Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Ποιο antivirus προτιμάτε; 01/07/12 – 31/12/2012


alexzzz

Ψηφοφορία: Ποιο antivirus προτιμάτε; 01/07/12 – 31/12/2012  

323 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο antivirus προτιμάτε;

    • avast!
    • AVG Anti-Virus
    • Avira AntiVir
    • BitDefender
    • ClamAV / ClamWin
    • Comodo Antivirus
    • Microsoft Security Essentials
    • PC Tools AntiVirus
    • F-Secure Anti-Virus
      0
    • G Data AntiVirus
    • Kaspersky Anti-Virus
    • McAfee AntiVirus Plus
    • ESET NOD32 Antivirus
    • Norton AntiVirus
    • Panda Antivirus Pro
    • Trend Micro Titanium AntiVirus Plus
    • Άλλο (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα ποιο)
    • Κανένα (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα γιατί όχι)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Bitdefender είναι πολύ καλό, είχα το Internet Security 2012 για ένα χρόνο (από promo γερμανικού περιοδικού). Δεν αντιμετώπισα ποτέ κανένα πρόβλημα και επίσης δεν ήταν βαρύ. Με το που έληξε ο χρόνος, μπήκα στη σελίδα του Bitdefender στο facebook και πήρα μια τρίμηνη άδεια του Bitdefender Total Security 2013. Είναι και αυτό πολύ καλό αλλά πιο βαρύ σε σχέση με το 2012. Θα δω πως θα πάει και θα ποστάρω σε κανά δίμηνο πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έψαχνα χθές κάτι video converters που ήθελα για ένα file και είχα γεμίσει με babylons, claro και άλλες βλακείες.. Τα έσβησα χειροκίνητα αλλά σήμερα το pc ψιλο κόλλαγε. Έχω εγκατεστημένο Avast pro, το έτρεξε δε βρήκε τίποτα, έβαλα το malwarebytes pro το έτρεξα και βρήκε 2 trojans άσχετα με αυτό που ήθελ εγώ τέλος πάντων. Τέλος κατέβασα το spybot και τελικά επιτέλους βρήκε γύρω στα 15 trojans και hijacks που σχετίζονταν με τα παραπάνω και τα έσβησε όλα! Φοβερό! Τώρα ποιό να κρατήσω ως προστασία το spybot ή to malware;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος απο ενα antivirus (εχω το Microsoft Security Essentials) χρειαζεται κατι αλλο ο υπολογιστης μου για προστασια?αυτο τα καλυπτει ολα?

Χρειάζεσαι και ένα antispyware-antimalware όπως το Malwarebytes Antimalware ή το SUPERAntiSpyware.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εξολοθρεύεις κακόβουλα προγράμματα, τύπου spyware, malware, trojan horses, rootkit κτλ., που δεν εντοπίζονται από το antivirus. Όπως π.χ. εκείνη η μόλυνση που κλειδώνει τον υπολογιστή, δήθεν από την Αστυνομία, και ζητά 100 ευρώ για το ξεκλείδωμά του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμία απ' αυτές. Το CCleaner καθαρίζει τον δίσκο από περιττά αρχεία που δημιουργούνται από τα Windows και από άλλες εφαρμογές. Επίσης καθαρίζει το μητρώο των Windows από περιττές εγγραφές, και έχει μερικές ακόμη χρήσιμες λειτουργίες (απεγκατάσταση προγραμμάτων, έλεγχος των προγραμμάτων που ξεκινούν με τα Windows, καθαρισμός cookies, κτλ.). Γενικά χρήσιμο πρόγραμμα, αλλά για άλλο σκοπό, όχι για την ασφάλεια του υπολογιστή.

Εφαρμογές σαν το Malwarebytes Antimalware μπορείς να έχεις και πάνω από μία εγκατεστημένες (π.χ. εγώ έχω 2, το Malwarebytes και το SUPERAntiSpyware), αρκεί να μην κάνουν real time έλεγχο του υπολογιστή ταυτόχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ψηφίσει ακόμα γιατί είμαι ανάμεσα στις 2 κορυφαίες δωρεάν επιλογές, το MIS δηλαδή και το Avast.

Μέχρι τώρα είχα για καιρό το MIS και στα 3 μηχανήματα που έχω, όμως δεν μπορώ να πω πως είμαι ικανοποιημένος.

Να π.χ. ένα παράδειγμα που με δυσαρέστησε στο MIS και που είναι γεμάτο το internet.

Επίσης το άλλο μεγάλο του κουσούρι είναι το ίχνος που αφήνει πάντα όταν κλείνεις το παράθυρο και το παράθυρο που βγάζει σε κάθε εκκίνηση και αφήνει ίχνος και πρέπει να κάνεις refresh για να φύγει.

Επιπλέον όχι καλό interface και περιορισμένες επιλογές για τον χρήστη.

 

Επειδή όλα αυτά με κούρασαν, και κυρίως το πρόβλημα με την διεργασία, έβαλα σήμερα πιλοτικά το Avast στα ένα από τα 3 μηχανήματα και μέχρι στιγμής μου φαίνεται καλό.

 

Υπάρχει κάποιος που να έχει δοκιμάσει μακροχρόνια και τα 2 και να έχει έτοιμα συμπεράσματα ως προς την σύγκρισή τους?



Χρειάζεσαι και ένα antispyware-antimalware όπως το Malwarebytes Antimalware ή το SUPERAntiSpyware.

 

Η λειτουργία Defence+ του Comodo Firewall είναι κάτι σαν antispyware-antimalware?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστρέφω με άδεια απο τη θητεία μου και με περίμενε μια ευχάριστη έκπληξη:

BitDefender Free Edition:
http://www.bitdefender.com/solutions/free.html

 

Θέλει μόνο μια εγγραφή (που δε νομίζω να χρειάζεται κάθε χρόνο), δεν έχει διαφημίσεις, είναι ελαφρύ, και έχει και ίσως και τη καλύτερη μηχανή antivirus αυτή τη στιγμή. Δοκιμάστε το.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος απο ενα antivirus (εχω το Microsoft Security Essentials) χρειαζεται κατι αλλο ο υπολογιστης μου για προστασια?αυτο τα καλυπτει ολα?

windows-xp-firewall.jpg

μεχρι και περυσι ακουγονταν "καλα" λογια για το MSE αλλα διαβασα οτι η φετινη εκδοση του συγκριτικα με τις αλλες φετινες αλλων εταιριων εχει κανει καποια "κοιλια"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι και περυσι ακουγονταν "καλα" λογια για το MSE αλλα διαβασα οτι η φετινη εκδοση του συγκριτικα με τις αλλες φετινες αλλων εταιριων εχει κανει καποια "κοιλια"

 

Ανάμεσα σε MSE και Avira δηλαδή είναι καλύτερο το Avira ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...