Προς το περιεχόμενο

ψαχνω φύλακα σκύλο τι μου ταιριάζει;


ZELDA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα θα ήθελα μερικές συμβουλές γι έναν σκύλο φύλακα , καταρχήν να πω μερικά πράγματα για μένα , σκύλο δεν είχα ποτέ ή μαλλον κάποτε μου είχαν χαρίσει ένα ποιντερ κυνηγόσκυλο που το κράτησα για ένα μικρό διάστημα παρόλα αυτα έχω φίλους με σκυλιά και έχω μια γενική ιδέα , ας μπούμε στο ψητό όμως , που λέτε σε μερικό καιρό θα αρχίσω να φτιάχνω το σπίτι μου που ειναι σε επαρχια και γενικά το οικόπεδο είναι περίπου 3 χιλιόμετρα έξω απο την πόλη η περιοχή εκει είναι αρκετά αραιοκατοικημένη έχει 2 σπίτια στα 50 μέτρα απο μένα και απέναντι ενα super market οπου μένει και ο ιδιοκτήτης , μερικά πραγματα και για τον χώρο του σκύλου ειναι ένα οικόπεδο 1 στρέμα περίπου και επίσεις εγώ που ακόπμα είμαι εργένης που σημαίνει οτι τις περισσότερες φορές θα είμαι μόνος μου οπότε θα ήθελα και εναν σκυλο για συντροφιά ποιο κοινωνικό αλλα να μπορεί να συμβιώσει και με εναν καλό φύλακ,α θα ήθελα ας πουμε και ενα λαμπραντόρ .

τι θα πρέπει να προσέξω και ποιον φύλακα να επιλέξω, επίσεις αξίζει να δώσω 1000 ευρώ για ενα καθαρόαιμο ποιμενικό απο γερμανία ή δεν αξίζει ποιά είναι η γνώμη σας ?

 

Κάποιοι φιλοι μου προτείνουν ποιμενικό γερμανικό ενώ κάποιοι άλλοι ποιμενικό Ελληνικό και κάποιος καλός μου φίλος κάτοχος ροντβάιλερ προσπαθεί να με πείσει να πάρω ροντιβάιλερ λόγο του ότι είναι πολυ δυνατό και ακόμα και να το χτυπήσουν είναι πολύ πιθανον να αντισταθεί περισσότερο απο τα υπόλοιπα , εγώ δεν έχω την πείρα να ξέρω τι να επιλέξω ομως σκέφτομαι ότι χρειάζομαι εναν γρήγορο σκύλο (βλέπε αρκετά μεγάλη αυλή) σίγουρα κάτι δυνατό γιατί στην περιοχή έχουμε αρκετους βουλγάρους και τσιγγάνους που κλέβουν τα πάντα που δεν θα διστάσουν να χτυπήσουν το σκύλο με καμιά σωλήνα .

 

και κλείνοντας θα ήθελα να θέσω δύο ερωτήσεις ακόμα με τί κόστος θα μπορούσα να εκπεδεύσω το σκύλο μου να τρώει μόνο απο μένα όπως και τι θα γίνει αν σε περίπτωση μπεί κάποιος κλέφτης και του επιτεθεί ο σκύλος με αποτέλεσμα να τραυματιστεί σοβαρά η ακόμα και να πεθάνει καλύβομαι νομικά η πάμε μέσα? τι ισχύει τελικά και πόσο αποτελεσματικός μπορεί να είναι κάποιος καλός φυλακας?

το ποσό που θα μπορούσα να διαθέσω είναι μεταξύ 800 και 1000 ευρώ με πολύ μεγάλη δυσκολία.

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ροτβάιλερ δαγκωτό, απίστευτα σκυλιά, πολύ υπάκουα, δυνατοί φύλακες και καλές προσωπικότητες.

 

Με μία εκπαίδευση είσαι έτοιμος, αλλά να ξέρεις αυτά τα σκυλιά τα μεγάλα τρώνε πολύ και κοστίζει αλλά θα μου πεις εργένης είσαι οπότε θα την παλεύεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέλγικος Ποιμενικός.

 

Έξυπνος, γρήγορος και φύλακας. Επίσης, δεν έχει δύσκολη "επικοινωνία".

 

 

Ροτβάιλερ μόνο εάν δεν σε ενδιαφέρει να τον έχεις γενικά αμόλα. Εάν θες να το έχεις μαζί σου και παντού χωρίς να σκέφτεσαι συνέχεια μην γίνει τίποτα, τότε δεν θα στο πρότεινα για ροτβάιλερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω γενικά εναν σκύλο όχι για να τον έχω μαζί μου π.χ προσωποφύλαξη ή να τον βγάζω στο πάρκο αλλα να γυρνάει στο οικόπεδο και γενικά να είναι σε επιφυλακή όταν λείπω κοιμάμε ή της πρωινές ώρες που είμαι στην δουλεια καθαρά για φύλακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε ενα ροντβαϊλερ ειναι καλη περιπτωση οπως και ενα λυκοσκυλο. Απλα να ξερεις οτι τα πρωτα ειναι αρκετα "πουστικα" σκυλια. Δαγκωνει ακομα και το χερι που τον ταιζει αμα λαχει. Καλη περιπτωση επισης ειναι ενα τσοπανοσκυλο αλλα να ξερεις οτι τρωνε τον αμπακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανένα σκυλί δεν δαγκώνει το χέρι που το ταΐζει αν αυτό το χέρι δεν του έχει συμπεριφερθεί άσχημα. Όλα τα σκυλιά είναι μια χαρά αλλά αν κάποιος γουστάρει να το κλωτσάει ε ναι το ροτβάιλερ για γυρίσει να του το φάει το πόδι ενώ το κανίς θα κάτσει και θα τις τρώει και δεν θα λέει τίποτα.

 

Το ροτβάιλερ βέβαια είναι και τόσο τουμπανάκι και στην εμφάνιση που αποθαρρύνει τους επίδοξους κλέφτες από την όψη και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μεγαλυτερη προστασια παρε 2 σκυλια. Οπου παντα το ενα απο τα δυο θα το εχεις δεμενο και το αλλο λυμενο(οχι απαραιτητα φυσικα το ιδιο παντα δεμενο πχ).

 

Τα ροντβαιλερ και ο Γερμανικος ποιμενικος ειναι ιδανικα πιστευω και γιατι ειναι πολυ δυνατα και γιατι εχουν και αυξημενη ευφυια, οπως επισης ιδανικα ειναι και τα Μπουλ Μαστιφ για φυλακες διοτι εχουν πολυ αυξημενη την ιδιοτητα της φυλαξης και δεν αντιδρουν καλα σε ξενους, ενω εχουν και τα "δυνατοτερα σαγονια" εκτός των εκτός συγκρισεων σκυλιων "θηριων" Τουρκικων Κανγκαλ, απο τα "κατοικιδια" σκυλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ντόγκο αρτζεντίνο. Θα βγάλεις και γκόμενες.

 

 

των εκτός συγκρισεων σκυλιων "θηριων" Τουρκικων Κανγκαλ

 

Πω ρε φίλε τι κτήνη είναι αυτά; Στην Τουρκία που δούλευα είχαν κάτι τέτοια κούρδικα, τεράστια, σαν πόνι ήταν, έβαζε τα πόδια του στους ώμους μου και με κοίταζε αφ'υψηλού σαν αυτόν

 

attachment.php?attachmentid=23376&d=1348206446&thumb=1

 

Το σκατό στην κάλτσα. Αλλά πολύ φιλικά και έξυπνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μεγαλυτερη προστασια παρε 2 σκυλια. Οπου παντα το ενα απο τα δυο θα το εχεις δεμενο και το αλλο λυμενο(οχι απαραιτητα φυσικα το ιδιο παντα δεμενο πχ).

για ποιό λογο να το κάνω αυτο , να εχω το ένα λυμενο και το αλλο παντα δεμένο που αποσκοπεί ? επίσεις έχωντας 2 τέτοια σκυλιά και μπεί κάποιος ανόητος επίδοξος κλέφτης φανταζεσαι πάνω στο ντελίριο των 2 αυτων σκυλιων τι θα απογίνει ο κλέφτης δεν νομιζω οτι θα βγεί ζωντανός απο εκεί ..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ.. καλά τα κανγκάλ αλλά υπάρχουν πιο δυνατά και πιο μεγάλα - βαριά. Το θέμα είναι ότι τέτοια σκυλιά δεν είναι πλέον φύλακες - κατοικίδια αλλά στρατιώτες - συνάδελφοι. Εάν δεν τους φερθείς όπως πρέπει σε καβαλήσανε και το πιο πιθανό να μην τα ελέγχεις.

 

Οπότε... και επειδή μιλάμε για βάρη > 60 Kg που συνδυάζονται με δύναμη, πυγμή, αντοχή και ευφυΐα, πάνε για ευθανασία.

 

 

Το σημαντικό που θα πρέπει να σκεφτεί κανείς είναι όχι το τώρα. Το μετά. Μετά δεν θα έχει φίλους να έρχονται με τα παιδιά τους στο κήπο; Δεν θα έχει δικό του κόσμο στον κήπο; Τι θα κάνει τότε με ένα σκυλί dedicated φύλακα; Θα του φορά φίμωτρο ή θα το έχει δεμένο συνεχώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ.. καλά τα κανγκάλ αλλά υπάρχουν πιο δυνατά και πιο μεγάλα - βαριά.

Oπως παντα εκτός τοπου και χρονου και γραφεις ο,τι σου κατεβει χωρις να ξερεις.

Για σκυλια κατοικιδια, που σε υπακουνε δηλαδη και γινονται φιλικα και μπορεις να τα χρησιμοποιησεις ευκολα για καποιον σκοπο, τα Τουρκικα Κανγκαλ ειναι τα πιο δυνατα και εχουν και με μεγαλη διαφορά τα πιο δυνατα σαγονια/δαγκωμα.

 

Ακομα και οι λυκοι που εχουν διπλασια δυναμη σαγονιων απο τα Καγκαλ, τα φοβουνται και δεν τα πλησιαζουν. Τα λιονταρια παντως οχι, και ειχε κυκλοφορησει στο metacafe(το ειχαν βγαλει) ενα απανθρωπο(or something :-D) βιντεο με μια λεαινα(ουτε καν λιονταρι αρσενικο) σε ενα κλειστο χωρο απεναντι σε 4 Τουρκικα Καγκαλ τα οποια οπως λεμε "@@@@ πανω τους" οταν ειδαν την ειδαν αλλά αναγκαστηκαν να αμυνθουν αλλά η λεαινα ηταν πολυ πολυ πιο δυνατη και τα ξεσκισε κυριολεκτικα.

 

Το θέμα είναι ότι τέτοια σκυλιά δεν είναι πλέον φύλακες - κατοικίδια αλλά στρατιώτες - συνάδελφοι. Εάν δεν τους φερθείς όπως πρέπει σε καβαλήσανε και το πιο πιθανό να μην τα ελέγχεις.

Οπως ειπα και πριν πολυ απλα λες ο,τι σου κατεβει χωρις να ξερεις το θεμα.

Δεν υπαρχει σχεση μεγεθους σκυλιου με ελεγχο αυτων, δεν ειναι σκυλια αλλά στρατιωτες, κλπ, κλπ.

Υπαρχουν παρα πολλες ρατσες σκυλιων που ειναι ΦΟΒΕΡΑ φιλικες με τον ανθρωπο, με τα παιδια, παιζουν με τα παιδια, και ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ υπακουα. Τετοια ειναι και τα Τουρκικα Κανγκαλ.

Καθε φορα εκτιθεσαι με αυτα που λες. Καλο θα ητανεαν δεν ξερεις τιποτα να μην παιρνεις θεση.....

 

για ποιό λογο να το κάνω αυτο , να εχω το ένα λυμενο και το αλλο παντα δεμένο που αποσκοπεί ? επίσεις έχωντας 2 τέτοια σκυλιά και μπεί κάποιος ανόητος επίδοξος κλέφτης φανταζεσαι πάνω στο ντελίριο των 2 αυτων σκυλιων τι θα απογίνει ο κλέφτης δεν νομιζω οτι θα βγεί ζωντανός απο εκεί ..

Αποσκοπει οτι εαν καποιος επιδοξος διαρρηκτης ριξει καποια ουσια να μην την φανε και τα 2. Βεβαια τα εκπαιδευεις να μην το κανουν αλλά για μεγαλυτερη σιγουρια. Επισης εαν γινει κατι, το ενα θα πλησιασει εκει αλλά το αλλο θα τρελαθει να γαυγιζει ο,τι και να γινει με οποιες θετικες συνεπειες εχει αυτο(να ξυπνησουν οι γειτονες, να ειδοποιηθεις εσυ, να αποτρεψει τον διαρρηκτη που ακουει ολον αυτον τον σαματα να συνεχισει την προσπαθεια του). Και ακομα και οπλο να εχει και να σκοτωσει το ενα αμα ακουει το αλλο να γαυγιζει ισως αλλαξει αποψη για την ληστεια.

Πιθανοθεωρητικα ειναι ολα αυτα και αυξανουν την εν δυναμει μεγιστη αποτελεσματικοτητα χρησης 2 σκυλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκυλι που σου χαρισαν γιατι δεν το κρατησες?

 

Γερμανικα ποιμενικα ειναι κατα τη γνωμη η καλυτερη λυση.

Μιλαμε οτι απο καποια φαση και μετα θα αρχισεις να απορεις αν ειναι σκυλια η ανθρωποι σε σωμα σκυλου.

 

+1 στο να παρεις 2 σκυλια αντι για 1 μονο,δεν θα μπει ποτε κανενας.

 

Οσο για τον προβληματισμο σου για το τι ισχυει νομικα αν ενα σκυλι-φυλακας ξεσκισει ενα κλεφτη δεν μπορω να απαντησω με σιγουρια,αλλα 1 στρεμα ειναι μεγαλος χωρος για σκαψιμο :ph34r: .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε οτι απο καποια φαση και μετα θα αρχισεις να απορεις αν ειναι σκυλια η ανθρωποι σε σωμα σκυλου.
λόγο εξυπναδας ή λόγο φαγητού ? :-) μακαλά ρε παιδιά για πόσο φαί μιλάμε γιατί αρχίζω και τρομάζω έτσι που τα λέτε..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...