Προς το περιεχόμενο

Αστεία για Προγραμματιστές


ipduh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 362
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα σας πω μια πραγματική ιστορία, η οποία όμως μπορεί να φανεί σαν ανέκδοτο, με επιπλέον παιδαγωγική αξία.

 

Μέχρι πρόσφατα δεν χρησιμοποιούσα το μαγικό δίδυμο του attribute [serialiazable] και της κλάσης BinaryWriter του .NET γιατί το βιβλίο εκείνο το αρχικό δεν είχε καλύψει καθόλου το Serialization, και τη πάλευα με StringWriter και FileStream...

 

[εδώ γελάνε]

 

Για όσους δεν το έπιασαν:

 

 

Η FileStream γράφει στο αρχείο bit για bit. Έτσι άμα ήθελα να γράψω κάτι πέρα από strings,(όπου θα χρησιμοποιούσα StringWriter) έπρεπε να το κάνω bit προς bit, με αποτέλεσμα να παιδεύομαι να φτιάχνω τύπους αρχείων που δεν υπάρχουν πουθενά αλλού, μόνος μου, και να γράφω και τις μεθόδους κωδικοποίησης, αποκωδικοποίησης των δεδομένων κτλπ.. Η BinaryWriter μπορεί να γράψει απ' ευθείας στο αρχείο ολόκληρες κλάσεις δεδομένων με τη κλήση μιας μόνο συνάρτησης, μαζί με την επισήμανση της κλάσης ως Serializable. Με άλλα λόγια παιδευόμουν μέρες κάθε φορά για να πετύχω κάτι που θα μπορούσα να πετύχω καλώντας απλά μια συνάρτηση από κλάση του ίδιου του framework. Ανακάλυπτα το τροχό ξανά και ξανά. Σαν Ποντιακό ανέκδοτο είναι, και δεν είμαι καν Πόντιος.

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

True story.

Είμαι με παρέα σε πάρτι στη σχολή και ενώ όλοι χορεύουν και εμείς καθόμαστε, γυρνάει φίλος και μου λέει.

"Πώς φαίνεται ότι είμαστε από πληροφορική"

4 κακομοίρηδες στην άκρη μόνοι :lol:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

lol, αυτή η εικόνα έχει πλάκα:

comic.jpg

Or in a ruby way.

Για να γράψει και πιο λίγο

500.times{puts "I will now throw paper airplanes in class."}
Επεξ/σία από Dinos_12345
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...