Προς το περιεχόμενο

VDSL αποριες..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

cisco και Huawei εχω δει ως τωρα για εταιρικους πελατες.4port cisco me 3400 οπως και πιο μεγαλα και huawei δεν θυμαμαι μοντελο και που και αυτο ηταν με αρκετα ports.μικρα για τετοιες περιπτωσεις δεν εχει τυχει να δω.θα μου πεις για τον ιδιωτη σιγα μην εμπαινε cisco.αλλες πιο φτηνες μαρκες δεν εχει τυχει να δω.τα cisco

http://www.ciscocentral.com.au/Cisco-ME-3400-Series.htm

αστα να πανε

βεβαια θα μου πεις μεχρι και η gennet που ειναι ελληνικη εχει φτιαξει modem που επαιρνε sfp πανω οποτε θεωρητικα θα μπορουσε να παρει και οπτικη απλα δεν ξερω αν ηταν για wan η lan.βεβαια η τιμη ηταν παλι ακριβη.το παν βεβαια θα ειναι να δωσουν τιποτα καλο και οχι των 50 ευρω.1000 φορες χρησηδανειο και καλο παρα να δινεις κατι δωρεαν και να ειναι μαπα οπως κανουν δυστυχως οι περισσοτεροι Providers και δινουν ρουτερς των 5 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Μια ερώτηση. Μετά απο την τοποθέτηση νέας καμπίνας, πόσο καιρό χρειάζεται περίπου για την ηλεκτροδότηση και αλλες ενέργειες ώστε να τεθεί σε λειτουργία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντα ειναι σχετικο αυτο.συνηθως καποιοι μηνες.σχετικο διοτι μπορει να γινει το οποιοδηποτε προβλημα πχ στο να περαστει η ινα οπου πρεπει να παρουν αδειες κτλ.το οτι αλλαχτηκε η καμπινα δεν σημαινει καν ακομα οτι εχει μπει dslam μεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την καμπίνα είμαι σε απόσταση 200μ, το μέτρησα απο google maps (όχι ευθεία γραμμή). Σε αυτή την απόσταση υπάρχει μεγάλη απώλεια; Μπορώ να κλειδώσω γύρω στα 50Mbps..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε 200 300 μετρα ναι παιζεις 50 mbit αν ο χαλκος ειναι νορμαλ.ισως να χρειαστει να κανεις και αυτο για να παρεις τα μεγιστα.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf


Απο την καμπίνα είμαι σε απόσταση 200μ, το μέτρησα απο google maps (όχι ευθεία γραμμή). Σε αυτή την απόσταση υπάρχει μεγάλη απώλεια; Μπορώ να κλειδώσω γύρω στα 50Mbps..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάρισα χτίζουν πολλές καμπίνες τελευταία.

Μάλιστα διάβασα και ότι τα 3 κέντρα έχουν μοιραστεί σε διάφορους παρόχους και ότι το κέντρο που ανήκω εγώ το έχει πάρει ο ΟΤΕ (είμαι cyta).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

σημφονω...τοηδιο και στιν κορινθο 100/50 αλα ποτε πανο απο 37 πραγματικη ταχιτια απο forthnet μετρανε πολα και οτι πλιρονεισ περνει...βεβεα αυτο παει και ανποδα γιατι με 60 γιουρα μινα θα επρεπε να εχω 150mbps σε οπιαδιποτε αλη χωρα της ευρωπης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξάδερφος παίζει 50αρι στα 500μ...

exei να κανει και με την αποσταση και με την ποιοτητα επισης αλλα και με την καλωδιωση στο σπιτι αλλα και με τι Profile σε εχει βαλει ο παροχος.και Profile vdsl και Profile margin

Λάρισα χτίζουν πολλές καμπίνες τελευταία.

Μάλιστα διάβασα και ότι τα 3 κέντρα έχουν μοιραστεί σε διάφορους παρόχους και ότι το κέντρο που ανήκω εγώ το έχει πάρει ο ΟΤΕ (είμαι cyta).

ναι ισχυει σε διαφορες περιοχες πχ εχει βαλει η vodafone kv.ειναι διαφορετικα απο του οτε και δεν βγαινει το καφαο του οτε αλλα  μπαινει της εκαστοτε εταιρειας λιγο πιο διπλα(αναλογως που υπαρχει χωρος).

 

σημφονω...τοηδιο και στιν κορινθο 100/50 αλα ποτε πανο απο 37 πραγματικη ταχιτια απο forthnet μετρανε πολα και οτι πλιρονεισ περνει...βεβεα αυτο παει και ανποδα γιατι με 60 γιουρα μινα θα επρεπε να εχω 150mbps σε οπιαδιποτε αλη χωρα της ευρωπης.

100/50 δεν γινεται να εχεις.50/5 ναι.επισης μπορει να μην κατεβαζεις τοσο γιατι πολυ απλα εισαι με wireless.δοκιμες με καλωδιο ethernet.

πολλα μπορει να φταινε δεν ειναι τοσο απλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικα στις 9 μερες θα μπορουσε να ειχε ενεργοποιηθει και απλα δεν θα ειχε ρουτερ.ας μιλησει μαζι τους πως θα το παραλαβει καταρχην.και ακομα και να γυρισει σε Kv του οτε θα μπορει να παιξει και σε adsl αν δεν εχει το vdsl router.


ρε παιδια μια ερώτηση ένας φιλος έκανε αιτηση για vdsl 50 στη vodafone έχει 9 μέρες είναι λογικό που δεν παρέλαβε router ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας τους καλεσει παντως γιατι οπου να νε θα πρεπει να ενεργοποιηθει.9 μερες ειναι κοντα στην ενεργοποιηση αναλογως παντα γιατι υπαρχουν αλλοι που παιζουν σε 6-7 και αλλοι σε 20 Plus αν τυχει κατι.αλλα ας ειναι ετοιμος.μπορει να το εχουν στειλει και να εχει μεινει σε κανα courrier .μην γυρισει πισω μετα.μπορει το courrier να μην του αφησε χαρτακι.ας τους ρωτησει απο που θα το παρει ή αν θα του το στειλουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι πριν 10 ημέρες ο οτε έδωσε διαθεσιμότητα και 50αρα στην περιοχή μου απο εκει που εχω 50 απο forthnet 1 χρόνο ήδη , εχω δει μια καμπίνα κοντά μου που λογικά ειναι του οτε αλλα δεν ξέρω αν δίνει απο εκει η απο το αστικό κέντρο... αυτο που αναρωτιέμαι ειναι αν μπορούμε να μάθουμε αν πχ η 50αρα που δίνει πλέον οτε οτε εδω ειναι απο αστικό κέντρο η απο καποια καμπίνα που έβαλαν ... ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...