Προς το περιεχόμενο

Steam For Linux - Βγήκε!!


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

distro?

 

Εγώ στο arch έχω βάλει το libva και στον smplayer (τελευταία έχω καταργήσει τον vlc) έβαλα vaapi στο video out.

 

 

check εδώ https://aur.archlinux.org/packages/xvba-video/

και spoiler το pacman log με τα σχετικά:

 

 

[2012-12-29 01:06] Running 'pacman -S mplayer-vaapi'
[2012-12-29 01:06] removed mplayer (35421-1)
[2012-12-29 01:06] installed glu (9.0.0-1)
[2012-12-29 01:06] installed libgbm (9.0.1-1)
[2012-12-29 01:06] installed khrplatform-devel (9.0.1-1)
[2012-12-29 01:06] installed libegl (9.0.1-1)
[2012-12-29 01:06] installed libva (1.1.0-2)
[2012-12-29 01:06] installed mplayer-vaapi (35107-3)
[2012-12-29 01:06] Running 'pacman -S --asdeps catalyst>=10.12'
[2012-12-29 01:07] Running 'pacman -U /home/bill/AUR/xvba-video/xvba-video-0.7.8-5-x86_64.pkg.tar.xz'
[2012-12-29 01:07] installed xvba-video (0.7.8-5)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

distro Ubuntu 12.04 (μην κράξεις και συ :P)

 

έχω περασμένους τους beta(12.11) και μάλλον θέλει νεότερη έκδοση του xvba για να συνεργαστούν...θα το ψάξω αργότερα γιατί τώρα έχω διάφορα και δεν τα προλαβαίνω. Για την ώρα μπορώ να αλλάζω κάρτα όταν θέλω να δουλέψω το steam και να μένω με την Intel για τα υπόλοιπα που τα κάνει άψογα. Ελπίζω αυτά τα προβλήματα να αποτελούν παρελθόν σε κάμποσο καιρό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το "και" με έκανε και γέλασα, δεν κράζω, καθένας με τα βίτσια του :)

distro Ubuntu 12.04 (μην κράξεις και συ :P)

 

ψάξε για xvba για amd, έχει διαφορετικό πακέτο στο arch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τι έβγαλαν ανακοίνωση πριν μέρες το δουλεύουν το steam ώστε να μπορεί να μπεί σε όλες τις διανομές χωρίς προβλήματα. Νομίζω μια εγκατάσταση τύπου desura θα ήταν ποιο βολική. Πριν λίγες μέρες ξεκίνησα και το δεύτερο game μου σε steam :)

the critter chonicles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά ενδιαφέρων στοιχεία για την μέχρι τώρα χρήση του steam σε linux είναι εδώ

 

http://news.softpedia.com/news/Ubuntu-Appears-in-Steam-Survey-318787.shtml

 

μικρό το ποσοστό αλλά 450.000 χρήστες δεν είναι και λίγοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέει για τα Operating systems, αλλά τα ποσοστά που δίνει στα installed applications είναι τελείως off...

 

Με 90% Windows Users λέει ότι Microsoft Internet Explorer 19.82%, ο Mozilla Firefox 63.05% και ο Google Chrome 11.56%
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν το έχω και απίθανο οι gamer που είναι ως συνήθως ποιο ψαγμένοι χρήστες να χρησιμοποιούν σε μεγάλο ποσοστό firefox. Τα συντριπτικά ποσοστά που κατέχει γενικά ο internet explorer οφείλονται στον τεράστιο αριθμό τεχνολογικών άσχετων που έχουν pc εκεί έξω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είδα ότι και το crusader kings 2 έγινε μεταφορά σε linux οπως και το crayan physic deluxe. Και τα δύο φοβερά game για το είδος τους.

 

 

ακυρο αυτό για το crusader kings αν και βρέθηκε στην βιβλιοθήκη των linux game δυστηχώς δεν είναι επισημο και δεν τρέχει καν γιατί απο τι λέει όταν πας να το τρέξεις 

 

 

is missing executable file

 

βρήκα και λύση αν σας κρασάρει κάποιο game με το που πάτε να το τρέξετε. Απλά πρέπει να του απενεργοποιήσετε το steam overlay δλδ οπως λέει και εδώ

 

http://www.ehow.com/how_10004514_disable-steam-overlay.html

 

 

 

Instructions

  • 1

    Launch Steam and click on the "Settings" button. Click on the "In-Game Settings" tab.

  • 2

    Uncheck the box next to "Enable Steam Community In-Game" and click OK.

  • 3

    Disable the Steam Overlay on specific games only by right-clicking on the game title, click on "Properties" and uncheck "Enable Steam Community In-Game" in the "General" tab.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ποιο ενδιαφέρων είναι ότι θα βγάλουν και μια έκδοση των 100 ευρώ που το μόνο που θα κάνει θα στριμάρει τα game από τα pc στην τηλεώραση. Φοβερό σαν ιδέα να δούμε και την υλοποίηση βέβαια. Ολα τα μηχανήματα θα τρέχουν linux αν και στα ποιο ακριβά που θα έχουν κάρτες γραφικών κτλ θα μπορούν οι κατασκευαστές να βάλουν όποιο λειτουργικό θέλουν από τι είπε ο gabe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους έχουν παλιότερες εκδόσεις του steam client νομίζω για να αναβαθμίσουν σε νεώτερη θα πρέπει να ξανακάνουν εγκατάσταση την τελευταία έκδοση του .deb που υπάρχει στο site της vavle.

Δεν υπάρχει δυνατότητα μέχρι στιγμής για αναβάθμιση όπως γίνετε στα windows η για προσθήκη repositories. Το κατάλαβα χθες καθώς κατέβασα την τελευταία έκδοση και πλέον μου έχει λύσει το screenshot πρόβλημα που είχα καθώς και ένα πρόβλημα σε μερικά game που κράσαραν με ενεργοποιημένο το community.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους έχουν παλιότερες εκδόσεις του steam client νομίζω για να αναβαθμίσουν σε νεώτερη θα πρέπει να ξανακάνουν εγκατάσταση την τελευταία έκδοση του .deb που υπάρχει στο site της vavle.

Δεν υπάρχει δυνατότητα μέχρι στιγμής για αναβάθμιση όπως γίνετε στα windows η για προσθήκη repositories. Το κατάλαβα χθες καθώς κατέβασα την τελευταία έκδοση και πλέον μου έχει λύσει το screenshot πρόβλημα που είχα καθώς και ένα πρόβλημα σε μερικά game που κράσαραν με ενεργοποιημένο το community.

 

+1 και σε εμενα σημερα που το ανοιξα εκανε ενημερωση αλλα μετα ζητησε να μπω στο site και να κατεβασω την νεα εκδοση

 

ΥΓ1:για τα screenshot δεν ξερω γιατι δεν εχω δοκιμασει

 

ΥΓ2:τι κανω λαθος και δεν εχω τονους ενω στο LibreOffice εχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...