Προς το περιεχόμενο

Proficiency,αλλαγη νομου και διδασκαλια


Giwrgos1996

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά κοροϊδεύετε αλλά η καθηγητριά μου των αγγλικών πήρε το prof. στα αγγλικά και έβγαλε μόνο λύκειο. Τώρα δουλεύει από το πρωί μέχρι το βράδυ, χρεώνει 20 ευρώ την ώρα και χέζεται στο τάλιρο. Στο χωριό μου έχουμε 2 φροντηστήρια αγγλικών, στο ένα δουλεύει αυτή με μια ακόμη καθηγήτρια, στο άλλο δεν ξέρω αλλά δεν θα υπάρχει τουλάχιστον ένας καθηγητής/καθηγήτρια για να δουλεύει; Παρότι είμαστε χωριό και έχουμε 2 ολόκληρα φροντηστήρια με 3 τουλάχιστον καθηγητές, χέζονται στο τάλιρο. Και εγώ αν μπορούσα αυτό θα έκανα.

 

ματζικ γουρντζ : Στο χωριο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αυτη που λες στο χωριο σου καλα παει επειδη προφανως ειναι καλη στην δουλεια της ειτε τουλαχιστον καλυτερη σε συγκριση με τις αλλες καθηγητριες της περιοχης σου

αλλο αυτο αλλο το εαν εχει προφισιενσι

θα μπορουσε καλλιστα να ηταν το ιδιο καλη και χωρις το προφισιενσι

εγω προσωπικα πηγα και εβγαλα την επαρκεια& αδεια διδασκαλιας παρολο που ξερω οτι 99,999999999999999999999% δεν προκειται να την χρησιμοποιησω ποτε

λεω δεν πειραζει αστην ετσι απλα να την βλεπω και να χαιρομαι

τωρα απο κει και περα στα β ποιοτητας φροντ. το μονο που τους νοιαζει ειναι να παιρνεις λιγα λεφτα την ωρα ,και στα α ποιοτητας να κατεχεις το αντικειμενο σου και να εχεις μεταδοτικοτητα

απο κει και περα πτυχια μεταπτυχιακα Διδακτωρικα σου δινουν ενα υποβαθρο αλλα οπως ειπε και καποιος πιο πανω οι γνωσεις ή εστω οι τυπικες γνωσεις δεν αρκουν

θελει συστημα,μεταδοτικοτητα κλπ

επισης αδεια διδασκαλιας για να βγαλεις αν θυμαμαι καλα πρεπει να εισαι πανω απο 21...

 

 

ps : στο εξωτερικο για σχολες κλπ ζητανε αλλα πτυχια ειναι γνωστο αυτο, παρολαυτα το θεωρω καλο καποιος να εχει εστω και τα "αχρηστα" που πασαρονται στην ελλαδα μιας και για να παει να τα δωσει θα εχει κανει καποια μαθηματα οποτε θα εχει ενα αλφα ή βητα επιπεδο και σε περιπτωση που τα περασει σημαινει οτι και τυπικα μπορει πανω κατω να σταθει στις απαιτησεις της εκαστοτες βαθμιδας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πτυχιο καθ'αυτο στο εξωτερικο δεν χρειαζεται.Τα μαθηματα που θα κανεις καλα ειναι.Απλα ειναι διαφορετικο το ειδος και το περιεχομενο της εξετασης. + οτι το proficiency ειναι αρκετα πιο απαιτητικο απο το toefl.για ielts δεν γνωριζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πτυχιο καθ'αυτο στο εξωτερικο δεν χρειαζεται.Τα μαθηματα που θα κανεις καλα ειναι.Απλα ειναι διαφορετικο το ειδος και το περιεχομενο της εξετασης. + οτι το proficiency ειναι αρκετα πιο απαιτητικο απο το toefl.για ielts δεν γνωριζω.

 

και να προσθεσουμε οτι πουθενα στο εξωτερικο για εργασια δεν θα βασιστουν πανω στα πτυχια γλωσσων που θα παρουσιασεις , αυτα κυριως κατευθυντηριες γραμμες δινουν

οπου υπαρχει απαιτηση για συγκεκριμενη ξενη γλωσσα 100% θα περασεις απο τεστ+interview για να δουν το επιπεδο σου στην γλωσσα αυτη

και αμα στειλεις πχ αιτηση για εργασια στο UK δεν προκειται να σουν πουν "εχεις προφισιενσι ψηλε?" , εκει ειτε τα μιλας ειτε δεν τα μιλας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κοροϊδεύετε αλλά η καθηγητριά μου των αγγλικών πήρε το prof. στα αγγλικά και έβγαλε μόνο λύκειο. Τώρα δουλεύει από το πρωί μέχρι το βράδυ, χρεώνει 20 ευρώ την ώρα και χέζεται στο τάλιρο. Στο χωριό μου έχουμε 2 φροντηστήρια αγγλικών, στο ένα δουλεύει αυτή με μια ακόμη καθηγήτρια, στο άλλο δεν ξέρω αλλά δεν θα υπάρχει τουλάχιστον ένας καθηγητής/καθηγήτρια για να δουλεύει; Παρότι είμαστε χωριό και έχουμε 2 ολόκληρα φροντηστήρια με 3 τουλάχιστον καθηγητές, χέζονται στο τάλιρο. Και εγώ αν μπορούσα αυτό θα έκανα.

 

1) Από το πρωί μέχρι το βράδυ δεν παίζει, εκτός αν στο χωριό κάνουν μάθημα ενήλικοι.

2) Φροντιστήριο με 20 ευρώ την ώρα απλά ΔΕΝ υπάρχει.

3) Αν εννοείς ότι κάνει και ιδιαίτερα δουλεύοντας από το πρωί μέχρι το βράδυ, τότε κατανοείς ότι αναφέρεσαι σε άτομο που φοροδιαφεύγει, καθώς αν πηγαίνει και σε σπίτια πρέπει να έχει άδεια κατ' οίκον, η οποία συμφωνα με το ΥΠΕΠΘ (πάρε και ρώτα το Τμήμα Φροντιστηρίων) δεν της δίνει το δικαίωμα να εργάζεται περισσότερες από 5 ώρες την εβδομάδα, σύμφωνα με τις αποδείξεις που θα πρέπει να κόβει αν είναι νόμιμη.

 

Εν πάσει περιπτώσει, πλέον η άδεια κατ'οίκον διδασκαλίας που χορηγείται από τα Γραφεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σε όλη τη χώρα δεν επιτρέπει την απασχόληση για περισσότερες από 5 ώρες την εβδομάδα. Σίγουρο, τεκμηριωμένο, το έχω ζητήσει ο ίδιος πριν φύγω για Κύπρο και ήταν απόλυτοι σ' αυτό. Να μου πεις πώς το βρίσκουν; Θα σου απαντήσω ότι ελέγχεται το μπλοκάκι που θεωρείς στην Εφορία κάθε Οκτώβριο, κι αν οι ώρες υπερβαίνουν τις 5 ανά εβδομάδα, απλά ανακαλείται η άδεια κατ' οίκον και απλά έχασες.

 

Η μόνη περίπτωση να γίνεται κάτι τέτοιο εκτός φροντιστηρίου, είναι αν η κοπέλα λειτουργεί οικοδιδασκαλείο. Τι είναι αυτό; Μια αίθουσα, χωρίς εξωτερικές ταμπέλες, με μαθητολόγιο και αποδείξεις. Εμένα δεν μου το επέτρεψαν στην Αθήνα. Εμένα η ανεργία με ανάγκασε να μεταναστεύσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε γιατί δεν παίρνεις 1 τηλεφωνο στην ελληνοαμερικάνικη ένωση η αυτή για το κεμπριτζ και να μάθεις; αυτοί λογικά θα σου πούν σίγουρα τί και πώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Από το πρωί μέχρι το βράδυ δεν παίζει, εκτός αν στο χωριό κάνουν μάθημα ενήλικοι.

2) Φροντιστήριο με 20 ευρώ την ώρα απλά ΔΕΝ υπάρχει.

3) Αν εννοείς ότι κάνει και ιδιαίτερα δουλεύοντας από το πρωί μέχρι το βράδυ, τότε κατανοείς ότι αναφέρεσαι σε άτομο που φοροδιαφεύγει, καθώς αν πηγαίνει και σε σπίτια πρέπει να έχει άδεια κατ' οίκον, η οποία συμφωνα με το ΥΠΕΠΘ (πάρε και ρώτα το Τμήμα Φροντιστηρίων) δεν της δίνει το δικαίωμα να εργάζεται περισσότερες από 5 ώρες την εβδομάδα, σύμφωνα με τις αποδείξεις που θα πρέπει να κόβει αν είναι νόμιμη.[...]

 

1) Ναι, κάνουν μαθήματα και ενήλικοι.

2) Έχει κάποιο όνομα και πολλά χρόνια προυπηρεσία, πάνε πολλά άτομα εκεί, ίσως για αυτό να χρεώνει τόσα. Σε τμήματα με πολλά παιδιά ίσως να κάνει κάποια έκπτωση ανα παιδί.

3) Σε μένα μου έκοψε κανονικά αποδείξεις για τα μαθήματα που έκανα για το lower. Έχει δικό της φροντιστήριο, ακομη και τα ιδιαίτερα τα κάνει εκεί, δεν πάει σε σπίτια. Και εγώ ιδιαίτερα έκανα, αλλά πήγαινα στο φροντηστήριο. Επιπλέον αν ο πελάτης/μαθητής σου ζητήσει να κάνεις ιδιαίτερο μάθημα εσύ θα του το αρνηθείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε προφανώς τόσο χρεώνονται στα φροντιστήρια. Τα έξοδα στα φροντιστήρια είναι υψηλά. Αν βέβαια υπήρχε ανταγωνισμός θα σου έλεγα εγώ πως θα ήταν οι τιμές.

 

Επιπλέον θα με ενδιέφερε να μάθω ποσοστά επιτυχίας των μαθητών της ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ματζικ γουρντζ : Στο χωριο σου.

Θα σου πω κάτι, εγώ αν είμουν γονιός στην σημερινή εποχή, ακόμη και αν τα έφερνα στενόχωρα θα κοιτούσα τα παιδιά μου να πάρουν οσο το δυνατόν περισσότερα χαρτιά γίνεται για να έχουν κάπου να πατήσουν, οπότε θα τα έστελνα και Αγγλικά. Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος γονιός που να μην το έκανε, εκτός και τα οικονομικά του ήταν τόσο χάλια που ακόμη και θυσίες να έκανε δεν θα μπορούσε να το στείλει. Ξεκινάς από την γειτονιά σου, βρίσκεις παιδιά για ιδιαίτερα και σιγά σιγά επεκτείνεσαι. Απλώς θέλει σωστό "μαρκετινγκ" για να βρεις πελατεία. Πελατεία σίγουρα υπάρχει, ποιός γονιός θέλει να αφήσει τα παιδιά του έτσι; Όπου και να μένεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πάρουν οσο το δυνατόν περισσότερα χαρτιά γίνεται για να έχουν κάπου να πατήσουν

 

Εδώ είναι και το λάθος, γι'αυτό και τα σημερινά παιδία δεν έχουν να πατήσουν πουθενά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, οκ, παίρνουν κάμποσα χαρτιά. Αλλά αυτό είναι το νόημα; Να μαζεύουν κενά χαρτιά; Παίρνουν πολλά παιδιά στα 13 το lower, στα 15 το proficiency και στα 18 έχουν ξεχάσει πάνω απ'τα μισά που υποτίθεται έμαθαν. Άρα δεν έγινε σωστή δουλειά όσα χρόνια μάθαιναν αγγλικά ούτε από μόνα τους προσπάθησαν να έχουν επαφή με την γλώσσα. Επίσης, πότε θα σταματήσει αυτή η τρέλα να παίρνουν τα πτυχία τόσο νωρίς; Δηλαδή παίρνουν ας πούμε το proficiency του Michigan νωρίς νωρίς και αν θέλουν να σπουδάσουν σε ξένο πανεπιστήμιο το prof δεν είναι πια έγκυρο μετά από τόσα χρόνια και πρέπει να ξαναδώσουν κάποιο άλλο! Εμείς ως καθηγητές καλό θα ήταν να ενημερώνουμε γονείς και μαθητές ότι τα πτυχία δεν έχουν διάρκεια αιώνια (εκτός κι αν μιλάμε για την αναγνώρισή τους στην γαμάουα Ελλαδάρα μας και τον ΑΣΕΠ. λολ.) και να τους εξηγούμε επίσης τί πτυχία και πότε θα πρέπει να τα δώσουν αν τα θέλουν πχ για σπουδές.

 

Και αυτή η καραμέλα ότι "Α! Έχω prof άρα μπορώ να διδάξω!" ας σταματήσει επιτέλους. Κούρασελ. Τα έχουμε πει ήδη αναλυτικά και σε άλλα threads. Το proficiency δεν σε κάνει καθηγητή. Το ταλέντο σου, οι γνώσεις σου πάνω στον τομέα της διδασκαλίας, οι σχετικές σπουδές σου και η συνεχής επιμόρφωση πάνω στον κλάδο είναι που σε κάνουν καθηγητή. Όποιος έχει απλά proficiency και θέλει να διδάξει θα πρέπει να πάρει τις απαραίτητες γνώσεις πριν μπουκάρει σε αίθουσα και όποιον πάρει ο χάρος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω κάτι, εγώ αν είμουν γονιός στην σημερινή εποχή, ακόμη και αν τα έφερνα στενόχωρα θα κοιτούσα τα παιδιά μου να πάρουν οσο το δυνατόν περισσότερα χαρτιά γίνεται για να έχουν κάπου να πατήσουν, οπότε θα τα έστελνα και Αγγλικά. Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος γονιός που να μην το έκανε, εκτός και τα οικονομικά του ήταν τόσο χάλια που ακόμη και θυσίες να έκανε δεν θα μπορούσε να το στείλει. Ξεκινάς από την γειτονιά σου, βρίσκεις παιδιά για ιδιαίτερα και σιγά σιγά επεκτείνεσαι. Απλώς θέλει σωστό "μαρκετινγκ" για να βρεις πελατεία. Πελατεία σίγουρα υπάρχει, ποιός γονιός θέλει να αφήσει τα παιδιά του έτσι; Όπου και να μένεις.

 

Δεν κατάλαβες για ποιόν λόγο σου λέει ο συμφορουμήτης για το χωριό σου. Στο χωριό επειδή ο πληθυσμός είναι πολύ μικρός εύκολα μπορεί κάποιος επαγγελματίας οποιουδήποτε επαγγέλματος είτε να γίνει γνωστός είτε να αποκτήσει καλό όνομα, επίσης στο χωριό είναι πολύ μικρότερος ο ανταγωνισμός έναντι της πόλης.

Εσύ μιλάς για το χωριό σου λοιπόν που ναί αν και τα 20ευρώ/ώρα είναι πολλά μπορεί και να φτάσει να πληρώνετε τόσα ένας καθηγητής για ιδιαίτερα. Πελατεία υπάρχει παντού αλλά αυτές τις τιμές αν μιλήσουμε για Αθήνα/Θεσσαλονίκη ξέχνα τες. Διότι εδώ ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος με χιλιάδες χιλιάδων καθηγητών αγγλικών και πάρα πολλά φροντηστήρια. Στην Αθήνα ακόμα και ο πρύτανης του τμήματος αγγλικής φιλολογίας να είσαι αν πας να διδάξεις σε μια περιοχή από το ονοματεπώνυμο σου ούτε η κουτσή μαρία δεν θα σε ξέρει.

 

Και επειδή όπως σωστά είπες τα πάντα είναι θέμα μάρκετινγκ. To marketing περιλαμβάνει και έρευνα αγοράς. Θα πρέπει να έχεις τιμές σχεδόν ίδιες ή και χαμηλότερες του φροντηστηρίου ώστε ο γονέας να επιλέξει εσένα για το παιδί του και όχι το φροντηστήριο. Ας δούμε τι τιμές στο περίπου θα πρέπει να έχεις στην Αθήνα ώστε κατά την γνώμη μου να είσαι ανταγωνιστικός και να αποκτήσεις πελατεία για ιδιαίτερα. Τα φροντηστήρια βγαίνουν πάντα φθηνότερα από τα ιδιαίτερα άρα θα πρέπει να κοιτάξεις πρώτα τι γίνεται στο θέμα των τιμών που προσφέρουν τα φροντηστήρια. Στο φροντηστήριο που παρακολουθούσα αγγλικά για ενήλικες πλήρωσα συνολικά 1782ευρώ για 334ώρες μάθημα (113ευρώ/μήνα+κάτι άλλα) οπότε βγαίνει μέση χρέωση 5.3ευρώ/ώρα, σε κάποια διαστήματα και προς το τέλος υπήρχαν επιπλέον ώρες βοηθητικά κτλπ οπότε μέση χρέωση πέφτει ακόμα λιγότερο.

Το ίδιο φροντηστήριο από φέτος για lower/prof έριξε το δίδακτρο στα 99ευρώ/μήνα και γενικά το όλο πρόγραμμα για τις ίδιες ώρες μαθήματος συνολικά βγαίνει στα 1586ευρώ άρα έπεσε η μέση χρέωση που παίρνουν στα 4.7ευρώ/ώρα. Τα φροντηστήρια για μαθητές είναι ακόμα φθηνότερα από των ενηλίκων, ένα στην περιοχή μου έχει με 90ευρώ/μήνα.

 

Οπότε πές οτι θα έχεις 5ευρώ/ώρα, αν έχεις και αμάξι για να πηγαίνεις και ξοδεύει βενζίνη βάλε την τιμή και στα 6-7ευρώ/ώρα και πές και το ΦΠΑ να πάει 7-8ευρώ/ώρα στρογγυλά. Άμα χρεώσεις παραπάνω θα έχεις πρόβλημα. Γενικά πρέπει με τις ώρες διδασκαλίας που θα έχεις στον μαθητή και τις χρεώσεις σου να μην κοστίσει πάνω από αυτά που ζητάει η πλειοψηφία των φροντηστηρίων για 1 μήνα. Τα 20ευρώ/ώρα για Αθήνα/Θεσσαλονίκη ξέχνα τα, στο χωριό ναί μπορεί και να γίνεται να χρεώσεις τόσα, αν και με την δεδομένη οικονομική κατάσταση της επαρχίας πολύ χλωμό το βλέπω να χρεώνει κάποιος 20ευρώ/ώρα, στο δικό σου μπορεί να έτυχε αυτή η περίπτωση.

 

Για την αμοιβή της καθηγήτριας που λές οτι έχει χεστεί στο τάληρο και γενικά για οποιαδήποτε αμοιβή και να έπαιρνες με απόδειξη σαν ελεύθερος επαγγελματίας. Από τα 20ευρώ της καθηγήτριας που είπες οτι δίνει απόδειξη, βγαίνει ο ΦΠΑ 23% που πάει στο κράτος άρα φεύγουν τα 4.6ευρώ και μένουν τα 15.4. Από αυτά, αν περάσει το μέτρο που λένε για 35% φορολόγηση από το 1ο ευρώ στους ελ.επ, από τα 15.4 θα φύγει και άλλο ένα 35% δηλαδή 5.39 και θα μείνουν καθαρά στην καθηγήτρια 10ευρώ. Με αυτά τα 10ευρώ και οτιδήποτε βγάζει όλο το μήνα, ένα 200άρι πηγαίνει στον ΟΑΕΕ ένα 50άρι έξοδα λογιστή ίσως ενοίκια φροντηστηρίου κτλπ. Αυτό στο λέω για να καταλάβεις πόσο δύσκολα είναι τα πράγματα.

 

Άμα πάρεις την επάρκια που είπες κοίτα για το χωριό καλύτερα να δραστηριοποιηθείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την αμοιβή της καθηγήτριας που λές οτι έχει χεστεί στο τάληρο και γενικά για οποιαδήποτε αμοιβή και να έπαιρνες με απόδειξη σαν ελεύθερος επαγγελματίας. Από τα 20ευρώ της καθηγήτριας που είπες οτι δίνει απόδειξη, βγαίνει ο ΦΠΑ 23% που πάει στο κράτος άρα φεύγουν τα 4.6ευρώ και μένουν τα 15.4. Από αυτά, αν περάσει το μέτρο που λένε για 35% φορολόγηση από το 1ο ευρώ στους ελ.επ, από τα 15.4 θα φύγει και άλλο ένα 35% δηλαδή 5.39 και θα μείνουν καθαρά στην καθηγήτρια 10ευρώ. Με αυτά τα 10ευρώ και οτιδήποτε βγάζει όλο το μήνα, ένα 200άρι πηγαίνει στον ΟΑΕΕ ένα 50άρι έξοδα λογιστή ίσως ενοίκια φροντηστηρίου κτλπ. Αυτό στο λέω για να καταλάβεις πόσο δύσκολα είναι τα πράγματα.

 

Άμα πάρεις την επάρκια που είπες κοίτα για το χωριό καλύτερα να δραστηριοποιηθείς.

 

Η εκπαίδευση (ξένες γλώσσες) δεν έχει ΦΠΑ, ούτε είχε ποτέ. Μόνο φόρο. Στα υπόλοιπα, εννοείται ότι συμφωνούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εδώ είναι και το λάθος, γι'αυτό και τα σημερινά παιδία δεν έχουν να πατήσουν πουθενά...

 

Ακριβώς! Οι περισσότεροι έχουν στείρα γνώση και μηδενική κρητική σκέψη! Γενικά δεν μπορούν να αναπτύξουν ιδέες και να δημιουργήσουν νέα πράγματα και καταστάσεις. Έχουν απλά πτυχία! ΟΚ. Και? Θα τους χρησιμεύσουν ποτέ? ΟΧΙ! στο μόνο που χρησιμεύουν, είναι για συζητήσεις εν ώρα καφέ "Τι έχεις σπουδάσεις? α αυτό! ΟΚ! Τι λέει η πανάθα κλπ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...