Προς το περιεχόμενο

Man of Steel


6xXx6

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έβαλα το πιο συντηρητικό νούμερο που κυκλοφορεί, άλλωστε το box office του MoS είναι πολύ ρευστό αυτή τη στιγμή... Όταν κάτσει η μπίλια πάντως μετά και τα dvd/bluray sales η διαφορά με το returns θα είναι τεράστια... Πράγμα λογικό αφού το returns είναι ουσιαστικά ένα δίωρο επεισόδιο lois & clark.

Ναι εχεις δικιο σ'αυτο.Γενικα το Returns πατωσε.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 807
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γενικώς οι αναλύσεις budget δε μου λένε τίποτα απολύτως οπότε δεν είναι ο σκοπός μου να σου σου αντιστρέψω το επιχείρημα η να κάνω κάποιο point, αλλά από τη στιγμή που αποφασίζεις να μπεις σε τέτοια διαδικασία και να συγκρίνεις νούμερα... από τα 2-3 κυριότερα site που ασχολούνται με τέτοια στοιχεία το Superman returns αναφέρεται με budget περίπου 230mil (χωρίς previous costs, με αυτά πάει 270) με παγκόσμιες εισπράξεις box office περίπου 390mil και άλλα 80mil από dvd sales, 6 χρόνια μετά το release. To man of steel έχει budget 225mil και box office 520mil, 20 ημέρες μετά το release. Όσο marketing cost και να βάλεις είναι μεγάλη η διαφορά και ακόμη είναι νωρίς.

 

αντε παλι τα ιδια.

ειπαμε το στουντιο παιρνει τα μισα λεφτα απο τα εσοδα.

Το MOS στοιχισε 225m. Βαλε το λιγοτερο αλλα 50m για το marketing, οποτε φτανει τα 275m. Αυτο σημαινει οτι για να βγαλει τα εξοδα το στουντιο, η ταινια πρεπει να φτασει τουλαχιστον τα 550m.

η ταινια ειναι στα 590m τωρα, οποτε τωρα το στουντιο αρχιζει και βγαζει κερδη.Λογικα θα φτασει τα 700+,οποτε θα μιλαμε και για μεγαλη επιτυχια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε παλι τα ιδια.

ειπαμε το στουντιο παιρνει τα μισα λεφτα απο τα εσοδα.

 

Δεν έχω τη διάθεση να τσεκάρω αν αυτό ευσταθεί, αλλά σε αυτή την περίπτωση, με τα νούμερα που έχουμε αναφέρει, το returns 6-7 χρόνια μετά ακόμη έχει ζημιές. Εγώ στη μεταξύ τους σύγκριση αναφέρθηκα.

Αν κρίνουμε μεμονωμένα το MoS, δεν θεωρώ πως θα είναι η απόλυτη εμπορική επιτυχία (τύπου The Dark Knight), σίγουρα όμως θα βγάλει αρκετά για να δικαιολογήσει sequel(s).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμιζα ότι το μαρκετινγκ έμπαινε μέσα στο budget της όποιας ταινίας

 

 

οχι. ειναι ξεχωριστο.

 

Δεν έχω τη διάθεση να τσεκάρω αν αυτό ευσταθεί, αλλά σε αυτή την περίπτωση, με τα νούμερα που έχουμε αναφέρει, το returns 6-7 χρόνια μετά ακόμη έχει ζημιές. Εγώ στη μεταξύ τους σύγκριση αναφέρθηκα.

Αν κρίνουμε μεμονωμένα το MoS, δεν θεωρώ πως θα είναι η απόλυτη εμπορική επιτυχία (τύπου The Dark Knight), σίγουρα όμως θα βγάλει αρκετά για να δικαιολογήσει sequel(s).

 

 

μα και για το Superman Retruns ηταν να βγει σηκουελ με τον Singer παλι. Ο λογος που δεν εγινε ειναι γιατι καθυστερησανε την παραγωγη και αυτος μετα πηγε και γυρισε το Valkyrie.

στο ειπα και πιο πανω. το budget του SR ειναι μικροτερο απο το επισημο νουμερο που δινουν τα διαφορα σαιτς.

Το ΜΟΣ ειναι επιτυχια και δικαιολογημενα θα βγουν σηκουελς, αλλα κατι μου λεει δεν ηταν τοσο μεγαλη οσο περιμενε η WB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ειδα σε 3D,πολυ δυνατο,να το δειτε αξιζει,θα περασετε γαμω

 

Ενταξει ειναι τιγκα στα ψηφιακα εφε αλλα νομιζω οτι η βιομηχανια ετσι δουλευει τωρα και ετσι θα συνεχισει να το κανει,οποτε ας το απολαυσουμε τουλαχιστον

 

 

Y.Γ. Το οτι η ταινια ειναι εντυπωσιακη μη μας κανει να περναμε στο ντουκου τη δραση σχολης michael bay και την       αντιγραφη των Reapers απο mass effect 3 στα εξωγηινα σκαφη!

Επεξ/σία από KREATOR13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει ειναι τιγκα στα ψηφιακα εφε αλλα νομιζω οτι η βιομηχανια ετσι δουλευει τωρα και ετσι θα συνεχισει να το κανει

wtf?

Τι εννοείς ρε φίλε ότι όλα αυτά τα κτήρια και οι καταστροφές, οι εκρήξεις, οι φλόγες από τα μάτια έπρεπε να είναι αληθινά κτήρια που καταστρέφονται, αληθινές εκρήξεις κλπ; Πώς αλλιώς εκτός από ψηφιακά εφέ θα μπορούσε να υλοποιηθεί μία τέτοια ταινία με τέτοιες σκηνές; Όταν πέταγε με ταχύτητα του ήχου μήπως να τον είχανε δεμένο και να τον τραβάγανε με ένα μαχητικό για να μη χρησιμοποιήσουν υπολογιστή;

(faith to humanity lost again)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς ο φίλος εννοεί ότι δεν θα έπρεπε εξαρχής να έχει δοθεί τόση έμφαση στη δράση και στην καταστροφή ώστε να είναι και σε λίγο πιο υποφερτά επίπεδα η χρήση cgi... Ειδικά στο τελευταίο μισάωρο της ταινίας κουράζει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 Όταν πέταγε με ταχύτητα του ήχου μήπως να τον είχανε δεμένο και να τον τραβάγανε με ένα μαχητικό

 

Θα γούσταρα να έβλεπα κάτι τέτοιο! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίχτηκαν free εισιτήρια και το είδα δεύτερη φορά, μόνο που αυτή τη φορά δεν είχα πίσω μου 20 παιδάκια του λυκείου να χαχανίζουν.

 

Ο Μιχάλης Κόλπος θριάμβευσε σαν σκηνοθέτης του Μαν οφ Στήλ, αν και έβαλε λιγότερες εκρήξεις απ όσες περίμενα. Κάποιος να τους πει οτι σε ανθρώπους άνω των 12 τα πολλά εφέ κουράζουν, μπράβο σας ξέρετε να τα κάνετε, ξέρουμε οτι μπορείτε να τα κάνετε, αλλά μη μας τα τρίβετε στη μούρη για τα 3/4 της ταινίας.

 

Μερικοί κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν και προτάσσουν επιχειρήματα του τύπου "μα τι να έκαναν, να ισοπέδωναν ολόκληρη πόλη; Να κατέρριπταν κανονικά αεροπλάνα; κλπ μπουρδες.

ΔΕΝ χρειάζεται απαραίτητα να ισοπεδώσεις μισή (η μία) Νεα Υόρκη και να ρίξεις μια μοίρα αεροπλάνων για να γίνει καλή η ταινία σου. Αυτά τα κάνεις όταν δεν έχεις τίποτα να πεις για να δικαιολογήσεις τα λεφτά σου.

 

Μου άρεσαν οι επιλογές ηθοποιών για ζούπερμαν, ζοντ & τζοναθαν κεντ. 

Μου άρεσε ο ζόντ σαν χαρακτήρας, man of duty και τίποτε άλλο. Δεν τον είδα σαν τον κακό της ταινίας, ακόμη κι αυτό απέτυχαν να το περάσουν. Αν στη θέση του ήταν ο human general που προσπαθούσε ν αναστήσει το ανθρώπινο είδος, guess what, θα τον υποστηρίζαμε.

 

Το αναβαθμισμένο διάγραμμά μου

 

manofsteel.jpg

 

και ναι, ο σούπερμαν δε σκοτώνει, ευτυχώς αυτός δεν ήταν ο σούπερμαν, ήταν ο μαν οφ στηλ και μάλλον αυτό θα μείνει, δε θα γίνει ποτέ σούπερμαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε δείτε τα πρώτα σούπερμαν που το μόνο που κάνει ο σούπερμαν είναι να σηκώνει βαριά αντικείμενα και όταν τον πυροβολούν να τους δίνει "το βλέμμα". Δεν καταλαβαίνω. Η μισή ταινία είναι μπλα μπλα και backround της ζωής του κλαρκ (δε το λέω για κακό) και η άλλη μισή ξύλο με τους κακούς όπου επειδή και αυτοί είχαν τις ίδιες δυνάμεις με το σούπερμαν έγιναν όλα μπάχαλο. Τι ποιο λογικό δηλαδή;(λογικό στο σύμπαν της ταινίας) Εγώ το ευχαριστήθηκα που είδα για πρώτη φορά στη μεγάλη οθόνη την πραγματική έκταση της δύναμης του σουπερμαν απέναντι σε κάποιον αντίπαλο και όχι στο ελικόπτερο, νησί, κτήριο, πύραυλο κλπ (που δε λέω και σε αυτά όταν τα σηκώνει λες οοοοο τι κάνει ο άνθρωπος (εεχμ σόρυ, ο κρυπτονιανός) αλλά δε συγκρίνονται πώς να το κάνουμε)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μισή ταινία είναι μπλα μπλα και backround της ζωής του κλαρκ (δε το λέω για κακό) και η άλλη μισή ξύλο με τους κακούς όπου επειδή και αυτοί είχαν τις ίδιες δυνάμεις με το σούπερμαν έγιναν όλα μπάχαλο. Τι ποιο λογικό δηλαδή;(λογικό στο σύμπαν της ταινίας)

Μα, από την πρώτη αναμέτρηση του Σούπερμαν με τους κρυπτονιανούς φάνηκε ξεκάθαρα πως ήταν όλοι άτρωτοι και πως παίζοντας ξύλο μεταξύ τους, το ΜΟΝΟ αποτέλεσμα ήταν να καταστρέφουν κτήρια, εγκαταστάσεις, οχήματα κλπ. Και αφού σου δώσει από την αρχή να το καταλάβεις αυτό, πως δηλαδή το ξύλο είναι εντελώς ανούσιο και δεν πρόκειται να ωφελήσει πουθενά, ούτε να βοηθήσει κανέναν, το συνεχίζει ακριβώς ίδιο για μια ώρα.

 

Αυτό δεν ήταν κουραστικό δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wtf?

Τι εννοείς ρε φίλε ότι όλα αυτά τα κτήρια και οι καταστροφές, οι εκρήξεις, οι φλόγες από τα μάτια έπρεπε να είναι αληθινά κτήρια που καταστρέφονται, αληθινές εκρήξεις κλπ; Πώς αλλιώς εκτός από ψηφιακά εφέ θα μπορούσε να υλοποιηθεί μία τέτοια ταινία με τέτοιες σκηνές; Όταν πέταγε με ταχύτητα του ήχου μήπως να τον είχανε δεμένο και να τον τραβάγανε με ένα μαχητικό για να μη χρησιμοποιήσουν υπολογιστή;

(faith to humanity lost again)

 

 

Προφανώς ο φίλος εννοεί ότι δεν θα έπρεπε εξαρχής να έχει δοθεί τόση έμφαση στη δράση και στην καταστροφή ώστε να είναι και σε λίγο πιο υποφερτά επίπεδα η χρήση cgi... Ειδικά στο τελευταίο μισάωρο της ταινίας κουράζει...

Μπραβο φιλε με πιανεις αντιθετα με τον πανω.Με κουρασε και μενα το τελευταιο μισαωρο,ενταξει οταν βλεπεις τον πρωτο ουρανοξυστη να κοβεται στα δυο ειναι εντυπωσιακο αλλα μετα τον 3ο,4ο αρχιζεις και βαριεσαι,too much απο καποιο σημειο και μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...