Προς το περιεχόμενο

Τελη κυκλοφοριας 2013


thyra_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω δεν εχω καταλαβει κατι , αυτο το παραμυθι που σου εμφανιζει στο σαιτ που ειναι σαν το σημα που ειχαμε που λεει οτι το ενα το κραταει ο κατοχος το αλλο τραπεζα/ελτα ειναι υποχρεωτικο?

 

Δηλαδη οκ εγω δεν ψηνομαι να το εκτυπωσω για τους χ,ψ λογους , αλλοι δεν εχουν καν ιντερνετ...τι κανουν?

 

πανε τραπεζα/ελτα με αφμ/αριθμ κυκλοφοριας και τελειωνει εκει η δουλεια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λογικα ειναι υποχρεωτικο να το εκτυπωσεις γιατι θα ειναι αυτο που θα εχεις μαζι σου και ουσιαστικα θα αντικαταστησει το γνωστο αυτοκολλητακι.Τωρα εχεις δεν εχει ιντερνετ δεν νομιζω να τους αφορα και πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Λογικα ειναι υποχρεωτικο να το εκτυπωσεις γιατι θα ειναι αυτο που θα εχεις μαζι σου και ουσιαστικα θα αντικαταστησει το γνωστο αυτοκολλητακι.Τωρα εχεις δεν εχει ιντερνετ δεν νομιζω να τους αφορα και πολυ.

 

http://auto.in.gr/news/greece/article/?aid=1231222123

 

Αξίζει να σημειωθεί ότι όσοι δεν έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο ώστε να εκτυπώσουν τα σχετικά ειδοποιητήρια, έχουν τη δυνατότητα να εξοφλήσουν τα τέλη κυκλοφορίας 2013 προσκομίζοντας στα ΕΛΤΑ μόνο τον ΑΦΜ και την άδεια κυκλοφορίας του οχήματός τους.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια το εχει πληρωσει κανεις με web banking? Αν ναι πως αποδεικνυεις οτι το πληρωσες? Ξαναμπαινεις στο gsis και εκτυπωνεις αλλο που δειχνει οτι εξοφληθηκε?

 

Ουσιαστικα η αποδειξη πληρωμης χρειαζεται και θα πρεπει να αναγραφει τον αριθμο κυκλοφοριας του οχηματος υποχρεωτικα.

 

Αποστολή από το κινητό με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγε ο πατερας μου σημερα σε τραπεζα να πληρωσει το σημα.

 

Του ειπανε οτι θελουν υποχρεωτικα τα καρτελακια εκτυπωμενα απο το taxisnet.

 

Τα συμπερασματα δικα μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ΕΛΤΑ έγραψα πιο πάνω ότι δεν θέλουν εκ τυπωμένο το χαρτί...

 

Τελικά αν δεν κάνω λάθος από φέτος, επειδή δεν έχει σήμα, ούτε τα 5 ευρώ δεν πληρώνει κάποιος εφόσον δεν έχει τέλος, μόνο με την άδεια κυκλοφορίας κάνουμε δουλειά πάλι σαν την κυκλοφορία στον δακτύλιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγε ο πατερας μου σημερα σε τραπεζα να πληρωσει το σημα.

 

Του ειπανε οτι θελουν υποχρεωτικα τα καρτελακια εκτυπωμενα απο το taxisnet.

 

Τα συμπερασματα δικα μας...

 

Αξίζει να σημειωθεί ότι όσοι δεν έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο ώστε να εκτυπώσουν τα σχετικά ειδοποιητήρια, έχουν τη δυνατότητα να εξοφλήσουν τα τέλη κυκλοφορίας 2013 προσκομίζοντας στα ΕΛΤΑμόνο τον ΑΦΜ και την άδεια κυκλοφορίας του οχήματός τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν καταλαβαινω κατι...το κανανε ολο αυτο για να αποφυγουν το κοστος εκτυπωσης/αποστολης του σηματος.

 

Αν τα ελτα τυπωσουν κατι παρομοιο..που ειναι κρατικα..παλι υπαρχει ενα κοστος για το κρατος.

Αλλιως το κοστος (της εκτυπωσης τελοσπαντων) την χρεωνεται ο ιδιωτης....

 

τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι στελνανε το ειδοποιητηριο. και μετα απο την τραπεζα επαιρνες το σημα.

 

ναι οκ γλυτωνει λεφτα οπως και να το δουμε.το θεμα ειναι ομως να καταργησει τα παντα.

 

Και αν σε σταματαει ο μπατσος στον δρομο να σε ελεγχει με καποιο ονλαιν συστημα ή με τα κεντρικα.ή μονο με την αποδειξη πληρωμης.Πραγματα που γινονται εξω εδω και χρονια...

 

Το , εκτυπωσε το εσυ ή τα ΕΛΤΑ ειναι απλα μετατοπιση κοστους...

 

Τεσπα εγω οκ εχω εκτυπωτη και θα τα εκτυπωσω....σκεφτομαι μεγαλους σε ηλικια ανθρωπους που πρεπει να πανε σε ελτα ή στον λογιστη τους να παρουν τα σηματακια και να πανε να πληρωσουν μετα σε τραπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν καταλαβαινω κατι...το κανανε ολο αυτο για να αποφυγουν το κοστος εκτυπωσης/αποστολης του σηματος.

 

Αν τα ελτα τυπωσουν κατι παρομοιο..που ειναι κρατικα..παλι υπαρχει ενα κοστος για το κρατος.

Αλλιως το κοστος (της εκτυπωσης τελοσπαντων) την χρεωνεται ο ιδιωτης....

 

τι να πω...

 

Άλλο το αυτοκόλλητο σηματάκι που κολλούσαμε μέχρι τώρα στο παρμπρίζ, και άλλο η ειδοποίηση/απόδειξη πληρωμής. Προφανώς το έκαναν όλο αυτό για να αποφύγουν πρώτα από όλα το κόστος των αυτοκόλλητων σημάτων, και το κόστος αποστολής μέσω ταχυδρομείου για τα ειδοποιητήρια. Το κόστος εκτύπωσης είναι μάλλον αστείο να το συζητάμε.

 

Τεσπα εγω οκ εχω εκτυπωτη και θα τα εκτυπωσω....σκεφτομαι μεγαλους σε ηλικια ανθρωπους που πρεπει να πανε σε ελτα ή στον λογιστη τους να παρουν τα σηματακια και να πανε να πληρωσουν μετα σε τραπεζα.

 

Οι μεγάλοι σε ηλικία άνθρωποι που έχουν αυτοκίνητο και οδηγούν, δεν είναι δα και τόσο δύσκολο για αυτούς να πάνε ΕΛΤΑ. Επίσης στα ΕΛΤΑ μπορείς να πληρώσεις κιόλας, δεν χρειάζεται να πας μετά ούτε σε λογιστές ούτε σε τράπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...