Προς το περιεχόμενο

New iPad Wi-Fi 16GB (€394,80), 32GB (€494,80) ή 64GB (594,80) Grοupon


Vasilis 07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι νόμοι είναι για τους δικηγόρους ΟΤΑΝ υπάρχει επίσημο site για τους καταναλωτές!!!!!!

Οι καταναλωτές έχουν το συνήγορο του καταναλωτή όπως συμβουλεύει και η Ε.Ε. για να βγάζει το φίδι απο την τρύπα.

 

Απλά στην Ελλάδα όλοι είναι ειδικοί σε όλα :-D

 

Κοίτα να δεις που άρχισα να πείθομαι τελικά.

 

Τι να κάνω, λοιπόν, με τα καταστήματα που με ενημερώνουν πως όχι, δε δικαιούσαι 2 χρόνια εγγύηση γιατί δε λέει πουθενά τέτοιο πράγμα ο νόμος; Να τους κάνω μήνυση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κοίτα να δεις που άρχισα να πείθομαι τελικά.

 

Τι να κάνω, λοιπόν, με τα καταστήματα που με ενημερώνουν πως όχι, δε δικαιούσαι 2 χρόνια εγγύηση γιατί δε λέει πουθενά τέτοιο πράγμα ο νόμος; Να τους κάνω μήνυση;

 

Κάνε ότι σε συμβουλεύει η Ε.Ε. !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηνυση οχι, τηλεφωνο στον συνηγορο του καταναλωτη κτλ και τελειωσες, πανευκολο.

Το ιδιο μου ειχε κανει η Intersys πριν 4 χρονια με μια μηχανη Canon. Μολις τους ειπα οκ αφου δεν με καλυπτετε στους 18 μηνες θα αφησω τις αρμοδιες αρχες να τα κανονισουν την επισκευασαν εντος 2 ημερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ότι σε συμβουλεύει η Ε.Ε. !!!

Μηνυση οχι, τηλεφωνο στον συνηγορο του καταναλωτη κτλ και τελειωσες, πανευκολο.

Το ιδιο μου ειχε κανει η Intersys πριν 4 χρονια με μια μηχανη Canon. Μολις τους ειπα οκ αφου δεν με καλυπτετε στους 18 μηνες θα αφησω τις αρμοδιες αρχες να τα κανονισουν την επισκευασαν εντος 2 ημερων.

 

Οταν ειχαν προβλημα γνωστοι μου, ειχαν παρει τηλεφωνο στην γενικη γραμματεια του καταναλωτη και τους ειπαν οτι δεν υπαρχει νομος που να υποχρεωνει για 2 χρονια εγγυηση(οπως γραφει και στο site της).

 

http://www.efpolis.g...onent/efaq.html

 

Αγόρασα μια ηλεκτρική συσκευή και έχει εγγύηση 1 χρόνο. Στο κατάστημα μου ζήτησαν επιπλέον χρήματα για να εξασφαλίσω εγγύηση για το 2ο χρόνο. Υπάρχει συγκεκριμένος χρόνος εγγυήσεως για τα διαρκή καταναλωτικά αγαθά ;

 

Σε παροχή εγγύησης υποχρεούνται τόσο ο πωλητής όσο και ο κατασκευαστής (ά. 5 ν. 2251/1994). Δεν ορίζεται συγκεκριμένο χρονικό διάστημα ισχύος της εγγύησης, παρά μόνο ότι η διάρκειά της πρέπει να είναι εύλογη σε σχέση με την πιθανή διάρκεια ζωής του προϊόντος. Εξάλλου σύμφωνα με τον ΑΚ (άρθρα 540, 554 & 555) όπως ισχύει απέναντι στον πωλητή οι καταναλωτές έχουν τα δικαιώματά τους από τη σύμβαση της πώλησης, σύμφωνα με τα οποία σε περίπτωση πώλησης πράγματος με πραγματικό ελάττωμα, δικαιούνται να ζητήσουν διόρθωση, αντικατάσταση, ακόμα και να υπαναχωρήσουν από τη σύμβαση. Τα δικαιώματά τους αυτά μπορούν να τα ασκήσουν εντός 2 ετών από την ημερομηνία της αγοράς.

 

Ο μονος τροπος που εμενε ηταν ο δικαστικος. Δυστυχως το δικαστηριο το χασανε, γιατι δεν υπηρχε ΝΟΜΟΣ που να μιλαει για 2ετη ΕΓΓΥΗΣΗ.

Εχετε καποιον ΝΟΜΟ να παραθεσετε σε περιπτωση που παει καποιος ξανα στα δικαστηρια για να διεκδικησει τα 2 χρονια υποχρεωτικη ΕΓΓΥΗΣΗ?

 

Το λεω αυτο γιατι συχνα διαβασαμε σε αυτο το thread οτι υπαρχει τετοιος ΝΟΜΟΣ.... (αλλα ποτε δεν τον παρεθεσαν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε εμενα σε περιπτωσεις οπως με την Intersys που ενω μου ελεγαν 1 στο τελος μου επισκευασαν/αντικατεστησαν συσκευες κοντα στα 2 χρονια μολις ακουσαν πως θα το παω στα επισημα οργανα το εκαναν για την ψυχη της μανας τους ?

Οσο για δικαστηριο δεν θα το παω τοσο μακρια για κατι που μπορει να κοστιζει 100-200-500ε, περισσοτερο θα μου κοστισει το Δικαστηριο. Αλλα απο εκει και περα δεν ξερω οι φιλοι σου γιατι εχασαν ουτε τι ειχαν αγορασει απο που, πως χαλασε κτλ κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επικοινώνησα με την Groupon και μου είπαν ότι θα υπάρχει κάποια καθυστέρηση (το πόσο θα το ξέρουν την επόμενη βδομάδα) και ότι οι αποστολές από Ιταλία θα γίνουν με την ACS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα προσωπικά σε αντικείμενα που ειχανε 1 χρονο εγγύηση και μου χαλάσανε στο 2 χρονο καταφερα να τα αντικαταστήσω .

βέβαια δεν τους αφησα την εντύπωση του χαλαρού ουτε τους παρακάλεσα, αλλα αντίθετα οταν χρειάστηκε συνεργάστηκα με αρμόδιες υπηρεσίες και τα κατάφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα προσωπικά σε αντικείμενα που ειχανε 1 χρονο εγγύηση και μου χαλάσανε στο 2 χρονο καταφερα να τα αντικαταστήσω .

βέβαια δεν τους αφησα την εντύπωση του χαλαρού ουτε τους παρακάλεσα, αλλα αντίθετα οταν χρειάστηκε συνεργάστηκα με αρμόδιες υπηρεσίες και τα κατάφερα.

 

Πες μας λεπτομέρειες. Μιλάς για προϊόν της Apple;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το παλέψεις συνήθως βγαίνει άκρη. τώρα πρέπει να παλέψω για το iphone της γυναίκας μου που είναι στον 1 χρόνο κ 2 μήνες, το οποίο έχει χαλασμένα proximity sensor και υποδοχή ακουστικών.

το κακό είναι ότι δεν το δέχονται στην εταιρεία όπου το πήρα, αλλά μου λένε να το πάω στο Γερμανό, κι ετσί μπερδεύεται το πράμα, γιατί σε περίπτωση άρνησης επισκευής θα πρέπει να στραφώ νομικά και κατά του Γερμανού και κατά του πωλητή, αλλά και κατά της Apple ίσως... χαμός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε απάλευτοι!! ακόμη για τις εγγυήσεις μιλάτε??

 

παρέλαβε κανεις τελικά?

 

ρε απάλευτε...

δε διαβάζεις πρίν γράψεις?

http://www.insomnia.gr/topic/459915-new-ipad-wi-fi-16gb-e39480-32gb-e49480-%ce%ae-64gb-59480-gr%ce%bfupon/page__st__105#entry5033404

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...