Προς το περιεχόμενο

Προσφορές εκτός τεχνολογίας


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Στην εντυπη ομως μορφη αν θυμαμαι καλα (αφου μου ερχοταν για αρκετα χρονια) ειχαν 3μηνη διαρκεια, οποτε σχεδον μονιμα ειχες κουπονι σε ισχυ. (σχεδον μονιμα τουλαχιστον-δεν ειμαι 100% σιγουρος).

Επισης στην ηλεκτρονικη μορφη δεν μου ειχε ξανατυχει να μην υπαρχουν κουπονια ενα χρονο πανω κατω που επισκεπτομαι (οχι καθε βδομαδα ειναι η αληθεια) το σαιτ. (Εκτος αν συμβαινει σπανιως αυτο που βλεπουμε τωρα).

 

Ειχα παρατηρησει πως οποτε τελειωνε η διαρκεια των "προηγουμενων" (τελος του μηνα) εβγαιναν νεα. Μαλιστα τωρα μεχρι 10-15 Μαιου υπηρχαν τα κουπονια που ειχαν ισχυ μεχρι τελος Μαιου και ξαφνικα τα εξαφανισαν πριν την ληξη τους. Δεν ειναι περιεργο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

στην εντυπη μορφη καλα θυμασε ειχα την ισχυ που λες..αλλα υπηρχαν μονο 3 εκδοσεις το χρονο..αρα δε κρατουσαν ολο το χρονο

οσο για τα ηλεκτρονικα εχει ξαναγινει νομιζω..να υπαρχει μια "νεκρη" περιοδος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος έχει προβλημα με το νερό βρύσης βλεπε αθηνα, θεσσ .... και ψάχνει για φιλτρα νερου βρήκα στο amazon.co.uk , κανατα 1,4 lt , 10,67 λιρες και εχει πακέτο με 6 φίλτρα  28,66 λιρες.

 

Link.png Site: http://www.amazon.co.uk/gp/product/B000B4OA5Q/ref=oh_details_o00_s00_i00?ie=UTF8&psc=1">λινκ

 

Στο βασιλοπουλο η κανάτα έχει 25 και κάτι ευρώ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος έχει προβλημα με το νερό βρύσης βλεπε αθηνα, θεσσ .... και ψάχνει για φιλτρα νερου βρήκα στο amazon.co.uk , κανατα 1,4 lt , 10,67 λιρες και εχει πακέτο με 6 φίλτρα 28,66 λιρες.

 

Link.png Site: http://www.amazon.co.uk/gp/product/B000B4OA5Q/ref=oh_details_o00_s00_i00?ie=UTF8&psc=1">λινκ

 

Στο βασιλοπουλο η κανάτα έχει 25 και κάτι ευρώ.....

Τα 12 φίλτρα με ΦΠΑ ελληνικό 26,64 λίρες...

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B001T9N51M/ref=noref?ie=UTF8&psc=1&s=kitchen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιος θελει φιλτρο ..περνει κατω παγκου και τελειωσε...

περνει και φιλτρα απο αμερικη ..πληρωνει τελωνιο και το απολαμβανει

ειχα κανει πριν 3-4 χρονια μια παραγγελια 200 ευρω σε φιλτρα και αλλα 100 τελωνια και ειναι super ... εδω τα αντιστοιχα (που δυσκολα καποια αντιστοιχα τα βρισκεις εδω ) θα εκαναν πανω απο 500-600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλήσαμε για φίλτρα νερού, το Σάββατο παρήγγειλα αυτά (http://www.ebay.co.uk/itm/10-Reverse-Osmosis-Water-Fed-Pole-Replacement-RO-Water-Filter-Prefilters-/300708217010?ssPageName=ADME:X:RTQ:GB:1123) για τριπλό φίλτρο κάτω πάγκου. Είπα να τα δοκιμάσω μιας και η αλλάγή τους μου στοιχιζε μέχρι τώρα  60 ευρώ και τα μεταφορικά από αμερική είναι τσουχτερά. Βέβαια δε ξέρω για την ποιότητά τους. Έχει κανείς καμιά γνώμη - γνώση επί του θέματος για φτηνά και καλά φίλτρα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη τιμη..πολυ καλη τιμη

Οντως απο αμερικη ειναι τσουχτερα ..απλα αυτα που ηθελα ειναι απιστευτα ακριβα και εδω και αγγλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ενημερωτικα τα φιλτρα οσμωσης ειναι για πολυ σκληρα/βρωμικα νερα.Καθαριζουν μεν αλλα αφαιρουν και ο,τι χρησιμο.Σε καθε αλλη περιπτωση ενα φιλτρο ενεργου ανθρακα ειναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ισχύει για συστήματα αντίστροφης όσμωσης που χρησιμοποιούν ειδικές μεμβράνες για να βγάζουν απόλυτα καθαρό νερό , αφαιρώντας και κάποια απαραίτητα συστατικά. Κάποιος που έχει ένα απλό φίλτρο κάτω πάγκου  πολυπροπυλενίου - συμπαγούς ενεργού άνθρακα  νομίζω δεν θα έχει κανένα πρόβλημα

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα χρησιμοποιω ενεργου ανθρακα gac συνδυασμενο με KDF που εχει τα απολυτως καλυτερα αποτελεσματα..ακριβο αλλα ακρως αποτελεσματικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε ρε παιδιά και μας τους αδαείς περι φιλτραρίσματος ; Για οικιακή χρήση κάτω πάγκου, με ανεξάρτητο βρυσάκι είναι πολύ φασαρία ; Σε ενοικιαζομενο σπίτι θα πρέπει να μιιλήσω με ιδιοκτήτη; Εναλλακτικά η λύση της κανάτας είναι καλή; 

Sorry για το offtopic 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να το συνδεσεις στην κεντρικη βρυση, αρκει να μη περναει ζεστο νερο απο εκει...θα κατασυτρεψει τα φιλτρα, επισης επειδη θα συνδεθουν κεντρικα η διασκεια ζωης τους θα μειωθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μπω κι εγω στο παιχνιδι. Ειχα φιλτρο πανω στο στομιο της βρυσης, χαλασε επειτα απο πεντε χρονια η ιδια η βρυση (λογω βαρους του φιλτρου). Εβαλα απλο φιλτρο κατω παγκου (με εγκατασταση υδραυλικου φυσικα, διακλαδωσεις σωληνων κλπ), ολα τελεια. Νερο; Αριστο. Φιλτρο; Ας μην πω πώς ειναι οταν το αλλαζω μετα απο 2-3 μηνες.

 

Ωστοσο, το φιλτρο κοστιζει 10-11 ευρω τη φορα, ενω δεν ειναι επωνυμο. Προκειται για ιταλικη εταιρεια (AQUA) που εκπροσωπειται εδω απο ελληνικη αντιπροσωπεια (δεν θυμαμαι τωρα το ονομα της, βιο-κατι, μπορω να το βρω οταν θα ειμαι στο σπιτι).

 

Η συσκευασια του φιλτρου δεν εχει Barcode (για κανενα σκαναρισμα) ή αλλές λεπτομερειες. Ετσι, δεν ξερω αν ειναι 9 ή 9.5 ιντσες ή 10 ιντσες ωστε να ψαχτω για τυχον αγορα ιδιων ή συμβατων ανταλλακτικων απο το εξωτερικο. Εχω βρει φιλτρα με χαμηλοτερες τιμες (οχι ebay και κινες, αλλα καταστηματα του εξωτερικου που νομιζω οτι στελνουν Ελλαδα), αλλα δεν μπορω να σιγουρεψω τι ακριβως πρεπει να παρω.

 

Εχει κανεις καποια ιδεα για το πως πρεπει να κινηθω; Ή, αν γνωριζετε απο τις διαδικτυακες σας αγορες, μηπως δεν αξιζει ο κοπος να ψαχτω για κατι φθηνοτερο; Μηπως τελικα τα 10-11 ευρω το τριμηνο δεν ειναι τοσα πολλα οσο νομιζω;

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως οταν πληρωνουν τις προυποθεσεις του NSF ειναι κομπλε

Απο εκει και μπρος υπαρχουν διαφορα φιλτρα για διαφορες αναγκες και διαφορετικες δυνατοτητες συλληψης μικροσωματιδιων (αναλογα τα micron)



Ανταλλακτικα φτηνα βρισκω εδω



Διαφορα χρησιμα links

http://www.home-water-purifiers-and-filters.com/water-purification.php

http://www.thewaterexchange.net/filter_comparison.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πιο συνηθισμένο μέγεθος για φίλτρο κάτω πάγκου είναι οι 10 ίντσες. Εγώ για παράδειγμα έχω αυτό http://www.johnart.gr/Catalogue/index.php?main_page=product_info&cPath=4_204_592&products_id=4375 που το έχω τοποθετήσει στην κεντρική παροχή. Επίσης στην περίπτωσή σου καλό είναι να τοποθετήσεις στην κεντρική παροχή ένα προφίλτρο   πολυπροπυλενίου για να μαζεύει τα χοντρά (σκουριές, χώματα κτλ) και να μη σου βουλώνει το φίλτρο ενεργού άνθρακα (το φίλτρο που βάζεις είναι ενεργού άνθρακα ; ). Τώρα τα καλά αμερικάνικα φίλτρα άνθρακα τα βρίσκεις στο e-bay συνήθως πάνω από 20 δολάρια + άλλα τόσα τα μεταφορικά, πάνω κάτω ίδια τιμή με εδώ.  Εγώ θα δοκιμάσω προς το παρόν αυτά που πόσταρα πιο πάνω εξάλλου το νερό της περιοχής μου είναι καθαρό απλά θέλω να εξαλείψω την ενοχλητική μυρωδιά και γεύση του χλώριου.  

Επεξ/σία από xristossl2000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...