Προς το περιεχόμενο

Ολυμπιακός


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • margaritagr

    1508

  • Cossutius.

    1324

  • Atallos1

    1240

  • MiDi_MiLiZ

    849

...για περισσότερα λεφτά φεύγεις και από τον ΠΑΟ για να πας στον ΟΣΦΠ (ή και το ανάποδο) Φίλιππε. Δεν είναι ανάγκη να τρέχεις στις κατάρες. Αλλά τεσπά, είπαμε, η φυγή προς ΟΣΦΠ ήταν "ιδανική" για αθλητή του επιπέδου του, από πολλές απόψεις. Και καλά έκανε μάλιστα. Και για τον ίδον, και για την ομάδα που άφησε, και για την ομάδα που πήγε, και για το μπάσκετ το ελληνικό γενικότερα. Ο υπερσυγκεντρωτισμός δεν κάνει καλό. Διαφωνώ με το "αποδείξει". Δεν είναι έφηβος σε τουαλέτες, επαγγελματίας αθλητής σε μεγαλοστάδια είναι. Γενικότερο το "σωστό" διέβλεψε, το έπραξε, και καλά έκανε. Να μου πεις το έκανε "για να πετύχει", δεκτόν. Το "αποδείξει" είναι άκυρο. Πού ήταν δηλαδή "η αυτοπεποίθησή του", όταν είχε 10%; Μη γράφεις (εσύ τουλάχιστον) "παιδικά" επιχειρήματα. Σκόρερ συνειδητοποιημένοι, λίγοι υπάρχουν. Ναβάρο πχ. Η πλειονότητα βασίζεται ΚΑΙ στην τύχη, εκτός απ' την πολλή δουλειά, την προπόνηση, το ταλέντο - αλλά σιγά μην έχιε να κάνει στις μέρες μας με τον "εγωισμό".

Νομίζω παρανόησες.

 

Η αυτοπεποίθηση υπήρχε κι όταν είχε 10% και συνέχιζε να σουτάρει. Δεν σχολίασα ότι έβαλε τα τρίποντα, αλλά ότι τα σούταρε. Αυτό δείχνει πόση εμπιστοσύνη έχει στον εαυτό του. Είναι τελικός, κυνηγάμε στο σκορ, σουτάρω σκατά τον τελευταίο μήνα, έχω μόνο άστοχα σουτ και λάθη στο α' ημίχρονο, η ομάδα πήγε καλύτερα χωρίς εμένα, ΑΛΛΑ αυτά θα τα βάλω! Άλλες φορές του βγαίνει, άλλες όχι, αλλά νομίζω ότι είναι από τους τύπους που δεν φοβούνται αν δεν πάνε καλά, γιατί πιστεύει στον εαυτό του.

 

Υποθέτω ότι αν τον ρωτήσεις "ρε Βασίλη, αν πάρεις μεταγραφή σε τούρκικη ομάδα, μπορείς να την οδηγήσεις στην κορυφή της Ευρώπης;" δεν θα σου πει "μπα, εδώ τόσοι παιχταράδες έχουν πάει και δεν πήγαν ούτε καν σε f4". Πιο πιθανό βλέπω το "φυσικά, γιατί όχι; Θα σκιστώ και πιστεύω ότι μπορώ". Κι αυτό αν αμείβεται και καλά, μια χαρά πρόκληση είναι για κάποιον. Δεν είναι και 35 χρονών, στην κορύφωση της καριέρας του είναι.

 

Όσο για το αν ένας τέτοιος παίκτης θέλει να αποδείξει κάτι, διαφωνώ απολύτως μαζί σου. Αυτοκρατορίες έχουν δημιουργηθεί και καταστραφεί γιατί φιλόδοξοι και ικανοί άνθρωποι ήθελαν να μείνουν στην ιστορία ως κορυφαίοι. Ο Σπανούλης αν έμενε στον ΠΑΟ, και φέτος νο2 θα ήταν, γιατί ο Λεμπρόν να πάει στον ΠΑΟ, την μπάλα ο ΔΔ θα την πάρει στα κρίσιμα σημεία κι ο ίδιος θα σηκώνει τις κούπες. Η θέση του Σπανούλη στην ιστορία του ευρωπαϊκού μπάσκετ άλλαξε επειδή πήρε τίτλους με τον ΟΣΦΠ, που πριν από αυτόν έτρωγε φάπες. Αν το κάνει και με τρίτη ομάδα, θα γίνει -δικαίως- ο θεός του ευρωπαϊκού μπάσκετ. Μπορεί γι' αυτόν να μετράει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να μην ξεχνιόμαστε, ο μπασκετικός Ολυμπιακός ζει το ονειρό του με έναν Έλληνα οπαδό του για προπονητή, επειδή κάποιοι τον άφησαν να δουλέψει και δεν τον σούταραν στην πρώτη απώλεια τίτλου.

 

Το ίδιο θα μπορούσε να είχε συμβεί στον ποδοσφαιρικό Ολυμπιακό, αν κάποιοι άλλοι άφηναν κάποτε τον Τάκαρο τον Λεμονή να δουλέψει και δεν είχαν ψύχωση και εμμονή με τους τίτλους.

 

Η ομάδα μπάσκετ θα άξιζε την αγάπη μας και τον σεβασμό μας, ακόμα κι αν έχανε την κούπα. Αυτό είχε κερδίσει για εμένα και ο Λεμονής με εκείνη την τρελή πορεία στο Champions League και άξιζε κάθε σεβασμό, αλλά εκδιώχτηκε ως άμπαλος, επειδή τάιζε φυσούνες τους παίχτες όπως έλεγε αυτό το καθήκι ο Σάββας τότε και άλλες τέτοιες γραφικότητες των αυλικών του Κόκκαλη.

 

Τελικά καταλήξαμε να έχουμε μία ομάδα μπάσκετ που σφύζει από υγεία, με απίστευτα καλά παιδιά σε ήθος που δεν προκαλούν ποτέ και κανέναν και αμείβονται ελάχιστα σε σχέση με την προσφορά τους, σχεδόν στο συνολό τους με τρανό παράδειγμα τον Τιτάνα Κάιλ Χάινς και από την άλλη καταλήξαμε να έχουμε μία ομάδα ποδοσφαίρου με κάτι κακομαθημένους τσογλαναραίους που πληρώνονται αδρά και στην ώρα τους και οι οποίοι συμπεριφέρονται σα να τους ανήκουν δικαιωματικά τα πάντα, επειδή φοράνε τη φανέλα με τον δαφνοστεφανωμένο και έχουν πρόεδρο τον χοντρό.

 

Αυτό είναι ο Τζέκυλ και ο Χάιντ. Ίδιος σύλλογος, διαφορετικά πρόσωπα.



Εντάξει, κλαίω:

 

 

:lol:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Η πλειονότητα βασίζεται ΚΑΙ στην τύχη, εκτός απ' την πολλή δουλειά, την προπόνηση, το ταλέντο - αλλά σιγά μην έχιε να κάνει στις μέρες μας με τον "εγωισμό".....

 

Συγκεκριμένα για τον Σπανούλη, είναι γνωστό ότι από την εφηβεία του στη Λάρσα είχε φτάσει σε σημείο να μην του μιλάει κανένας. Όχι γιατί ήταν στόκος ή κωλόπαιδο. Απλά δεν είχε κοινωνική ζωή. Ήταν απόλυτα προσηλωμένος στο μπασκετ και η καθημερινότητα του ήταν σχολείο-προπόνηση-ύπνος.

 

Αυτό είναι και μια απάντηση γενικά σε όσους νομίζουν πως τύποι όπως ο Σπανούλης ή ο Διαμαντίδης είναι υπερβολικά σοβαροί, δεν ξεφεύγουν δεν δεν δεν... Αυτό τον τρόπο ζωής τον ακολουθούν πολλά χρόνια και μαγκιά τους.. +Ότι και οι δυο, εκτός τοτ χαρακτηρά τους έζησαν και δίπλα σε έναν Ζοτς που τους κράτησε ακόμα περισσότερο προσγειωμένους

 

Και για να μην ξεχνιόμαστε, ο μπασκετικός Ολυμπιακός ζει το ονειρό του με έναν Έλληνα οπαδό του για προπονητή, επειδή κάποιοι τον άφησαν να δουλέψει και δεν τον σούταραν στην πρώτη απώλεια τίτλου.

 

Το ίδιο θα μπορούσε να είχε συμβεί στον ποδοσφαιρικό Ολυμπιακό, αν κάποιοι άλλοι άφηναν κάποτε τον Τάκαρο τον Λεμονή να δουλέψει και δεν είχαν ψύχωση και εμμονή με τους τίτλους.

 

Η ομάδα μπάσκετ θα άξιζε την αγάπη μας και τον σεβασμό μας, ακόμα κι αν έχανε την κούπα. Αυτό είχε κερδίσει για εμένα και ο Λεμονής με εκείνη την τρελή πορεία στο Champions League και άξιζε κάθε σεβασμό, αλλά εκδιώχτηκε ως άμπαλος, επειδή τάιζε φυσούνες τους παίχτες όπως έλεγε αυτό το καθήκι ο Σάββας τότε και άλλες τέτοιες γραφικότητες των αυλικών του Κόκκαλη.

 

Το λες αλήθεια αυτό? Το ξέρεις από μέσα και λες ότι είναι ψέμα? Γιατί έχω τύχει να βρίσκομαι κοντά σε πολλές συζητήσεις ανθρώπων μέσα από την ομάδα σου που το επιβεβαιώναν, πριν καν γίνει γνωστό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λες αλήθεια αυτό? Το ξέρεις από μέσα και λες ότι είναι ψέμα? Γιατί έχω τύχει να βρίσκομαι κοντά σε πολλές συζητήσεις ανθρώπων μέσα από την ομάδα σου που το επιβεβαιώναν, πριν καν γίνει γνωστό

 

Ναι, από μέσα το ξέρω, πιο μέσα δεν πάει. 

 

Και πες τους ανθρώπους της ομάδας μου, ότι όταν θέλουν να φάνε έναν προπονητή που δεν τους κάνει τα μανατζεριλίκια, δεν είναι τίμιο να προσπαθούν να αμαυρώσουν τη συνολική εικόνα της ομάδας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με απίστευτα καλά παιδιά σε ήθος που δεν προκαλούν ποτέ και κανέναν

 

 

 

 

Ρε μλκα, παιζει να μπαινω 2 φορες τον χρονο στο τοπικ σας, μαλλον χανω γελιο :-D

Για ηθος δεν τους ξερω, δεν μιλαω

Αλλα οτι δεν προκαλουν μεσα στον αγωνα...εδω ο Περπερογλου που σε μας κοιταγε τα κορδονια του και λεγαμε "τσιτωσε λιγο" και εχει γινει σαν μεθυσμενος Αγγλος. Οχι και δεν προκαλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μλκα, παιζει να μπαινω 2 φορες τον χρονο στο τοπικ σας, μαλλον χανω γελιο :-D

Για ηθος δεν τους ξερω, δεν μιλαω

Αλλα οτι δεν προκαλουν μεσα στον αγωνα...εδω ο Περπερογλου που σε μας κοιταγε τα κορδονια του και λεγαμε "τσιτωσε λιγο" και εχει γινει σαν μεθυσμενος Αγγλος. Οχι και δεν προκαλουν.

 

Γιατί, στους αγώνες στο F4 ποιον ακριβώς προκάλεσε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, στο Φ4 δεν μπορω να πω, ηταν αρκετα συγκρατημενοι

Γενικα ομως αστο, απλα επειδη παιζουν σε σας τωρα θεωρεις οτι ολα κομπλε

 

btw εξαιρω τους 2 Αμερικανους σας οι οποιοι ειναι και αρκετα ηρεμα και νορμαλ παιδια αποτι φαινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ άκουγα πχ για τον καραφλό εξτρέμ σου ότι δεν μπορούσε να κοιμηθεί, σου ξαναλέω, πριν βγούνε στη φόρα από τον κούλη

 

Αυτός ρε μλκα πώς να κοιμηθεί με ένα μπουκάλι Johnny κάθε βράδυ και δύο πακέτα marlboro?

 

Εδώ ο τύπος κατάφερε να απογειώσει αυτοκίνητο στην παραλιακή, λες να τον ένοιαζε ο ύπνος?

 

Οχι, στο Φ4 δεν μπορω να πω, ηταν αρκετα συγκρατημενοι

Γενικα ομως αστο, απλα επειδη παιζουν σε σας τωρα θεωρεις οτι ολα κομπλε

 

btw εξαιρω τους 2 Αμερικανους σας οι οποιοι ειναι και αρκετα ηρεμα και νορμαλ παιδια αποτι φαινεται

 

Ε γι' αυτό συζητάμε. Μην περιμένεις σε ντέρμπι με βάζελο να είναι ο Παπανικολάου ας πούμε σα νερόκοτα.

 

Οι δύο αμερικάνοι είναι ο ένας πιο αρνί από τον άλλο. Ειδικά ο Χάινς δεν έχει διαμαρτυρηθεί ποτέ ούτε καν σε διαιτητή, σα να έχει πάρει όρκο σιωπής ο άνθρωπος, δεν υπάρχει αυτό το πράγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο λασμε ειναι ελευθερος το καλοκαιρι, ληγει συμβολαιο.. αυτος δε θα με χαλαγε απο τον παο παντως.. δεν θελω καποιον αλλο

 

Εντάξει, θα πάρουμε εμείς Λάσμε και ο ΠΑΟ, Ντόρσει και κλείσαμε. :P

 

Εγώ αμφιβάλλω για το αν θα αφήσει ο ΠΑΟ τον Λάσμε να φύγει πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...