Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Ποιο antivirus προτιμάτε; 01/07/12 – 31/12/2012


alexzzz

Ψηφοφορία: Ποιο antivirus προτιμάτε; 01/07/12 – 31/12/2012  

323 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο antivirus προτιμάτε;

    • avast!
    • AVG Anti-Virus
    • Avira AntiVir
    • BitDefender
    • ClamAV / ClamWin
    • Comodo Antivirus
    • Microsoft Security Essentials
    • PC Tools AntiVirus
    • F-Secure Anti-Virus
      0
    • G Data AntiVirus
    • Kaspersky Anti-Virus
    • McAfee AntiVirus Plus
    • ESET NOD32 Antivirus
    • Norton AntiVirus
    • Panda Antivirus Pro
    • Trend Micro Titanium AntiVirus Plus
    • Άλλο (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα ποιο)
    • Κανένα (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα γιατί όχι)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν σου άρεσε το avira, νομίζω πως δεν αξίζει τον κόπο να πάρεις την paid έκδοση.

Βέβαια δεν κατάλαβα τι εννοείς. Βγαίνει avira free-premium-security suite. Αυτά τα 3. Εγώ προτείνω το free.

 

Απο όλες τις εταιρείες που βγάζουν free και Paid, μόνο το avast κάπως αξίζει να πας σε paid, γιατί στην pro έκδοση δίνει το safe zone που είναι ένα καλό feature. Δεν θυμάμαι πόσο έχει, αλλά νομίζω πάλι τα λεφτά του δεν τα αξίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε που το πηρα εγω υπηρχαν οι εκδοσεις: avira free, antivirus (σκετο), pro και internet security. Τωρα οντως εχει αυτα που λες. Για αυτο που λες περι free και paid, δεν εχω γνωμη. Αιτιολογισε μου λιγο το γιατι δεν αξιζει?

 

Εdit:

 

Τελικα βρηκα το email της αγορας και απο οτι φαινεται ειχα παρει το: Avira Antivirus Premium 2012 - 1 Year στα 8,95.

 

Αρα αυτες οι εκδοσεις που αναφερεις υπηρχαν και τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ νομίζω πως θυμήθηκα αυτό που λες.

Ο λόγος που το είπα είναι χονδρικά οτι αν είναι να μολυνθείς με το free κατα πάσα πιθανότητα θα μολυνόσουν και με το premium. Παρέχει web guard και email guard, τα οποία απλά ανιχνεύουν την απειλή πιο πριν απο ότι το free, αλλά πάλι βασιζόμενο στα ίδια definitions. Η μόνη καθαρή διαφορά είναι το ProActiv που έχουν στην premium έκδοση, το οποίο δυστυχώς έχει σταθεί κατώτερο των προσδοκιών και δεν κάνει την διαφορά, δηλαδή σπάνια ανιχνεύει κάτι.

Με την 2013 έκδοση που θα έχει cloud protection νομίζω μόνο στη premium πάλι δε βλέπω να αλλάζω γνώμη. Δηλαδή αν είναι να πληρώσεις λίγα χρήματα καλύτερα πήγαινε σε ένα καθαρά paid av.

 

Δεν είπα οτι είναι το ίδιο ακριβώς το free με το premium, απλά δεν αξίζει τον κόπο καν να ασχοληθείς να πληρώνεις κτλ.

Για εμένα πάνω κάτω όλα τα free είναι πάνω κάτω ίδια σε προστασία. Ακόμα και το mse που δεν ξεκίνησε πολύ καλά και περνούσαν συχνά πραγματάκια, πλέον ίσως με τη βάση χρηστών που έχει αποκτήσει πάει καλά.

 

Επίσης, το avg free 2013 είναι πλέον πάρα πολύ καλό, καμία σχέση με παλαιότερα. Όλα τα reviews δείχνουν πολύ καλά σημάδια, το identity protection (σκεφτείτε το σαν behaviour blocker) κάνει πολύ καλή δουλειά, ενώ μάλλον είναι ό,τι πιο ελαφρύ έχω βάλει στο pc μου, ακόμα πιο ελαφρύ απο το avast και απο το eset. Πολύ καλή δουλειά, και με ένα ui πολύ διαφορετικό που εμένα μου άρεσε πολύ.

 

Τέλος, όσοι έχετε avast, μπορείτε αν θέλετε, την ασπίδα συμπεριφοράς να την αλλάξετε ώστε να σας ρωτάει για την απόφαση που θα πάρει. Γιατί προεπιλεγμένο έχει την επιλογή auto-decide, ενώ αν το βάλετε στο Ask ανεβαίνει ένα επίπεδο ακόμα η προστασία, όμως με περισσότερα popups.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη καθαρή διαφορά είναι το ProActiv που έχουν στην premium έκδοση, το οποίο δυστυχώς έχει σταθεί κατώτερο των προσδοκιών και δεν κάνει την διαφορά, δηλαδή σπάνια ανιχνεύει κάτι.

 

Αλλη μια διαφορα πρεπει να ειναι οτι το premium εχει και game mode (κατι που εμενα μου εχει κατσει οτι το θελω απο ενα antivirus... :))

 

Σωστα?

 

Το internet security απο οτι βλεπω εχει την ιδια τιμη με το premium.

 

http://www.avira.com/en/for-home

 

Και αμα επιλεξεις για 3 υπολογιστες για 1 χρονο και τα 2, τοτε το premium βγαινει 1 ευρω πιο ακριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφυγα απο Panda Cloud Antivirus το οποιο μου εφτανε εως και 100% τη cpu και γονατιζε το λαπτοπ...πλεον ειμαι με Avast FREE το οποιο ανακουφισε το συστημα!!ελαφρυ και πολυ γρηγορο antivirus!!εως τωρα ικανοποιημενος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Avast Pro Antivirus γιατί είναι ελαφρύ (ελαφρύτερο από το ESET) και έχει μερικές ενδιαφέρουσες λειτουργίες όπως:Sandbox (υποσύστημα εικονοποίησης), Ασφαλής Ζώνη για online banking, shopping, και Σιωπηλή/Gaming λειτουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο Eset - AVG - Kaspersky και Avast που είχα κατα καιρούς έβαλα το Security Essentials

Αν δεν επισκέπτεσαι περίεργα site είναι μια χαρά και πανάλαφρο

Κάνω scan όλο το πισί και δεν βγάζει κιχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είναι πάντα απόδειξη καλού antivirus...

Καλά ναι, απλά θέλω να πω πόσο ελαφρύ είναι

Γενικά δεν έχω κολλήσει ποτέ ιό or something γιατί προσέχω που μπαίνω, οπότε πιστεύω οτι με καλύπτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mse υπολείπεται λίγο απο τα avast, avg, avira, αλλά πρώτον αυτό γίνεται για να είναι ό,τι πιο εύκολο σε χρήση, δηλαδή να μη βρίσκει ποτέ false alarms, και δεύτερον το καλό είναι οτι στα rootkits και στα worms που είναι πιο σοβαρές μολύνσεις τα πάει εξαιρετικά.

 

Ακόμα και το avast, που η διαδικασία για registration μια φορά τον χρόνο είναι απλή, πάλι για μερικούς χρήστες δεν κάνει. Έχει πολύ διαφήμιση μέσα για το pro, και πολλοί πιστεύουν οτι πρέπει μόλις λήξει να πληρώσεις. Ενώ το mse ουτε popup ούτε ad ούτε τίποτα.

Μεγάλο ατού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθε το Panda Global security 2012 σημερα και εχω 3 ερωτησεις:

 

1) Εχει ενα key αλλα λεει πως ειναι για 3 υπολογιστες για 1 χρονο. Αρα με το ιδιο key και στους 3 αυτους υπολογιστες?

 

2) Aν το δωσω σε φιλο μου να το βαλει, θα βαλει το email του ή το δικο μου μιας και πρωτη φορα εγινε σε εμενα registration?

 

3) Λεει με αυτοκολλητο απεξω απο τη συσκευασια: ''Περιλαμβανει δωρεαν αναβαθμιση στην εκδοση 2013''. Τι πρεπει να κανω για να γινει? Κανω ενημερωσεις κλπ, αλλα δεν εχει αλλαξει σε 2013 ουτε εχει αναφερει κατι να κατεβασω κλπ.

 

Edit:

 

Bρηκα και αυτο μολις:

 

http://www.pandasecu...s/faqprelaunch/

 

Παω να το διαβασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλυτερο antivirus ειναι το No antivirus>προσωπικη αποψη.απλα προσεχω που μπαινω κτλ.τοσα χρονια οκ

 

εγώ έχω προσέξει ότι σε όσα μηχανήματα στο σπίτι μου δεν έχω βάλει antivirus "κολλάει" ένα πράγμα στο οποίο δεν μπορείς να μπεις σε καμία σελίδα με antivirus πρόγραμμα...

 

και η χρήση να είναι 1-2 φορου, κανα φασεμπουκ και μσν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, μεχρι ωρας το panda global security 2012 μου φαινεται ωραιο. Τον υπολογιστη δεν τον βαραινει. Εχω ενα θεματακι με το call of duty mw3 στο οποιο βρισκω δυσκολα παιχνιδι online, ενω χωρις βρισκω κανονικα. Εβαλα και το call στις εξαιρεσεις του panta και δουλεψε καπως καλυτερα αλλα οταν το κλεινω το panda βρισκω πολυ ευκολα. Με το fifa 12 πχ δεν εχω κανενα θεμα. Τωρα δεν ξερω αν μπορω να κανω και καμια αλλη ρυθμιση για το call ωστε να μην αναγκαζομαι να το κλεινω το panda για να παιξω. Το τοιχος προστασιας των windows ειναι απενεργοποιημενο ωστε να δουλευει μονο του panta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κανενα εδω και 5+ χρονια.

Και δεν εχει χρειαστει να κανω φορματ ποτέ λογω ιου, δεν εχει εμφανιστει ποτε κανενα "περιεργο" μηνυμα στην taskbar και γενικα δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα.

 

Κατεβαζω και επισκεπτομαι ομως μονο εμπιστα site που τοσα χρονια δε μου δημιουργησαν προβλημα.

Προφανως ολο και κατι θα εχει εισχωρησει, αλλα δε με απασχολει καθολου. Δε θα καθυστερω το συστημα μου συνεχεια γιαυτο το λογο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...