Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με γάτες...


traganeus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, αντιμετωπίζω πολύ καιρό πρόβλημα με κάποιες γάτες. Μια γειτόνισσα είναι πολύ φιλόζωη και βάζει τροφή στην αυλή της και έχει καμια 15 γάτες. Δεν είναι δικές της αλλα ζουν στην περιοχή δίπλα απο το σπίτι της και αυτή τις ταΐζει. Εγώ μένω σε ισόγειο και μπαίνουν μέσα στο σπίτι μου όποτε αφήσω ανοιχτό παράθυρο. Το ένα της κουζίνας το έκλεισα με σίτα, αλλα του σαλονιού δεν μπορώ να το κάνω έτσι. Εδώ και καμια 10αριά μέρες όλο μπαίνει μια γαμημένη. Τώρα πριν λίγο μου έκοψε τα αίματα, γιατί όποτε γυρίζω και μπώ μέσα πετάγεται και βγαίνει απο το παράθυρο. Σήμερα όμως έκατσε κανα τέταρτο και της την βάρεσε να τρέχει σα μουρλή στο σπίτι. Και πήδηξε και κοπάνησε στο παράθυρο, ε μπορείτε να φανταστείτε οτι μου κόπηκε η χολή.

 

Αυτό που θέλω είναι να μην φτάσω στο σημείο να μοιράζω μπιφτέκια με αγκίστρια μέσα, φιλόζωος είμαι οσο δεν πάει, αλλα τις γάτες δεν τις χονεύω. Θέλω έναν τρόπο να αποθώ τις γάτες απο μέσα απο το σπίτι μου. Έξω ας κάνουν οτι θέλουν δεν με ενοχλούν.

 

Τι έχετε να προτείνεται? (εκτός απο το να μου την πείτε για τα αγκίστρια, χιούμορ κάνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλόζωος είμαι οσο δεν πάει, αλλα τις γάτες δεν τις χονεύω.

 

Μου θύμισε το "δεν είμαι ρατσιστής, αυτοί είναι μαύροι" :P Sorry για το offtopic B)

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θύμισε το "δεν είμαι ρατσιστής, αυτοί είναι μαύροι" :P Sorry για το offtopic B)

 

ναι μωρέ, δεν υπάρχει περίπτωησ να τις χτυπήσω ή να τους κάνω κάτι κακό, αλλα δεν θα πάρω και κατοικίδιο. Είμαι λάτρης των σκύλων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yes.. νερό. Προτείνω νεροπίστολο. Θα περάσεις και ωραία.

 

Ακόμα καλύτερα, ένα φαΐ με ΜΠΟΛΙΚΕΣ κόκκινες πιπεριές που να καίνε αλλά να μην μυρίζουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην βάλω συρόμενη. Κάτι ξύλινα παράθυρα έχει, οχι αλουμινένια. Αν βάλω σίτα θα είναι μόνιμα με τίποτα πινέζες γύρω γύρω.

 

Υπάρχουν σίτες που ανοιγοκλείνουν όπως τα παράθυρα. Ό,τι πρέπει για ισόγεια και για να μην σου μπαίνουν μύγες το καλοκαίρι και κουνούπια. Δεν ξέρω πόσο κοστίζει η εγκατάσταση. Αυτό με τις πινέζες θα σου σπάσει τα νεύρα, χώρια που δεν θα εμποδίσει γάτα, με τα νύχια που έχει, να μπει μέσα. Στις συρόμενες, η σίτα είναι πιο δυνατή, νομίζω παίζει και συρμάτινη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρώτα σε pet shop ή σε κτηνίατρο. υπάρχουν μυρωδιές που τις διώχνουν (μυρωδικά ή φυτά που δεν τα γουστάρουν καθόλου)..

 

βέβαια άλλες μυρωδιές τις τραβάνε (πχ. καμιά πίτσα στο τραπέζι)!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδια περίπου φάση με σένα...

 

Ισόγειο με κήπο και ο γείτονας δίπλα τάϊζε καμιά 20αρια γάτες και γινόταν της πουτ...ς. Χέζαν στον κήπο, μπαίναν στο σπίτι κτλ κτλ.Στο μεταξυ ήταν και 3-4 αρσενικά και είχαμε μονομαχίες κάθε λίγο. Έβαλα σίτες αλλα μου τρυπήσανε την μια και μπαίνανε πάλι. Μου είπαν για ναθφαλίνη και θειάφι αλλα παπάρια...και τα spray δεν κάνουν για εξωτερικό χώρο.

 

Μεχρι που πήρα σκύλο....

 

Πρόβλημα τέλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα που έχεις το έχουν και όλοι -πιστεύω- που έχουν γατια.Υπάρχει ένα μέρος που δεν θέλεις να πάνε τα γατια, ένα δωμάτιο, ένα τραπέζι ... πραγματικά δεν υπάρχει κανένας καλός τρόπος.Αν το γατί είναι έξυπνο ή θαρραλέο ή απλά πολύ περίεργο δεν το σταματάει τίποτα... πάντως δοκίμασε σπρέι με νερό όπως σου προτείναν μήπως και το πάρει στραβά και τρομάξει...

επίσης μπορείς στο πάσο του παραθύρου να βάλεις άδεια κουτάκια με λίγα νομίσματα ή πετρούλες μέσα, να πάει να μπει να τα ρίξει και τρομάξει απο τον θόρυβο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης μπορείς στο πάσο του παραθύρου να βάλεις άδεια κουτάκια με λίγα νομίσματα ή πετρούλες μέσα, να πάει να μπει να τα ρίξει και τρομάξει απο τον θόρυβο.

Αυτό θα πιάσει την πρώτη φορά μόνο. Μετά, απλώς θα το προσπερνάνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηδάνε με την μία πάνω στο παράθυρο ή έχουν κάποιο βοήθημα (δέντρο π.χ.); Αν ναι, αν το αφαιρέσεις θα μπορούν πάλι να μπαίνουν; Στην γειτόνισά έκανες παράπονα; Ρώτα και στην αστυνομία αν μπορεί να κάνει συστάσεις στην γειτόνισσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...