μια αρνητική άποψη παρα το γεγονός ότι ήσουν σε σουίτα κτλ

 

μετά (ενώ δεν ήσουν ευχαριστημένος) λες ότι εκεί που ήσουν είχε και πισινα

 

και τέλος ότι έδινες 210 euro/μήνα για όλα αυτά γενικά δηλαδή αντιφατικά πράματα..

 

οποτε έχω κάθε δικαίωμα να πιστεύω πως δεν ισχύουν αυτά που λες και δεν καταλαβαίνω γιατί σε προσβάλει αυτό σε έναν διάλογο δεν είναι απαραίτητα όλοι να συμφωνούμε αλλιώς δεν θα είχε νόημα ο διάλογος.

 

 

 

 

και πως έκανες το κοννέ? ήξερες από κάπου ότι μισθώνει το ξενοδοχείο δωμάτια για μεγάλα χρονικά διαστήματα η απλά πηγες στην ρεσεψιόν και τους είπες ότι θέλεις πχ ένα δωμάτιο για ένα χρόνο και ζήτησες να σου κάνουν καλύτερη τιμή λόγω "κατανάλωσης" ?

Ειχα ακουσει οτι γυνεται και το εψαξα και πηγα και πηρα προσγορες απο ολα τα ξενοδοχεια που δεχονταν φοιτητες.

 

Αααα κατι πολυ σημαντικο που ξεχασα να σου πω σε περιοχες οπως η Καβαλα υπαρχουν περιοδη με πολυ τουρισμο που μεσα στο συμβολαιο εξαιρουνται και δεν μπορεις να μενεις.

 

Ετσι σε εμενα λογω του καρναβαλιου της Ξανθης επρεπε τα 2 τελευταια ΠΣΚ των Αποκρεων αλλα και το Πασχα να φευγω προσορινα απο το δωματιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τουριστριες !!!

Πονηρουλη.... :P

 

Προς στιγμήν με τα κόκκινα νόμιζα πως διάβαζα ανορθόγραφη παρατήρηση του paredwse...

Κανεις δεν ειναι ασφαλτος :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν σκέφτηκα μήπως υπο περιπτώσεις συμφέρει η διαμονή ενός ατόμου σε ξενοδοχείο.. με budget περίπου 400 euro τον μηνα

 

οι απαιτήσεις σε χώρους δεν υπάρχουν τα βασικά να έχει μονο.

 

Μιλάμε για ξενοδοχεία στην αθηνα (κέντρο αλλα και ευρύτερες περιοχές (καλλιθέα,πειραιάς,περιστέρι,χαλάνδρι,ζωγράφου κτλ)

 

περισσότερο το σκέφτομαι για τις επιπλέον παροχές (φρέσκα σεντόνια, καθαρίστρια, reception κτλ)

 

Υπάρχουν καταρχήν τέτοιες λύσεις? συμφέρουν? έχει κανένας σχετική εμπειρία?

 

Φίλε μου χωρίς να γνωρίζω λύσεις για Αθήνα, οστώσω μου έχει τύχει κατά καιρούς παλιότερα να μένω σε επαρχιακά ξενοδοχεία για διάστημα 2-3 βδομάδων, νομίζω ότι δεν συμφέρει καταρχάς από οικονομική άποψη. Δεν πρόκειτε πουθενά να βρεις κάτω από 500 το μήνα πολύ απλά σε αξιόλογο ξενοδοχείο. Και αν στο αφήσουν τόσο θα είναι πολύ καλά... Μπορείς κάλλιστα να αρχίσεις να ρωτάς ξενοδοχεία έστω και τηλεφωνικά και να παίρνεις προσφορές.

 

Τώρα βέβαια θα μου πεις ότι έτσι όπως μας κάνανε ούτως ή άλλως και ενοίκιο να μην έχεις ο κούκος αηδόνι σου στοιχίζει με τα χαράτσια και τους λογαριασμούς, αλλά σκέψου απλά ότι το ξενοδοχείο δεν είναι "σπίτι" με την έννοια ότι θα φέρνεις δικά σου πράγματα ή θα μπορείς να φωνάζεις τους φίλους σου να κάθεστε, λόγω περιορισμένων χώρων. Αν είσαι διατεθειμένος να κάνεις τέτοιες παραχωρήσεις σκέψου το, αλλιώς βρες κανονικό σπίτι και νοίκιασε. Μία ή άλλη θα σου έρχεται μη νομίζεις.

 

Γκαρσονιέρες πάντως βρίσκεις πολύ καλες αυτές τις εποχές σε αυτά τα χρήματα λουκούμια. Εξαρτάται βέβαια από περιοχή και τετραγωνικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Στα χρονια που περασαν, απο τοτε που ανοιχτηκε το τοπικ αυτο, λογω κρισης στην Ελλαδα, λογικα πρεπει να εχουν πεσει οι τιμες.

Θα με ενδιεφερε να ξερω παντως αν υπαρχουν λυσεις διαμονης 'all inclusive', οχι με την τουριστικη εννοια βεβαια, αλλα εννοοντας να πληρωνεις ενα τελικο-συνολικο ποσο, και να ειναι ολα μεσα, διαμονη-νερο-ρευμα-internet κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ενοίκια πλέον έχουν πέσει τόσο πολύ που δεν συμφέρει να δίνει 300 και ευρώ τον μήνα για ξενοδοχείο. Εκτός αν είναι τίποτα σαν αυτό στην πάτρα που είναι ιδιωτικές εστίες μόνο για φοιτητές.

 

http://www.smik.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...