Προς το περιεχόμενο

VDSL αποριες..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Μένω Λούτσα, και έχω line attenuation 46.5 (!!!) κλειδώνοντας περίπου στα 5mb. Εδώ και κάμποσο καιρό, βλέπω νέες καμπίνες στη θέση των παλιών. Ακολούθησα εναέρια το box μου και κατέληξα να βρω το αρχικό box που επιβεβαιώνει ότι το kv μου είναι πλέον στα 200 μέτρα και μάλιστα περιλαμβάνεται στα kv του ΟΤΕ για vectoring με χρονοδιάγραμμα Q4 2017. Τώρα είμαι forthnet. Για να δω αν έχουν ενεργοποιηθει οι καμπίνες έκανα άιτηση για vdsl στον ΟΤΕ (ώστε να "αναγκαστεί" να δώσει από kv και όχι από ΑΚ που είμαστε 2 χιλιόμετρα μακρια) και δύστυχώς δεν παίζουν ακόμη. Ωστόσο, προχθές ήρθαν και έσκαψαν δίπλα στη νέα καμπίνα και τοποθέτησαν νέα κολώνα (ξύλινη) της ΔΕΗ, την οποία ενώσανε εναέρια με τα υπάρχοντα καλώδια της ΔΕΗ, άρα προφανώς ηλεκτροδοτήθηκε. Είναι καλά σημάδια όλα αυτά; Πότε περίπου υπάρχει πιθανότητα να δωθεί vdsl;; 

ειναι καλο σημαδι αλλα υπομονη.ειτε ζητησεις vdsl απο Forthnet ειτε απο οτε θα παρεις απο το Kv και οχι απο το αστικο κεντρο αφου το 46 attenuation ειναι 4Km και οχι 2.το αρχικο box γραφει ενα kk πανω που αντιστοιχει στον αριθμο του καφαο/kv.επισης μπορει να δωθηκε ρευμα αλλα ελπιζω να εχει περαστει η ινα.

 

Συνήθως σε 50άρα vdsl γραμμή, σε τι profile σε βάζουν; Η επιλογή του profile στο οποίο σε βάζει ο πάροχος εξαρτάται απο συγκεκριμένους παράγοντες;

τα Profiles τα αναφερουν εδω.

https://en.wikipedia.org/wiki/VDSL

και να σε βαλουν σε παραπανω Profile αν εισαι μακρυα δεν θα μπορεις να εκμεταλευτεις τις ταδε συχνοτητες οποτε ενα και το ιδιο.margin νομιζω παλια πχ η Forthnet εδινε 8 στο vdsl πλεον νομιζω εχει 6.του οτε δεν θυμαμαι ποσο ειναι.αλλα ναι παιζει ρολο και αυτο Margin.

 

Καλησπέρα στο forum 

Επειδή η vodafone θα με τρελανει έχω κάνει αίτηση απο 20/05/2017 και ακομά περιμένω πόσο κάνει για να αλλάξει ;

 

υπαρχουν ατομα που σε δεκα μερες οκ υπαρχουν ατομα που ουτε σε ενα μηνα δεν ειναι ενταξει και ας εχει περασει το sla.

Καλημερα 10 με 12 εργασιμες μερες πεμπτη πρωι παρτους ενα τηλ να ρωτησεις.

 

θεωρητικα παντα

12 εργασιμες κλείνω την τρίτη

31/05/2017 παρελαβα  το ρουτερ μου έδωσαν κωδικους αλλα τπτ ακόμα 

το ρουτερ παντα το στελνουν πιο πριν για να εισαι ετοιμος

 

Πεμπτη πρωι παρε εσυ τηλ παντα υπαρχουν καθυστερησεις δεν εξαρταται απο τη vodafone αλλα απο τον οτε.

 

ο παροχος θεωρητικα μεσα απο το wcrm βλεπει ποτε εχει πει ο οτε ενεργοποιηση.οχι παντα βεβαια γιατι καποιες φορες ο οτε αλλαζει την ημερομηνια ή στην αρχη δεν υπαρχει καν ημερομηνια.

το ξερω μεσω απο kv του οτε θα παιρνω αλλα δεν ξερω ποτε θα αλλαξει

επρεπε ηδη να ειχα αλλαξει αλλα τι να πεις

καθυστερησεις υπαρχουν

 

To μέσο διαστημα ενεργοποίησης είναι 15-20 μέρες πλέον. Υπομονή, δεν χάλασε ο κόσμος για μερικές μέρες παραπάνω

 

τωρα που παιζουν και πολλες αιτησεις standard θα βγαινουν και καποιες εκτος sla

σωστά θα δούμε άντως σήμερα έκλεισα 19 μέρες

οταν ενεργοποιειθεί θα σας ενημερόσω 

υπομονη απλα

 

Λαθος μετρας τις εργασιμες μετραμε αρα 12 εργασιμες με τη σημερινη.20 μαιου ειπες οτι εκανες αιτηση ημερα σαββατο σωστα;;

 

αν εγινε η αιτηση σαββατο απο δευτερα θα ξεκινησει και αυτο παλι ειναι σχετικο γιατι θα πρεπει να εχει καταχορυθει η αιτηση να γινει δεσμευση οριου πριν φτασει στον τεχνικο.

Κάλεσα σήμερα στης 19/06/2016 είναι η πιθανή ημερομηνία αλλαγής 

Υπαρχει και μια μικρη πιθανοτητα να αλλαξει βεβαια.ειτε πιο πριν ειτε πιο μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Ναι μόνο VSDL modem/routers έχουν VLAN ID. Πέρασες κωδικούς, αυτό το όρισες στο 835? Ρωτάω γιατί δεν έβγαλα νόημα από την 1η πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Υποτίθεται, αλλά στην πράξη όχι από όλες τις καμπίνες.

 

Έχω VDSL (Wind) από καμπίνα εδώ και σχεδόν 4 χρόνια, τότε έβγαζε διαθέσιμο η Voda, πλέον όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται, αλλά στην πράξη όχι από όλες τις καμπίνες.

 

Έχω VDSL (Wind) από καμπίνα εδώ και σχεδόν 4 χρόνια, τότε έβγαζε διαθέσιμο η Voda, πλέον όχι...

η vodafone δε δινει απο καμπινα δηλαδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...