Προς το περιεχόμενο

Εκκίνηση των Windows 8 με κόστος αναβάθμισης €29.99 και δώρο το Media Center


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Eυχαριστώ πολύ spirosd2008! Απόλυτα κατανοητός!

Clean install ή upgrade; Παίζει να βγουν προβλήματα αν κάνω upgrade με οοολα τα αρχεία και τα προγράμματά μου μέσα;

 

Εγώ έκανα upgrade και όλα είναι καλά προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 458
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα το εξηγησω οσο πιο απλα μπορώ, όποιος αγοράζει την αναβάθμιση απο παλιο λειτουργικό σε windows 8 αγοράζει στην ουσια ένα serial number γνησιο για windows 8 Pro, δεν ληγει καμια παλια αδεια και το πιο σημαντικο δεν παιζουν ρολο η αναβαθμισεις η τι θα κανεις τα αρχεια καθως ανα πασα στιγμη μπορεις να κατεβασεις ξανα και ξανα το .iso και να τα κανεις οτι θελεις η να παραγγειλεις το dvd με χρεωση 14,90€ . Ολα τα upgrade advisor κλπ που κανεις το μονο που κανουν ειναι βοηθητικα προγραματα και τιποτα παραπανω. Ελπιζω να εγινα κατανοητος!

 

Εγώ που πήρα upgrade 32/64bit GR DVD 60€ όταν θα παω να κάνω clean install από το dvd θα μου ζήτηση παράλληλα να βάλω και serial από παλιότερα windows (xp,vista ή 7?) μιας και μιλάμε για upgrade?

 

Μπέρδεμα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά βρήκα μόνος μου την λύση στο πρόβλημα που ανέφερα πριν.

Όσοι έχετε κάρτες γραφικών σειράς ATI 4800 ΜΗΝ εγκαταστήσετε τον 12.06 modified driver για windows 8 γιατί θα έχετε πρόβλημα με κάποιες εφαρμογές που θέλουν flash player.

Η λύση είναι να κάνουμε unistall όλους τους drivers που αφόρουν την κάρτα γραφικών ακόμη και τους generic που έχει η microsoft(τον βγάζουμε από το device manager) και μετά το restart που θα κάνουμε θα περάσουμε τους 11.12 (11-12_vista64_win7_64_dd_ccc_ocl).

Μετά όλα δουλεύουν μια χαρά.Την λύση τν βρήκα εδώ http://solowindows.e...0-en-windows-8/

 

Συγνώμη που παίρνω το θάρρος, αλλά προτείνεις να κάνει ο κόσμος downgrade σε παλιότερο driver; :wacko:

 

Ο αδερφός μου, για κακή του τύχη λόγω έλλειψης χρημάτων, αγόρασε μια msi μητρική με το 760G chipset, όπου δυστηχώς έχει IGP HD3000 και ο τελευταίος driver που θα μπορούσε να κατεβάσει και να εγκαταστήσει είναι ο 12.6 για windows 7 (x64), είναι και legacy, μιας και η AMD έβαλε σε χειμερία νάρκη όλες τις κάρτες και igp της σειράς 2χχχ, 3χχχχ, 4χχχχ, και δεν θα αναπτύσει νέους drivers, παρά μόνο επείγουσες σημαντικές διορθώσεις...

 

Και εκείνος έχει πρόβλημα με το flash player σε metro apps, αλλά δεν έκανε downgrade σε παλιότερο driver, γιατί απλά δεν ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ να το κάνει...

 

Ένας driver, όταν κυκλοφορεί διορθώνει bugs, προβλήματα, και άλλα παράξενα σε μια νέα έκδοση. Βέβαια υπάρχει περίπτωση προσθαφαίρεσης λειτουργιών επίσης. Αυτό είναι το κακό της υπόθεσης. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν έκανε downgrade σε παλιότερο driver. Δεν μπορείς να το παίζεις ρώσικη ρουλέτα, για να σου διορθωθεί ένα πρόβλημα, αλλά να υπάρχει η περίπτωση, το ενδεχόμενο να σου παρουσιαστεί άλλο λόγω παλιότερου driver... Ένας νεότερος driver μπορεί να αυξάνει την απόδοση σε μερικά παιχνίδια, να είναι πιο σταθερός, μπλα μπλα μπλα...

 

Προσωπικά και εγώ ο ίδιος αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τον flash player σε metro apps, αν και δεν έχω AMD/ATI γραφικά. Έχω nvidia fermi κάρτα, με τους τελευταίους επίσημους drivers και παρόλαυτα, αντιμετωπίζω το πρόβλημα και εγώ.

 

Το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με την κάρτα γραφικών, αλλά ούτε και με τους drivers της. Το πρόβλημα είναι γενικό και οφείλεται στην αντιπαράθεση της M$ με την Adobe. Η M$ δεν επιτρέπει στον IE, να έχει plugins σε metro mode. Το flash plugin υποστηρίζεται σε metro mode, αλλά limited, όχι πλήρως...

 

Η M$ διάλεξε να πορευτεί στον δρόμο του html5, και σχεδίασε το metro ui κατά αυτή την κατεύθυνση (σωστή κίνηση, το flash player είναι έκτρωμα που θα πρέπει να εξαφανιστεί...!)

 

Δεν φταίει ούτε η κάρτα γραφικών, ούτε οι drivers. Φταίει το metro ui που είναι σχεδιασμένο να λειτουργεί έτσι... Χωρίς σωστή υποστήριξη για τον flash player, γιατί το μέλλον ανήκει στο html5, και όχι στο έκτρωμα της adobe, που στοιχιώνει τους browsers και τους υπολογιστές μας χρόνια τώρα... (υψηλό cpu usage, αργό φόρτωμα σελίδων, και και και χιλιάδες άλλα μειονεκτήματα)...

 

Δεν ενδεικνύεται λοιπόν downgrade σε driver, τόσο εύκολα.... τόσο αβασάνιστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ακριβως...και εγω που εκανα upgrade δεν γινοταν δουλεια.Γιαυτο το πηρα αποφαση και εκανα clean install οσο επωδυνο και αν ηταν.Τωρα και ο μετροποντικας δουλευει και το λειτουργικο πεταει σε αποκριση και ταχυτητα.

 

Εκει που ειναι τρισαθλιο ειναι στην ευκολια χρησης...μου ειναι πραγματικα αδιανοητο που για ολα τα απλα πραγματα που εκανα με τα 7 τωρα πρεπει να κανω 2-3 κλικ παραπανω ή να ψαχνω με τις ωρες!!!

 

Ηδη εχω ξεκινησει να προσπαθω να τα κανω να μοιαζουν με τα 7...αλλιως δεν τα βλεπω να μακροημερευουν για πολυ στον φορητουλη μου!

 

Υ.Γ

Αλλο επικο fail η Dell...μπαινεις στο site της να κατεβασεις οδηγους για τα 8 και ενω βρισκει καμμια 20αρια οταν πας να τα κατεβασεις σου βγαζει μηνυμα λαθους!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε ποιος ο λόγος ύπαρξης DSP?

 

Το πακέτο των 60€ ειναι προσφορα γνωριμιας μεχρι της 31 ιανουαριου και προυποθετει την υπαρξη υπαρχουσας αδειας windows xp/vista/7 για να το αγορασεις οχι για καθε φορα που το εγκαθηστας. Μετα τις 31 ιανουαριου θα υπαρχει μονο η dsp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη που παίρνω το θάρρος, αλλά προτείνεις να κάνει ο κόσμος downgrade σε παλιότερο driver; :wacko:

 

Ο αδερφός μου, για κακή του τύχη λόγω έλλειψης χρημάτων, αγόρασε μια msi μητρική με το 760G chipset, όπου δυστηχώς έχει IGP HD3000 και ο τελευταίος driver που θα μπορούσε να κατεβάσει και να εγκαταστήσει είναι ο 12.6 για windows 7 (x64), είναι και legacy, μιας και η AMD έβαλε σε χειμερία νάρκη όλες τις κάρτες και igp της σειράς 2χχχ, 3χχχχ, 4χχχχ, και δεν θα αναπτύσει νέους drivers, παρά μόνο επείγουσες σημαντικές διορθώσεις...

 

Και εκείνος έχει πρόβλημα με το flash player σε metro apps, αλλά δεν έκανε downgrade σε παλιότερο driver, γιατί απλά δεν ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ να το κάνει...

 

Ένας driver, όταν κυκλοφορεί διορθώνει bugs, προβλήματα, και άλλα παράξενα σε μια νέα έκδοση. Βέβαια υπάρχει περίπτωση προσθαφαίρεσης λειτουργιών επίσης. Αυτό είναι το κακό της υπόθεσης. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν έκανε downgrade σε παλιότερο driver. Δεν μπορείς να το παίζεις ρώσικη ρουλέτα, για να σου διορθωθεί ένα πρόβλημα, αλλά να υπάρχει η περίπτωση, το ενδεχόμενο να σου παρουσιαστεί άλλο λόγω παλιότερου driver... Ένας νεότερος driver μπορεί να αυξάνει την απόδοση σε μερικά παιχνίδια, να είναι πιο σταθερός, μπλα μπλα μπλα...

 

Προσωπικά και εγώ ο ίδιος αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τον flash player σε metro apps, αν και δεν έχω AMD/ATI γραφικά. Έχω nvidia fermi κάρτα, με τους τελευταίους επίσημους drivers και παρόλαυτα, αντιμετωπίζω το πρόβλημα και εγώ.

 

Το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με την κάρτα γραφικών, αλλά ούτε και με τους drivers της. Το πρόβλημα είναι γενικό και οφείλεται στην αντιπαράθεση της M$ με την Adobe. Η M$ δεν επιτρέπει στον IE, να έχει plugins σε metro mode. Το flash plugin υποστηρίζεται σε metro mode, αλλά limited, όχι πλήρως...

 

Η M$ διάλεξε να πορευτεί στον δρόμο του html5, και σχεδίασε το metro ui κατά αυτή την κατεύθυνση (σωστή κίνηση, το flash player είναι έκτρωμα που θα πρέπει να εξαφανιστεί...!)

 

Δεν φταίει ούτε η κάρτα γραφικών, ούτε οι drivers. Φταίει το metro ui που είναι σχεδιασμένο να λειτουργεί έτσι... Χωρίς σωστή υποστήριξη για τον flash player, γιατί το μέλλον ανήκει στο html5, και όχι στο έκτρωμα της adobe, που στοιχιώνει τους browsers και τους υπολογιστές μας χρόνια τώρα... (υψηλό cpu usage, αργό φόρτωμα σελίδων, και και και χιλιάδες άλλα μειονεκτήματα)...

 

Δεν ενδεικνύεται λοιπόν downgrade σε driver, τόσο εύκολα.... τόσο αβασάνιστα...

 

Συμφωνω για τον Flash player, Ειπαμε θελουμε υποστηριξη μεχρι να παμε σε HTML 5 αλλα πρεπει καποια στιγμη να τελειωνουμε με αυτο το προϊον.

Τρωει τοση μνημη και ειναι τοσο κακο σχεδιασμενο που φτανει να τρωει 200MB απο τους browser λογω memory leaks. Απο εκει και περα στην desktop εκδοση του ΙΕ καλως υπαρχει μεχρι να τον ξεφορτωθουμε εντελως και δια παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά sorry αν έχει ειπωθεί πιο πάνω...

στο τελικό στάδιο για την αγορά μου ζητάει κωδικό προώθησης' date=' τι είναι αυτό?[/quote']

 

τίποτα φίλε μου το αφήνεις κενό

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οκ το άφησα κενό αλλά δεν προχωράει... μήπως επειδή προσπαθώ να πληρώσω με εθνοcach δηλαδή κάρτα ανάληψης? και οχι visa?

έχω κάνει όμως άλλες αγορές με αυτόν τον τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οκ το άφησα κενό αλλά δεν προχωράει... μήπως επειδή προσπαθώ να πληρώσω με εθνοcach δηλαδή κάρτα ανάληψης? και οχι visa?

έχω κάνει όμως άλλες αγορές με αυτόν τον τρόπο.

 

τι να σου πω εγω πλήρωσα με PayPal γενικά αυτές οι εθνοcash δεν πέρνανε πάντα

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...