Προς το περιεχόμενο

Ολυμπιακός


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • margaritagr

    1508

  • Cossutius.

    1324

  • Atallos1

    1240

  • MiDi_MiLiZ

    849

Κι ο Λαμπε των Ισπανων δε θα με χαλαγε. Προτιμω τον Ντειβις βεβαια.

 

Επισης να κοιταξουν και τον Πετγουει οπωσδηποτε.

 

Βασικα το κυριοτερο ειναι να μεινουν οι παιχτες. Και μετα διωχνεις Παουελ, Περκινς, Γκετσε, παιρνεις εναν σεντερ κ ακομα εναν ψηλο, Πετγουει ή καποιον αλλο. Ισως να γινει κινηση για Καββαδα αν φυγει ο Μαυροειδης. Επειδη ομως ειναι Ελληνας κ δε δημιουργει θεματα, βλεπω να του δινεται μια ευκαιρια ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε για τον Σπανούλη, αλλά με την απόφαση του να φύγει απ' τον ΠΑΟ για τον Ολυμπιακό, άλλαξε την ροή της μπασκετικής ιστορίας σε όλη την Ευρώπη. Ότι και να γίνει, στο τέλος της καριέρας του η φανέλα με το νούμερο 7 θα πρέπει να κρεμαστεί στο ΣΕΦ.



Οχι, στο Φ4 δεν μπορω να πω, ηταν αρκετα συγκρατημενοι

Γενικα ομως αστο, απλα επειδη παιζουν σε σας τωρα θεωρεις οτι ολα κομπλε

 

btw εξαιρω τους 2 Αμερικανους σας οι οποιοι ειναι και αρκετα ηρεμα και νορμαλ παιδια αποτι φαινεται

Ειλικρινά, που αλλού έχουν προκαλέσει εκτός φάσεων που βγαίνουν σε όλους τους παίκτες λίγο-πολύ; Δεν μπαίνεις στο τόπικ του Ολυμπιακού, αλλά τη μία φορά που θα μπείς πες κάτι ουσιαστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια τα λετε για τον Ντειβις οσοι τον ειδατε σε 2 παιχνιδια και διαβασατε στο απο κει τοπικ οτι οντως ειναι παιχτουρα κλπ, αλλα το καινουργιο νεο που θα μαθετε σημερα ειναι οτι εχει συμβολαιο ως το 2014 με τη Χιμκι, οποτε δεν εχει νοημα να αναφερεται καν ως μεταγραφικος στοχος.

 

Αν θελετε να λετε γκοσιες, να λετε για τον Τζειμς που αν δεν απατωμαι ληγει το συμβολαιο του φετος.

 

Οσο για τον Λασμε θα παει οπου πεσει περισσοτερο παραδακι. 31 ετων ειναι, το κασε του το ανεβασε μολις φετος ψηλα, αρα αυτο το καλοκαιρι ειναι η ευκαιρια του για να ζησουν και τα εγγονια του ανετα. Μετα τελος.

 

Παντως σκεφτειτε και το σεναριο του αναγενημενου χοντρου με την ορεξη για μπασκετ και τα γρηγορα πλαγια βηματα, αν σωνει και καλα θετε να μας φατε παιχτη παλι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω παρανόησες.

 

Η αυτοπεποίθηση υπήρχε κι όταν είχε 10% και συνέχιζε να σουτάρει. Δεν σχολίασα ότι έβαλε τα τρίποντα, αλλά ότι τα σούταρε. Αυτό δείχνει πόση εμπιστοσύνη έχει στον εαυτό του. Είναι τελικός, κυνηγάμε στο σκορ, σουτάρω σκατά τον τελευταίο μήνα, έχω μόνο άστοχα σουτ και λάθη στο α' ημίχρονο, η ομάδα πήγε καλύτερα χωρίς εμένα, ΑΛΛΑ αυτά θα τα βάλω! Άλλες φορές του βγαίνει, άλλες όχι, αλλά νομίζω ότι είναι από τους τύπους που δεν φοβούνται αν δεν πάνε καλά, γιατί πιστεύει στον εαυτό του.

 

Υποθέτω ότι αν τον ρωτήσεις "ρε Βασίλη, αν πάρεις μεταγραφή σε τούρκικη ομάδα, μπορείς να την οδηγήσεις στην κορυφή της Ευρώπης;" δεν θα σου πει "μπα, εδώ τόσοι παιχταράδες έχουν πάει και δεν πήγαν ούτε καν σε f4". Πιο πιθανό βλέπω το "φυσικά, γιατί όχι; Θα σκιστώ και πιστεύω ότι μπορώ". Κι αυτό αν αμείβεται και καλά, μια χαρά πρόκληση είναι για κάποιον. Δεν είναι και 35 χρονών, στην κορύφωση της καριέρας του είναι.

 

Όσο για το αν ένας τέτοιος παίκτης θέλει να αποδείξει κάτι, διαφωνώ απολύτως μαζί σου. Αυτοκρατορίες έχουν δημιουργηθεί και καταστραφεί γιατί φιλόδοξοι και ικανοί άνθρωποι ήθελαν να μείνουν στην ιστορία ως κορυφαίοι. Ο Σπανούλης αν έμενε στον ΠΑΟ, και φέτος νο2 θα ήταν, γιατί ο Λεμπρόν να πάει στον ΠΑΟ, την μπάλα ο ΔΔ θα την πάρει στα κρίσιμα σημεία κι ο ίδιος θα σηκώνει τις κούπες. Η θέση του Σπανούλη στην ιστορία του ευρωπαϊκού μπάσκετ άλλαξε επειδή πήρε τίτλους με τον ΟΣΦΠ, που πριν από αυτόν έτρωγε φάπες. Αν το κάνει και με τρίτη ομάδα, θα γίνει -δικαίως- ο θεός του ευρωπαϊκού μπάσκετ. Μπορεί γι' αυτόν να μετράει αυτό.

 

Δε νομίζω ότι παρανόησα, αλλά ότι εσύ δεν κατάλαβες εμένα Φίλιππε : κατ' αρχάς, δε νομίζω να συζητάει κανείς ότι ο Σπανούλης είχε/έχει/ΘΑ έχει ποτέ θέμα εμπιστοσύνης στον εαυτό του. Κι αυτό έχει ΚΥΡΙΩΣ τα κακά του (μέχρι στιγμής), γιατί καταλήγει πολλάκις να είναι ξεροκεφαλιά. Διότι ΠΡΕΠΕΙ να βλέπεις πότε δεν σε παίρνει, και να λειτουργείς ανάλογα. Ο Σπαν όμως εκεί, συνεχίζει το ίδιο βιολί (με τη διαφορά ότι εσχάτως, όπως έχουμε πει κι όλοι έχουμε δει, έχει αρχίσει να "μαζεύεται" κάπως, και να βοηθάει έτσι την ομάδα). ΠΑΝΤΑ αυτό έκανε, και δεν νομίζω ότι είναι θέμα "εγωισμού" -όπως το έθεσες- αλλά ότι είναι "μονοκόμματος" (αυτό που έγραψα πως "ένα πράγμα ξέρει να κάνει"). Ούτε είδα να πήγε "με ιδιαίτερο εγωισμό", σε 'κεινο το σερί 3/3 3π με την αρχή του 2ου ημιχρόνου του τελικού, που κατά πάσα πιθανότητα ήταν προπονητική αδεία κι οδηγία. ΑΝ έδειξε κάπου "εγωισμό" (τον προφανώς "καλώς" εννοούμενο), ήταν το 10μετρο. Σε ΕΚΕΙΝΟ ναι, στοιχηματίζω τα παπάρια μου ότι είπε μέσα του "κάτσε τώρα να σας πατήσω και μια ωραία πούτσα να με θυμάστε", πριν το σφυρίξει. Και φυσικά, ο Μπαρτζώκας ήταν αθώος για αυτό. Τεσπα, ο καθ' ένας τις εκτιμήσεις του καταθέτουμε, και το πως νομίζουμε ότι έχουν τα πράγματα με το τί κουβαλάει μέσα του ο άλλος....

 

Περί Τουρκίας, νομίζω πως γενικά οι Έλληνες αθλητές δεν έχουν διάθεση να "προσφέρουν" στην "εχθρική" Τουρκία. Ο Σπανούλης ίσως ένα παραπάνω (δεν τον κόβω για "ιντελεκτουέλ κοσμοπολίτη" που έχει ξεπεράσει τα σύνδρομα του Δημοτικού Σχολείου, γιια να το θέσω αλλιώς). Θα πρέπει να είναι ΠΑΡΑ πολύ μεγάλο το δέλεαρ, και σε κατάλληλη ηλικία για να κάνει Έλληνας αθλητής τέτοια κίνηση : ούτε πιτσιρικάς-ούτε στα πρόθυρα σύνταξης. Διότι αυτό που λες "κορύφωση", είναι στην ουσία το σκαλοπάτι πριν από την αρχή της κάτω βόλτας, στα 31. Ένα παραπάνω για τον Σπαν, που το παιχνίδι του είναι φίζικαλ (δεν είναι Σάρας), και παρά το ότι είναι πολύ δυνατός (ΚΑΙ ντρίβεν...), σε δύο χρόνια από τώρα η πτώση του, με βάση το πώς παίζει, θα είναι πλέον αισθητή, καθώς ο κάθε χρόνος που περνά σ' αυτές τις ηλικίες, μετράει "περισσότερο" απ' ότι μετράει μεταξύ 25-30. Και ξαναλέω, Ο,ΠΟΥ και να πάει, δεν θα πάρει κούπες αμέσως. Δεν θα παίζει μόνος του, και οι ομάδες θέλουν χτίσιμο, και ΑΝ πετύχει. Μ' άλλα λόγια, αν έχει νιονιό, βλέπει ότι το πικ του το εχει ήδη καβαλήσει (σαν αθλητής και σαν παίχτης ομάδας). Στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ να κάνει και του χρόνου μια "ικανοποιητική" (να ξαναπάει ΦΦ) χρονιά με τον ΟΣΦΠ. Επίσης με την καμμία δεν πιστεύω πως θεωρεί ότι αυτός και μόνον αυτός είναι ο πυρήνας του ΟΣΦΠ που τα πάντα γύρω του περιστρέφονται, αρχίζουν και τελειώνουν (...γι' αυτό και νομίζω πως άρχισε επιτέλους να την βλέπει έξυπνα από το τέλος του Τοπ16, κι άρχισε να "κάνει πίσω", μοπιράζοντας πάσες, κυκλοφορόντας μπάλα, δίνοντας ευκαιρίες σε άλλους) : είμαι βέβαιος πως την "αξία" του (το τί μπορεί και τί όχι δηλαδή) την αντιλαμβάνεται. Τώρα το τί θα πει σε δημοσιογράφους ή σε 'μένα ή σε 'σένα, ερωτηθείς, καλύτερα ας το αφήσουμε, γιατί φασόν θα είναι.....

 

Τέλος περί "φιλοδοξιών" : κακώς διαφωνείς, διότι δεν είπα ότι δεν υπάρχουν φιλόδοξοι άνθρωποι (ή ψωνισμένοι) - ότι ο ΣΠΑΝ δεν είναι τέτοιος, είπα. Εγώ αυτό καταλαβαίνω όταν τον βλέπω κι όταν τον ακούω. Όπως καταλαβαίνω ότι είναι "απλώς" ένας "ακούραστος μαχητής" (κι εκεί όπως σου είπα, υπάρχει διαφορά). Ο Σπαν, όπως τον καταλαβαίνω, θέλει απλά να τον αφήσουν να κάνει ό,τι ακλύτερο μπορεί (όπως αυτός αντιλαμβάνεται τις ικανότητές του). Ούτε ακριβώς "ηγετικό" ρόλο πιστεύω πως πίστευε ποτέ ότι θα είχε στον ΟΣΦΠ, κι ούτε το ήθελε : πρώτο βιολί ήθελε να είναι κάπου, για να κάνει αυτό που καταλαβαίνει καλύτερα, και να μην τον φρενάρουν. Άλλο όμως το πρώτο βιολί, κι άλλο ο μαέστρος.Lone...Ninja θα τον έλεγα εγώ περιγραφικά ("Ο Σπαμμοφόρος Εκδικητής" επί το ελληνικότερον :ρ) . Κι από την άποψη αυτή, το "Κill Bill" έχει κάτσει καλά, αν τον σκεφτεί κανείς ως μια άλλη Ούμα. "Moναχικός" και θανατερός όπως αυτή, και κατά βάση κάθε άλλο παρά τημ πλέηερ. Δυστυχώς, διότι το ΕΧΕΙ για τημ πλέηερ. Σαν ικανότητα όμως, κι όχι "μέσα του"...

Και δεν νομίζω να τον νοιάζει ούτε στο ελάχιστο η υστεροφημία του. Όχι τώρα που τα ζει τουλάχιστον. Να βάζει καλάθια θέλει (μη σου πω ούτε να νικάει...). Να κάνει καλά τη δουειά του. Και δεν τα λέω αυτά γιατί έχω πάρει τίποτα. Το ΒΛΕΠΩ στον Σπαν, καθώς στο παιχνίδι του δεν βγάζει κάποια "χαρά", κάποια "μαγεία" (με εξαίρεση κάαααποιες πάσες μία στο τόοοοσο). Είναι "εκτελεστικός" κι όχι "δημιουργικός". Και οι "φιλόδοξοι", είναι αυτάρεσκοι, και θέλουν την προσοχή του κοινού. Γι' αυτό και είναι "καλλιτέχνες".

 

 

Συγκεκριμένα για τον Σπανούλη, είναι γνωστό ότι από την εφηβεία του στη Λάρσα είχε φτάσει σε σημείο να μην του μιλάει κανένας. Όχι γιατί ήταν στόκος ή κωλόπαιδο. Απλά δεν είχε κοινωνική ζωή. Ήταν απόλυτα προσηλωμένος στο μπασκετ και η καθημερινότητα του ήταν σχολείο-προπόνηση-ύπνος.

 

Αυτό είναι και μια απάντηση γενικά σε όσους νομίζουν πως τύποι όπως ο Σπανούλης ή ο Διαμαντίδης είναι υπερβολικά σοβαροί, δεν ξεφεύγουν δεν δεν δεν... Αυτό τον τρόπο ζωής τον ακολουθούν πολλά χρόνια και μαγκιά τους.. +Ότι και οι δυο, εκτός τοτ χαρακτηρά τους έζησαν και δίπλα σε έναν Ζοτς που τους κράτησε ακόμα περισσότερο προσγειωμένους

 

 

Σλιμ δεν κατάλαβα αν κάπου συμφωνούσε ή διαφβνούσες με εμένα ή απλά με αφορμή αυτών που έγραψα, σχολίασες κάτι άλλο.

Εγώ πάντως, συμφωνώ με αυτό που λες, ότι "δεν είναι κωλόπαιδα ή γουατέβερ". Και ΕΙΝΑΙ καταννοητό το ότι "φαίνονται πολύ σοβαροί", και δεν είναι για να τους κακίζει κανείς. Ειδικά ο Σπαν, κάνει μπαμ ότι απλά είναι "απολύτως δοσμένος", και προφανώς αυτό ίσχυε από τα εφηβικά του χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wash σοβαρα προσπαθησε να συμπυκνωνεις τα ποστ σου λιγο :D Κανε μια προσπαθεια για να μην πηγαινουν χαμενα τα συνηθως σωστα point σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.sport24.gr/Basket/Euroleague/video-analysh_ta_triponta_toy_spanoulh_kai_h_ekplhktikh_amyna.2250522.html

 

 

ενα ωραιο βιντεακι αναλυση.. δεν ξερω αν εχει ανεβει ξανα απο αλλον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ wash, εγώ δεν μίλησα για εγωισμό, δεν καταλαβαινόμαστε μου φαίνεται.  Είπα ότι ο άνθρωπος πιστεύει στον εαυτό του. Δε λέω ότι έριξε τα τρίποντα για την πάρτη του. Αλλά μετά από τόσα τούβλα, πρέπει να έχεις σούπερ αυτοπεποίθηση για να πάρεις τα σουτ. Κι ας σου το έχει πει ο προπονητής. Κι εφόσον πιστεύεις πολύ στον εαυτό σου, η πρώτη σου σκέψη είναι "όπου και να πάω, θα τα καταφέρω" και όχι "οι ομάδες θέλουν χρόνο, πού να μπλέκω με Εφές κτλ".

 

Επίσης, τις τουρκικές ομάδες τις είπα ως παράδειγμα. Μπορεί να είναι η Ρεάλ ή η Μακάμπι ή η ΤΣΣΚΑ, κάποιος που προσπαθεί μάταια να φτάσει στην κορυφή.

 

Τέλος, επειδή εγώ είχα πει για υπερβολική σοβαρότητα, να τονίσω ότι δεν το λέω επικριτικά. Σέβομαι απεριόριστα τους ανθρώπους που βάζουν στόχους και δεν τους χάνουν ούτε στιγμή από το βλέμμα τους. Και συνήθως αυτοί είναι που πετυχαίνουν. Απλώς επειδή το μπάσκετ είναι για μένα διασκέδαση, απολαμβάνω περισσότερο τύπους σαν τον Πρίντεζη, παρά σαν τον Σπανούλη, όταν βλέπω να κάνουν δηλώσεις. Επί της ουσίας όμως, μαγκιά τους που είναι τόσο αφοσιωμένοι και ταπεινοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wash σοβαρα προσπαθησε να συμπυκνωνεις τα ποστ σου λιγο :D Κανε μια προσπαθεια για να μην πηγαινουν χαμενα τα συνηθως σωστα point σου.

 

Τι να συμπυκνώσει ρε ο Παγκόσμιος Άτλαντας? Εδώ σε λίγο θα βάζει και χάρτες με σχεδιαγράμματα στα post του... :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σλιμ δεν κατάλαβα αν κάπου συμφωνούσε ή διαφβνούσες με εμένα ή απλά με αφορμή αυτών που έγραψα, σχολίασες κάτι άλλο.

Εγώ πάντως, συμφωνώ με αυτό που λες, ότι "δεν είναι κωλόπαιδα ή γουατέβερ". Και ΕΙΝΑΙ καταννοητό το ότι "φαίνονται πολύ σοβαροί", και δεν είναι για να τους κακίζει κανείς. Ειδικά ο Σπαν, κάνει μπαμ ότι απλά είναι "απολύτως δοσμένος", και προφανώς αυτό ίσχυε από τα εφηβικά του χρόνια.

 

Καμία διαφωνία, πήρα την ατάκα σου και την ανέπτυξα σε 2-3 σειρές......

 

.....Όχι σαν εσένα που παίρνεις τις ατάκες των άλλων και τους μαμάς τη μάνα :lol: :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τρίτος καλός είναι, για κανένα p&r και είναι και σκύλος στο επιθετικό ριμπάουντ.

 

Η αυτοπεποίθηση του λείπει του παιδιού και λίγη ευστροφία, να μην κάνει αστεία φάουλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ειναι καλος και προθυμος να δουλεψει. Πιο φιλοτιμος απο τον Powell. Παρολαυτα θα ηθελα ενα πιο σίγουρο 5αρι..

 

Sent from my Lenovo P770 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...