Προς το περιεχόμενο

Κατι πολυ περιεργο συμβαινει (worldventures)


Hellaslover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θυμάμαι και εγώ πριν κάποια χρόνια (2004), έμενα Αθήνα και είχα ψιλο-ξεμείνει απο δουλειά. Με πλησίασε ένα πολύ φιλικό πρόσωπο και μου πρότεινε να παρακολουθήσω μια παρουσίαση της amway σε ένα κεντρικό ξενοδοχείο .

Τι να σας πω ρε παιδιά...κοροιδία κανονικη! 

Ειδικά με τις 'γλάστρες" που πεταγόντουσαν κάθε λίγο λες και μπήκε γκολ, λύθηκα στα γέλια κάποια στιγμή :-D

Εν'τέλει τα έψαλα λίγο στην φίλη που με είχε φέρει, γιατί είχα δώσει τζάμπα 10ευρο (συμμετοχή στην παρουσίαση), σε μια εποχή που πραγματικά μέτραγα κέρματα για να βγάλω το μήνα.

Δεν ξανασχολήθηκα..εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο παππους λεει οτι βγαζει 1000 δολαρια η και περισσοτερα το μηνα και οτι δεν εχει χρησιμοποιησει ποτε τον υπολογιστη.... 

 

Μάλλον θες να πεις "Έβγαλε ένα εικοσάευρω κάνοντας απλά τον καραγκιόζη, χωρίς να έχει χρησιμοποιήσει ποτέ τον υπολογιστή"..........

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πηρε τηλ. οικογενειακη φιλη(γυναικα 50 και κατι χρονων) και μου ειπε την εξης ατακα-"Θελεις κοριτσι μου να βγαλεις λεφτα και εσυ και οι φιλοι σου?"-

Μολις ακουσα αυτο μου ηρθε να την ρωτησω για πια εταιρεια "μη-πιραμιδα" μιλαμε αλλα δεν το εκανα.Πρωτο δεν το εκανα γιατι ειμαι θετικος ανθρωπος χωρις παρωπιδες και εχω ανοιχτο μυαλο... Δεν με πειραζει να ακουσω κατι ισως καινουριο.Ποτε δεν ξερεις…Και δευτερο ηθελα να σεβαστω την φιλη της πεθερας μου.Ξεχασα να πω οτι στο τηλ. μου ειπαι οτι στην "ομαδα" της ειναι "ο ταδε" πρωην μοντελο-παρουσιαστης(μη μου ζητησετε σας παρακαλω να σας πω το ονομα του διοτι δεν ξερω εαν μπορω να βρω και τον μπελα μου κιολας...ξερω εγω...τα ατομα της showbiz στην Ελλαδα τραβανε μηνυσεις ετσι για πλακα,χεχε).Ασχετο που εμενα το ονομα δεν μου ελεγε τιποτα γιατι δεν βλεπω πολυ την τηλεοραση  και γενικος δεν συγκρατω ονοματα ολονων οσοι περνανε κατα καιρους απο την τηλεοραση…αναρωτηθηκα γιατι μου το λεει αυτο.Μετα Google-αρα το ονομα του και ειδα ποιος ειναι και οτι τον ξερω απο την τηλεοραση.Ε ναι,ειναι πολυ γνωστος!Μαλλον αυτο επρεπε να με ενδυπωσιασει. Ηξερα οτι εκεινη δεν το κανει με αποτερω σκοπο γιατι δεν ειναι τετοιο ατομο...και ουτε με προσεγγισε με σκοπο να βγαλει τα "σπασμενα".Με πηρε διοτι πραγματικα πιστεψε οτι στα χερια της εχει κατι καλο!!!Ξερω οτι ειναι γυναικα με επιχειρηματικο μυαλο. Εχει την επιχειρηση της.Εχει φτιαξει στη ζωη της και σπιτι και υπεροχο εξοχικο με πισινα.Εχει ζησει στο εξωτερικο χρονια.Εχει ταξιδεψει στη ζωη της. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν ειναι απελπισμενη οικονομικα.

Οποτε πηγα και εγω με ολη την θετικη διαθεση!!!Χαρη τους εκανα που πηγα ετσι,χεχε.Και το λεω γιατι εαν το διαβαζουν τα ατομα της εταιρειας ξερουν αυτοι τι σημενει αυτο να πας σε ενα μιτινγκ με θετικη διαθεση,τρομαρα τους...Αλλα αυτο που μαλλον δεν ξερουν ειναι οτι το να εισαι θετικο ατομο δεν σε μαθαινει καμια εταιρεια και κανενα σεμιναριο...και οτι τα λεφτα στη τσεπη,BMW και ταξιδια δεν εξασφαλιζουν την θετικοτητα.Γιατι μονο εσωτερικη ισορροπια και χρονια σωστης καλλιεργειας της θετικης σκεψης φερνουν την θετικοτητα σαν σταση ζωης και οχι στημενο χαμογελο και παλαμακια.Αλλα αλλο θεμα αυτο...παλι ξεφυγα...sorry!!! :-D

Το ραντεβου μας ηταν στην καφετερια βεβαια.Το μονο πραγμα που δεν περιμενα ηταν να κανει την "παρουσιαση" ο πρωην παρουστιαστης,χαχαχαχχα!!!Και ομως! Και δεν μπορουσα να μη παρατηρησω οτι στο διπλανο τραπεζι σε κατι κοριτσακια εκανε ηδη παρουσιαση η συζυγος του πρωην μοντελου η οποια ειναι επισης πολυ γνωστη και ειναι καταξιωμενη ελληνιδα(παλι λεω μη ρωτατε ποια ειναι...και μη με παρεξηγησετε η θυμωσετε μαζι μου...γιατι δεν θα πω ποια ειναι).Σκεφτομουνα βλεποντας ολο αυτο-"WTF???!!!Τι γινετε εδω???Τι σκατα πουλανε αυτοι???"-

 

 

Οπως εχετε διαβασει  η το εχετε ζησει κιολας ,πολυ συντομα ακουσα οτι δεν πουλανε προϊοντα αλλα οτι αυτο που κανουν ειναι να παρεχουν υπηρεσιες και οτι αφορα τα ταξιδια και τις διαμονες στα ξενοδοχεια σε εξευτελιστικες τιμες και ολα τα γνωστα-αγνωστα.Απο εκει και περα ξερετε τι μου εχουν πει...τι και πως.Να μη σας κουραζω  με αυτο.Ο τροπος που τα ελεγε και η τακτικη ψυχολογικης  χειραγωγησης  και η ιδεα τους δεν είναι τιποτα το καινοτομο  αλλα βασιζεται σε δοκιμασμενες συνταγες.Οποτε ηξερα οτι εκεινη στιγμη δεν ανακαληψα  τον τροπο να λυσω όλα τα  προβλιματα στη ζωη μου γιατι ηξερα και καταλαβενα οτι εαν τρεξω παρα,παρα,παρα πολυ  μπορω να βγαλω καποια λεφτα.Το κατα ποσο θα το κρατησω ετσι η οχι και εαν θα παρω την ανω η κατω βολτα  παλι εξαρτατεαι απο το τρεξιμο ατελειωτο!!! Ηξερα οτι ειμαι ανεργη και οτι στον οριζοντα δεν υπαρχει δουλεια.Και οτι με το να καθομαι στο σπιτι δεν θα βγαλω τιποτα.Οπως καταλαβαινετε σκεφτηκα πρακτικα και λογικα εκεινη τη στιγμη. Για εμενα δεν υπηρχε ενθουσιασμος με το θεμα αλλα μονο λογικη σκεψη. Ηξερα ότι πρεπει να φυγω απο εκεινο το τραπεζι για να μπορω να σκεφτω με καθαρο κεφαλι χωρις να με επηρεαζει εκεινος αλλο με τα λεγομενα του.Ρωτησα οτι ειχα να ρωτησω.Μου ειπε οτι ειχε να μου πει.Οποτε ολα τα υπολοιπα ηταν περιττα.Αυτο που του ειπα ηταν οτι  αληθεια ειναι οτι θελω να το σκεφτω και οτι με τιποτα δεν θα παρω τετοια αποφαση χωρις να μιλησω με την οικογενεια μου η οποια  ξερω οτι θα ειναι μαζι μου οτι και να αποφασισω αλλα πρεπει να τους ενημερωσω …οχι αφου αλλα προτου γινω συνεργατης τους.Ετσι εφυγα απο εκει με διαφορες σκεψεις...

Και στο σπιτι εκατσα να ψαξω τα πραγματα στο ιντερνετ.Ετσι βρηκα και εσας παιδια...Διαβασα πολλα πραγματα  και συζητησα με την ικογενεια μου και εβγαλα καποια αρκετα συμπερασματα.Θα σας πω οτι αποφαση μου ειναι- ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΟ ΟΧΙ-.Και πιστεψτε με προσπαθησα να ειμαι αντικειμενικη και να λαβω υποψην και τα θετικα και τα αρνιτικα της υποθεσης.Σας εχω πει την αλλη φορα οτι εχω υπαρξει συνεργατης σε μια τετοια εταιρεια απο την οποια δεν εφυγα γιατι δεν εβγαζα λεφτα αλλα για αλλους  πρωσοπικους λογους.Οποτε δεν μπορουνε να μου πουνε οτι δεν εχω χορεψει σε αυτο το ρυθμο.Σε γενικες γραμμες ηρθα σε συμπερασμα οτι  εαν λαβουμε υποψην σημερινη κατασταση στην Ελλαδα το μονο που μπορω να κανω με αυτο που μου προσφερουν ειναι να προσπαθησω να πισω τους φιλους ,γνωστους και αγνωστους,πως εαν δωσουμε ολοι μαζι λεφτα (επενδισουμε…ας το πω ετσι) και τρεξουμε σαν τρελοι  ΙΣΩΣ  καποιος απο εμας βγαλει αρκετα λεφτα.Δεν πρεπει ομως να τους πω πολλα αλλα γιατι θα τους "τρομαξω". Δεν πρεπει να πω οτι εξοδα δεν ειναι μονο αυτα που δινουν στην αρχη.Δεν πρεπει να πω οτι στα σεμιναρια  θα τους μαθαινουν τεχνασματα πως να πιθουν αλλους να επενδισουνε και αυτοι λεφτα.Δεν πρεπει να πω οτι στα σεμιναρια γινετε  τονωση και  εμψυχωση των παραγωγικων δικτυων  σε τετοιο βαθμο και με τετοιο τροπο που ειναι πολυ κοντα στη πλυση εκγεφαλου διοτι τους μαθαινουν να ειναι απολκειστικα θετικοι ειδικα με ολα που εχουν σχεση με την εταιρεια και  εαν καποιος εχει να πει κατι εναντιον της εταιρειας ειναι εχθρος της θετικης σκεψης και οτι ειναι αρνητικα προγραμματισμενος.Δεν πρεπει να τους πω οτι ετσι τους  μαθαινουν να εχουν τυφλη εμπιστοσινη σε οτι αφορα την εταιρεια.Δεν πρεπει να τους πω οτι  μετα απο καποιο καιρο(ειδικα αμα γευτουν το χρημα) θα βλεπουν σχεδον ολους γυρο τους σαν πιθανους συνεργατες(σε οποιους και αυτοι με την σειρα τους δεν πρεπει να πουνε πολλα πραγματα προτου τους φερουν στην πρωτη παρουσιαση). Δεν πρεπει να τους πω οτι θα μπουνε σε ενα καλουπι και οτι ολο αυτο θα τους  πορωσει και θα γινει τροπος ζωης γιατι μονο ετσι εχουν μια ελπιδα να βγαλουν λεφτα(οριστε η απαντηση  γιατι δεν αισθανομουν καλα κανοντας αυτη τη δουλεια και πριν να γιατι αισθανομουν οτι «μαντρωνω» τους φιλους μου και με την αλλη εταιρεια που ελεγα στο πρωτο γραψημο μου στο φορουμ…εαν θυμαστε).Θελουν η δεν θελουν να το παραδεχθουν ολο αυτο γινετε τροπος ζωης!!!Γιατι τοσα "ΔΕΝ πρεπει" σε μια εταιρεια που μιλαει για θετικη σκεψη?!Ολα αυτα "δεν πρεπει " δεν ειναι αυτο που μας κανει στην αρχη να νιωθουμε αβολα στην προσεγγιση αλλων και νιωθουμε οτι  συμπεριφερομαστε  σαν να υπαρχει δολος???Δολος θα υπηρχε αμα θελαμε  απλα να φαμε λεφτα απο καποιον(να τον κοροϊδεψουμε)Επειδη δεν ειμαι ανθρωπος κακοπροαιρετος απο την φυση μου θα πω οτι περισσοτεροι (οπως και εγω)το κανουν ολο αυτο(δλδ δεν λενε ολα αυτα επανω) γιατι πραγματικα πιστευουν οτι ετσι ειναι καλυτερα  διοτι ο σκοπος τους ειναι να βοηθησουν τους  φιλους τους γιατι το αποτελεσμα δεν είναι καιτι αρνητικο αλλα κατι θετικο(ευημερια,χρηματα,χαρα,ταξιδια …αυτο που λενε ευζην).Και επειδη ο δολος εχει σαν αποτελεσμα κατι κακο δεν μπορουμε να μιλησουμε εδω για δολο. Γιατι τοτε νιωθουμε αβολα και σαν να παραπλανουμε τους φιλους (και γενικος ολους αυτους που θελουμε να φερουμε σε παρουσιαση)??!!Γιατι κρυβουμε(δεν λεμε δλδ) καποια πραγματα με ενα απωτερο σκοπο(οσο και να είναι καλος αυτος ο σκοπος)?? Αλλα γιατι τοτε συμπεριφερομαστε σαν να υπαρχει δολος??!!Γιατι τοση μυστικοπαθια?!Και ολα αυτα γιατι?Γιατι ετσι λειτουργει το σηστιμα?Γιατι ετσι  θα βγαλουμε λεφτα?

 

ΟΠΟΤΕ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ  ΠΩ ΠΟΛΛΑ (ΔΛΔ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ  ΤΑ ΚΡΥΨΩ)  ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΩΝ ΚΟΣΜΟ(ποσο ακομα φιλους) ΣΕ ΕΝΑ ΣΤΥΛ ΖΩΗΣ(γιατι μιλαμε για στυλ ζωης και οχι δουλεια μονο) ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗ ΤΟΥΣ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΠΕΙΔΗ  ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ  ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΛΕΦΤΑ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΝ ΕΑΝ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ Η ΟΧΙ…Ε ΤΟΤΕ,ΝΑΙ…ΕΧΟΥΝ  ΔΙΚΙΟ…ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ!!!



Συγνωμη για την μακρηγορια μου αλλα ηθελα να τα γραψω ολα ετσι οπως τα σκεφτικα...μπορει να τα διαβασει καποιος που ψαχνει για απαντησεις σαν και μενσ πριν λιγες μερες...μπορει να τον/την βοηθησω και εγω με αυτα...

Γιατι εαν μιλαμε για ηθος...κατι εδω δεν ειναι στη θεση του...θα ελεγα...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ειπες ολα και σε ευχαριστουμε για τις σκεψεις σου σκοπος μας ειναι να δωσουμε τροφη για σκεψη σε οσους θελουν.... αξιζει να το διαβασετε ολο παιδια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εγω κιαλλα να πω,χαχαχαχχαχα!!! :Ρ

Οχι αλλες εμπειριες αλλα κι αλλες σκεψεις και συμπερασματα σε σχεση με το θεμα...

Αλλα ας μη το παρακανω ...γιατι αμα συνεχισω θα μου βαλετε φιμωτρο στο τελος :X

Χαχαχαχαχχαχα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εγω κιαλλα να πω,χαχαχαχχαχα!!! :Ρ

Οχι αλλες εμπειριες αλλα κι αλλες σκεψεις και συμπερασματα σε σχεση με το θεμα...

Αλλα ας μη το παρακανω ...γιατι αμα συνεχισω θα μου βαλετε φιμωτρο στο τελος :X

Χαχαχαχαχχαχα!!!

Δεν νομιζω να σου βαλει καποιος φιμωτρο καλυτερα να τα λεμε αυτα για να προσεχει οσο γινεται ολο και περρισοτερος κοσμος και να μην την παταει :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να σου βαλει καποιος φιμωτρο καλυτερα να τα λεμε αυτα για να προσεχει οσο γινεται ολο και περρισοτερος κοσμος και να μην την παταει :)

Πλακα κανω βεβαια...

Ουτως η αλλως οποιος θελει διαβαζει οποιος δεν θελει δεν διαβαζει.Ο σκοπος ειναι οπως ειπε ο thrakiotis4 να δινουμε  τροφη για σκεψη και ισως καποιος το σκεφτει καλα προτου αποφασισει εαν θα συνεργαστει με τετοιου ειδους εταιρειες η οχι.

Ασε που δεν δουλεβω και εχω πολυ χρονο να σκεφτομαι,χαχαχχαχα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα κανω βεβαια...

Ουτως η αλλως οποιος θελει διαβαζει οποιος δεν θελει δεν διαβαζει.Ο σκοπος ειναι οπως ειπε ο thrakiotis4 να δινουμε  τροφη για σκεψη και ισως καποιος το σκεφτει καλα προτου αποφασισει εαν θα συνεργαστει με τετοιου ειδους εταιρειες η οχι.

Ασε που δεν δουλεβω και εχω πολυ χρονο να σκεφτομαι,χαχαχχαχα

Καλυτερα κανενας να μην συνεργαστει με τετοιου ειδους "εταιριες" ειναι χασιμο γενικως και χρηματικο και ψυχολογικο και αξιοπρεπειας και παει λεγοντας...Αν καποιος ειναι τοσο φιλοδοξος οτι μπορει μεσω μιας απατης να γινει λεφτας τοτε γρηγορα θα χασει τα παντα γυρω του γιατι?για μια χαζομαρα που του ταξανε βλακειες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω οτι ειναι γυναικα με επιχειρηματικο μυαλο. Εχει την επιχειρηση της.Εχει φτιαξει στη ζωη της και σπιτι και υπεροχο εξοχικο με πισινα.Εχει ζησει στο εξωτερικο χρονια.Εχει ταξιδεψει στη ζωη της.

Παρόλο που λογικά κάτι τέτοιο δεν θα έπρεπε να συμβαίνει, πάρα πολλοί, τέτοιου υποτίθεται υψηλού επιπέδου, άνθρωποι, πιάνονται φοβερά κορόϊδα. Γιατί τώρα γίνεται αυτό; :unsure:

Δυστυχώς όμως (για αυτούς και για τις οικογένειές τους) γίνεται και έχει πολλές φορές τραγικές συνέπειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γυναικα αυτη εστειλε εχθες το e-mail να ακυρωσει την συνεργασια.Τo e-mail της το εδωσα αφου το βρηκα εδω στο φορουμ.Και ευχαριστω για αυτο!!!

Δεν ειναι μονο θεμα κατα ποσο εισαι υψηλου ειπεδου η ποσο εξυπνος εισαι αλλα και κατα ποσο αγαθος εισαι η κατα ποσο απελπισμενος εισαι.Πολλα παιζουν ρολο εαν θα μπεις στη διαδικασια...

Και για εμενα δεν ειναι θεμα εαν θα βγαλεις λεφτα η οχι αλλα το πως!Γιατι εαν τρεχεις λεφτα μπορεις να βγαλεις...Οι αναδοχοι μου στη αλλη εταιρεια βγαζανε λεφτα...οχι τρελα αλλα βγαζανε...κατι εβγαζα και εγω.Γιατι να κανεις μακροπροθεσμα δικτυακο μαρκετινγκ πρεπει να υπαρχει προϊον η υπηρεσια που σε στηριζει και που μπορεις να το υποστηριξεις.

Το προϊον (υπηρεσια  δλδ) αυτης της εταιρειας (της WV)δεν στεκει για την Ελλαδα...

Αλλα ξαναλεω δεν ειναι το θεμα μου εαν μπορεις να βγαλεις λεφτα αλλα το πως και με ποιο κοστος(ηθος,αξιοπρεπεια κτλ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν ομως καποια πραγματα που εχω διαβασει για την WV στο νετ και θα σας τα βαλω εδω να τα διαβασετε.Καποια απο αυτα τα πραγματα με βαλανε σε σκεψεις οτι κατι παρομοιο μπορει να συνεβη και στην Ελλαδα...Δεν το ξερω αυτο βεβαια!Αλλα αμα αυτα συμβαινουν στο εξωτερικο με αυτη την εταιρεια(αυτο δεν θα επρεπε να λεει κατι για την αξιοπιστια της γενικος?!)

 

Link.png Site: http://worldventuresscamnews.wordpress.com/2012/05/17/worldventures-is-a-ponzi-and-pyramid-wrapped-into-one/">WorldVentures is a PONZI and PYRAMID wrapped into ONE

 

Link.png Site: http://isworldventuresascam.blogspot.gr/2012/03/legal-lawsuit-for-worldventures-ex.html?showComment=1331678778224#c4624877121811964841">Legal Lawsuit Against Worldventures - An ex-Leader taking a stance for Ethics and Integrity!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...