Προς το περιεχόμενο

Nexus 7: Η Google αποκαλύπτει το δικό της tablet


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Apple fanboys? Ξεχνάς ότι κάνει και 3 με 4 φορές λιγότερα. εσύ που γουστάρεις να τα σκας' date=' σκάστα... άλλωστε ο επαγγελματισμός στα tabets είναι μεγάλη υπόθεση... εκεί γράφεις τις εκθέσεις της δουλειάς σου κτλ κτλ ε; Ε ΡΕ JUMBO ΠΟΥ ΣΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ...

 

Το ταμπλετάκι είναι έπος και αφήστε τα μήλα να κλαίγονται... αυτοί αν δεν δώσουν μια χιλιάρα τουλάχιστον για να κάνουν tweets και fb surfing δεν αντέχουν... τι; να μας πούνε και φτωχούς με το nexus; α πα πα πα πα[/quote']

 

Σίγουρα όποιος έδωσε τόσα λεφτα για iPad μόνο και μόνο για το fb είναι....

Αλλα αυτο δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να κάνεις και σοβαρή δουλεια με ένα pad είτε nexus είναι είτε iPad...

Μην ξεχνάς και τις τιμές των αντίστοιχων pads,tabs κτλ. άλλων εταιρειών, που ξέρω ότι δεν σε ενοχλούν τόσο όσο της apple,αλλα πίστεψε με και αυτοι που τα έχουν τώρα κλαίγονται....

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Παίζει και να συγχρηματοδοτείται από "τους επάνω" που θέλουν τα δεδομένα μας online και όχι σε SD μαζί μας ' date='

γι αυτό πάει φθηνά η συσκευή :shifty: ναι ντε , για αυτούς που ελέγχουν το Cloud λέω :shifty:

 

“whoever controls the information, controls the world”

*some random cobol programmer[/quote']

Αν και η λογική σου έχει μια βάση αν το δεις αρκετά μακροχρόνια, για την ωρα δε νομίζω ότι στοχεύουν εκεί.. Δεν έχει καμία σχεση το cloud με την sd. Έχουν τελείως διαφορετική χρηση. Και αυτοι που γραφούν συχνα "εχω και 25 giga στο dropbox αρα ειμαι μια χαρά" απλα δεν ξερουν τι γραφούν..

Πριν 2-3 μερες κατέβασα στο pc ένα αρχείο με 60 ebooks. Ταυτόχρονα τα ανεβαζα και στο dropbox. Τα διαβάζω οσα διαβάζω στο sgs2 όμως. Ε, το να κάθομαι να κάνω download απο το dropbox στο sgs2 ειναι απλα απαράδεκτο. Ακόμα και με wifi δεν κατεβαζεις έτσι άνετα 50 mb (ένα ebook) .Για δυκτιο ξεχασε το.. Με 25€ παίρνεις 32 giga sd..

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες να ρωτήσω εγώ κάτι εντελώς καλοπροαίρετα?

Κάνοντας σύγκριση ανάμεσα στο Nexus 7 και το Nexus βλέπουμε πώς το 7 έχει:

καλύτερη CPU,καλύτερη GPU, 2.5 ίντσες μεγαλύτερη οθόνη διαφορετικής όμως τεχνολογίας, μπαταρία

με 3 φορές μεγαλύτερη χωρητικότητα.

Τα Bluetooth, WiFi, NFC, GPS είναι κοινά.

Το Nexus όταν βγήκε είχε 600Ε και τώρα είναι στα 400.

Το 7 είναι στα 200$.

Και αναρωτιέμαι.

Η κεραία και το κύκλωμα για την επικοινωνία με τα δίκτυα κινητής είναι που ανεβάζουν τόσο το

κόστος απόκτησης ενός κινητού ή όλα τα σύγχρονα smartphone είναι υπερτιμημένες συσκευές?

Στη θέση του Nexus πάει οποιοδήποτε σύγχρονο κινητό τηλέφωνο.

1. 3g modem κάνα 70 ευρώ είναι........ (ο ναι......)

2. τα υπόλοιπα κυκλώματα με κεραία κλπ κάνα 15 ευρώ

3. βάλε την πίσω camera

4. βάλε μεγαλύτερο stoage και μερικά ακόμη

5. μικρότερη οθόνη με ίδια ανάλυση = ποιο ακριβή

 

και τζαααααααααααα ένα 500 ευρώ από τα πουθενααααααααα

 

Θα προτιμούσα να μην είχε gps και να έβαζαν microsd θύρα

το gps το είχε το chipset ενσωματωμένο δεν το έβαλαν σαν κάτι πρόσθετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hdmi θα εχει μεσω microUsb υποδοχης οπως εχουν ολες οι τελευταιες android συσκευες τουλαχιστον.

 

Επισης -χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος,γιατι το διαβασα σε ξενα φορα- θα εχει δυνατοτητα hub η usb του, αρα θα του βαζουν τις ταινιες απευθειας απο τους σκληρους. Μια χαρα!

 

Παιδια θα μπορουσε να ειχε και micro sd και hdmi κανονικη και καμερα και και και... αλλα και παλι η τιμη του ειναι τρομερη ετσι.

 

Για το hdmi δειτε μια ματια σε mhl (καπως ετσι) ανταπτορα. Βασικα ολα μετα απο εποχη galaxy s, nexus s -που εχουν παλιο hw και δε το υποστηριζουν- το κανουν. Δε κανει πολλα ο ανταπτορας. Η εικονα ειναι τελεια στην hdtv και μερικα κινητα καταλαβαινουν τη λειτουργια και γυρνανε σε landscape μολις μπει ο ανταπτορας στη usb. Μην ανησυχειτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apple fanboys? Ξεχνάς ότι κάνει και 3 με 4 φορές λιγότερα. εσύ που γουστάρεις να τα σκας' date=' σκάστα... άλλωστε ο επαγγελματισμός στα tabets είναι μεγάλη υπόθεση... εκεί γράφεις τις εκθέσεις της δουλειάς σου κτλ κτλ ε; Ε ΡΕ JUMBO ΠΟΥ ΣΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ...

 

Το ταμπλετάκι είναι έπος και αφήστε τα μήλα να κλαίγονται... αυτοί αν δεν δώσουν μια χιλιάρα τουλάχιστον για να κάνουν tweets και fb surfing δεν αντέχουν... τι; να μας πούνε και φτωχούς με το nexus; α πα πα πα πα[/quote']

 

Το ios δεν θα το φτασει και αυτο ειναι δεδομενο αλλα για την τιμη του πολυ καλη επιλογη θα ειναι για αρκετο κοσμο.. Απλα αγαπητε μου δεν χρειαζεται να ειρωνευεσαι αυτους που εχουν apple..και αν θες να ειρωνευτεις τον συγκεκριμενο επειδη μιλησε κι αυτος καπως μην γενικοποιεις.. Ευχαριστω

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hdmi θα εχει μεσω microUsb υποδοχης οπως εχουν ολες οι τελευταιες android συσκευες τουλαχιστον.

 

Επισης -χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος' date='γιατι το διαβασα σε ξενα φορα- θα εχει δυνατοτητα hub η usb του, αρα θα του βαζουν τις ταινιες απευθειας απο τους σκληρους. Μια χαρα!

 

Παιδια θα μπορουσε να ειχε και micro sd και hdmi κανονικη και καμερα και και και... αλλα και παλι η τιμη του ειναι τρομερη ετσι.

 

Για το hdmi δειτε μια ματια σε mhl (καπως ετσι) ανταπτορα. Βασικα ολα μετα απο εποχη galaxy s, nexus s -που εχουν παλιο hw και δε το υποστηριζουν- το κανουν. Δε κανει πολλα ο ανταπτορας. Η εικονα ειναι τελεια στην hdtv και μερικα κινητα καταλαβαινουν τη λειτουργια και γυρνανε σε landscape μολις μπει ο ανταπτορας στη usb. Μην ανησυχειτε![/quote']

Κάτι μου λεει ότι σχεδόν τίποτα απο αυτά δε θα ισχύει.

Επειδή πολλές συσκευες παίρνουν ανταπτορα για να συνδέσεις σε hdmi, δεν ειναι στάνταρ. Θέλουν και υποστηρίζουν κάτι τέτοιο. Εδω ειμαι σχεδόν βέβαιος χωρίς να ξέρω τίποτε, ότι δεν θέλουν. Το ιδιο για σκληρό δισκο. Θα περιμένουμε να δουμε..

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να μην το έχει by default η google' date=' για εξωτερικό δίσκο stickmount

GALAXY NEXUS: RUNNING ICL53F FIRMWARE OR NEWER ONLY !!! γραφει.. Νομίζω πρέπει το hardware να υποστηρίζει τέτοια δυνατότητα. Διαφορετικά με τέτοιες λύσεις θα υποστηρίζαν όλα τα smartphone otg. Κάτι που δεν ισχύει. Και εδω πιστεύω ότι δε θα υποστηρίζει.. Οπότε αυτο που γραφεις δεν ισχύει.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι για να ανταγωνιστεί το surface, αλλά και πάλι είναι όντως στο 1/3 της τιμης :-D.

 

oldnew, υπομονή σε λίγο καιρό θα ξέρουμε.

 

Επίσης η συσκεύη έχει τα λεγόμενα pogo pins, που θα είναι μαλλον για dock, για hdmi κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hdmi δε παιζει ε;κριμα...αλλα οπως και να χει σ αυτη τη τιμη ειναι κορυφαια επιλογη...

Καλα αυτο το HDMI τι το θελουν ολοι;. Upscale την εικονα του κινητου κανει, δεν κανει render σε 1080p natively. Οποτε δεν κανει για ταινιες. Οσο για σερφαρισμα/ταινιες, πρέπει να κοιτας συνεχως την οθονη του κινητου για να ξερεις τι να πατησεις. Σημ: Εχω HDMI στο Optimus 2X μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει η δυνατοτητα να συνδεσω στικακι με το usb mini και να το χρησιμοποιω σαν αποθηκευτικο μεσο?δεν θεωρειτε πιθανο την κυκλοφορια περιφερειακων οπως βαση με πληκτρολογιο π να χει και εισοδο για σδ καρτα και ισως εξοδο hdmi?θα ταν ιδανικο πιστεθω κατι τετοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...