Προς το περιεχόμενο

Ποιο παιχνίδι για PC παίζετε αυτό τον καιρό; [The Now Playing PC Games thread]


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 920
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ουσιαστικά είναι μια πολύ βελτιωμένη έκδοση του πρώτου, το οποίο ήταν ήδη θεϊκό, με λίγα extra rpg στοιχεία.Η αίσθηση που σου αφήνει είναι τύπου "best of the best" game ever!

Δεν χρειάζεσαι το πρώτο για να παίξεις το 2 αλλά άμα έχεις χρόνο αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Darksiders 2 είναι μια μετεξελιξη του Prince of Persia (2008) καθώς μπαίνει και το rpg στοχείο! Του βαζω 8,5 με 9/10 καθώς εχει και bugs σε μερικά σημεία και τα γραφικά είναι μη διαχειρήσιμα δυστυχως και η κάμερα είναι λίγο σπαστική ώρες ώρες!

 

Το Blacklight Retribution του βάζω 9/10! Για free 2 play τα γραφικά του ειναι ό,τι καλύτερο έχω δει και αν βαρέθηκαν τα "κόλπα" στα call of duty και Battlefield, το Blacklight είναι μια ακρως ικανοποιητική λύση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα πρόσφατα σταθερό co-op buddy και ξεκινήσαμε διάφορα τέτοια games που μάζευαν σκόνη στο backlog του Steam :P. Απο τα δύο "κύρια" παιχνίδια που ασχολούμαστε παρατήρησα οτι έχουν τα εξής κοινά:

 

1. Είναι και τα δύο το 3ο μέρος της εκάστοτε σειράς.

2. Χρησιμοποιούν το brand name κάπως άσκοπα (και τα δύο περιορίζονται σε μερικές αναφορές και ονόματα για χάρη των fan της σειράς -- θα μπορούσαν άνετα να ήταν νεα franchise χωρίς να "χαθεί" κάτι ουσιαστικό in-game).

3. Είναι πολύ διασκεδαστικά στο co-op (αν και αυτό εν μέρει εξαρτάται απο την παρέα).

 

Συγκεκριμένα:

 

F.E.A.R. 3

=========

OK-ish FPS στο single player, στο co-op (και τα παρεμφερή online modes του) γίνεται άκρως διασκεδαστικό καθώς "ανταμείβει" τους παίχτες που συνεργάζονται καλά και είναι γενικά φτιαγμένο με κύριο focus το co-op. Κάνουμε ένα τελευταίο run στο INSANE για τo achievement (το οποίο θα είχαμε ήδη ολοκληρώσει αν δεν παίζονταν μερικά "ευτράπελα" με τους ISP μας, bleh), συνολικά 30-κάτι ώρες played.

 

+ Smooth, fun gameplay.

+ Καλοσχεδιασμένο co-op.

+ Έξυπνα set-pieces και levels.

- Το όνομα F.E.A.R. υπάρχει κυρίως για να "τραβήσει" fans του παλιού.

- Το story είναι πολύ απλό και στις περισσότερες περιπτώσεις το βρήκα αχρείαστο.

- Ένα-δύο σημεία στο campaign φαίνονται σχεδιασμένα για co-op, γίνονται αχρείαστα δύσκολα στο single ως αποτέλεσμα.

 

Βαθμολογία: 7.5/10 (8.5/10 για co-op)

 

Dungeon Siege 3

===============

Εδώ παίχτηκε μεγάλο debate πριν την αγορά, καθώς το συγκεκριμένο απομακρύνεται αρκετά απο το gameplay της σειράς -- μια δοκιμή όμως μας έπεισε οτι αν και είναι Dungeon Siege game μόνο στο όνομα, αποτελεί καλό co-op τίτλο και αρκετά ενδιαφέρον action RPG σε γενικές γραμμές. Μια και ξεκινήσαμε κάπως πρόσφατα, ακόμα είμαστε στο 1/3 του campaign περίπου.

 

+ Έξυπνο σύστημα character development, ιδιαίτερα τα Empowered abilities (τα οποία "ξεκλειδώνουν" με την συνεχή χρήση των βασικών abilities).

+ Αρκετά διασκεδαστικό combat, το οποίο επικεντρώνεται στο charge-spend mechanic (τα βασικά attack "γεμίζουν" focus/energy/mana, ενώ τα special attacks το καταναλώνουν).

+ Μεγάλο ατού στο co-op το drop in/drop out game style, καθώς σε ενδεχόμενο disconnect η AI παίρνει τον έλεγχο των party members.

- Αρκετά κακό pathfinding όταν το παιχνίδι χειρίζεται party members, καθώς και μερικά προβλήματα με stuck characters.

- To voice acting είναι hit-or-miss -- ορισμένοι NPC έχουν έξυπνους και καλοφτιαγμένους διαλόγους ενώ άλλοι είναι άθλιοι (βλ. goblins, βαριές προφορές).

- Η δυσκολία είναι κάπως... παράξενη, καθώς σε ορισμένα σημεία αναγκάστηκε ο 2oς player να αλλάξει χαρακτήρα για να "βγουν" -- ίσως να είναι αποτέλεσμα κακού balancing μεταξύ single/co-op.

 

* To story δεν το κατηγοριοποιώ καθώς εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό απο τις εμπειρίες του εκάστοτε παίχτη. Προσωπικά το βρήκα predictable και γεμάτο απο cliche (οποιοσδήποτε έχει παίξει τουλάχιστον το 25% των μεγάλων RPG release τα τελευταία 5-10 χρόνια πιστεύω θα έχει αυτό το "πρόβλημα") -- απο την άλλη ο co-op buddy μου το βρήκε ενδιαφέρον και έξυπνο.

 

Βαθμολογία: 7/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Blacklight Retribution του βάζω 9/10! Για free 2 play τα γραφικά του ειναι ό' date='τι καλύτερο έχω δει και αν βαρέθηκαν τα "κόλπα" στα call of duty και Battlefield, το Blacklight είναι μια ακρως ικανοποιητική λύση![/quote']

 

Το blacklight ειναι fps;;;

Υπαρχει ικανοποιητικο community;;;

 

Sorry για το offtopic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά είναι μια πολύ βελτιωμένη έκδοση του πρώτου, το οποίο ήταν ήδη θεϊκό, με λίγα extra rpg στοιχεία.Η αίσθηση που σου αφήνει είναι τύπου "best of the best" game ever!

Δεν χρειάζεσαι το πρώτο για να παίξεις το 2 αλλά άμα έχεις χρόνο αξίζει.

 

Αφού και τα 2 είναι ωραία παιχνίδια θα παίξω και τα 2 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ

 

-Secret world.. 8/10

 

-Drakensang river of time μέχρι στιγμής και όσο το έχω προχωρήσει θα του βάλω ένα 6/10. Σαν στήσιμο δεν πλησιάζει με τπτ το αρχικό drakensang

 

-Football manager 2012 9/10 για όσους αγαπούν το ποδόσφαιρο θα το λατρέψουν./ εγώ που είμαι άμπαλος μου θύμισε λίγο sensible soccer γιαυτό κάθησα και ασχολήθηκα τώρα 20+ ώρες μαζί του. Εχώ πάρει βύζα και τον έχω πάει ήδη Α εθνική :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το παιχνιδι ειναι πολυ καλο. Δοκιμασε το

 

Ωραια' date=' ευχαριστω!!!

Θα το κατεβασω αυριο να το δοκιμασω...

 

Αφού και τα 2 είναι ωραία παιχνίδια θα παίξω και τα 2 :)

 

Ναι παιξε και το πρωτο, αξιζει σιγουρα και δεν θα σου παρει και πολυ για να το τερματισεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, ευχαριστω!!!

Θα το κατεβασω αυριο να το δοκιμασω...

 

 

 

Ναι παιξε και το πρωτο, αξιζει σιγουρα και δεν θα σου παρει και πολυ για να το τερματισεις...

 

Μικρό είναι? πόσο περίπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κολλήσει τώρα στην τελευταία πίστα του trine. Πραγματικά είναι πολύ δύσκολη. Θα ξαναδοκιμάσω αύριο ίσως το καταφέρω.

 

Πάντως από μένα το παιχνίδι παίρνει 9/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...