Προς το περιεχόμενο

Nokia Lumia 920 με PureView και Windows Phone 8


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή αρχίσανε να λεμε macακιες,η ms εχει το 80+% στο market share κ αν αποφασησει να προθησει το κατα πολυ ανωτερο(απο το ios) wp,ο κόσμος να γυρίσει αναποδα,θα το πετυχει!

Και οσο για τις πωλησεις στα pc και laptops,η apple ουτε καν στη πρωτη πενταδα των κατασκευαστων, δε καταφερε μεχρι τωρα να μπει και ουτε θα καταφερει να μπει ποτε!

 

Sent from Android because i can't do it from WP! :P

 

για πές μου ρε φίλε ποιές ακριβώς είναι οι μ@λακίες που λέω? σε ποιόν ακριβώς κόσμο η MS κατέχει 80% share market στην αγορά των smartphones?

 

εαν θέλεις βέβαια να μιλήσουμε για τα PC, τα laptops ή ακόμα και για τα... "ultrabooks" (το πιασες το υπονοούμενο έτσι?) μπορούμε, αλλά σε άλλη φάση, όχι σε σχολιασμό για παρουσίαση smartphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 237
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάρε μια ανάσα, ηρέμησε και βάλε λίγο το μυαλό σου να σκεφτεί λογικα βρε άνθρωπε. ΑΚΡΙΒΩΣ εκεί που θα τελειώσει το hype και θα πρεπει ολα αυτα τα προιόντα για τα οποία συζητάμε και βλέπουμε να ανακοινώνονται, ειναι που η Apple υπερτερεί γιατί τα σερβείρει ενώ οι υπόλοιποι ξεκινουν την προώθηση. Κατα τη γνώμη μου, θα ήταν καλύτερο εαν περιμέναν με τις ανακοινώσεις, μέχρι να έχουν κάτι πιο χειροπιαστό για την αγορά όπως Προπαραγγελία (έστω) ή τιμές-διαθεσιμότητα.

με τους ρυθμούς που πουλάνε οι εταιρείες στις μέρες μας, μέχρι να το καλοσκεφτούν να προωθήσουν το Lumia π.χ. ή τα Win8, η Apple Θα έχει ήδη πουλήσει μερικά εκατομμύρια συσκευές.

 

 

 

με λίγα λόγια, προιόντα όπως π.χ. το καινούργιο Lumia που παρουσίασε εχθές, τα χαντακώνουν μόνοι τους στις εκάστοτε εταιρείες, απλά γιατί δεν πιάνουν το νόημα. Οταν λέω χαντακώνουν, εννοώ ότι δεν χειρίζονται σωστά το όλο τους marketing, ώστε να απογειώσουν τα προιόντα τους. Καλά, θα μου πείς, πριν μερικά χρόνια, δεν είχαν και κάτι το τόσο σημαντικό να δείξουν (απο πλευράς wow factor μιλάω, όχι κατ'ανάγκη τεχνολογίας). Τώρα όμως? Τώρα εγώ πιστεύω ότι η Nokia έχει κάτι πολύ καλό και καινοτόμο στα χέρια της (για τα δικά της δεδομένα) αλλα πρέπει να προσέξει πολύ ΠΩΣ θα το χειρηστεί.

 

H Apple που αναφέρεις ελέγχει τόσο το software όσο και το hardware με αποτέλεσμα να μπορεί να παίζει με τους δικούς της κανόνες. Η ΝΟΚΙΑ δεν μπορέι να το κάνει αυτό. Ναι το ιδανικό θα ήταν να ανακοίνωνε και διαθεσιμότητα και τιμές τις οποίες λίγο πολύ Link.png Site: ξέρουμε'>http://wmpoweruser.c...d/']ξέρουμε [.Γιατί δεν το έκανε αυτό? Ίσως γιατί όπως είπα δεν είναι έτοιμα τα WP8, ίσως περιμένει τις ανακοινώσεις της Apple, ίσως θέλει να εκμεταλευτεί τέλη Οκτώμβρη το hype που θα υπάρχει απο την κυκλοφορία των Win8, ίσως υπάρχουν συμφωνίες με τους carriers (κυρίως όσο αφορά την Αμερική) ίσως και όλα αυτά μαζί. Αυτό που ήθελε πάντως ήταν να προλάβει την Apple πριν παρουσιάσει το iphone5 (το οποίο θα συγκριθεί τώρα με το Lumia 920) και τις επόμενες ημέρες θα ξεκινήσει το δικό της marketing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

για πές μου ρε φίλε ποιές ακριβώς είναι οι μ@λακίες που λέω? σε ποιόν ακριβώς κόσμο η MS κατέχει 80% share market στην αγορά των smartphones?

 

εαν θέλεις βέβαια να μιλήσουμε για τα PC, τα laptops ή ακόμα και για τα... "ultrabooks" (το πιασες το υπονοούμενο έτσι?) μπορούμε, αλλά σε άλλη φάση, όχι σε σχολιασμό για παρουσίαση smartphone.

 

Και άλλη μια ερώτηση. Πώς και δεν έχει "αποφασίσει" μέχρι τώρα να προωθήσει σωστά το WP? είναι τόσο μάγκες που σιγά να μην ασχοληθούν με τέτοια κατηγορία ε? σιγά, τι είναι μερικά ψωροδίς....

 

 

 

H Apple που αναφέρεις ελέγχει τόσο το software όσο και το hardware με αποτέλεσμα να μπορεί να παίζει με τους δικούς της κανόνες. Η ΝΟΚΙΑ δεν μπορέι να το κάνει αυτό. Ναι το ιδανικό θα ήταν να ανακοίνωνε και διαθεσιμότητα και τιμές τις οποίες λίγο πολύ Link.png Site: ξέρουμε"'>http://wmpoweruser.c...d/']ξέρουμε [.Γιατί δεν το έκανε αυτό? Ίσως γιατί όπως είπα δεν είναι έτοιμα τα WP8, ίσως περιμένει τις ανακοινώσεις της Apple, ίσως θέλει να εκμεταλευτεί τέλη Οκτώμβρη το hype που θα υπάρχει απο την κυκλοφορία των Win8, ίσως υπάρχουν συμφωνίες με τους carriers (κυρίως όσο αφορά την Αμερική) ίσως και όλα αυτά μαζί. Αυτό που ήθελε πάντως ήταν να προλάβει την Apple πριν παρουσιάσει το iphone5 (το οποίο θα συγκριθεί τώρα με το Lumia 920) και τις επόμενες ημέρες θα ξεκινήσει το δικό της marketing.

 

Όχι φίλε μου! Η Nokia και βέβαια ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ να το κάνει αυτό (να παίζει και εκείνη με τους δικούς της κανόνες) αλλά είναι η ανικανότητά της να παίξει σωστά το παιχνίδι, που την έχει "φάει" κατά καιρούς. Έχει σκοτώσει μόνη της, πολλές (πάρα) πολύ καλές και πανάξιες προσπάθειες νέων λειτουργικών και οικοσυστημάτων. Ελπίζω να μην το κάνει και τώρα, αλλά απ'την άλλη, δεν βλέπω και 100% βελτίωση.

 

Όσο για τις τιμές, γνώμη μου είναι πως δεν ξέρουμε ΤΙΠΟΤΑ! Εάν δεν υπάρχει επίσημη ενημέρωση από την εταιρεία, όλα τα άλλα είναι αερολογίες. Ναι, οκ, πάνω κάτω όλοι ξέρουμε πόσο πάνε τα high end συστήματος της κάθε εταιρείας (δεν μπορεί π.χ. Ναι σου πει ξαφνικά, 1000$ για το Lumia) αλλά γιά πές μου, Πώς ακριβώς μπορεί κάποιος να προβλέψει την τιμή ενός "οικονομικού" κινητού όπως το 820? γιατί για τις ναυαρχίδες πές πως είναι εύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω... απο το 2007 και μετα (iphone αλλα και τραγικες συσκευες-Ν96-Ν97 αλλα και γελοιες επιλογες-θαψιμο Maemo/Symbian) οι ανθρωποι ειναι αυτοκαταστροφικοι.

 

Ειδικα τωρα δε που αρχισαν και τις αμερικανιες στο μαρκετινγκ τους, εχουν γινει τελειως αναξιοπιστοι και αντιπαθητικοι.

 

Και ας ειρωνευονται μερικοι φιλοι πιο πανω. Ισως αυτοι ανακαλυψαν την Νοκια φετος... ή περισυ.

Εγω ασχολουμαι με Νοκια απο το 1999 και μπορω να κανω συγκρισεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και άλλη μια ερώτηση. Πώς και δεν έχει "αποφασίσει" μέχρι τώρα να προωθήσει σωστά το WP? είναι τόσο μάγκες που σιγά να μην ασχοληθούν με τέτοια κατηγορία ε? σιγά, τι είναι μερικά ψωροδίς....

Εχεις δει να ασχολητε ιδιεταιρα κανεις με την apple απο τις αρχες του 2012 μεχρι τωρα!?Ακομη και το ipad3/macbook retina,εχουν περασει στα ψηλα γραμματα,στο χωρο της πληροφορικης!

Ολος ο κοσμος φετος ασχολητε με την ms και τα windows8-windows tablets και wp8 και με το sgs3!

Τα wp εχουν 1.5 χρονο περιπου που υπαρχουν και οχι 5 που ειναι το iphone,οποταν σε 1,5 χρονο το πολλη,μετα τα android θα ειναι το επομενο mobile os που θα στειλει το iphone,ακομη πιο χαμηλα στη λιστα με τη προτιμηση του κοσμου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Screen-Shot-2012-09-06-at-19.05.00.jpg

http://www.nokia.com/global/products/pureview/

 

Προσωπικά εμπιστεύομαι τον Damian απο τον οποιοδήποτε ανώνυμο blogger

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω... απο το 2007 και μετα (iphone αλλα και τραγικες συσκευες-Ν96-Ν97 αλλα και γελοιες επιλογες-θαψιμο Maemo/Symbian) οι ανθρωποι ειναι αυτοκαταστροφικοι.

 

Ειδικα τωρα δε που αρχισαν και τις αμερικανιες στο μαρκετινγκ τους, εχουν γινει τελειως αναξιοπιστοι και αντιπαθητικοι.

 

Και ας ειρωνευονται μερικοι φιλοι πιο πανω. Ισως αυτοι ανακαλυψαν την Νοκια φετος... ή περισυ.

Εγω ασχολουμαι με Νοκια απο το 1999 και μπορω να κανω συγκρισεις...

Κανενα δεν ενδιαφερει απο ποτε ασχολησε με την nokia!Αυτο που ενδιαφερει να ακουσει καποιος απο σενα,αν εχεις δοκιμασει τα νεα κινητα της,με το καινουριο λογισμικο και αν εχεις μεινει ευχαριστημενος ή οχι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Screen-Shot-2012-09-06-at-19.05.00.jpg

http://www.nokia.com...ducts/pureview/

 

Προσωπικά εμπιστεύομαι τον Damian απο τον οποιοδήποτε ανώνυμο blogger

 

Δες τις φωτογραφιες στο λινκ που παρεθεσα. Ολοκληρο στουντιο φωτογραφισης εχουν στεισει στο πεζοδρομιο.

Καλα το λινκ ουτε που το ανοιξες;

 

τεσπα, keep lying to yourself

 

 

Κανενα δεν ενδιαφερει απο ποτε ασχολησε με την nokia!Αυτο που ενδιαφερει να ακουσει καποιος απο σενα,αν εχεις δοκιμασει τα νεα κινητα της,με το καινουριο λογισμικο και αν εχεις μεινει ευχαριστημενος ή οχι!

 

Οχι μετραει το απο ποτε ασχολειται καποιος. Εχει περισσοτερες εμπειριες απο διαφορα λειτουργικα. Επισης θυμαται τα ups & downs της εταιριας.

Τωρα αν εσυ ασχολεισαι απο περισυ και δεν θυμασαι τις ****κιες που εχει κανει η Νοκια δεν φταιω εγω.

 

Ναι, δεν με ενθουσιαζουν τα wp 7.5 (οπως και τον περισσοτερο κοσμο παγκοσμιως). Ουτε το τραγικο UI , ουτε οι απειρες ελλειψεις (λογικα καποιες απο αυτες θα φυγουν με τα wp8)

 

Το θεμα εδω ειναι ομως η παραπλανηση της Νοκια στη καμπανια του L920

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δει να ασχολητε ιδιεταιρα κανεις με την apple απο τις αρχες του 2012 μεχρι τωρα!?Ακομη και το ipad3/macbook retina,εχουν περασει στα ψηλα γραμματα,στο χωρο της πληροφορικης!

Ολος ο κοσμος φετος ασχολητε με την ms και τα windows8-windows tablets και wp8 και με το sgs3!

Τα wp εχουν 1.5 χρονο περιπου που υπαρχουν και οχι 5 που ειναι το iphone,οποταν σε 1,5 χρονο το πολλη,μετα τα android θα ειναι το επομενο mobile os που θα στειλει το iphone,ακομη πιο χαμηλα στη λιστα με τη προτιμηση του κοσμου!

άραξε λιγάκι στην καρέκλα σου, πάρε μια ανάσα και προσπάθησε να διαβάζεις τα post και να σκέφτεσαι λιγάκι.... ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ που λέω ΕΙΝΑΙ ότι το καινούργιο Lumia και κατά συνέπεια το WP8, έχουν όλα τα φόντα να κάνουν κάτι σοβαρό στην αγορά (ίσως και να κυριαρχίσουν) ΑΛΛΑ η Nokia και η Microsoft δείχνουν να μην καταλαβαίνουν το παιχνίδι στο 100% του....

Θα βάζω υπότιτλους στα επόμενα post...

 

Screen-Shot-2012-09-06-at-19.05.00.jpg

http://www.nokia.com...ducts/pureview/

 

Προσωπικά εμπιστεύομαι τον Damian απο τον οποιοδήποτε ανώνυμο blogger

 

μωρέ εντάξει, δίκιο έχεις. δεν μπορείς να "καταδικάζεις" μόνο και μόνο από κάτι που έγραψε κάποιος Blogger, απλά το θέμα είναι ότι κάνανε την πατάτα με τα videos και δεν ξηγηθήκανε σωστά απ'την αρχή, με συνέπεια τώρα να δείνει άσχημα δικαιώματα...

και είναι κρίμα, το ξαναλέω, το κινητό φαίνεται να αξίζει αρκετά...

 

Κανενα δεν ενδιαφερει απο ποτε ασχολησε με την nokia!Αυτο που ενδιαφερει να ακουσει καποιος απο σενα,αν εχεις δοκιμασει τα νεα κινητα της,με το καινουριο λογισμικο και αν εχεις μεινει ευχαριστημενος ή οχι!

και κάτι ακόμα... ούτε το υπονοούμενο με τα "Ultrabooks" έπιασες (μιας και όντως θ'ελεις να μιλήσουμε και για PC/Laptops) αλλά δεν πειράζει, no hard feelings...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι μετραει το απο ποτε ασχολειται καποιος. Εχει περισσοτερες εμπειριες απο διαφορα λειτουργικα. Επισης θυμαται τα ups & downs της εταιριας.

Τωρα αν εσυ ασχολεισαι απο περισυ και δεν θυμασαι τι ****κιες εχει κανει η Νοκια δεν φταιω εγω.

 

Ναι, δεν με ενθουσιαζουν τα wp 7.5 (οπως και το περισσοτερο κοσμο παγκοσμιως). Ουτε το τραγικο UI , ουτε οι απειρες ελλειψεις (λογικα καποιες απο αυτες θα φυγουν με τα wp8)

 

Το θεμα εδω ειναι ομως η παραπλανηση της Νοκια στη καμπανια του L920

Αν σε ρωτησω ποιες ελλειψεις θα καλυψουν τα wp8 σε σχεση με τα 7.5,θα ξερεις να μου απαντησεις?

Ή αν σε ρωτησω να μου πεις σε τι υπερτερει το ios σε σχεση με τα wp8,θα ειναι πιο ευκολη η απαντηση?

Φυσικα πολυ πιο ενδιαφερον θα ητα να μαθω σε τι υπερεχει το Maemo/Symbian,απο τα wp8!Και ποια τυχη θα ειχαν αυτα τα 2,απεναντη στο ios και android???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλαρακι φτιαξε ενα τεστακι δωσε μου και το χρονικο περιθωριο να απαντησω και βαθμολόγησε με.

Αν θες σου κανω και εγω κανενα.

 

: /

 

Οσο για την τελευταια ερωτηση σου, δεν θα μαθουμε ποτε , δυστυχως

 

 

**στην ταμπακερα τωρα. θα μου απαντησετε? παραπλανουν αυτες οι διαφημισεις, η οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι καταντια... και ειναι μεγαλο κριμα για αυτη την εταιρια.

Παντα η Microsoft ηταν αντιπαθητικη ... τωρα θα γινει και η Νοκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...