Προς το περιεχόμενο

Πορειες-μπαχαλακηδες


TXC_ELLAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπέκυψα! Πρέπει να ασχοληθώ όσο ακόμα προλαβαίνω και να «ρουφήξω» όσο περισσότερη επαναστατική και αγωνιστική γνώση μπορώ, μη τυχόν και η ...κοινότητα στην Ταϊλάνδη δεν έχει internet και τότε τι θα γίνω; Μόνο από το ...mega θα ενημερώνομαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 518
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μην κανεις κι εσυ πως δεν καταλαβαινεις.

Μου βαζεις το ΜΑη του '68 και τον αντισταθμιζεις με τις μλκιες που γινονται καθε λιγο και λιγακι στο κεντρο της Αθηνας; Μου βαζεις μια απο τις μεγαλυτερες πορειες στην ιστορια και την αντισταθμιζεις με τα εκτροπα που γινοταν (ευτυχως σταματησαν) καθε χτονο στην επετειο του πολυτεχνειου ας πουμε; Η στο μνημοσυνο του Αλεξη; Τα συγκρινεις;

Αλλο ειναι να καιγεται μαζικα κατι, και να εχεις παραπλευρες; απωλειες, κι αλλο να καιγονται ΜΟΝΟ οι παραπλευρες απωλειες. Το πιανεις τωρα η θες ιδιαιτερη αναλυση;

 

Και οι τότε φιλήσυχοι πολίτες, μαλάκες τους έλεγαν αυτούς που ξεσηκώνονταν. Δεν άλλαξαν και τόσο οι εποχές, ειδικά ως προς τις απόψεις, μέσα σε τόσο λίγα χρόνια.

 

Η αναρχία εκφράζεται από τον καθένα πολύ διαφορετικά εξού και τα άπειρα παρακλάδια της. Δυστυχώς ο άνθρωπος δεν είναι σε θέση να ασπαστεί τέτοιου είδους νοοτροπία (ακόμα) γιατί η τάση για ιδιοκτησία είναι τόσο αναγκαία όσο το οξυγόνο (περίπου, αν και μελέτες έχουν καταλήξει σε ασάφειες για το οξυγονο) :P

 

Οι αριστερές ιδεολογίες είναι εξ'ορισμού πάρα πολλές, επειδή υπάρχει το στοιχείο της ελευθερίας απόψεων. Στις δεξιές ιδεολογίες, δεν έχεις επιλογές. Ειδικά στις ακροδεξιές, επιλέγεις, ή Ελλάς ή Τέφρα. Τρίτη επιλογή δεν υπάρχει.

Παρόλα αυτά, νομίζω πως ο αναρχοσυνδικαλισμός/αναρχοκομμουνισμός έχει την συντριπτική πλειοψηφία των ιδεολογικά αναρχικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου ποσταρα το λινκ απο το wiki.οχι οτι ειναι τιποτα σπουδαιο αλλα απο εκει μπορεις να ξεκινησεις την ερευνα σου.

 

φοιτητες και μαθητες το ξεκινησαν το 68 και μετα απο μηνες γενικευτηκε.

επι μηνες συγκρουονταν οι φοιτητες με την αστυνομια.προσπαθησε με την βια ο ντε γκωλ να το σταματησει αλλα αυτο ολο και φουντωνε.

 

 

αρα?????επι μηνες καποιοι "μπαχαλακηδες" επαιζαν ξυλο μεχρι που ξυπνησαν οι εργατες και αλλα συνδικατα και εγινε μαζικο.

 

ποιος δεν καταλαβαινει τι εδω?

 

περιτο να σου πω πως και τοτε τα ιδια ελεγαν για τους εξεγερμενους...

καποια κωλοπαιδα καινε το παρισι...τελικα τα κωλοπαιδα εγραψαν ιστορια.

 

 

για την μαζικοτητα συμφωνω και ειναι βασικη προυποθεση,αλλα μεχρι τοτε υπαρχουν πολλα σταδια...

 

αλλο παραδειγμα ο δικος μας δεκεμβρης το 08...

τα κωλοπαιδα καιγανε...ε?

αμα φουντωνε αυτο και ειχαμε καποια ανατροπη???τι θα ελεγες μετα???τα κωλοπαιδα θα γινοντουσαν ηρωες?

 

προφανως για μερικους η τελικη εκβαση κρινει αν τελικα καποιος ειναι μπαχαλακιας η ηρωας...

δεν ειναι ομως ετσι...

 

 

Υ.Γ φυσικα και θα ποσταρω λινκ καθε ταξικης επαναστασης!!!!!

και τοτε ο αλητης ο σπαρτακος μπαχαλο τα εκανε...σα δε ντρεποταν...

 

Επιμενεις να παραθετεις το τι εγινε το μαη του '68 λες και εισαι ο μονος που ξερει, και οι υπολοιποι εχουμε αγνοια. Καλως η κακως αγνοια δεν εχουμε, απλα οσο και να προσπαθεις, δε γινεται να μου αντισταθμιζεις το '68 με την πορεια οπου τα αιτηματα μας ηταν να μη μειωθουν πχ οι μισθοι της Δεη, και οπου ολοι την κοπανησαν (γιατι τα αιτηματα ηταν αλλα αντι αλλων), αλλα "καποιοι" παρεμειναν 2 μερονυχτα να σπανε και να καινε μονοι τους. Ειναι λες η ιδια περιπτωση; Μη πως να παμε στις πορειες που γινοταν καθε χρονο στην επερειο του πολυτεχνειου; Υπηρχε καποιο σοβαρο αιτημα ωστε ο κοσμος να παραμεινει στο δρομο; Οι καταστροφες γιατι γινοταν τοτε; Ηταν ταξικη επανασταση; Γιατι τοτε δεν το συνεχιζαν, αλλα την αλλη μερα πηγαιναν κυριοι στα σπιτακια τους;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι τοτε δεν το συνεχιζαν, αλλα την αλλη μερα πηγαιναν κυριοι στα σπιτακια τους;

 

Βάλε ρε το νιονιό σου να δουλέψει καμιά στάλα! Τελείωνε η βενζίνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμενεις να παραθετεις το τι εγινε το μαη του '68 λες και εισαι ο μονος που ξερει, και οι υπολοιποι εχουμε αγνοια. Καλως η κακως αγνοια δεν εχουμε, απλα οσο και να προσπαθεις, δε γινεται να μου αντισταθμιζεις το '68 με την πορεια οπου τα αιτηματα μας ηταν να μη μειωθουν πχ οι μισθοι της Δεη, και οπου ολοι την κοπανησαν (γιατι τα αιτηματα ηταν αλλα αντι αλλων), αλλα "καποιοι" παρεμειναν 2 μερονυχτα να σπανε και να καινε μονοι τους. Ειναι λες η ιδια περιπτωση; Μη πως να παμε στις πορειες που γινοταν καθε χρονο στην επερειο του πολυτεχνειου; Υπηρχε καποιο σοβαρο αιτημα ωστε ο κοσμος να παραμεινει στο δρομο; Οι καταστροφες γιατι γινοταν τοτε; Ηταν ταξικη επανασταση; Γιατι τοτε δεν το συνεχιζαν, αλλα την αλλη μερα πηγαιναν κυριοι στα σπιτακια τους;

 

 

προφανως δεν εχεις μπει στον κοπο να διαβασεις το λινκ απο το wiki για τον μαη του 68...

οταν το διαβασεις τα ξαναλεμε.

 

στην συνεχεια μπες και διαβασε παλι στο wiki για αρχη περι αναρχιας.για να σου λυθουν οι οποιες απορειες περι αιτηματων.

εκτος και αν αιτηματα οπως ισοτητα παντου(εδω εκτος απο τα κλασσικα περι ισοτητας φυλων κ.τ.λ μπαινει και η ισοτητα των ταξεων χωρις αρχηγους και εξουσια) εσενα σε βρησκουν αδιαφορο.

 

αμα θελεις αρχηγο,βασιλια,βουλευτη πανω απο το κεφαλι σου προβλημα σου.

και εμενα δικο μου ομως να θελω να ειμαι ελευθερος χωρις μαλακες πανω απο το κεφαλι μου.

 

 

για τα υπολοιπα επειδη εισαι αδιαβαστος οπως προειπα κατσε και διαβασε πως ξεκινησε ο μαης του 68 και ποσοι μηνες περασαν μεχρι να φτασουμε στον μαη...

ολοκηρο ντοκιμαντερ εχω ποσταρει αλλα δεν εχεις μπει στον κοπο εστω να δεις 2 λεπτα απο τις 2 ωρες.

και αυτη ειναι μια ακομη διαφορα μας.εγω που πιστευω πως μονο με βια μπορει να κερδηθει κατι διαβαζω τι εκανε ο γκαντι για να διωξει τους αγγλους χωρις την ασκηση βιας.δεν το προσπερναω επειδη διαφωνω ως προς την αποτελεσματικοτητα του σε χωρες με διαφορετικη κουλτουρα απο τους ινδουιστες/βουδιστες.

διαβασμα

διαβασμα

διαβασμα

διαβασμα

και ξανα

διαβασμα!

 

http://el.wikipedia....άης_του_'68

και ενα αποσπασμα μπας και μπεις στον κοπο να διαβασεις εστω και αυτο.

 

Άρχισε ως σειρά απεργιών και καταλήψεων, που ξέσπασαν σε διάφορα πανεπιστήμια και γυμνάσια στο Παρίσι, μετά από τη διαμάχη με τους διοικητές των πανεπιστημίων και την αστυνομία. Οι προσπάθειες της κυβέρνησης του Σαρλ Ντε Γκωλ να λύσει τις απεργίες με τη δράση της αστυνομίας κατάφεραν μόνο να οξύνουν την κατάσταση περαιτέρω, οδηγώντας σε οδομαχίες με την αστυνομία στο Quartier Latin. Ακολούθησε γενική απεργία από τους σπουδαστές και απεργίες σε όλη τη Γαλλία από δέκα εκατομμύρια Γάλλους εργαζομένους, κατά προσέγγιση δύο τρίτα του γαλλικού εργατικού δυναμικού. Κατά συνέπεια, ο Σαρλ Ντε Γκωλ διέλυσε την Εθνοσυνέλευση και προκήρυξε νέες κοινοβουλευτικές εκλογές για τις 23 Ιουνίου 1968.

 

 

 

και ενα ντοκιμαντερ στα ελληνικα.μερος 1ο οπου μετα το 7ο λεπτο δειχνει κατεστραμενα αυτοκινητα και ακολουθουν συζητησεις της εποχης αν οι παριζιανοι ειναι μαλθακοι η ετοιμοι να γινουν ηρωες...

http://www.youtube.com/watch?v=X7njYypyAGs

 

παντα το ιδιο ερωτημα...ειναι η οχι ετοιμος ο κοσμος...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντα το ιδιο ερωτημα...ειναι η οχι ετοιμος ο κοσμος...?

 

Τι να το κάνει κι αν είναι έτοιμος, όταν από μεθαύριο θα λείπει ο μπροστάρης του; Μέσω facebook θα τους καθοδηγεί;

 

 

Από την άλλη, θα μου πεις, πώς είμαι σίγουρος ότι δεν αναφέρεσαι...

 

 

 

 

... στην ετοιμότητα των Ταϊλανδών;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να το κάνει κι αν είναι έτοιμος, όταν από μεθαύριο θα λείπει ο μπροστάρης του; Μέσω facebook θα τους καθοδηγεί;

Αν χρειάζεται μπροστάρη δεν είναι έτοιμος. Για αστείο το πήγαινες, αλλά απαντησες κιόλας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλλιως: πειναει η οχι ο ο κοσμος;

 

Η πείνα δεν σημαίνει ανατροπή. Και τον Χίτλερ επειδή πεινούσε τον ακολούθησε, αλλά δεν λες τον φασισμό ανατροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρειάζεται μπροστάρη δεν είναι έτοιμος. Για αστείο το πήγαινες, αλλά απαντησες κιόλας.

 

Ναι μωρέ, την πάτησα σαν αρχάριος! Για μια στιγμή πέρασε από το φευγάτο μυαλό μου, ότι οι «επαναστάτες» της Ελλάδας του σήμερα, έχουνε μπροστάρη και είναι υποκινούμενοι...

 

...σε πόσο λάθος δρόμους μπορεί να σε οδηγήσει το μυαλό σου, αν είσαι υποτακτικός του συστήματος!

 

Εκφράζω την ειλικρινή μου μεταμέλεια! Τον ήπια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σώστα, όλος ο κόσμος ήταν έτοιμος για τον χίτλερ.

 

Μα το ότι τον ακολούθησε δεν σημαίνει ότι ήταν έτοιμος ή ότι ήθελε κάτι παρόμοιο αναγκαστικά. Σαν μια εύκολη έξοδος από την πείνα άρχισε.

Πάντως σίγουρα είχε μεγαλύτερο (σε αριθμούς) κοινό από την οποιαδήποτε επανάσταση συζητάμε εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως δεν εχεις μπει στον κοπο να διαβασεις το λινκ απο το wiki για τον μαη του 68...

οταν το διαβασεις τα ξαναλεμε.

 

στην συνεχεια μπες και διαβασε παλι στο wiki για αρχη περι αναρχιας.για να σου λυθουν οι οποιες απορειες περι αιτηματων.

εκτος και αν αιτηματα οπως ισοτητα παντου(εδω εκτος απο τα κλασσικα περι ισοτητας φυλων κ.τ.λ μπαινει και η ισοτητα των ταξεων χωρις αρχηγους και εξουσια) εσενα σε βρησκουν αδιαφορο.

 

αμα θελεις αρχηγο,βασιλια,βουλευτη πανω απο το κεφαλι σου προβλημα σου.

και εμενα δικο μου ομως να θελω να ειμαι ελευθερος χωρις μαλακες πανω απο το κεφαλι μου.

 

 

για τα υπολοιπα επειδη εισαι αδιαβαστος οπως προειπα κατσε και διαβασε πως ξεκινησε ο μαης του 68 και ποσοι μηνες περασαν μεχρι να φτασουμε στον μαη...

ολοκηρο ντοκιμαντερ εχω ποσταρει αλλα δεν εχεις μπει στον κοπο εστω να δεις 2 λεπτα απο τις 2 ωρες.

και αυτη ειναι μια ακομη διαφορα μας.εγω που πιστευω πως μονο με βια μπορει να κερδηθει κατι διαβαζω τι εκανε ο γκαντι για να διωξει τους αγγλους χωρις την ασκηση βιας.δεν το προσπερναω επειδη διαφωνω ως προς την αποτελεσματικοτητα του σε χωρες με διαφορετικη κουλτουρα απο τους ινδουιστες/βουδιστες.

διαβασμα

διαβασμα

διαβασμα

διαβασμα

και ξανα

διαβασμα!

 

http://el.wikipedia....άης_του_'68

και ενα αποσπασμα μπας και μπεις στον κοπο να διαβασεις εστω και αυτο.

 

Άρχισε ως σειρά απεργιών και καταλήψεων, που ξέσπασαν σε διάφορα πανεπιστήμια και γυμνάσια στο Παρίσι, μετά από τη διαμάχη με τους διοικητές των πανεπιστημίων και την αστυνομία. Οι προσπάθειες της κυβέρνησης του Σαρλ Ντε Γκωλ να λύσει τις απεργίες με τη δράση της αστυνομίας κατάφεραν μόνο να οξύνουν την κατάσταση περαιτέρω, οδηγώντας σε οδομαχίες με την αστυνομία στο Quartier Latin. Ακολούθησε γενική απεργία από τους σπουδαστές και απεργίες σε όλη τη Γαλλία από δέκα εκατομμύρια Γάλλους εργαζομένους, κατά προσέγγιση δύο τρίτα του γαλλικού εργατικού δυναμικού. Κατά συνέπεια, ο Σαρλ Ντε Γκωλ διέλυσε την Εθνοσυνέλευση και προκήρυξε νέες κοινοβουλευτικές εκλογές για τις 23 Ιουνίου 1968.

 

 

 

και ενα ντοκιμαντερ στα ελληνικα.μερος 1ο οπου μετα το 7ο λεπτο δειχνει κατεστραμενα αυτοκινητα και ακολουθουν συζητησεις της εποχης αν οι παριζιανοι ειναι μαλθακοι η ετοιμοι να γινουν ηρωες...

http://www.youtube.com/watch?v=X7njYypyAGs

 

παντα το ιδιο ερωτημα...ειναι η οχι ετοιμος ο κοσμος...?

 

Σε ευχαριστω θερμα που με παροτρυνεις να διαβασω για κατι που "ποτε μου δεν ειχα διαβασει". Αλλα επειδη τωρα που μου το προτεινες (κι επειδη εγω δεν ειχα διαβασει για αυτο), το διαβασα δυο φορες, οχιθ μια, αλλα ειδα οτι οντως περασαν πολλοι μηνες μεχρι να φτασουμε στο Μαη (ετσι γινεται συνηθως, περνανε οι μηνες), πουθενα δεν ειδα ποσα καταστηματα απλων ανθρωπων καψανε ολους αυτους τους μηνες, μηπως μπορεις να με διαφωτισεις;

 

Και βεβαια, ισως στην μεγαλυτερη πορεια των νεων χρονων θα δεις καποιες παραπλευρες απωλειες, λογικο ειναι, αλλα οσο συνεχιζεις να μου συγκρινεις το Μαη του '68 με τις πορειες των τελευταιων χρονων της ελλαδας, και συνεχιζεις να μου συγκρινεις και τις καταστροφες του Μαη του '68 με τις καταστροφες τις δικες μας, θα συνεχισεις να εισαι τελειως ακυρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πουθενα δεν ειδα ποσα καταστηματα απλων ανθρωπων καψανε ολους αυτους τους μηνες

 

αναμεσα τους και δυο ιστορικους σινεμαδες και 4 ανθρωπους, συμπληρωνω εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω θερμα που με παροτρυνεις να διαβασω για κατι που "ποτε μου δεν ειχα διαβασει". Αλλα επειδη τωρα που μου το προτεινες (κι επειδη εγω δεν ειχα διαβασει για αυτο), το διαβασα δυο φορες, οχιθ μια, αλλα ειδα οτι οντως περασαν πολλοι μηνες μεχρι να φτασουμε στο Μαη (ετσι γινεται συνηθως, περνανε οι μηνες), πουθενα δεν ειδα ποσα καταστηματα απλων ανθρωπων καψανε ολους αυτους τους μηνες, μηπως μπορεις να με διαφωτισεις;

 

Και βεβαια, ισως στην μεγαλυτερη πορεια των νεων χρονων θα δεις καποιες παραπλευρες απωλειες, λογικο ειναι, αλλα οσο συνεχιζεις να μου συγκρινεις το Μαη του '68 με τις πορειες των τελευταιων χρονων της ελλαδας, και συνεχιζεις να μου συγκρινεις και τις καταστροφες του Μαη του '68 με τις καταστροφες τις δικες μας, θα συνεχισεις να εισαι τελειως ακυρος.

 

 

ωραια!!!αφου διαβασες το λινκ ανοιξε και δες τωρα και το ντοκιμαντερ να δεις ποσα καμμενα αυτοκινητα θα δεις...

ω ναι...οι παριζιανοι τα καψανε!!!!!αυτοι οι αλητες...

για να σε βοηθησω σου ειπα κι ολας να πας να δεις κατευθειαν απο το 7ο λεπτο και μετα μονο και μονο για να δεις τις εικονες με τα καμμενα τουτου!!!

και το ντοκιμαντερ εχει πολλα μερη.μονο το 1ο σου παρεθεσα...μπορεις ομως να τα δεις ολα για να δεις και μαγαζια καμμενα...

μην με κανεις να το ξαναδω για να σου πω σε ποιο λεπτο θα τα δεις.εχει και λεωφορεια καμμενα και πεζοδρομια σπασμενα και μαγαζια σπασμενα.αν προσεξεις κι ολας φαινονται και τα προσωπα μερικων που φαινονται ξενερωμενοι με την εικονα του σπασμενου μαγαζιου τους!!!!

 

παλι καλα που υπηρχαν και οι καμερες δηλαδη...αυτη η εικονα εχει κανει πιο ευκολη την ζωη μας!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...