Προς το περιεχόμενο

Man of Steel


6xXx6

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως ελπίζω να συνεχίσουν έτσι και "χειρότερα" αυτου του είδους οι ταινίες καθώς είναι ακριβώς ότι ζητάει το κοινό που απευθύνονται. Και οσο για 2-3 που κανουν "υψηλη" κριτική και βαυκαλίζονται νομίζοντας ότι και καλά αυτοί έχουν "υψηλά" στάνταρ ενώ οι υπόλοιποι ζούμε μέσα στην υποκουλτούρα επειδή γουστάρουμε ταινίες σαν το MOS κτλ ακριβώς όπως είναι με ξύλικι και εκρήξεις και όχι με character development κτλ θα ήθελα να σας ευχαριστήσω γιατί κάθε φορά που θα βλέπω μια τέτοια ταινία θα σας σκέφτομαι να γκρινιαζετε σαν τους γέρους του Muppet και θα μου φτιάχνετε την μέρα.

 

Και όταν με το καλό καταλάβετε ότι κάθε ταινία έχει ένα συγκεκριμένο σκοπο και κοινό και ότι ο κόσμος δεν γυρίζει γύρω απο εσάς τότε τα ξαναλέμε. Α, και surprise (!) πολλοί από εμάς που γουστάρουμε τέτοιες ταινίες για τον χαβαλέ τους, προφανώς βλέπουμε από όλα τα είδη και τα κρίνουμε αναλόγως αλλα τι σας λέω τώρα, ε;

 

Προς το παρόν όμως συμφωνηστε άλλη μια φορά για το ποσό καλό γουστο έχετε και επιτέλους αφήστε αυτό το thread σε όσους γουστάρουν το MOS! Είναι λίγο σπαστικο κάθε 2 πόστ να επαναλαμβάνετε τα ίδια και τα ίδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 804
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

 

ενώ ένα μήνα αργότερα ο Theoden -δευτερεύων ρόλος- σε έκανε να δακρύσεις όταν πέθαινε στην αγκαλιά της Eomer Eowyn)

ο διάλογος με τον Merry ήταν ακόμα "χειρότερος" στο βιβλίο...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
τι σχεση εχουν τα προτυπα και οι ταμπελες, με το γεγονος οτι καποιος που γουσταρει μονο κινηματογραφικα σκουπιδια, εχει κακο γουστο τουλαχιστον οσο αφορα το σινεμα;

 

 

Τα πρότυπα ορίζουν το καλό και το κακό γούστο. Στα πάντα, όχι μόνο στο σινεμά. Εμείς για παράδειγμα που δε μας άρεσε το MOS έχουμε καλό γούστο. Σε μια άλλη όμως πραγματικότητα που τα σκουπίδια θα ήταν το απαύγασμα της ποιότητας θα είχαμε κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή γουστάρουμε ταινίες σαν το MOS κτλ ακριβώς όπως είναι με ξύλικι και εκρήξεις και όχι με character development κτλ

Με τη μουσική τί γίνεται; Να έχει καλή μουσική ή στα παπάκια μας και αυτή; Καθαρίζουμε με ένα Inception μπιτ σε όλες τις ταινίες και τέλος;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πρότυπα ορίζουν το καλό και το κακό γούστο. Στα πάντα, όχι μόνο στο σινεμά. Εμείς για παράδειγμα που δε μας άρεσε το MOS έχουμε καλό γούστο. Σε μια άλλη όμως πραγματικότητα που τα σκουπίδια θα ήταν το απαύγασμα της ποιότητας θα είχαμε κακό.

 

τα προτυπα δεν οριζουν το γουστο, απλως το επιβαλλουν. αλλα δεν μπορουν να κρυψουν την πραγματικη καλλιτεχνικη αξια,την ομορφια, την καλαισθησια ενος δημιουργηματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δυο θεωρώ ότι έχετε ένα κομμάτι "δίκιου". Το "καλαίσθητο" ή "ακαλαίσθητο" είναι και μια κοινωνική συνθήκη, μια σύμβαση. Αυτό που κάποτε ήταν καθημερινή ανάγκη (ένας αμφορέας, μια σπηλαιογραφία), σήμερα είναι έργα τέχνης. Οι δημιουργίες πολλών καλλιτεχνών θεωρήθηκαν "μπροστά από την εποχή τους" (τότε πήγαν άπατες :-D ) και αναγνωρίσθηκαν ως αξίες πολύ αργότερα. Μετά, βέβαια, μπαίνουμε σε Πλατωνικά μονοπάτια, για το αν υπάρχουν μέσα μας οι ιδεατές μορφές των πραγμάτων, ζώων κλπ (αρχέτυπα), σε πιο σύγχρονες αντιλήψεις για το ότι η καλαισθησία προκύπτει από την αλήθεια ή την ειλικρίνεια της κατασκευής (ή άυλου δημιουργήματος, βλέπε μοντέρνο κίνημα που και αυτό μερικώς απογοήτευσε, για να οδηγηθούμε έπειτα σε μεταμοντέρνες αναζητήσεις του "ωραίου") και τρέχα γύρευε να πούμε, για ποιόν τα γράφω;...

 

Το θέμα με το σύγχρονο εμπορικό σινεμά είναι ότι δε ξέρω αν υπάρχει ένα "ρεύμα" που υπηρετεί. Είναι το ρεύμα του "βίντεο κλιπ", έχει όνομα και χαρακτηριστικά ή βρισκόμαστε στην εποχή των άπειρων στυλ και μιας Βαβέλ των τεχνοτροπιών, για να ξαναγυρίσουμε μοιραία σε λίγο καιρό σε "κλασικιστικές" λύσεις ανάγκης και φτου και από την αρχή;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλο το ανέβαλα αλλά ας πω και εγώ τη γνώμη μου. στην αρχή μου πέρασε αδιάφορα λόγω της άχρωμης μουσικής η οποία με κούρασε και δεν προσέθετε απολύτως το οτιδήποτε στα συναισθήματα του θεατή. ακόμα και χωρίς μουσική είναι από τις λίγες ταινίες που θα ήταν ίδια. επομένως ένα μείον. επίσης μου κακοφάνηκε πολύ , η ''δυσαναλογία'' ανάμεσα στις δυνάμεις που είχε ο superman. τί εννοώ. στην αρχή μόνο που δεν κλ..νει όταν σηκώνει την πλατφόρμα πετρελαίου αλλά αργότερα τον βλέπουμε να περνάει μέσα από βουνά και τσιμέντα όταν γίνεται σφεντόνα από την ...άλλη (δεν θυμάμαι το όνομα της) και βγαίνει αλώβητος. εκτός και αν αυτό έγινε ώστε να πιάσει τόπο αυτό που λέει ο tzor -el στη μέση σχετικώς με το πως θα δυναμώσει και άλλο. επίσης με κούρασαν στο τέλος τα πολλά εφέ κάτι το οποίο έγινε μάλλον στην υπέρμετρη προσπάθεια η ταινία να εντυπωσιάσει. ως εκεί. ομολογώ πως έχω επηρεαστεί πολύ από τον σκοτεινό ιππότη και θα ήθελα μία περισσότερη αληθοφάνεια στην ταινία. στα πρότυπα του batman. βέβαια λίγο δύσκολο όταν έχεις τέτοιον ήρωα να παρουσιάσεις. κατά τα άλλα όσες περισσότερες φορές τη δώ με κερδίζει περισσότερο αλλά μόνο για να περάσει όμορφα η ώρα. από μένα ένα 7 στα δέκα για το είδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όταν με το καλό καταλάβετε ότι κάθε ταινία έχει ένα συγκεκριμένο σκοπο και κοινό και ότι ο κόσμος δεν γυρίζει γύρω απο εσάς τότε τα ξαναλέμε. Α, και surprise (!) πολλοί από εμάς που γουστάρουμε τέτοιες ταινίες για τον χαβαλέ τους, προφανώς βλέπουμε από όλα τα είδη και τα κρίνουμε αναλόγως αλλα τι σας λέω τώρα, ε;

Έλα ντε.

Και μια ταινία με όνομα «Man of Steel» τι συγκεκριμένο σκοπό θα έπρεπε να είχε;;Να είναι μια εν τάξη,όπως οι άλλες Sci-Fi ταινία σχετικά με εξωγήινους που βλέπεται ευχάριστα;

Ή να είναι ταινία που να δείχνει κάτι σχετικό με τον Superman που ξέρουμε όλοι μας;;;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο νους μου πηγε στο dragonball! γυρίστε ρε παιδια ένα αξιόλογο dragonball μ αυτα τα εφε και οχι σαν εκεινη την αηδιαστικη π@π@ρια που είχε βγει και ηθελε να λεγεται και ταινια.

 

για την ταινια δεν εχω να πω και πολλά. αν κάποιος διαβαζε κομικ και μεγαλωσε με σουπερμαν απλά δεν το παιρνει στα σοβαρα. οτι να ναι απο σεναριο. την στολη ας πουμε με το χαρακτηριστικο κοκκινο βρακι την ειχε πλεξει η γηινη μανα του και δεν την ειχε παρει απ τον τζορ ελ. καλα μην αναφερουμε οτι τη Λοις την ειχε γνωρισει αφου ειχε πιασει δουλεια στην daily planet και αλλα πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερχόμενος υποψιασμένος και καχύποπτος απ' το φιάσκο του Pacific Rim, μπορώ να πώ οτι ήταν καλύτερη των προσδοκιών μου. Μου άρεσε που εστίασε στα γεγονότα του Κρύπτον στην αρχή, αν και προς το τέλος η ταινία δεν απέφυγε τα αναμενόμενα κλισέ με αποκορύφωμα:

το πώς σκοτώνει τον Ζέντ με ένα απλό κεφαλοκλείδωμα ενώ προηγουμένως είχαν διαλύσει ολόκληρη την πόλη. Πιο κακογραμμένο και φθηνιάρικο πεθαίνεις, εκεί ξενέρωσα αρκετά



Κατ' τα άλλα η ταινία μύριζε Νόλαν απο χιλιόμετρα, μου άρεσαν οι χαρακτήρες του Τζόρ-Έλ και του Ζέντ, οι υπόλοιποι μέτριοι. Ο ηθοποιός του Superman έτσι κι έτσι, (για μένα ο καλύτερος Superman ήταν ο Ντήν Κεϊν αλλά τέσπα).

Δεν μου άρεσε πάλι το heavy CGI αλά Transformopacificrim, και η χορογραφία που θύμιζε Matrix Reloaded.

Παραδόξως η ταινία με συνεπήρε σε αρκετά σημεία, αλλά τα plotholes, τα αχρείαστα κλισέ, το βαρύ CGI, και το τέλος copy/paste του pacific rim, χάλασε όλη την προσπάθεια.

7/10

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερχόμενος υποψιασμένος και καχύποπτος απ' το φιάσκο του Pacific Rim, μπορώ να πώ οτι ήταν καλύτερη των προσδοκιών μου. Μου άρεσε που εστίασε στα γεγονότα του Κρύπτον στην αρχή, αν και προς το τέλος η ταινία δεν απέφυγε τα αναμενόμενα κλισέ με αποκορύφωμα:

 

 

το πώς σκοτώνει τον Ζέντ με ένα απλό κεφαλοκλείδωμα ενώ προηγουμένως είχαν διαλύσει ολόκληρη την πόλη. Πιο κακογραμμένο και φθηνιάρικο πεθαίνεις, εκεί ξενέρωσα αρκετά

 

 

Κατ' τα άλλα η ταινία μύριζε Νόλαν απο χιλιόμετρα, μου άρεσαν οι χαρακτήρες του Τζόρ-Έλ και του Ζέντ, οι υπόλοιποι μέτριοι. Ο ηθοποιός του Superman έτσι κι έτσι, (για μένα ο καλύτερος Superman ήταν ο Ντήν Κεϊν αλλά τέσπα).

 

Δεν μου άρεσε πάλι το heavy CGI αλά Transformopacificrim, και η χορογραφία που θύμιζε Matrix Reloaded.

 

Παραδόξως η ταινία με συνεπήρε σε αρκετά σημεία, αλλά τα plotholes, τα αχρείαστα κλισέ, το βαρύ CGI, και το τέλος copy/paste του pacific rim, χάλασε όλη την προσπάθεια.

 

7/10

 

 

φιλε,ο Ζεντ,στη μεγάλη των μπάτσων σχολη έπαιζε,οχι το man of steel.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' τα άλλα η ταινία μύριζε Νόλαν απο χιλιόμετρα

Που ακριβως μυριζε Νολαν? Σε ποιο σημειο? Μακαρι να μυριζε εστω και λιγο Nolan. Βρωμοκοπαει Snyder απο χιλιομετρα θες να πεις.

 

Ζεντ

:lol:  Ποιος ειναι παλι αυτος?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε καν Σναηντερ, η μιση και βαλε ταινια ηταν λες και ηταν αλλου σκηνοθετη...

 

ουτε καν ομως, παιζει να ειναι η πρωτη φορα που ο Σναηντερ το δουλεψε το εργαλειο

 

(μιλαμε για παντα μια ταινια με ουτε μια slow motion σκηνη που εφερε το ονομα Ζακ Σναηντερ στα credits ε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...