Προς το περιεχόμενο

Man of Steel


6xXx6

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να προσθέσω επίσης την καταπληκτική ερμηνεία του Kevin Costner που από ότι είδα δεν ανέφερε κάποιος.Έστω και για το χρονικό διάστημα που παίζει.

Γενικά ο Costner, εχει βγάλει κάποιες εξαιρετικές ταινίες την τελευταία πενταετία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 807
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καθαρά υποκειμενικό; Ισως και όχι. Σε μεγάλο βαθμό όμως ναι. Δε κολλάω εκεί όμως, αλλά στο πως ένα έργο τέχνης μπορεί να αξιολογηθεί αντικειμενικά. Πότε μια ταινία είναι αντικειμενικά καλή, όπως το Citizen Cane που αναφέρεις; Οταν αξιολογείται ως καλή από τη πλειοψηφία του κοινού; Απο επαγγελματίες κριτές ίσως;

Αν είναι έτσι, τότε το Man of Steel γιατί είναι αντικειμενικά κακή ταινία εφόσον το κοινό λέει ότι είναι καλή;

 

Μα το ΜΟΣ εχει πατωσει στις κριτικες απο επαγγελματιες κριτικους. Και ποιος σου ειπε οτι η ταινια ειχε καθολικη αποδοχη απο το κοινο; Σε πολλους δεν αρεσε, στην δευτερη βδομαδα ειχε πτωση πανω απο 65%, χειροτερη και απο το Green Lantern.

H ταινια δεν εχει rewatchability. Πολυς κοσμος πηγε και την ειδε, γιατι ηθελε να την δει εξαρχης. αλλα δεν πηγε να την ξαναδει, οπως συνεβαινε με το TDK η το Avengers.

 

Aλλα ολα αυτα δεν εχουν σημασια, διοτι στο τελος κρινεις την ιδια την ταινια οπως ειναι φτιαγμενη. Και το ΜΟS δεν ειναι καλη ταινια.Και ως Superman ταινια, και γενικα ως ταινια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το ΜΟΣ εχει πατωσει στις κριτικες απο επαγγελματιες κριτικους. Και ποιος σου ειπε οτι η ταινια ειχε καθολικη αποδοχη απο το κοινο; Σε πολλους δεν αρεσε, στην δευτερη βδομαδα ειχε πτωση πανω απο 65%, χειροτερη και απο το Green Lantern.

H ταινια δεν εχει rewatchability. Πολυς κοσμος πηγε και την ειδε, γιατι ηθελε να την δει εξαρχης. αλλα δεν πηγε να την ξαναδει, οπως συνεβαινε με το TDK η το Avengers.

 

Aλλα ολα αυτα δεν εχουν σημασια, διοτι στο τελος κρινεις την ιδια την ταινια οπως ειναι φτιαγμενη. Και το ΜΟS δεν ειναι καλη ταινια.Και ως Superman ταινια, και γενικα ως ταινια.

 

Μια χαρά rewatchability έχει.Δε θα τη ξαναδώ σινεμά γιατί γενικά δε ξαναπηγαίνω να δω ταινίες,αλλά με το που βγει σε blu-ray θα κάνω σίγουρα rewatch.

 

Και σχετικά με τους κριτικούς και ειδικά κινηματογράφου,προσωπικά δε τους δίνω ποτέ σημασία γιατί τους θεωρώ από τους πλέον αναξιόπιστους.Εδώ έχουν 75/100 στη παπαριά το Superman Returns και βάζουν 55/100 στο Man of Steel,αν είναι δυνατόν δηλαδή.

 

Btw ξέρω τουλάχιστον 6-7 άτομα που δαν τη ταινία και σε όλους άρεσε πάρα πολύ.Not bad για μια κακή ταινία :whistle:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw ξέρω τουλάχιστον 6-7 άτομα που δαν τη ταινία και σε όλους άρεσε πάρα πολύ.Not bad για μια κακή ταινία

 

και εγω οσους ξερω δεν τους αρεσε. στην αιθουσα γελαγανε στο τελος με τις χαζομαρες της ταινιας.

οπως ειπα και πριν, αυτα δεν εχουν σημασια στο τελος. απλως κρινεις την ταινια, οπως ειναι φτιαγμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εσύ μας είπες τα χειρότερα πριν την δεις ακόμα και να σου άρεσε θα το παραδεχόσουν;Θα έπρεπε να κάνεις την κωλοτούμπα του αιώνα για να παραδεχτείς ότι θα ήταν καλή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να προσθέσω επίσης την καταπληκτική ερμηνεία του Kevin Costner που από ότι είδα δεν ανέφερε κάποιος.

Έστω και για το χρονικό διάστημα που παίζει.

 

Aπό το trailer όταν είχε βγει, αυτό το "you are my son!" πάντα με πιάνει. To κάνει πολύ καλά.

 

ΥΓ. Ρε γαμώτο, μόνο εμένα μου άρεσε το Superman Returns (παρ' όλες τις χαζομάρες) ; :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Superman Returns ειναι μια καλοφτιαγμενη ταινια. Πολυ καλυτερη απο το ΜΟS, σαν storytelling.

To προβλημα ομως ηταν οτι ο Singer ειχε το λαθος οραμα, το οποιο δικαιολογημενα δεν αρεσε στους φανς και κοινο.

Κριμα παντως γιατι η ιδεα του για το δικο του ΜΟS sequel ηταν πολυ καλη, ο Brainiac εισβαλει στη Γη και σκοτωνει τον γιο του Superman.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω οσους ξερω δεν τους αρεσε. στην αιθουσα γελαγανε στο τελος με τις χαζομαρες της ταινιας.

οπως ειπα και πριν, αυτα δεν εχουν σημασια στο τελος. απλως κρινεις την ταινια, οπως ειναι φτιαγμενη.

 

In another world (KilliK's world) πήγε σε σινεμά με τόοοοοσο σινεφίλ κοινό που όλοι γελάγανε. Ε και εγώ πήγα στη Vmax με 400 άτομα και οι περισσότεροι ήταν ενθουσιασμένοι. Και όσους κριτικούς κι αν θες να παραθέσεις τόσους θα σου παραθέσουμε και εμείς σε αυτό το dick size contest που ξεκίνησες. Και στην τελική αν δεν γουστάρεις ρε παιδί μου κάτσε δες ένα 100 hour loop του superman returns να στρώσεις τα εγκεφαλικά σου κύτταρα ή των παλαιότερων ταινιών που προβάλλουν έναν μισογυνισμό τρελό με μία lois που ενώ έχει Πούλιτζερ δεν ξέρει ορθογραφία και που είναι τόσο χαζή και γραφική που πρέπει ο βουτυρομπεμπές κλαρκ να τη σώζει και να μην το ξέρει καν. 

 

Μια χαρά rewatchability έχει και τα έσοδα της ήταν εξαιρετικά. Δε λέω καλός χρυσός και ο Batman του Νόλαν, τις λάτρεψα τις ταινίες, αλλά sorry μην βάζεις το iron man (με τον Mikey Rourke, αναβολοφατσοπλαστικοποιημένο) στη ίδια τσιάντα με το MOS. Τέλος αν θες κάνε ένα απλό στατιστικό με εμάς που γράψαμε εδώ μέσα. Ποιός γούσταρε και ποιός όχι, αλλά μην δείς το ποσοστό γιατί θα πρέπει να βάλω την γάτα μου να κλάψει για να σου φτιάξει τα κέφια. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το ΜΟΣ εχει πατωσει στις κριτικες απο επαγγελματιες κριτικους. Και ποιος σου ειπε οτι η ταινια ειχε καθολικη αποδοχη απο το κοινο; Σε πολλους δεν αρεσε, στην δευτερη βδομαδα ειχε πτωση πανω απο 65%, χειροτερη και απο το Green Lantern.

H ταινια δεν εχει rewatchability. Πολυς κοσμος πηγε και την ειδε, γιατι ηθελε να την δει εξαρχης. αλλα δεν πηγε να την ξαναδει, οπως συνεβαινε με το TDK η το Avengers.

 

Aλλα ολα αυτα δεν εχουν σημασια, διοτι στο τελος κρινεις την ιδια την ταινια οπως ειναι φτιαγμενη. Και το ΜΟS δεν ειναι καλη ταινια.Και ως Superman ταινια, και γενικα ως ταινια.

 

Στο imdb πάντως, που είναι η γνωστότερη και δημοφιλέστερη σελίδα για το κοινό, έχει ένα αξιοπρεπέστατο 7,9 από περίπου 140.000 αξιολογητές. Οπότε δε μπορείς να πεις ότι δεν έχει καλή αποδοχή απ το κοινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο imdb πάντως, που είναι η γνωστότερη και δημοφιλέστερη σελίδα για το κοινό, έχει ένα αξιοπρεπέστατο 7,9 από περίπου 140.000 αξιολογητές. Οπότε δε μπορείς να πεις ότι δεν έχει καλή αποδοχή απ το κοινό.

TO IMDB είναι μαζικό όπλο προπαγάνδας ενάντια στο σωστό σινεφίλ. Μποικοτάζ σε αυτή την μαύρη σελίδα σήμερα. ΤΩΡΑ. 

 

Αν και έπεσε (αναμενόμενα) το mos από το 8.3 στο 7.9 από τότε που βγήκε. Κάπου στο 7.6 θα σταθεροποιηθεί λογικά, εκεί που είναι δηλαδή (αν βαθμολογούσαμε μόνο ταινίες με super ήρωες θα ήταν παραπάνω). Πάντως στο 6.3-6.1 που είναι το S returns δεν θα πάει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να δω ποτε θα αξιωθω να την δω...

 

εφοσον οι donnerites την μισουν, standard θα γ@μει η ταινια.

 

το σημαντικό στην συγκεκριμένη είναι το δέρνει και όχι το γ@μεί. Και εκεί λιάμπει Λάμπη μου λιάμπει. Ειδικά το ξύλο με την γκόμενα. Δεν λέω άλλα μη στο χαλάσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστω οτι θα ερωτευτω την faora ε ??

Εγώ βάρεσα κόλλημα. Έβγαλε ακριβώς (ίσως πιο ακριβώς από κάθε άλλο ηθοποιό της ταινίας) τον ρόλο. 

Επίσης για κάποιο λόγο η όλη ενδυμασία+το hardcore του χαρακτήρα = sexy

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...