Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Ποιο antivirus προτιμάτε; 01/07/12 – 31/12/2012


alexzzz

Ψηφοφορία: Ποιο antivirus προτιμάτε; 01/07/12 – 31/12/2012  

323 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο antivirus προτιμάτε;

    • avast!
    • AVG Anti-Virus
    • Avira AntiVir
    • BitDefender
    • ClamAV / ClamWin
    • Comodo Antivirus
    • Microsoft Security Essentials
    • PC Tools AntiVirus
    • F-Secure Anti-Virus
      0
    • G Data AntiVirus
    • Kaspersky Anti-Virus
    • McAfee AntiVirus Plus
    • ESET NOD32 Antivirus
    • Norton AntiVirus
    • Panda Antivirus Pro
    • Trend Micro Titanium AntiVirus Plus
    • Άλλο (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα ποιο)
    • Κανένα (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα γιατί όχι)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πιστεύετε οτι το avira antivir free είναι αποτελεσματικό antivirus;

 

Το εμπιστεύομαι σταθερά εδώ και μερικά χρόνια για το pc μου και το συστήνω και σε φίλους, αλλά μόλις πρίν λίγο διαπίστωσα οτι βρέθηκαν 2 ιοί στον υπολογιστή μου, τους οποίους δεν τους εντόπισε κάν το avira κατά τον έλεγχο.

 

Οι ιοί ήταν δύο trojans, trojan banker και trojan downloader w32. Ο ένας ιός βρέθηκε μετά από scan με το spybot και ο άλλος μετά από γρήγορη σάρωση με το malware bytes antimalware. Το scan το έκανα γιατί διαπίστωσα εδώ και 2 μέρες οτι παρουσιάζει περίεργα κολλήματα το pc όταν το αφήσω αδρανές για κάποια λεπτά, δεν ξέρω αν θα ξεπεραστεί αυτό. Αλλά με προβληματίζει οτι δεν τα εντόπισε το updated avira antivir που έχω και εντοπίστηκαν από άλλα προγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύετε οτι το avira antivir free είναι αποτελεσματικό antivirus;

 

Το εμπιστεύομαι σταθερά εδώ και μερικά χρόνια για το pc μου και το συστήνω και σε φίλους, αλλά μόλις πρίν λίγο διαπίστωσα οτι βρέθηκαν 2 ιοί στον υπολογιστή μου, τους οποίους δεν τους εντόπισε κάν το avira κατά τον έλεγχο.

 

Οι ιοί ήταν δύο trojans, trojan banker και trojan downloader w32. Ο ένας ιός βρέθηκε μετά από scan με το spybot και ο άλλος μετά από γρήγορη σάρωση με το malware bytes antimalware. Το scan το έκανα γιατί διαπίστωσα εδώ και 2 μέρες οτι παρουσιάζει περίεργα κολλήματα το pc όταν το αφήσω αδρανές για κάποια λεπτά, δεν ξέρω αν θα ξεπεραστεί αυτό. Αλλά με προβληματίζει οτι δεν τα εντόπισε το updated avira antivir που έχω και εντοπίστηκαν από άλλα προγράμματα.

δεν υπαρχει antivirus που να μην του ξεφευγει τιποτα σε ολα μπορει να συμβει. τωρα απο την στιγμη που εχεις το avira,spybot και το malwarebytes εισαι ok κατα την γνωμη μου παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα εδω και 5+ χρονια.

Και δεν εχει χρειαστει να κανω φορματ ποτέ λογω ιου, δεν εχει εμφανιστει ποτε κανενα "περιεργο" μηνυμα στην taskbar και γενικα δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα.

 

Κατεβαζω και επισκεπτομαι ομως μονο εμπιστα site που τοσα χρονια δε μου δημιουργησαν προβλημα.

Προφανως ολο και κατι θα εχει εισχωρησει, αλλα δε με απασχολει καθολου. Δε θα καθυστερω το συστημα μου συνεχεια γιαυτο το λογο...

 

Καλά εντάξει κατέβασε κανένα πρόγραμμα που κάνει απλό scan να δείς τι γίνεται στο pc σου και τα ξαναλέμε. Και εγώ αυτή την λογική είχα όταν άρχισα να μπαίνω ίντερνετ, (δεν μπαίνω σε τσοντοsite, δεν μπαίνω όπου να ναι, μόνο irc και κανένα yahoo mail) και κάποτε όταν έβαλα kaspersky βρήκε εκατοντάδες μολύνσεις worms και κάτι spyware, έμπειστο site δεν υπάρχει, μπορεί και το ποιό έμπιστο site να έχει τίποτα και να κολλήσει ο υπολογιστής. Επίσης μην περιμένεις να εμφανιστεί μήνυμα στα windows που να σου λέει οτι κόλησες ή οτι υπάρχει πρόβλημα, υπάρχουν ιοί που φτιάχνονται για να σε αναγκάσουν να ξανακάνεις format, υπάρχουν και ιοί που απλά φτιάχνονται για να εισέρχονται στο σύστημα και να κάνουν εύκολα προσβάσιμο σε hackers το pc σου. Εδώ πέρα ακόμα και να μην μπαίνεις καν ίντερνετ χρειάζεται το antivirus, παλαιότερα υπήρχαν ιοί στα διάφορα cd από περιδικά που αγόραζα ή από κανένα παιχνίδι. Ακόμα και στο pc της εργασίας μπορεί να έχει ιό από κανένα μολυνσμένο στικάκι και μετά αν πάθουν τίποτα τα windows format και πάνε τα δεδομένα. To antivirus επιβάλλεται να υπάρχει σε όλα τα pc πλέον, καθυστερίσεις στο σύστημα δεν υπάρχουν πάντοτε και ειδικά με τα καινούργια μηχανήματα δεν νομίζω ν υπάρχει πρόβλημα, κυρίως με τα παλαιότερα υπάρχει (μικρή RAM και επεξεργαστής).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγκατεστησα το panda internet security 2013 σε 3 υπολογιστες και ειδικα το internet σερνεται.....να κλαψω τα χρηματα μου ή υπαρχει σωτηρια?

δεν ηξερες δεν ρωταγες! σε τι υπολογιστες το εγκατεστησες χαρακτηρηστικα?

(αν ειναι παλια θα μπορουσες για να μην πανε χαμενα τα λεφτα να κατεβαζες το panda internet security 2012 for netbook) μπας και σωθει η κατασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το avg,τζαμπα εννοειται,δε μου εχει βγαλει καποιο προβλημα(μηπως να ανησυχω;;; :unsure: )

 

παλαιοτερα ειχα το McAfee αλλα δε θυμαμαι γιατι το αλλαξα....

 

αν εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο,πειτε please! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το avg,τζαμπα εννοειται,δε μου εχει βγαλει καποιο προβλημα(μηπως να ανησυχω;;; :unsure: )

 

παλαιοτερα ειχα το McAfee αλλα δε θυμαμαι γιατι το αλλαξα....

 

αν εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο,πειτε please! :-)

χαλαρωσε ολοι θα την παθουμε καποια στιγμη κρατα το avg, απλα κατεβασε και τρεξε αυτο

http://download.cnet...ml?tag=main;pop

δωρεαν ειναι!

για να σκαναρεις λεμε καθε 15 μερες για να βλεπεις οτι ολα ενταξει

σιγα σιγα ωμος στα βηματα εγκαταστασης στο τελος κετσεκαρε το τετραγωνακι που λεει για την pro εκδοση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ηξερες δεν ρωταγες! σε τι υπολογιστες το εγκατεστησες χαρακτηρηστικα?

(αν ειναι παλια θα μπορουσες για να μην πανε χαμενα τα λεφτα να κατεβαζες το panda internet security 2012 for netbook) μπας και σωθει η κατασταση

 

ειναι Pentium 4 3,0 Ghz και 2gb Ram... Το προβλημα ειναι οτι γονατιζει το ιντερνετ και οχι εφαρμογες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι Pentium 4 3,0 Ghz και 2gb Ram... Το προβλημα ειναι οτι γονατιζει το ιντερνετ και οχι εφαρμογες...

 

πηγαινε στις ρυθμισεις του antivirus και εκει που λεει αγνωστες απειλες ξετσεκαρε το κουτακι trueprevent και πες μας αν βελτιωθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαλαρωσε ολοι θα την παθουμε καποια στιγμη κρατα το avg, απλα κατεβασε και τρεξε αυτο

http://download.cnet...ml?tag=main;pop

δωρεαν ειναι!

για να σκαναρεις λεμε καθε 15 μερες για να βλεπεις οτι ολα ενταξει

σιγα σιγα ωμος στα βηματα εγκαταστασης στο τελος κετσεκαρε το τετραγωνακι που λεει για την pro εκδοση

 

σ'ευχαριστω πολυ! :-)

το κατεβασα και το ετρεξα κιολας :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγαινε στις ρυθμισεις του antivirus και εκει που λεει αγνωστες απειλες ξετσεκαρε το κουτακι trueprevent και πες μας αν βελτιωθει

 

ναι υπαρχει σαφή βελτίωση...ευχαριστωω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...