Προς το περιεχόμενο

τα καλυτερα ουισκι εμποριου


kostask91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχε εντονη γευση απο τιρφη, θαλασσας και ετσι και επειδη δε μαρεσουν εμενα ουτε η μυρωδιες των θαλασσινων δε μαρεσε και αυτο. Αυτο με χαλασε δηλαδη.

 

Lagavulin εχω δοκιμασει και δε με τρελανε για τον ιδιο λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ηπια χθες βραδυ ξανα το αγαπημενο μου Talisker(εννοειται σκετο). Δυνατο, πολυ γευστικο, λιγο καπνιστο. Τελειο.

Γυρω στα 40€ κυμαινεται στα sm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, σε sm τι μπορώ να βρω από καλά ουίσκι; Δεν είμαι hardcore πότης, μια στο τόσο βάζω ένα ποτήρι με ένα ή δύο παγάκια και μου τελειώνει ένα Dimple 15 που μου είχαν φέρει δώρο, το οποίο δεν με τρελαίνει κιόλας.
 

Θα ήθελα να δοκιμάσω single malt αν υπάρχουν διαθέσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα πόσο πάνε (ξέρω ότι τα πολύ καλά ξεφεύγουν) οπότε ας πούμε μέχρι 50€; Για να καταλάβεις το Dimple το άνοιξα πριν κανά 6μηνο οπότε +- μερικά € δεν παίζουν ιδιαίτερο ρόλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Βασιλοπουλο βρισκεις Glenfiddich ~30€, Talisker ~ 40, Glenrothes ~32, Lagavulin ~50. Το πιο ευκολο για να ξεκινησεις ειναι το Glenfiddich, προσωπικα μου αρεσει πολυ η σπιρταδα του Talisker ενω μου φαινεται βαρυ για τα γουστα μου το Lagavulin (κυριως λογω καπνιλας). Εχω δοκιμασει και το Caol Ila που αναφερθηκε, πολυ δυνατο, πολυ γευστικο αλλα καθολου ευκολο. Εχει οντως εντονη μυρωδια τυρφης.

Το επομενο που ειναι στα σχεδια ειναι το Glenrothes.

Θα σε συμβουλευα το επομενο να το δοκιμασεις χωρις παγο καθολου, το νερωμα με παγο δεν κανει καλο στα single malt. Κανε μια δοκιμη, αν δε σου αρεσει προσθετεις παγο μετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κλασικά Single Malt που μπορείς να βρεις στα supermarkets, είναι το 12άρι Glenfiddich, το Talisker, το Lagavulin, το Glenrothes, και φυσικά το Cardhu, που είναι απ' τα πιο γνωστά Single Malt, αν και υποδεέστερο απ' τα υπόλοιπα κατά τη γνώμη μου.

 

Αυτά που αναφέρω τα έχω δει στον ΑΒ, αλλά πιο πολύ στα μεγάλα καταστήματα.

 

Ίσως βρεις και κάποια άλλα από τα σχετικά γνωστά, όπως το Dalwhinnie π.χ..

 

Το πιο ακριβό από αυτά είναι το Lagavulin, στα 50-51€.

 

Όντως τα πιο «εύκολα» είναι το Glenfiddich 12 και το Cardhu.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, θα ξεκινήσω με το Glenfiddich και βλέπουμε. Αν δεν μου αρέσει χωρίς πάγο, υπάρχουν τίποτα τρικ για να είναι λίγο δροσερό; Πχ να βάλω το ποτήρι στο ψυγείο για λίγη ώρα (άδειο ή με το ουίσκι);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει αυτο   http://www.amazon.co.uk/SAVFY%C2%AE-Whisky-Chilling-Whiskey-Granite/dp/B00AZFJO2A/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1391362626&sr=8-1&keywords=whisky+rocks 

Κυβοι απο γρανιτη που μπαινουν καταψυξη, παγωνουν το ποτο σου χωρις να αλλοιωνονται και να νερωνουν το ουισκι. Σαν ιδεα ειναι εξυπνη. Δεν το εχω δοκιμασει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, όπως αναφέρω και πιο πάνω, τώρα που έχει πέσει κάπως η θερμοκρασία έξω, έχει πέσει και στο σπίτι, με αποτέλεσμα να έχουν την ιδανική για μένα θερμοκρασία, παρόλο που τα έχω μέσα σε ντουλάπι.

 

Τώρα για τρικ κ.λπ., δε γνωρίζω. Το μόνο που θα πρότεινα ίσως, είναι να έβαζες για λίγα λεπτά το μπουκάλι στο ψυγείο. Όχι πολύ όμως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνεις ποταμισια βότσαλα τα ξεπλενεις τα βάζεις στη κατάψυξη, τα πετάς μέσα στο ποτήρι και μόλις τελειώσεις πάλι κατάψυξη. Ή παραγγέλνεις whisky chill stones

 

Πίνεις μια γουλιά, δεν καταπίνει, το γυρίζεις στο στόμα και μετά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...