Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Ποιο antivirus προτιμάτε; 01/07/12 – 31/12/2012


alexzzz

Ψηφοφορία: Ποιο antivirus προτιμάτε; 01/07/12 – 31/12/2012  

323 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο antivirus προτιμάτε;

    • avast!
    • AVG Anti-Virus
    • Avira AntiVir
    • BitDefender
    • ClamAV / ClamWin
    • Comodo Antivirus
    • Microsoft Security Essentials
    • PC Tools AntiVirus
    • F-Secure Anti-Virus
      0
    • G Data AntiVirus
    • Kaspersky Anti-Virus
    • McAfee AntiVirus Plus
    • ESET NOD32 Antivirus
    • Norton AntiVirus
    • Panda Antivirus Pro
    • Trend Micro Titanium AntiVirus Plus
    • Άλλο (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα ποιο)
    • Κανένα (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα γιατί όχι)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκιμάστε το zonealarm antivirus + firewall. Πέρασε απο την έγκριση μου με αποτελέσματα πολύ καλύτερα απο όσο περίμενα.

Και το av-test.org το βαθμολογεί πολύ καλά. Δυστυχώς στο win8 laptop μου δεν έμπαινε, αλλά το δοκίμασα σε άλλο laptop με win7.

 

Εγώ το βρήκα το καλύτερο free σε detection, καλύτερο απο το avira, και με μεγαλύτερη διαφορά καλύτερο απο το avast και το mse.

Είναι όμως πιο βαρύ απο τα άλλα free, αλλά μια χαρά τα πηγαίνει σε μέτριο laptop για τα σημερινά δεδομένα. Ήξερα οτι έχει μηχανή kaspersky, αλλά άλλο engine άλλο definitions. Κι όμως τα πάει εξαιρετικά, ακόμα και σε πολύ νέα δείγματα.

 

Ένα άλλο δωρεάν που χρησιμοποιεί γνωστή μηχανή, είναι το roboscan. Έχει και δική του μηχανή και ως δεύτερη του bitdefender. Αλλά η διαφορά με το zonealarm είναι οτι το zonealarm πιάνει το 90% απο όσα πιάνει το kaspersky (στο σκανάρισμα, μετά το kaspersky έχει ένα κάρο εξαιρετικών features), το roboscan επειδή δε παίρνει, τουλάχιστον άμεσα, τα definitions του bitdefender, δεν φτάνει σε πολύ καλά επίπεδα. Επειδή έχει και 2 μηχανές όμως, μπορώ να πω πως πάει ικανοποιητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

^^^ Πολλές φορές το σκέφτηκα αυτό...

Όταν θα τους εγκατασταθεί κάνας dialer και τους έρθει κάνα χιλιάρικο λογαριασμός τηλεφώνου από κλήσεις προς Ιαπωνία & όπου αλλού υπάρχει, τότε θα καταλάβουν πως οι ιοί δε κάνουνε μόνο τους υπολογιστές να σέρνονται, αλλά κι άλλες χειρότερες δουλειές!

 

Οι dialers έχουν πάψει να είναι απειλή από τότε που σταματήσαμε να χρησιμοποιούμε pstn συνδέσεις. :-)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aha! Όσο ζεις μαθαίνεις τελικά!

Παρόλα αυτά δε θεωρώ σωστή επιλογή να μην χρησιμοποιεί κανείς antivirus απλά επειδή "προσέχει"...

Είναι απλά βλακώδες. Άποψη μου (σαφώς)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα έκανα εγκατάσταση το free της avast και κόλλησε το σύμπαν...

ξεκινούσε κανονικά ο υπολογιστής και μετά πάγωναν τα πάντα. οπότε ξανά και ξανά επανεκκίνηση. τι να πω... πρώτη φορά μου το κάνει αυτό. τουλάχιστον όταν είχα xp δεν είχα τέτοιο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά,το Emsisoft Anti-Malware είναι το καλύτερο απ'όλα με διαφορά.

Δείτε και στη ιστοσελίδα www.emsisoft.gr τις αξιολογήσεις.

Δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι προτειμάνε τα μεγάλα anti-virus.

Και φυσικά υπάρχει και διθέσιμη Ελληνική Έκδοση με ελληνική γλώσσα και υποστήριξη!

Επίσης και με λογική τιμή!

 

Πιστέψτε με αξίζει.

 

http://www.emsisoft.gr

 

Έλα ντε! Γιατί όλοι προτιμούν τα παγκοσμίου φήμης ενώ όταν με τα ίδια λεφτά μπορείς να πάρεις ένα εντελώς άγνωστο, αμφιβόλων δυνατοτήτων πρόγραμμα. Αφού στην ίδια του τη σελίδα έχει αξιολογήσεις!!!

Τς τς τς... -_-

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου αρεσε πολυ το avira antivirus (οχι το pro) που ειχα παρει για ενα χρονο. Εκανε δουλιτσα μια χαρα, δεν ειχα θεμα, μαρεσε πολυ το περιβαλλον του και ηταν ελαφρυ.

 

Μετα εβαλα το Kaspesky antivirus το οποιο ναι μεν ειναι καλο και δεν μπορει καποιος να το αμφισβητησει, αλλα ειχε ενα θεμα με το online gaming. Ενω ειχε game mode, ειχα θεμα σε καποια παιχνιδια, να μη βρικω ευκολα αντιπαλους κλπ ενω μολις το απενεργοποιουσα τελειως επαιζα ευκολα. Το ιδιο συνεβαινε και με το kasperky internet security που πηρα την επομενη χρονια.

 

Επομενως απο την δικη μου προσωπικη εμπειρια ψηφιζω avira.

 

Τωρα πηρα το panda global protection 2012 (μιας και μου το εστειλε το πλαισιο σε newsletter σε προσφορα μονο για τα μελη στα 19,90 για 3 αδειες) και ερχεται την Τριτη. Θα το βαλω και ενημερωνω το πως το βλεπω. Προσωπικα αν δεν με ικανοποιησει, παιρνω του χρονου το avira ξανα. Ειναι και σε καλη τιμη γενικα. Ειχα παρει το antivirus (oχι το pro οπως λεω και πιο πανω) στα 8.5 ευρω απο το site της avira απευθειας (πρεπει να ηταν σε προσφορα ομως τοτε).

 

Οπως ειπαν και πιο πανω, προσοχη που κανεις κλικ, που μπαινεις, τι κατεβαζεις κλπ και δεν εχεις προβλημα. Ακομα και το καλυτερο antivirus να εχεις, αμα δεν προσεχεις μπορει να την πατησεις.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...