Προς το περιεχόμενο

τα καλυτερα ουισκι εμποριου


kostask91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ, θα ξεκινήσω με το Glenfiddich και βλέπουμε. Αν δεν μου αρέσει χωρίς πάγο, υπάρχουν τίποτα τρικ για να είναι λίγο δροσερό; Πχ να βάλω το ποτήρι στο ψυγείο για λίγη ώρα (άδειο ή με το ουίσκι);

 

Τέλος κάτι που δεν ξέρω αν το είπε κάποιος απ τους από πάνω ( αν και οι απόψεις που σου δώσανε είναι ακριβής και σωστές ) είναι ότι το Cardhu έχει πολύ απαλή γεύση σε σχέση με τα παραπάνω για κάποιον αρχάριο μπορεί να είναι και καλύτερα ( είναι πολύ καλό ουίσκι και μάλιστα για μένα έχει αδικηθεί με όσο έχουν γραφτεί , φαντάζομαι κυρίως για το γεγονός αυτό που αναφέρω ) σαφώς και κάποιος που θέλει δυνατή αίσθηση στο ποτήρι δεν είναι το κατάλληλο βέβαια , αλλά όπως και να έχει το θεωρώ τιμιότατο απλά άλλης φιλοσοφίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το Drambuie έχω προσπαθήσει να το πιω 1-2 φορές, αλλά δεν.

Θα το χαρακτηριζες λικερ; 

Για να δωσω ενα παραδειγμα, το drambuie ειναι ουισκι, οσο η North ειναι βοτκα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Phanispal έχουμε τελείως διαφορετική παλέτα φαίνεται. :-) Σταθερά για εμένα μόνο Drambuie το χειμώνα. Αλλά θέλω να επεκταθώ σε pure whiskey και δεν ξέρω ποιο θα μου ταιριάξει. Τι πιστεύεις είναι καλύτερο για αρχή γι αυτούς που έχουν συνηθίσεις σε τέτοια λικεροειδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Phanispal έχουμε τελείως διαφορετική παλέτα φαίνεται. :-) Σταθερά για εμένα μόνο Drambuie το χειμώνα. Αλλά θέλω να επεκταθώ σε pure whiskey και δεν ξέρω ποιο θα μου ταιριάξει. Τι πιστεύεις είναι καλύτερο για αρχή γι αυτούς που έχουν συνηθίσεις σε τέτοια λικεροειδή;</p>

 

Δικος μ εισαι. :Ρ Φιλε εμεις για drambuie και kardhu ειμαστε μαλλον.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aberlour 10 ετων! Eκπληκτικο για "αρχαριους".Πολυ ποιοτικο Kαι φθηνο για μαλτ γυρω στα 28 ευρω. Αν σας αρεσουν τα ουισκυ που βγαζουν μια γλυκαδα οπως πχ jameson και tullamore.

Drambuie δεν ειναι ουισκι ειναι λικερ οπως και το southern comfort

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Phanispal έχουμε τελείως διαφορετική παλέτα φαίνεται. :-) Σταθερά για εμένα μόνο Drambuie το χειμώνα. Αλλά θέλω να επεκταθώ σε pure whiskey και δεν ξέρω ποιο θα μου ταιριάξει. Τι πιστεύεις είναι καλύτερο για αρχή γι αυτούς που έχουν συνηθίσεις σε τέτοια λικεροειδή;

 

Κοίταξε να δεις, δε θα έλεγα πως προτιμώ συγκεκριμένες γεύσεις. Θα πιω με ευχαρίστηση Bourbon και Jack (Tennessee), και Ιρλανδέζικα, και Speyside, Highland, Islay και από άλλα regions, που μεταξύ τους μπορείς να πεις ότι έχουν μεγάλες διαφορές.

 

Αλλά Drambuie και Southern Comfort κ.λπ., δεν τα μπορώ καθόλου. Μέχρι στιγμής τουλάχιστον, γιατί κάποτε το ίδιο έλεγα και για το ουίσκι :Ρ

 

Τώρα για εσένα που έχεις συνηθίσει σε τέτοια, δεν ξέρω ποιο θα ήταν το κατάλληλο για να ξεκινήσεις τα ουίσκι. Φαντάζομαι απλά, ότι όπως κι εγώ, δε μπορεί να σου αρέσουν τόσο συγκεκριμένες γεύσεις και πως θα υπάρχουν κι άλλοι τύποι για τον ουρανίσκο σου.

 

Θα σου έλεγα απλά να αρχίσεις να δοκιμάζεις κάποια από αυτά που έχουν αναφερθεί εδώ, πάντα σκέτα, ή με ελάχιστο νερό. Μην τα αραιώσεις πολύ σε καμία περίπτωση, και φυσικά μην τα αναμίξεις με αναψυκτικά, σόδες κ.λπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε να δεις, δε θα έλεγα πως προτιμώ συγκεκριμένες γεύσεις. Θα πιω με ευχαρίστηση Bourbon και Jack (Tennessee), και Ιρλανδέζικα, και Speyside, Highland, Islay και από άλλα regions, που μεταξύ τους μπορείς να πεις ότι έχουν μεγάλες διαφορές.

 

Αλλά Drambuie και Southern Comfort κ.λπ., δεν τα μπορώ καθόλου. Μέχρι στιγμής τουλάχιστον, γιατί κάποτε το ίδιο έλεγα και για το ουίσκι :Ρ

 

Τώρα για εσένα που έχεις συνηθίσει σε τέτοια, δεν ξέρω ποιο θα ήταν το κατάλληλο για να ξεκινήσεις τα ουίσκι. Φαντάζομαι απλά, ότι όπως κι εγώ, δε μπορεί να σου αρέσουν τόσο συγκεκριμένες γεύσεις και πως θα υπάρχουν κι άλλοι τύποι για τον ουρανίσκο σου.

 

Θα σου έλεγα απλά να αρχίσεις να δοκιμάζεις κάποια από αυτά που έχουν αναφερθεί εδώ, πάντα σκέτα, ή με ελάχιστο νερό. Μην τα αραιώσεις πολύ σε καμία περίπτωση, και φυσικά μην τα αναμίξεις με αναψυκτικά, σόδες κ.λπ..

Είχε αρχίσει να γίνεται πολύ δογματικό το τόπικ στο θέμα "αραίωση malt ουισκιών" και ετοιμαζόμουν να μπω να κοντράρω, αλλά αυτή η τελευταία απάντηση (κάπως) βάζει λίγο νερό στο κρασί(!) του.

Η αλήθεια είναι ότι το νερό είναι φίλος του αλκοόλ, αρκεί να μην παραγνωρίζονται.

Προτιμήστε καλής ποιότητας κρύο/δροσερό εμφιαλωμένο νερό και αραιώστε ελαφρώς μέχρι το σημείο που μαλακώνει η αίσθηση του αλκοόλ στο στόμα αλλά δεν αλλοιώνονται τα γευστικά και αρωματικά χαρακτηριστικά του ποτού.

 

Τον τελευταίο καιρό έχω ερωτευτεί το Balvenie(14yr). Υπάρχει πάντα η λατρεία Laphroaig(10), ενώ από blended, όταν βγαίνω έξω, προτιμώ Bushmills και Bells. Wild Turkey από bourbon.

 

ΥΓ: Τι παίζει με τα μη εμπορικά ουίσκι?

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε αρχίσει να γίνεται πολύ δογματικό το τόπικ στο θέμα "αραίωση malt ουισκιών" και ετοιμαζόμουν να μπω να κοντράρω, αλλά αυτή η τελευταία απάντηση (κάπως) βάζει λίγο νερό στο κρασί(!) του.

Η αλήθεια είναι ότι το νερό είναι φίλος του αλκοόλ, αρκεί να μην παραγνωρίζονται.

Προτιμήστε καλής ποιότητας κρύο/δροσερό εμφιαλωμένο νερό και αραιώστε ελαφρώς μέχρι το σημείο που μαλακώνει η αίσθηση του αλκοόλ στο στόμα αλλά δεν αλλοιώνονται τα γευστικά και αρωματικά χαρακτηριστικά του ποτού.

 

Επίσης κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις, είναι, πριν πιεις τη (μικρή) γουλιά από ουίσκι, «καθάρισε» το στόμα σου πίνοντας σκέτο δροσερό νερό.

 

Προσωπικά προτιμώ τον παραπάνω τρόπο απ' το να αραιώνω το ίδιο το ποτό.

 

 

ΥΓ: Τι παίζει με τα μη εμπορικά ουίσκι?

:P

 

Ότι τα εμπορικά συνήθως δεν πίνονται;

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φάνη βλέπω πως είμαστε κοντά στα γούστα μας...

 

Μακάλαν έχεις δοκιμάσει; το fine oak είναι έρωτας. Μαλτ σε βαρέλια μπέρμπον. Απλά αδιανόητη γεύση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, είχα πιει ένα Macallan Fine Oak με ένα φίλο, αλλά δε θυμάμαι αν ήταν το 10άρι ή το 12άρι. Πιο πάνω σίγουρα δεν ήταν.

 

Πολύ καλό, παρόλο που θεωρώ ότι στα ίδια χρήματα βρίσκεις πιο ιδιαίτερα ουίσκι. Ίσως να μην είναι τόσο εξασκημένος ο ουρανίσκος μου βέβαια.

 

Γενικά για τα Macallan έχω σχηματίσει τη γνώμη ότι αυτά που είναι εξαιρετικά είναι τα πολύ ακριβά. Ίσως κάνω λάθος, και πολύ πιθανό κιόλας.

 

Στη γιορτή μου μού έφεραν μεταξύ άλλων το Macallan Amber (νέα σειρά η οποία χαρακτηρίζεται από το χρώμα), το οποίο διαβάζω ότι το Νοέμβρη που μας πέρασε ψηφίστηκε ουίσκι της χρονιάς. Δεν το έχω ανοίξει ακόμα όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

θεωρω πως για τα πολυ φθηνα το teacher's ειναι απο τα κορυφαια...(για καποιο λογο εμενα μου κατεβαινει και το dewars πολυ ευκολα και ωραια αλλα ολοι με κοροιδευουν...) αμεσως μετα το jack..ειναι δυσκολο και η' που θα το αγαπησεις τρελα η' που δεν θα μπορεις να το μυρισεις...αμεσως μετα,εχω 3 επιλογες...cardhu,glenfiddich kai johnnie walker green label...(επισης jack gelntleman και single barrel)

τελος οτι και να πιεις πιστευω απο εκει και πανω δεν πιστευω πως υπαρχει θεμα ποιοτητας,ολα θα ειναι εξαιρετικα οποτε ειναι υποκειμενικο...μακρια απο johhny red (ακομα και το black το θεωρω πολυ λιγο),chivas kai dimple δεν μαρεσουν...αυτα...παντα,σκετα για να καταλαβεις τι ειναι..(καλυτερα με ελαχιστο νερο οπως εχουν πει και αλλα παιδια για να απελευθερωθουν οι μυρωδιες αν και εγω τα πινω εντελως σκετα) εψαχνα καποιο ουισκι κοντα στα 30 ευρο για να δοκιμασω και ετσι βγηκε το αρθρο και ειπα να σχολιασω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...