Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Ποιο antivirus προτιμάτε; 01/07/12 – 31/12/2012


alexzzz

Ψηφοφορία: Ποιο antivirus προτιμάτε; 01/07/12 – 31/12/2012  

323 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο antivirus προτιμάτε;

    • avast!
    • AVG Anti-Virus
    • Avira AntiVir
    • BitDefender
    • ClamAV / ClamWin
    • Comodo Antivirus
    • Microsoft Security Essentials
    • PC Tools AntiVirus
    • F-Secure Anti-Virus
      0
    • G Data AntiVirus
    • Kaspersky Anti-Virus
    • McAfee AntiVirus Plus
    • ESET NOD32 Antivirus
    • Norton AntiVirus
    • Panda Antivirus Pro
    • Trend Micro Titanium AntiVirus Plus
    • Άλλο (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα ποιο)
    • Κανένα (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα γιατί όχι)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανάμεσα σε MSE και Avira δηλαδή είναι καλύτερο το Avira ε?

γνωμη παντα αλλα νομιζω καλύτερο οτι ειναι το avira σε οσα μηχανηματα το εγκατεστησα εκανε την δουλεια του μια χαρα, αλλα αυτα τα popup ειναι λιγο εκνευριστικα

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ειμαι σε διλλημα. Θελω internet security οχι απλο antivirous και ειμαι αναμεσα σε norton internet security, bitdefender, kaspersky. Με ενδιαφερει η οσο καλυτερη προστασια και η καλη βαση απογραφης ιων αλλα δεν θελω να ειναι και πολυ βαρυ παρολλο που ειμαι με i7 2630qm. 8gb ram. Απο τα περισσοτερα reviews που εχω διαβασει βλεπω οτι το bitdefender βρισκεται παντα στην πρωτη ή δευτερη θεση, τι λετε; Βασικα αυτη τη στιγμη ειμαι με norton 360 και ληγει η trial χωρις να μπορεσω να το "ρεσεταρω" και ψαχνω για αντικαταστατη. Τελoς να πω οτι οσο αφορα τα απλα αντιβιοτικα προτιμω avast σε συνδιασμο με καποιο antimalaware, αλλα πρεπει να αναγνωρισω την ανωτεροτητα ενος internet security.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ψάχνουν να βρουν λύση για προστασία οικογενειακού υπολογιστή και κυρίως όταν τον χειρίζονται παιδιά (ή και σε άλλες περιπτώσεις αρχάριων χρηστών που χρησιμοποιούν τον υπολογιστή για τα βασικά, fb, office κτλ), που δεν καταλαβαίνουν πολλά απο popups, επισκέπτονται όμως πολλές σελίδες με άγνοια κινδύνου, επιτρέποντας παράλληλα να τρέχουν κανονικά έμπιστα προγράμματα και παιχνίδια, νομίζω πως πρέπει να δοκιμάσουν το comodo internet security με μερικές ρυθμίσεις διαφορετικές απο τις default.

Αυτές είναι:

-Εγκαθιστούμε το comodo και απο τις advanced επιλογές επιλέγουμε να μη μπει το GeekBuddy. Ενημερώνουμε και αφήνουμε να κάνει το scan.
-Εφόσον είμαστε σίγουροι οτι έχουμε καθαρό υπολογιστή, τρέχουμε μέσα απο το CIS το rating scan, και ό,τι βρει σε unrecognized, το κάνουμε trusted. 

-Αλλάζουμε το configuration preset σε proactive mode για μέγιστη προστασία. Αυτό είναι στο Tasks->Αdv. Tasks->Advanced settings->General settings->Configuration. Θα θέλει reboot.

- Μέσα απο τα adv settings, στην ενότητα Defence+, απενεργοποιούμε το HIPS, και στο behavior blocker το βάζουμε να τρέχουν όλες οι άγνωστες εφαρμογές ώς restricted ή αν θέλετε μεγαλύτερη συμβατότητα και λιγότερη ασφάλεια όμως το βάζετε limited. Απο κάτω απενεργοποιούμε το detect installers, για να μην ενοχλεί στις εγκαταστάσεις.

-Βγαίνουμε απο τα advanced settings, και στο παράθυρο tasks->firewall tasks, επιλέγουμε stealth ports και πατάμε στο block all incoming connections.

 

Τώρα, το τελευταίο έχει ως εξής. Αν θέλουμε να μην υπάρχει κανένα popup που απαιτεί λήψη απόφασης, στο adv. settings->firewall, επιλέγουμε το "do not show any popup" και επιλέγουμε block requests. Έτσι δεν θα έχει σύνδεση με το διαδίκτυο κάθε άγνωστο installer (εννοούμε χωρίς υπογραφή απο γνωστή εταιρεία) ή άγνωστη εφαρμογή (ένα σπασμένο παιχνίδι δεν αναγνωρίζεται άρα έχουμε πρόβλημα αν απαιτεί internet). Για παιδιά ή για χρήστες που ούτως ή άλλως δεν αναλαμβάνουν απο μόνοι τους να κατεβάσουν σπασμένα προγράμματα και παιχνίδια και λειτουργούν σε ένα ήδη σεταρισμένο υπολογιστή είναι μια χαρά, καθότι μπλοκάρει τα πάντα, χωρίς κανένα popup.

 

Όποια εφαρμογή δείχνει να μη λειτουργεί καλά, θα βρίσκεται στη λίστα με τα unrecognized files. Απο εκεί μπορούμε να το κάνουμε trusted, άρα δεν φιλτράρεται ούτε απο το firewall ούτε μπαίνει σε restricted mode.

 

παιδια ειμαι σε διλλημα. Θελω internet security οχι απλο antivirous και ειμαι αναμεσα σε norton internet security, bitdefender, kaspersky. Με ενδιαφερει η οσο καλυτερη προστασια και η καλη βαση απογραφης ιων αλλα δεν θελω να ειναι και πολυ βαρυ παρολλο που ειμαι με i7 2630qm. 8gb ram. Απο τα περισσοτερα reviews που εχω διαβασει βλεπω οτι το bitdefender βρισκεται παντα στην πρωτη ή δευτερη θεση, τι λετε; Βασικα αυτη τη στιγμη ειμαι με norton 360 και ληγει η trial χωρις να μπορεσω να το "ρεσεταρω" και ψαχνω για αντικαταστατη. Τελoς να πω οτι οσο αφορα τα απλα αντιβιοτικα προτιμω avast σε συνδιασμο με καποιο antimalaware, αλλα πρεπει να αναγνωρισω την ανωτεροτητα ενος internet security.


Σε σειρά προστασίας: Kaspersky-Bitedefender (νομίζω ισόπαλοι)>Norton.
Σε σειρά πόρων: Norton>Kaspersky>BitDefender.

Λειτουργούν διαφορετικά τα 3 αυτά προγράμματα. Καλό είναι να τα δοκιμάσεις με free trial. Το kaspersky δεν είναι πολύ πιο βαρύ απο το norton, αλλά το bitdefender είναι αισθητά.

Και τα 3 σε καλύπτουν όποιο κι αν επιλέξεις. Βάλτα, κάνε πλήρη σάρωση και κράτησέ το το καθένα 3-4 μέρες. Και μετά βλέπεις ποιο είναι το πιο ελαφρύ.

Προσωπική εκτίμηση, αν δεν με βάρυνε το kaspersky εκεί θα πήγαινα.

 

Μπορείς να δοκιμάσεις το Comodo, με περίπου τις ίδιες ρυθμίσεις που έγραψα εδώ, εκτός απο το firewall για να μην έχεις προβλήματα αν γνωρίζεις τι εφαρμογές κατεβάζεις και μπορείς να πάρεις σωστή απόφαση. Ίσως δεν είναι τόσο έξυπνο όσο το Kaspersky, μιας και το kaspersky αλλά και τα άλλα 2 λειτουργούν πιο αυτόματα, αλλά είναι ισάξιο σε προστασία, σίγουρα πιο ελαφρύ και απο τα 3, και κυρίως δωρεάν.

Προσωπικά σε σουίτες επι πληρωμή θα πήγαινα σε KIS, αλλά το comodo με την έκδοση 6.0 με έχει κερδίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την σουίτα του comodo χρησιμοποιώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μπορεί να βγάζει μηνύματα συνέχεια κτλ. αλλά ούτως η άλλως προτιμώ το πρόγραμμα προστασίας να με ενημερώνει για ότι γίνεται παρά να ψάχνομαι αργότερα. Είναι πολύ φιλικό στις αυτόματες ρυθμίσεις ενώ επιδέχεται μεγάλη παραμετροποίησης.

 

Γενικά πάντως δεν έχω χρησιμοποιήσει πολλά προγράμματων προστασίας για να ξέρω αλλά νομίζω ότι από άποωη κατανάλωσης πόρων είναι μετρίων απαιτήσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τελευταία έκδοση 6.0 αν το κάνεις ένα rating scan και ένα full scan, μετά τρέχει αρκετά καλά. Είναι λιγάκι πιο βαρύ απο τα απλά antivirus avast,avg, αλλά για σουίτα με sandbox, firewall κτλ είναι πολύ ελαφρύ. Και έχε σταθερή συμπεριφορά δεν έχει εκρήξεις καθυστερήσεων δηλαδή.

 

Το άλλο με το οποίο ασχολούμαι τελευταία είναι το bitdefender free av. Αυτό που του λείπει πολύ είναι οτι όταν βρίσκει κάτι το διαγράφει χωρίς να σε ρωτάει. Είναι σχεδιασμένο για να είναι πιο απλό και απο το mse, αλλά αυτό δεν τα βάζει σε καραντίνα αλλά τα διαγράφει τελείως. Ελπίζω να το διορθώσουν. Και έχει και αργό σκανάρισμα, αλλά χαλάλι, η μηχανή σάρωσης του έχει απίστευτες δυνατότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι εχουν avira, ας δουν το παρακανω link : http://dear-al.blogspot.gr/2012/03/avira-free-antivirus-installed-askcom.html

 

Τυχαια το βρηκα, οταν αναζητουσα τι ειναι αυτο το apnstub.exe που εγκατεστησε το DVDVideosoft, που θα φαει και αυτο κλωτσο..

 

Επισης θελω να ρωτησω αυτους που ψηφισαν karpesky και nod32, τα οποια ειχα λιωσει πριν 5,6 χρονια. Δεν εχετε προβληματα με τα keys; Εκτος βεβαια και εαν δεν ειναι του θειου.. Γιατι βρισκω πολυ χαζο να κατεβαζεις αντιϊκο και να βαζεις ενα crack για να δουλεψει, το οποιο μπορει καλλιστα να ειναι και καποιο trojan ή οτιδηποτε αλλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...