Προς το περιεχόμενο

Ολυμπιακός


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν ελεγα οτι με μη ανταγωνιστικο πρωταθλημα -οπως το διαμορφωνει ο χοντρος με το ετσι θελω- , με αδυναμο και κατεστραμενο ΠΑΟ, ΑΕΚ κλπ (που ο μεσος τυπικος γαυρος χαιροταν για τα γεγονοτα αυτα) ο ΟΣΦΠ θα πεσει 10 σκαλια κατω βγαινανε καποιοι ειδικευμενοι επι ποδοσφαιρικων θεματων γαυροι και μου λεγανε οτι θα συμβει το αντιθετο κι οτι δεν εχω ιδεα διοτι ο προεδρας τωρα που εισπρατει απο ολες τις μπαντες θα αποδειξει πως ακολουθει το μοντελο Πορτο-Αγιαξ κλπ κλπ.

 

Πραγματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • margaritagr

    1508

  • Cossutius.

    1324

  • Atallos1

    1240

  • MiDi_MiLiZ

    849

  • Super Moderators

@konstantinos77

Δε νομίζω ότι ο Μαρινάκης συμφωνεί μαζί σου. Τουλάχιστον αυτό μου δείχνουν οι (για μία ακόμη φορά σπασμωδικές) αντιδράσεις του.

 

Το πρωτάθλημα το παίρνει. Του αρκεί; Ίσως, αν δεν τον γιουχάρουν. Όμως τον γιουχάρουν. Άδικα εν μέρει, αλλά όχι παντελώς άδικα. Έχει απέναντί του και ένα καλομαθημένο (και κακομαθημένο) κοινό, αλλά δεν είναι άμοιρος ευθυνών και ο ίδιος. Βοήθησε στο να δημιουργηθεί αυτή η κατάσταση, με τη διαχείριση του υλικού της ομάδας, των προπονητών αλλά και των σχέσεων με τους οπαδούς.

 

Αν πράγματι πιστεύει πως φτάνει να παίρνει το πρωτάθλημα και να κάνει δύο-τρία καλά ματσάκια στην Ευρώπη, τότε δε χρειάζεται να θυμώνει, να απειλεί με αποχωρήσεις, να προβλέπει Ολυμπιακές Συμμαχίες και να κάνει σαν παιδάκι που το κλέψανε το γλειφιτζούρι. Αυτό το έχει ήδη. Ας αποκτήσει όμως και τα κότσια να μη λέει "κι εγώ αλλιώς τον ονειρεύομαι τον Ολυμπιακό" τον ένα μήνα, και μετά να αποκαλεί αχάριστους εκείνους που εξακολουθούν να τον ονειρεύονται αλλιώς.

 

Δεν αποκλείω να πάρει παίκτες το καλοκαίρι, ειδικά αν δει κινήσεις από τον ΠΑΟΚ. Όμως, για να γίνουν τα όνειρα πραγματικότητα, θέλεις καλύτερο πρωτάθλημα. Λιγότερες ομάδες, περισσότερα παιχνίδια μεταξύ τους, θέλεις ήττες και νίκες για να έχει ενδιαφέρον, οπαδούς και του αντιπάλου στις κερκίδες, αντί για "καμίνια" και "καυτές έδρες" (και κλειδώματα στο ασανσέρ και πέτρες στα πούλμαν).

 

Όλα αυτά, ως ισχυρός, μπορεί να βοηθήσει ώστε να γίνουν. Δε λέω πως περνάνε όλα από το χέρι του. Όμως μπορεί να βοηθήσει. Να φτάσουμε τουλάχιστον στο σημείο που ο εκφωνητής δε θα φοβάται να πει πως ένα εξόφθαλμο offside είναι παράβαση, και να περιορίζεται στο "έτσι το έδωσε ο διαιτητής". Το θέμα είναι, τον ενδιαφέρει να γίνουν αυτά ή θέλει να εισπράττει ό,τι εισπράττει από την Ευρώπη, και τα υπόλοιπα στάχτη και μπούρμπερη; Α, ναι, και να μην τον κράζουν οι αχάριστοι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα εμενα να δεις τι μου λεγανε βαζελοι το καλοκαιρι, οταν ακουγανε για τους Αραβες και οχι μονο βαζελοι αλλα βαζελοφυλλαδες κιολας που ταιζαν τον κοσμο του Παναθηναικου κουτοχορτο με εξωφυλλα και τιτλους του στυλ ερχομαστε να σας φαμε ,και ο Αμπραμοβιτς δεν θα μας κλανει μια και αλλα τετοια  ...Να χουμε να λεμε δηλαδη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη διαφορα οτι αυτες τις παπαριες για Αραβες δεν τις αναπαρηγαγε κανεις -τουλαχιστον οχι εδω μεσα-. Το αντιθετο για την ακριβεια.

 

Ενω οτι ο γαυρος γινεται Πορτο κι ας ειναι διαλυμενη η Σουπερλιγκα το διαβαζαμε ουκ ολιγες φορες ΕΔΩ. Δεν πειραζει, καλλιο αργα παρα ποτε για σας που φετος εχετε πεσει απτα συννεφα με τον χοντρο. Οσοι λεγαμε οτι Τζιγγεριζει επικινδυνα με τη διαφορα οτι πουλαει οπαδιλικι που για ορισμενα μυαλα (και εδω μεσα) ειναι το παν, τρωγαμε rage επειδη προσβαλλαμε τον επιγειο Θεο.

 

Και τελος παντων επειδη σημασια δεν εχει το "σας τα λεγα" κλπ αλλα το τι παιζεται απο εδω και εμπρος, με τον Μαρινακη να συνεχιζει ετσι, προσωπικα απο το 2015 κι επειτα περιμενω ανταγωνιστικο πρωταθλημα ξανα. Με τον ΠΑΟ στο ιδιο η κατωτερο επιπεδο απτο σημερινο, εννοειται.

Διοτι τοτε θα κοπει η τελευταια πηγη εσοδων για τον ΟΣΦΠ και οι μεταγραφες θα ειναι τυπου Καζιγιαμα και Πιντο ΚΑΙ για τον ΟΣΦΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Snoob λέει τώρα, αυτά που λέγαμε ορισμένοι απο πέρσυ τον Αύγουστο και κατά τη διάρκεια της χρονιάς. Ο χοντρός το μόνο που θέλει είναι να κρατάει μια ομάδα με χαμηλό κόστος και εν μέσω του διαλυμένου πλέον ελληνικού πρωταθλήματος να παίρνει άκοπα τα 25 εκ. Πλέον όμως με Σαββίδη ελπίζω να σφίξουν τα ζωνάρια, μακάρι να μην αποδειχθεί φούσκα και αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Snoob το κραξιμο στον Μαρινακη σου επαναλαμβανω ηταν ενας συνδυασμος κακου θεαματος που παρουσιαζει ο Ολυμπιακος φετος και αποτυχιας επιτευξης νικης στο ντερμπι με τον Παο .Ουτε το ενα μονο του ουτε το αλλο .Αν επαιζε την μπαλα που επαιζε επι Βαλβερδε αλλα παλι δεν νικουσε κανενα ντερμπι παλι θα ακουγες μουρμουρες ισως οχι τοσο εντονες αλλα θα ακουγες .Οι αποδοκιμασιες ομως εις βαρος του Μαρινακη ειναι ενα εσωτερικο θεμα του Ολυμπιακου και κακως το συνδυαζεις με τα προβληματα των αλλων ομαδων ή με επιπεδο του πρωταθληματος .Δηλαδη αν νικαγε τον Παο 5-0 τι θα γινονταν ? Θα αποθεωνανε ολοι τον Μαρινακη ,so what ? Για μενα τα ιδια χαλια θα ηταν παλι ο Ολυμπιακος .

Το αν εχει προβλημα ο Παναθηναικος ,η ΑΕΚ ,ο Αρης δεν μπορει να ενδιαφερει τον Μαρινακη παρα μονο σε βαθμο ομαλης διεξαγωγης του πρωταθληματος πχ ειδες τι εγινε με την ΑΕΚ .Ουτε επισης γινεται το πρωταθλημα να αποκτα επιπεδο οταν το κατακτα ο Παναθηναικος (επι εποχης Πατερα) και οταν παλι επιστρεφει στον Ολυμπιακο να πεφτει παλι το επιπεδο του ,δεν ξερω αν με καταλαβαινεις .Περυσι για παραδειγμα ο Ολυμπιακος επαιζε ωραια μπαλα κατα γενικη ομολογια ,εδωσε τον αγωνα στο ΟΑΚΑ με το που βαζει γκολ αρχισαν να τα σπανε οι βαζελοι .Ο Μαρινακης φταιει ? Οχι .Απλα σου λενε οι αλλοι δεν μπορω να σε κοντραρω ε ας χαλασω και ας υποβαθμισω το πρωταθλημα με επεισοδια για να χουμε μετα να λεμε οτι ειναι απαξιωμενο .Η λογικη του πικραμενου δηλαδη...Μετα ομως ερχεται ο Αλαφουζος και ο καθε Αλαφουζος και βγαζει στον αερα ντοκουμεντα απο το κινητο θολα (!!!!) με επεισοδια εις βαρος της αποστολης της ομαδας του ,ντοκουμεντα επισης απο την Ριζουπολη(!!!!) και περιμενεις εσυ απο τετοιο καραγκιοζη τωρα να αναβαθμιστει το πρωταθλημα .Η πλακα ειναι οτι και η καραμελα που δινει στους βαζελους να πιπιλισουν για ιερο πολεμο εναντια στην παραγκα Νο2 (Νο1 ηταν προ Πατερα μετα οταν πηρε το πρωταθλημα ο Παο επαψε να υπαρχει για 1 χρονο εκανε διαλειμμα) αρχιζει να λιωνει και δεν τον βλεπω καλα τον καημενο τον Παναθηναικο που πραγματικα με ενδιαφερει ,ενω για τον Αλαφουζο χεστηκα .Ηδη Ευρωπη παπαλα να δουμε του χρονου μη τυχον τους βαλει σε κανενα μοντελο ΑΕΚ ...



Με τη διαφορα οτι αυτες τις παπαριες για Αραβες δεν τις αναπαρηγαγε κανεις -τουλαχιστον οχι εδω μεσα-. Το αντιθετο για την ακριβεια.

 

Ενω οτι ο γαυρος γινεται Πορτο κι ας ειναι διαλυμενη η Σουπερλιγκα το διαβαζαμε ουκ ολιγες φορες ΕΔΩ. Δεν πειραζει, καλλιο αργα παρα ποτε για σας που φετος εχετε πεσει απτα συννεφα με τον χοντρο. Οσοι λεγαμε οτι Τζιγγεριζει επικινδυνα με τη διαφορα οτι πουλαει οπαδιλικι που για ορισμενα μυαλα (και εδω μεσα) ειναι το παν, τρωγαμε rage επειδη προσβαλλαμε τον επιγειο Θεο.

Εδω τι ειναι το insomnia ? Ο ναος της μπαλας και οτι λεγεται εδω μεσα πρεπει να υλοποιειται ? Δεν σε  καταλαβαινω με αυτη σου την εμμονη απο χθες .Θες να πιανουμε και να σημειωνουμε εδω τι λεει ο καθενας αρχηγε και να ερχομαστε μετα να το διαψευδουμε ή να το επιβεβαιωνουμε πανηγυρικα ? Δεν βλεπω η λογικη της κουβεντας που προσπαθεις να κανεις σε τι αποσκοπει αληθεια .Οκ ειπανε 10-15 ατομα μαλακια και εσυ εχεις δικιο εισαι ευχαριστημενος ? Αλλοι τοσοι χιλιαδες Ολυμπιακοι εξω απο ΕΔΩ ειχαν αλλη αποψη .Εσυ εξω δεν επεσες ποτε ?

Επισης ασε τον Τζιγγερ ησυχο τον ανθρωπο να ξεκουραζεται τωρα γιατι πολλοι Παναθηναικοι πια θα τον λησμονουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω τι ειναι το insomnia ? Ο ναος της μπαλας και οτι λεγεται εδω μεσα πρεπει να υλοποιειται ? Δεν σε  καταλαβαινω με αυτη σου την εμμονη απο χθες .Θες να πιανουμε και να σημειωνουμε εδω τι λεει ο καθενας αρχηγε και να ερχομαστε μετα να το διαψευδουμε ή να το επιβεβαιωνουμε πανηγυρικα ? Δεν βλεπω η λογικη της κουβεντας που προσπαθεις να κανεις σε τι αποσκοπει αληθεια .Οκ ειπανε 10-15 ατομα μαλακια και εσυ εχεις δικιο εισαι ευχαριστημενος ? Αλλοι τοσοι χιλιαδες Ολυμπιακοι εξω απο ΕΔΩ ειχαν αλλη αποψη .Εσυ εξω δεν επεσες ποτε ?

Επισης ασε τον Τζιγγερ ησυχο τον ανθρωπο να ξεκουραζεται τωρα γιατι πολλοι Παναθηναικοι πια θα τον λησμονουν.

Ωστε οταν πιανεις κουβεντα με Παναθηναικο με συγκεκριμενες αποψεις του λες για οσα ακουσες απο εναν αλλο Παναθηναικο κουμπαρο του μπατζανακη σου, αντι να ασχολεισαι και να συζητας αυτα που λεει ο ΙΔΙΟΣ.

 

Κι εγω νομιζα οτι επειδη εδω ειμαστε το insomnia forum, το λογικο ειναι να αναφερομαστε επι των συζητησεων και των αποψεων που αναπτυσσονται εδω. Κι οχι να ρχομαι να σου ζηταω το λογο για αυτο που εγραψε ο Πρωταθλητης. Βεβαια για σενα ειναι λογικοτερο το δευτερο, οποτε καλες "συζητησεις"...

 

ΥΓ. Σαφως και εχει νοημα το αν ειχα δικιο, γιατι οταν προσπαθω να γραψω πραγματα λογικα που σας ξυνιζουν, η συμπεριφορα ορισμενων ειναι απεριγραπτη. Τωρα αν καποιοι απο αυτους τους ορισμενους συμφωνουν 5μηνες μετα (υπηρχαν κι αυτοι που συμφωνουσαμε απο τοτε-->Tilemaxx πχ), να μην τους κανει εντυπωση η επισημανση μου και να μην διερωτωνται σαν ανιδεοι για το "για ποιο λογο να το κανω".

 

ΥΓ2. Και φυσικα, η επισημανση μου ακολουθειται απο την εκτιμηση μου για το που οδευει η ΣΟυπερλιγκα τα επομενα χρονια. Πραγμα που δεν βλεπω να σχολιαζεται παροτι η συζητηση υποτιθεται πως ειναι αθλητικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστε οταν πιανεις κουβεντα με Παναθηναικο με συγκεκριμενες αποψεις του λες για οσα ακουσες απο εναν αλλο Παναθηναικο κουμπαρο του μπατζανακη σου, αντι να ασχολεισαι και να συζητας αυτα που λεει ο ΙΔΙΟΣ.

 

Κι εγω νομιζα οτι επειδη εδω ειμαστε το insomnia forum, το λογικο ειναι να αναφερομαστε επι των συζητησεων και των αποψεων που αναπτυσσονται εδω. Κι οχι να ρχομαι να σου ζηταω το λογο για αυτο που εγραψε ο Πρωταθλητης. Βεβαια για σενα ειναι λογικοτερο το δευτερο, οποτε καλες "συζητησεις"...

 

Αντε να σε πιασω απο τα θεμελιωδη αν και ξερω που θα καταληξουμε παλι....

Οταν μιλαμε εδω στο thread μιλαμε γενικα για αποψεις και οχι μονο για τις αποψεις και συζητησεις αυτων που ποσταρουν εδω ,αλλιως πχ να μην αναφερεσαι στις δηλωσεις Μαρινακη που απο οσο γνωριζω δεν γραφει στο ιnsomnia.

Επειτα σαφως θα αναφερθω οχι μονο σε δικες σου αποψεις σε οτι εχει να κανει πχ στα περι Αραβων(που ετσι και αλλιως δεν αναφερομουν σε εσενα ) ή σε αλλων εδω ,αλλα και σε αποψεις απο πιο "επισημα" χειλη  οπως πχ ειναι μια εφημεριδα ή ενα καναλι που εκπροσωπει τον προεδρο του ΠΑΟ (ανεπισημα ) και που αναφερθηκα σε προηγουμενο μου post.

 

 

ΥΓ. Σαφως και εχει νοημα το αν ειχα δικιο, γιατι οταν προσπαθω να γραψω πραγματα λογικα που σας ξυνιζουν, η συμπεριφορα ορισμενων ειναι απεριγραπτη. Τωρα αν καποιοι απο αυτους τους ορισμενους συμφωνουν 5μηνες μετα (υπηρχαν κι αυτοι που συμφωνουσαμε απο τοτε-->Tilemaxx πχ), να μην τους κανει εντυπωση η επισημανση μου και να μην διερωτωνται σαν ανιδεοι για το "για ποιο λογο να το κανω".

 

 

Ειπες κατι για το πρωταθλημα οκ σεβαστο ,οτι καποιος θα σου αντιπαραθεσει μια αλλη αποψη δεν σημαινει οτι του ξυνιζει η δικη σου ή οτι τον πικαρες ή τελος παντων δεν ξερω και εγω τι και οτι θα πρεπει να αρχισει να σε βριζει .Αν και απορω σε ποιους αναφερεσαι ...Εσυ εδω επειδη γραφεις πολυ συχνα σε εχω πιασει να λες πολλα πραγματα και αργοτερα οταν δεν δικαιωνεσαι(και πιστεψε με θυμαμαι αρκετα απο αυτα  )  να κανεις το παπι και απλα επειδη καποιος δεν σου λεει κατι ή δεν κανει quote σε αυτα που ελεγες τοτε το  περνας στο ντουκου ...Δεν σημαινει κατι αυτο αδελφε ουτε επειδη δεν βγηκες αληθινος σε κατι θα σε πιασω απο τον λαιμο να σε φαω.Νομιζω εχεις παρεξηγησει εδω καποια πραγματα .Ειπες κατι οκ ,δικαιωθηκες δεν δικαιωθηκες πιστεψε με λιγη σημασια εχει .

 

 

Κι εγω νομιζα οτι επειδη εδω ειμαστε το insomnia forum, το λογικο ειναι να αναφερομαστε επι των συζητησεων και των αποψεων που αναπτυσσονται εδω. Κι οχι να ρχομαι να σου ζηταω το λογο για αυτο που εγραψε ο Πρωταθλητης. Βεβαια για σενα ειναι λογικοτερο το δευτερο, οποτε καλες "συζητησεις"...

 

 

 

Εδω πχ εισαι αδιαβαστος σε οτι εχει τουλαχιστον να κανει με μενα γιατι μπορεις να δεις σε παλιοτερα μου posts τι εχω γραψει για τις εφημεριδες αυτες (ειδικα του Ολυμπιακου) ,οποτε νομιζω δεν χρειαζεται να επεκταθω καν.Επειτα εγω επειδη ξερω καλα τι γραφω δεν σου "ζητησα τον λογο" για το τι εγραψε εφημεριδα του Παναθηναικου απο εσενα προσωπικα ή καποιον αλλο Παναθηναικο.Εγω απλα σχολιασα κατι για μια εφημεριδα που καποιοι στην Ελλαδα Παναθηναικοι πιστευανε ,οχι απαραιτητα στο insomnia .Ετσι και αλλιως ομως δεν εχω δικαιωμα να σου ζητησω τον λογο για το οτιδηποτε ουτε εσυ απο μενα ,αποψεις ανταλλασουμε .Στο φιναλε εσυ καθεσαι και γραφεις για "καποιους" εδω που λεγανε το ενα ή το αλλο πριν μηνες και που εσυ (ως συνηθως) δικαιωνεσαι στο τελος και το λες και με ενα τροπο λες και ανακαλυψες τον νομο της βαρυτητας,σιγα πια....Τραβα δες στην αρχη της χρονιας οταν ο χοντρος πχ επαιρνε Μαδασο τι λεγαμε οι περισσοτεροι εδω μεσα για τον Μαρινακη και μην προσπαθεις τις αποψεις Ολυμπιακων που σε βολευουν στην επιχειρηματολογια σου να τις κανεις γενικευση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αποκλείω να πάρει παίκτες το καλοκαίρι, ειδικά αν δει κινήσεις από τον ΠΑΟΚ. Όμως, για να γίνουν τα όνειρα πραγματικότητα, θέλεις καλύτερο πρωτάθλημα. Λιγότερες ομάδες, περισσότερα παιχνίδια μεταξύ τους, θέλεις ήττες και νίκες για να έχει ενδιαφέρον, οπαδούς και του αντιπάλου στις κερκίδες, αντί για "καμίνια" και "καυτές έδρες" (και κλειδώματα στο ασανσέρ και πέτρες στα πούλμαν).

To πρωτάθλημα της Σκωτίας, δεν ειναι καλύτερο απ την Ελλάδα. ΥΠΗΡΧΑΝ 2 ομάδες. Η Σέλτικ και η Ρέιντζερς. Τιποτε το τρομερό Ευρωπαικά απ όσο θυμάμαι (μπορει να κάνω λάθος), τιποτε μεγάλοι παιχταράδες (εκτός απο εξαιρέσεις κατά το παρελθόν), ομάδες που ο Πας Γιάννενα τους κανει πλάκα (Νταντι Γιουνάιτεντ και δε συμμαζεύεται). Η διαφορά ειναι οι λίγες ομάδες και το οτι εκεί βλέπεις καλύτερο θέαμα, απο τη μια μοναδική πρωταθλήτρια που υπάρχει αυτή τη στιγμη (γιατι η άλλη απ όσο ξέρω έχει πέσει κατηγορία για άλλους λόγους).

 

Για να γίνουν τα όνειρα πραγματικότητα, θέλεις λεφτά και μόνο λεφτά.

 

Το Τουρκικό πρωτάθλημα εγινε ανώτερο απ το δικό μας, γιατί έριξαν χρήμα. Οχι μόνο μια ομάδα. Πολλές ομάδες.

 

Στην Ελλάδα, τα τελευταία 20 χρόνια, επένδυση έκανε μόνο ο Κοκκαλης. Ναι τσέπωσε πολλά, έφερε ομως καλούς παίχτες.

Ο Παναθηναικός προσπάθησε και αυτός σε κάποιες περιπτώσεις να βάλει χρήμα, αλλά ότι με κόπο και λεφτά έφτιαξε, το κατέστρεψε μόνος του.

Η ΑΕΚ ειναι η μόνη ομάδα που δικαιουται να παραπονιέται γιατι η επένδυση που έκανε το 2008, δε της βγήκε εξαιτίας της γνωστής ένστασης.

 

ΠΟΙΟΙ άλλοι έκαναν επενδύσεις τόσα χρόνια στο Ελληνικό ποδόσφαιρο?

 

Ο Πανιώνιος που έριξε χρήμα στα τσικό του και προσπαθούσε να φέρει καλούς ξένους, τροφοδοτόντας τους μεγάλους (έφερε και ένα μεγάλο όνομα), ο ΠΑΟΚ που έφτιαξε έναν κορμό, αλλά δεν άντεξε τη πίεση (2009), η ΑΡΗΣ που τα εσκασε για μια χρονιά.

Για να δημιουργήσει ο Κοκκαλης την αυτοκρατορία του, έριχνε χρήματα απο το 1992. Και πρωτάθλημα πήρε το 1997.

Το ίδιο ακριβως έγινε και με τους Γιαννακόπουλους στο μπάσκετ. Απ το 88 εριχναν λεφτά και πρωτάθλημα πήραν 10 χρόνια αργότερα.

 

Αυτό που θέλω να πω, ειναι πως αν δεν υπάρχουν επενδυτές, δεν υπάρχει και πρωτάθλημα.

Και πως αυτος που επενδύει, απαιτεί και θα έχει την ανάλογη αντιμετώπιση.

 

2 χρονιές έσκασε σοβαρά λεφτά ο ΠΑΟ, πήρε πρωτάθλημα έκανε πορεία στην Ευρώπη.

Αν τα έσκαγε συνέχεια, ούτε ο Σωκράτης θα μπορουσε να τον κόψει ούτε κανέναν.

 

Καταλάβετε ένα πράγμα όλοι.

Σε όλο τον κόσμο, σε όλη τη ζωή, αυτός που πληρώνει ειναι αυτός που θα παίρνει και το καλό τραπέζι. Με το τζάμπα κανεις δεν έγινε πρωταθλητής. Αντε να γινεις 1-2 φορές περιστασιακά.

 

Μου πετάτε πολλοί, πρωταθλήματα που αλλάζουν οι πρωταθλητές. Δείτε όμως τι κινήσεις έχουν κάνει αυτοι οι πρωταθλητές και τι λεφτά έχουν ρίξει όχι μόνο στις μεταγραφές τους αλλά και στα τσικό τους.

Τι έκανε ο ΠΑΟ από το 2009 και μετά? Τιποτα. Κανεις δεν ενδιαφέρθηκε.

Τι έγινε στην ΑΕΚ? Επίσης τίποτε.

Τι έγινε στον ΠΑΟ? Στον ΑΡΗ? Στον Ηρακλή (επεσε η ομάδα, επειδή δεν υπήρχε άνθρωπος να βάλει χρήματα).

 

Τα πάντα ειναι θέμα επενδυτών.

 

Και αυτή τη στιγμή, καλώς η κακός, αυτός που τα σκάει, και κρατάει τα οικονομικά της ομάδας του σε μια ισορροπία, ειναι ο χοντρός.

Το πως ΘΑ καταλήξει δε το ξέρω. Το έχω πει χιλιάδες φορές οτι το καλοκαίρι αυτό ειναι σημαντικό.

Αμα πάρει 1-2 παλτά και πάει πάλι με την ιδια νοοτροπία θα τον αφήσουν και οι οπαδοι. Δεν ειναι όμως τόσο ηλίθιος.

Ειναι επιχειρηματίας. Και κοιτάζει να βγάλει λεφτά.

Και ξέρει οτι λεφτά θα βγάζει αν έχει γεμάτο το γήπεδο και προκρίνεται απευθείας στο Τσ. Λ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι, εντάξει, μόνος του έχασε ο Κυράστας το πρωτάθλημα και 20 χρόνια μονάχα μια ΑΕΚ δικαιούται μια φορά να μιλάει... Τέλος πάντων, δε θέλω να πω αυτό.

 

Αυτό που λέω, είναι πως όσο επικρατεί η νοοτροπία που επιδεικνύεις στο μήνυμά σου ("θέλει λεφτά και μόνο λεφτά") τόσο θα έχουμε γήπεδα στα οποία αν υποστηρίζεις λάθος ομάδα δε θα τολμάς να πατήσεις (και σύμφωνα με τη Θύρα 7 και τη σωστή ομάδα να υποστηρίζεις, αν λες "λάθος πράγματα" ούτε τότε θα επιτρέπεται να περνάς απέξω), ντου, πέτρες, κλεισμένους ηλεκτρικούς. "Αυτούς έχουμε, αυτούς θέλουμε", αρκεί να προσθέτουμε αστεράκια.

 

Σαφώς και θέλει λεφτά, αλλά κυρίως θέλει απόφαση να γίνει πρωτάθλημα για ανθρώπους και όχι για χαχόλους που το μόνο που τους νοιάζει είναι να φάνε τον οχτρό.

 

Θέλει σφιχτότερο πρωτάθλημα, λιγότερες ομάδες με περισσότερους αγώνες: από το να βλέπω Κέρκυρα-Ολυμπιακό δύο φορές, ας βλέπω ΠΑΟΚ-Ολυμπιακό τέσσερις. 

 

Αν έχεις καλύτερο προϊόν, θα έρθει κι ο κόσμος. Θα είναι κι ευκολότερο να προσελκύσεις παίκτες. Αν η χαρά σου είναι να στραγγαλίσεις τον άλλο, να τον πικάρεις (ως επίσημος Ολυμπιακός) που δε βγήκε Ευρώπη, θα έρθει η μέρα που θα τραβάς τα μαλλιά σου.  

 

Αλλιώς, θα βγαίνεις πρωταθλητής και κάθε χρόνο θα έχεις και λιγότερους στο γήπεδο.

 

Επίσης, να ξεκαθαρίσουμε τις έννοιες "τα σκάω" και "επενδύω". Δεν είναι το ίδιο. Τα "έσκασε" ο ΠΑΟ, γι' αυτό είναι εδώ που είναι τώρα. Κι άμα στερέψει το CL, να δούμε τι θα κάνει ο "επενδυτής" Μαρινάκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ανέλαβε ο χοντρός τον Ολυμπιακό, δεν ηταν ούτε στην Ευρώπη.

Επένδυση έχει κάνει αποδεδειγμένα. Αυτο δε μπορει κανεις να το αμφισβητήσει.

Ηταν 5ος και καταιδρωμένος και έφθασε πέρσι να διεκδικεί πρόκριση στους 8, του Ουέφα (που την έχασε μεσα σε 10 λεπτά απο μλκια των παιχτών) και στο Τσ.Λ. να μεινει εκτος με 10 βαθμους.

 

Οι επενδύσεις αναμένουν και κέρδη. Εχω πει απ την αρχη οτι θεωρώ λογικότατη την πολιτική λιτότητας για φέτος, αφου ειχε εξασφαλισμένο το πρωτάθλημα.

 

Απο εδω και πέρα ειναι το θέμα.

 

Αν βλέπεις Snoob τους ίδιους και τους ίδιους συνέχεια, θα βαρεθείς. Πουθενά δεν υπάρχει αυτο το συστημα που λες. Πουθενά δεν αντιμετωπίζει κανεις την ιδια ομάδα 4 φορές. Γιατι να το κάνει?

Σκοπός ειναι να ειναι 14-15 ομάδες, αλλά να ειναι ανταγωνιστικές.

Και για να εισαι ανταγωνιστικός πρέπει να έχεις ένα καλό προπονητικό κέντρο, έναν προπονητή,  παίχτες απ τα τσικό, 2-3 καλές μεταγραφές κάθε χρόνο και φυσικά ΥΠΟΜΟΝΗ κάτι που λείπει πολύ στον Ελληνα.

 

Αυτό που λέω, είναι πως όσο επικρατεί η νοοτροπία που επιδεικνύεις στο μήνυμά σου ("θέλει λεφτά και μόνο λεφτά") τόσο θα έχουμε γήπεδα στα οποία αν υποστηρίζεις λάθος ομάδα δε θα τολμάς να πατήσεις (και σύμφωνα με τη Θύρα 7 και τη σωστή ομάδα να υποστηρίζεις, αν λες "λάθος πράγματα" ούτε τότε θα επιτρέπεται να περνάς απέξω), ντου, πέτρες, κλεισμένους ηλεκτρικούς. "Αυτούς έχουμε, αυτούς θέλουμε", αρκεί να προσθέτουμε αστεράκια.

Δεν μπορω να αντιληφθώ το συμπέρασμά σου εδω. Που συνδέονται οι χουλιγκανς με τις επενδύσεις που πρέπει να κάνει μια ομάδα?

Ίσα ίσα που αν κάνεις σωστές επενδύσεις, αποφεύγεις τέτοιες καταστάσεις. Εγω δεν ειπα οτι ο χοντρός, εκανε τα πάντα σωστά. Αυτά που γίνονται στο Καραισκάκι με προπυλακισμους δημοσιογράφων ειναι απαράδεκτα και καταδικαστέα και σαφως και πρέπει να κοπουν, αλλά αυτό ειναι εντελως άσχετο με την ουσία της κουβέντας μας. Προπυλακισμοί, σκοτωμοί, ξύλο κτλ κτλ, γίνονται και στην Ιταλία και στην Αγγλία ακόμα και τώρα. Αυτό δε σημαίνει οτι δεν έχουν ποιότητα η ομάδας.

 

Το "θέλει λεφτά και μόνο λεφτά", ειναι για να μπορεις να γινεις ανταγωνιστικός.

Γιατι καμια ομάδα δεν έγινε ανταγωνιστική με το τζαμπα. Δεν έχει να κάνει με την αλητεία και τον οπαδισμό.

Μη συγχέει το ένα με το άλλο.

 

Στο φινάλε, ειναι και θέμα πολιτείας οι οπαδικοί στρατοι. Ας υποχρέωναν σε άμεσες συλήψεις με κάμερες που συνδέονται με την ΕΛ.ΑΣ. σε κάθε γηπεδο, τον οποιονδήποτε και θα σου έλεγα εγω αν θα κουνιόταν μυγα. Κάποιοι στιγμη το έκανε ο Νικολαίδης αυτό και βρέθηκε αντιμέτωπος με ολόκληρο λαό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...