Προς το περιεχόμενο

τα καλυτερα ουισκι εμποριου


kostask91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με Dakonblackblade.

 

 

Ρε 'συ δεν είχαμε πει σε παρόμοιο νήμα να τα πιούμε κάποτε; Πάλι καλοκαίρι πρέπει να 'ταν, πέρσυ νομίζω :Ρ

 

 

Το Cutty Sark δεν πίνεται, παίζει να είναι στην κατηγορία Red Label.

 

Teacher's και Bell's λέμε, ακούστε και δε θα χάσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 χρόνο αργότερα...

Teacher's με 11.85€ σήμερα και αύριο στο Γαλαξία. Πολύ καλή τιμή για ένα από τα καλύτερα «απλά» ουίσκυ, το blended με τη μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε malt απ' όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα να πιω επιτέλους. Έχει εθιστεί η γυναίκα τώρα και βοηθάει. 

Εγώ που είμαι οπαδός του Black, με πήξανε στα chivas στις γιορτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Teacher's με 11.85€ σήμερα και αύριο στο Γαλαξία. Πολύ καλή τιμή για ένα από τα καλύτερα «απλά» ουίσκυ, το blended με τη μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε malt απ' όλα.

Μη μου το κανεις αυτο... Φοιτητης ειμαι και μου εχει μεινει ενα τελευταιο 20αρικο ... :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία φορά που ήπια Teacher's πάντως ήταν κάτι αντίστοιχο με νέφτι. Δεν ασχολούμαι και φανατικά με ουίσκι αλλά δεν ξέρω πως το πίνετε αυτό το πράγμα. Ούτε για να σβήσει φαγητό δεν κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μου το κανεις αυτο... Φοιτητης ειμαι και μου εχει μεινει ενα τελευταιο 20αρικο ... :P

Εσυ διαβασμα εχεις εξεταστικη και το τσιπουρο καλο ειναι  :lol:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα πολύ απλά προτίμησε το Bell's και το Teacher's και μη νομίζεις ότι επειδή είναι πιο φθηνά (εδώ) απ' το Haig και τα υπόλοιπα άθλια, είναι και υποδεέστερα.

 

Γενικότερα ο κανόνας λέει να αποφεύγεις προϊόντα μαζικής κατανάλωσης. Π.χ. το Haig πριν 15 χρόνια δεν το έπιναν και από τότε για κάποιο ανεξήγητο λόγο έχει γίνει μόδα και θεωρείται μουράτο και ποιοτικό, ενώ δεν είναι.

Για Red Label δεν το συζητώ καν, δε θυμίζει καν ουίσκυ.

 

Επίσης, διευκρίνησε αν σ' ενδιαφέρει μεγάλη κατανάλωση ή κάτι πιο φυσιολογικό. Αυτό επειδή αν θες να κατεβάζεις μισό μπουκάλι στην καθησιά σου και το πορτοφόλι σου δεν είναι και πολύ χοντρό, προφανώς δε σε παίρνει για πολλά πολλά.

Αν όμως είσαι της πιο χαλαρής φάσης, προτείνω ν' αφήσεις στης άκρη όλα τα Blended και να πας αυστηρά σε Single Malt, όπως τα Glenfiddich που προαναφέρθηκαν. To 12άρι είναι πολύ καλό για τα χρήματά του και φυσικά καλύτερο από Chivas (12άρι), Dimple, Black Label και όλα αυτά τα γνωστά.

 

Το Lagavulin είναι ουισκάρα, αν αντέχεις τα ~50€/μπουκάλι. Και το Jack Daniels Single Barrel που αναφέρθηκε είναι καλό, αν και τελείως άλλης σχολής.

 

Και μην ακούω για γούστα από κάποιους που βάζουν >1 παγάκια στο ποτήρι, και φυσικά από εκείνους που βάζουν κόκα κόλα, σόδα κ.λπ.

Το ουίσκυ πίνεται σκέτο, άντε να το αραιώσεις με ελάχιστο νερό για να ελευθερωθούν τ' αρώματα. Σε κάποια μάλιστα ενδείκνυται. Γι' αυτό εκείνος που ξέρει δεν πίνει ουίσκυ καλοκαιριάτικα στην Ελλάδα που το βράδυ έχει 30°C.

Και αν μιλάμε για καλό ουίσκυ, δεν πίνεται στα κλασικά χαμηλά ποτήρια που έχουμε συνηθίσει, αλλά σε ποτήρια που θυμίζουν αυτά του μπράντυ, που κλείνουν ψηλά.

 

Διευκρίνησε σε τι εύρος τιμών θες να παίξεις και θα σου πούμε ποια αξίζουν περισσότερο.

 

Αυτή κατα την ταπινη μου γνωμη είναι η σωστοτερη απαντηση. Να πω ακομα οτι πολλες φορες διαφερει αναλογα την περισταση δηλαδη καλη η τζενα.! Αλλα για καψημο δεν κανει. Οσο για το χειγκ ουτε εγω καταλαβα πως απο ενα ακομα αδιαφορο ουισκι εγινε μαστ και οτι καλυτερο.-καθαρο μπορεις να πεις στα φθηνα! Το τιτσερς δεν με τρελανε μια απ τα ιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eξω πίνω απ'τα κοινά, μπέρμπον κυρίως, Jack Daniel , Jim Beam.

 

Στο σπίτι προτιμώ σχεδόν πάντα Macallan Fine Oak 12ρι.  Πολύ νορμαλ τιμή, περί στα 40-50ε. Και σε κείνα τα χρήματα, νομίζω αγοράζεις το έντρυ λέβελ ποιότητας για μας τους κοινούς θνητούς.

Δυνατό το Glenrothes επίσης.

Οπως και η σειρά με τα "καπνιστά" oban , langavulin (δε θυμάμαι και πως γράφεται) κτλ, αλλά κάπως βαριά στη γεύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία φορά που ήπια Teacher's πάντως ήταν κάτι αντίστοιχο με νέφτι. Δεν ασχολούμαι και φανατικά με ουίσκι αλλά δεν ξέρω πως το πίνετε αυτό το πράγμα. Ούτε για να σβήσει φαγητό δεν κάνει...

 

Θεωρώ ότι έπεσες σε νοθευμένο (συχνότατη η παρουσία μπόμπας, όχι μόνο σε νυχτερινά μαγαζιά, αλλά ακόμα και σε κάβες και s/m).

 

Το συγκεκριμένο, αξιολογείται από τους γνώστες ως ένα από τα καλύτερα blended. Υπάρχει πάντα βέβαια και το ενδεχόμενο, να μη σού ταιριάζει γευστικά, το οποίο είναι απολύτως λογικό και σεβαστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...