Προς το περιεχόμενο

Man of Steel


6xXx6

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια να μην ξεχναμε οτι

 

 

Ο σουπερμαν ηταν αουτσαιντερ στην μαχη εναντιον 3 γεννημενων πολεμιστων.Δεν μπορουσε να προσεχει το που θα τον πεταξει ο ζοντ μετα απο μπουνιδι ουτε να προσεχει που πεταει τον ζοντ.Κινδυνευε η ζωη του.Λιγο αντιρεαλιστικο να σε σκοτωνουν και εσυ να τρεχεις μακρια απο την μαχη για να πιανεις πιλοτους που πεφτουν απο αεροπλανα.

Οσον αφορα το returns οπου το νησι το σηκωσε για να σωθει ολη η ανθρωποτητα και ειχαμε παραπλευρες απωλειες.Ετσι και στο MOS αν θυμαστε....ο ζοντ ζητησε για το καλο των ανθρωπων να παραδωθει ο καλ ελ.Και παραδωθηκε.Οταν ομως ειδε οτι θα κατεστρεφε ολο τον πλανητη...Τοτε προσπαθησε να τον σταματησει.Κατεστρεψε τις μηχανες για το τεραφορμινγκ και σκοτωσε τον ζοντ γιατι ο ζοντ ειχε σκοπο ζωης να ξαναζησει ο κρυπτον με μονο τροπο να κατακτησει την γη....δλδ ο σουπερμαν εσωσε κατι ΠΑΡΑΠΑΝΩ απο μια οικογενεια εκει περα σκοτωνοντας τον.Αν δεν τον σκοτωνε μεγαλη πιθανοτητα ο ζοντ να σκοτωνε τον σουπερμαν (αλλοστε η μαχη γινοταν για να τον σκοτωσει ο ζοντ...και οχι για να γκρεμιζουν κτηρια) και να ασελγουσε ^_^ πανω στη γη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 807
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια χαρά την πρόσεξα, αλλά όπως και να χει αυτό προσωπικά δε με καλύπτει. Όσο superman έχω δει και έχω διαβάσει ποτέ δεν τον έχω δει να χάνει τις δυνάμεις του μετά από ώρα και να σηκώνει ένα ολόκληρο νησί τόσο κοντά σε κρυπτονίτη. Πάντως επειδή πάμε off topic η κάθε άποψη για τη ταινία είναι σεβαστή αλλά μην προσπαθείς να πείσεις ότι είναι καλή ή κακή ο καθένας σχηματίζει την άποψη του όταν τη δει.

 

αλλο αν δεν σε καλυπτει εσενα. προσωπικα ουτε εμενα με καλυπτει. αλλα εδω τουλαχιστον ο σεναριογραφος εδωσε ενα λογο για να υπαρχει suspension of disbelief και να δουλεψει το internal logic της ταινιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

It is a movie που μόλις αυτοκτόνησε βάση πνευματικών δικαιωμάτων επειδή εχει κάποια κοινά χαρακτηριστικά με το πρώτο action comics...

 

The law suit going to be huge.

 

Be more specific! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είδα και εγώ σήμερα.Μου άρεσε πολύ.Της βάζω ένα 87/100 γιατί το τέλος δεν ξέρω γιατί αλλά με άφησε κάπως ανικανοποίητο και για την αστεία ατάκα στο τέλος περίπου που μου χάλασε την ταινία.Δηλαδή έλεος, όλη η ταινία ήταν σοβαρή και είχε κάποιο feeling. Έπρεπε να πετάξουν την βλακεία και να μου τη χαλάσουν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί να πω για αυτό που είδα; Συλλογή από ιπτάμενα κλωτσομπουνίδια χωρίς νόημα και καθαρή επίδειξη οπτικών εφέ, λες και είπαν στο τμήμα ψηφιακών εφέ "παιδιά, κάντε ό, τι σας κατέβει! Είναι τώρα αυτό το "πράγμα" κινηματογράφος; 7η τέχνη να πούμε; Τέτοιος ξεπεσμός;...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί να πω για αυτό που είδα; Συλλογή από ιπτάμενα κλωτσομπουνίδια χωρίς νόημα και καθαρή επίδειξη οπτικών εφέ, λες και είπαν στο τμήμα ψηφιακών εφέ "παιδιά, κάντε ό, τι σας κατέβει! Είναι τώρα αυτό το "πράγμα" κινηματογράφος; 7η τέχνη να πούμε; Τέτοιος ξεπεσμός;...

Κομικ εχεις διαβασει ποτέ (ξεπεσμός) ή μονο Καβάθη?

 

Για μενα ολα χρειαζονται στην ζωη. Κ η κουλτουρα κ το ανουσιο κλωτσομπουνιδι.

 

Στο τελευταιο η συγκεκριμενη ταινια εδωσε ρεστα.

Οτι πιο κοντινο στην φαντασια μου οταν διαβαζα το κομικ.

Για αυτο κ μονο αξιζει να την δεις.

 

Αν πηγες να δεις το Superman ψαχνωντας κατι αλλο τοτε συγγνωμη αλλά εσυ φταις. Υπαρχουν αλλου αυτα που ψαχνεις.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετριμμενη δικαιολογια χωρις βαρυτητα.

 

περα απο την διασκεδαση, στην ζωη υπαρχει και κατι που λεγεται ψυχαγωγια.

μπορεις να εχεις και κλωτσομπουνιδια και ποιοτικο περιεχομενο σε μια ταινια που αποσκοπει να κανει το κοινο να περασει ευχαριστα δυο ωρες.

πολλα παραδειγματα επι αυτου.

 

Δυστυχως ομως η ταση που κυριαρχει στο κοινο πλεον, ειναι να σπαταλανε τις ωρες του σε ταινιες-προιοντα που προσφερουν μονο ανουσιο dumb fun.

Δεν τον ενδιαφερει η ταινια να ειναι καλη, να εχει ιστορια,χαρακτηρες,μηνυμα. Τους αρεσει μονο για δυο ωρες να κλεινουν τον εγκεφαλο τους και ως ζομπι να

καταναλωνουν οτι fastfood σκουπιδι τους πεταει η κινηματογραφικη βιομηχανια , ενω τρωνε το ποπκορν τους και παιζουν με το smartphone τους. Και μολις βγουν απο το σινεμα, δεν θα θυμουνται τιποτα απο την ταινια.

 

Αυτη η συμπεριφορα εχει οδηγησει στον μαρασμο των ποιοτικων ψυχαγωγικων ταινιων, κατι το οποιο εντελει θα ζημιωσει το ιδιο το Χολυγουντ αφου επενδυει πλεον αποκλειστικα σε μια φρενηρη παραγωγη tentpole ταινιων με τεραστια budget,

που ανταγωινιζονται με το φανταχτερο cgi τους θεαμα αλλα αδειο περιεχομενο, να προσελκυσουν ενα ADD κοινο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομικ εχεις διαβασει ποτέ (ξεπεσμός) ή μονο Καβάθη?

 

Για μενα ολα χρειαζονται στην ζωη. Κ η κουλτουρα κ το ανουσιο κλωτσομπουνιδι.

 

Στο τελευταιο η συγκεκριμενη ταινια εδωσε ρεστα.

Οτι πιο κοντινο στην φαντασια μου οταν διαβαζα το κομικ.

Για αυτο κ μονο αξιζει να την δεις.

 

Αν πηγες να δεις το Superman ψαχνωντας κατι αλλο τοτε συγγνωμη αλλά εσυ φταις. Υπαρχουν αλλου αυτα που ψαχνεις.

Από Καβάθη έχω διαβάσει μόνο το "Υφάκι"!  :devil:​ 

Τώρα για το MoS, εγώ σούπερμαν πήγα να δω. Και τη δράση μου τη θέλω, και τα εφέ τα γουστάρω, και να περάσω καλά γυρεύω. Αλλά αυτό το "υπερλιπαρό πλαστικό γεύμα" που μου προσέφεραν να φάω, συγγνώμη, δε θα (ξανα)πάρω. Το μεγαλύτερο πρόβλημα της ταινίας ήταν τελικά η σκηνοθεσία. Το Α και το Ω. FAIL από εδώ μέχρι το Κάνσας!!!! Φαστφουντ σκηνοθεσία, πρόχειρα και γρήγορα φλασμπακς, επιτηδευμένα ψευτοψαγμένα πλάνα (σούπερζουμ στην καφετιέρα, λήψεις από κάτω, από πάνω, από το πλάι, ταχύτατη εναλλαγή πλάνων και καταστάσεων, τώρα πάρτε και μια δόση συγκίνησης γιατί είμαι και γαμώ τους σκηνοθέτες και μετά, overdose εκρήξεων μέχρι να εκραγεί το μυαλό σας), παρωδία σκηνοθεσίας, παρωδία ταινίας κόμικ, παρωδία γενικότερα. Πήραν όλοι τον εαυτό τους πολύ στα σοβαρά και μας βγήκε μια αηδία. 1000 φορές το Αvengers, να πούμε... Το είδος πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγνώμη, δε θα (ξανα)πάρω

Επιλογη σου. Κ οπως κ ειπα κ ποιο πανω πολυ καλα θα κανεις.

 

Προσωπικα παντως οπως κ στο Watchmen (κορυφαια ταινια )/ Sucker Punch , βρηκα αυτη την οπτικη γωνια μεταφορας του κομικ στο πανι, που εψαχνα.

 

Εν αντιθέσει , τα Ironman /Spiderman / Avenger (που λες) μου φαινονται εντελως γελοια κ σαχλα.

Σαχλές ομως αυτες δεν τις λες. Μαλιστα η περιγραφη που δινεις δεν ανταποκρινεται σε αυτο που ειδες/ειδαμε . Εκτος αν ειδες καποια αλλη προβολη. Κ φυσικα ευθυνεται ο συγκεκριμενος σκηνοθετης , του οποιου την σκηνοθεσια την βρισκω απλα εξαιρετικη.

 

 

α μπραβο.

α μπραβο.

Υπαρχει κ του κουμπι "μου αρεσει"...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...