Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Ποιο antivirus προτιμάτε; 01/07/12 – 31/12/2012


alexzzz

Ψηφοφορία: Ποιο antivirus προτιμάτε; 01/07/12 – 31/12/2012  

323 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο antivirus προτιμάτε;

    • avast!
    • AVG Anti-Virus
    • Avira AntiVir
    • BitDefender
    • ClamAV / ClamWin
    • Comodo Antivirus
    • Microsoft Security Essentials
    • PC Tools AntiVirus
    • F-Secure Anti-Virus
      0
    • G Data AntiVirus
    • Kaspersky Anti-Virus
    • McAfee AntiVirus Plus
    • ESET NOD32 Antivirus
    • Norton AntiVirus
    • Panda Antivirus Pro
    • Trend Micro Titanium AntiVirus Plus
    • Άλλο (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα ποιο)
    • Κανένα (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα γιατί όχι)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης αν κατεβάζεις εκτελέσιμο που δεν είναι απο επίσημη σελίδα, αλλά είναι απο φίλο σου, απο σελίδα, απο facebook, αλλά όχι απο τη σελίδα της εταιρείας, ένα ανέβασμα στο virustotal το θέλει.

Το malwarebytes βάλτο, όχι για σκανάρισμα κατεβασμένων αρχείων, αλλά για να κάνεις κανένα σκανάρισμα που και που, ή κανένα έκτακτο αν δεις οτι κάτι δεν πάει καλά.

 

Αν επισκέπτεσαι και συγκεκριμένες σελίδες, τότε δε θα σου προσφέρει πολλά ένα antivirus.

Αλλά μερικά δωρεάν antivirus είναι πολύ ελαφριά, εκτός αν έχεις επεξεργαστή μονοπύρηνο πχ ή διπύρηνο πολύ παλιό.

 

Και πάλι όμως, αν με προσεκτική χρήση κολλήσεις κάτι, αμφιβάλω αν το antivirus το δωρεάν ειδικά, μπορέσει να προλάβει τη μόλυνση. Απλά να έχεις το νου σου γενικότερα.

 

Και αν έχεις και κωδικούς για πληρωμές κτλ, τότε μην τα κάνεις save στον browser, κράτα τα το μυαλό σου...

 

Τα σημαντικά αρχεία/έγγραφα ένα backup online με dropbox/skydrive και τότε ακόμα κι αν μολυνθείς καθαρίζεις μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Clamwin, για δυο κυρίως λόγους, επειδή είναι πανάλαφρο και δεν τρέχει live και δεν σέρνεται το ομολογουμένος αδύναμο pc μου, και επειδή είναι free software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Avast τα τελευταία χρόνια χωρίς να μου δημιουργήσει προβλήματα, αν και προσωπικά μιας και δεν ασχολούμαι με πειρατικα κλπ δεν είχα και ποτε κάποιο θέμα.

Σε αδύναμα pc δοκιμάζω τελευταία το panda cloud antivirus το οποίο είναι πουπουλο.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ!Το pc είναι ενός φίλου που του έκανα φορμάτ και δεν ήθελε antivirus για να μην επιβαρυνθεί το σύστημα τελικά τού άλλαξα γνώμη πέρασα το panda cloud.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Avast τα τελευταία χρόνια χωρίς να μου δημιουργήσει προβλήματα, αν και προσωπικά μιας και δεν ασχολούμαι με πειρατικα κλπ δεν είχα και ποτε κάποιο θέμα.

Σε αδύναμα pc δοκιμάζω τελευταία το panda cloud antivirus το οποίο είναι πουπουλο.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Βγήκε και η έκδοση panda cloud 2.0, το έβαλα, χαμηλή χρήση πόρων cpu/ram, αλλά υπάρχουν αναφορές για υψηλή χρήση δίσκου.

Εμένα μου φάνηκε ελαφρύ...

Και σε detection είναι πάρα πολύ καλό για δωρεάν.

 

 

Επίσης βγήκε η final έκδοση του BitDefender 2013, είναι αυτή τη στιγμή μαζί με το Kaspersky και το norton στη κορυφή, μπορεί και το καλύτερο απο όλα, ενώ έχει γίνει πιο ελαφρύ.

Πάλι βέβαια δεν το λες πούπουλο, anyway, για τα σημερινά δεδομένα δε πιστεύω να προκαλεί καθυστερήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Norton Internet Security (κι ούτε προβλέπω να τ'αλλάζω τελικά).

Είμαι εις το έπακρον ευχαριστημένος και επιβεβαίωσα και τα θετικότατα reviews που συνεχίζονται για ακόμη μια τρίτη χρονιά στο amazon.

Norton ειχα πριν 10 χρονια. Μη γυριζουμε πισω! Δε το χρειαζεσαι αντι-ικο προγραμμα με τετοιες λειτουργιες, εκτος και εαν εισαι στοκος και ανοιγεις ολα τα e-mail που σου στελνουν ( και τα συννημενα αρχεια! ) και μπαινεις σε ο,τι τσοντοσιτε βρεις μπροστα σου!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια πρόσφατη εμπειρία μου χωρίς άλλο σχόλιο,

χρησιμοποιούσα eset smart security και μου είχε λήξει εδώ και ένα χρόνο περίπου,

το απεγκατέστησα και εγκατέστησα comodo firewall και ms security essentials.

στον πρώτο έλεγχο μου βρήκε 7 μολυσμένα αρχεία.

ανησύχησα και εγκατέστησα και antimalware το οποίο μου βρήκε άλλες 4 μολύνσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα antivirus, κλειστό firewall, κλειστό UAC, εδώ και 3 χρόνια περίπου και είμαι καθαρός. Με πολύ προσοχή στο που πατάς τα clicks σου και στο τι κατεβάζεις δε χρειάζεσαι κάτι απ όλα αυτά. -προσωπική άποψη-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω δοκιμάσει αρκετά αξιόλογα δωρεάν antivirus στο PC έχω Avast Free Antivirus και είμαι αρκετά ικανοποιημένος με αυτό.

Επεξ/σία από Thunderman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχετε και προσωπικά για εμένα είναι το

Zone Alarm Extreme Security ,το έχω δυο χρόνια και ειναι αψογο,ελέχγει οτι περνάει απο το pc και σε προειδοποιει αν υπάρχει απειλή εκεί που μπαίνεις,οτι κατεβάζεις ελέγχετε την ώρα που το κατεβάζεις απο τον απο το πρόσθετο του στον browser απομονώντας το σε virtual χώρο μέχρι να κατέβει ολόκληρο και πολλα άλλα +++.Σου παρέχει πληροφορίες εγκυρότητας του site σε πια χώρα βρίσκετε ο σερβερ του ,πότε δημιουργήθηκε σχεδόν τα πάντα..

+++και όπως έχω διαβάσει σχεδόν σε πολλά από τα review που έχω διαβάσει κατα καιρούς αλλα και από ότι έχω διαπιστώσει και μόνος μου έχει απο τα καλύτερα firewall..

Σαν Antivirus σκέτο μόνο του πάλι συστήνω Zone Alarm Antivirus.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κι εγώ το έχω στα υπόψιν μου να το δοκιμάσω.

Η μηχανή antivirus παρέχεται απο την kaspersky labs (χωρίς να σημαίνει οτι έχουν τα ίδια definitions, αλλά και μόνο η ευρετική προστασία αρκεί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Norton ειχα πριν 10 χρονια. Μη γυριζουμε πισω! Δε το χρειαζεσαι αντι-ικο προγραμμα με τετοιες λειτουργιες, εκτος και εαν εισαι στοκος και ανοιγεις ολα τα e-mail που σου στελνουν ( και τα συννημενα αρχεια! ) και μπαινεις σε ο,τι τσοντοσιτε βρεις μπροστα σου!

 

Μάλιστα... δεν ήξερα ότι εξαρτάται απ'τη "παλαιότητα του" αν χρησιμοποιηθεί ένα πρόγραμμα! Τώρα ενημερώθηκα ΚΑΙ γι'αυτό.

Κι ας αφήσουμε το (όπως προανέφερα ME ΘΕΤΙΚΟΤΑΤΑ reviews, είτε σας αρέσει κάποιους, είτε όχι) norton κατά μέρος, που πριν λίγα χρόνια (κακά τα ψέματα) έφαγε τα μούτρα του με τις μ@λ@κίες που έκανε η symantec και το είχε καταντήσει πιο βαρύ απ'τα ίδια τα windows.

Μου δημιουργήθηκαν όμως επί της ευκαιρίας διάφορες απορίες...

Πχ, Το eset θεωρείται "καινούριο" antivirus και το χρησιμοποιούν τόσοι πολλοί εδώ μέσα?

&

Το ότι ένα πρόγραμμα έχει "παραπάνω" δυνατότητες από τα άλλα ή "επιπλέον"... ή αν θέλεις (διότι αυτό θα σε βολεύει) "άχρηστες" δυνατότητες, κάνει τον χρήστη που το χρησιμοποιεί "στόκο"?

Διότι αν ισχύει κάτι τέτοιο, θεωρώ "στόκαρο" αυτόν που υποστηρίζει τέτοιες απόψεις, κι όχι κάποιον που.......

....χρησιμοποιεί norton, microsoft security essentials ή eset επειδή ΑΠΛΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΟΥ!!

Φιλικά όλα αυτά για να ξέρουμε τι λέμε όταν δε συμφωνούμε κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nod32 5, μάλλον από συνήθεια και επειδή έχει διακριτική λειτουργία και ελάχιστα false positives.

Χρησιμοποιώ μόνο το antivirus (και πολύ είναι) όχι ολόκληρη τη suite της eset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...