Προς το περιεχόμενο

Έλεγχος εγγύησης μηχανημάτων HP-IBM LENOVO-DELL-FUJITSU


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σας πω σχετικά με την εγγύηση και το service της Lenovo. Πριν από 5 χρόνια μου έφεραν από την Αμερική Laptop Lenovo Thinkpad Twist, το οποίο είναι touchscreen αλλά ήρθε με πρόβλημα στην οθόνη (ο κέρσορας κόλλαγε και τρεμόπαιζε σε συγκεκριμένο σημείο). Το έστειλα στην αντιπροσωπεία της εταιρείας στην Αθήνα για service (είχε αγοραστεί πριν από ένα μήνα) και μετά από δύο εβδομάδες περίπου μου ξαναήρθε στα χέρια μου απροβλημάτηστο (το χρησιμοποιώ μέχρι και σήμερα). Άλλαξαν την οθόνη και τη μητρική χωρίς κανένα κόστος και χωρίς υπεκφυγές. Ήταν άψογοι και οφείλω να το πω γιατί πρέπει να ξέρουμε και το after sales service της κάθε εταιρείας. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 14/11/2018 στις 8:38 ΜΜ, Nikos-51 είπε

Να σας πω σχετικά με την εγγύηση και το service της Lenovo. Πριν από 5 χρόνια μου έφεραν από την Αμερική Laptop Lenovo Thinkpad Twist, το οποίο είναι touchscreen αλλά ήρθε με πρόβλημα στην οθόνη (ο κέρσορας κόλλαγε και τρεμόπαιζε σε συγκεκριμένο σημείο). Το έστειλα στην αντιπροσωπεία της εταιρείας στην Αθήνα για service (είχε αγοραστεί πριν από ένα μήνα) και μετά από δύο εβδομάδες περίπου μου ξαναήρθε στα χέρια μου απροβλημάτηστο (το χρησιμοποιώ μέχρι και σήμερα). Άλλαξαν την οθόνη και τη μητρική χωρίς κανένα κόστος και χωρίς υπεκφυγές. Ήταν άψογοι και οφείλω να το πω γιατί πρέπει να ξέρουμε και το after sales service της κάθε εταιρείας.  

Περίεργο για Lenovo. Στην CPI στην Αγρινίου (κοντά Πειραιώς) το πήγες;
Σε δική μου περίπτωση με είχαν κάνει μπαλάκι πινκγ πονγκ με τον Κωτσόβολο για το λαπτοπ της μάνας μου, όπου στο τέλος αποφάνθηκαν ότι μου είχε δοθεί λάθος μετασχηματιστής απο το μαγαζί. Βέβαια γνώστης ηλεκτρονικής μου πε ότι δεν παίζει ρόλο ο μετασχηματιστής.. απο το μαγαζί τελικά μου πρόσφεραν μισά λεφτά για νέο, ή αλλαγή με άλλο επιτόπου, δεν θυμάμαι λεπτομέρειες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Έβαλα το Service Tag από το laptop που πήρα πρόσφατα και λέει πως το laptop πωλήθηκε ένα μήνα πριν το αγοράσω εγώ και μάλιστα στη Βουλγαρία. Το laptop το πήρα κανονικά με απόδειξη από ελληνικό e-shop μέσω skroutz. Τι πρέπει να κάνω σε αυτήν την περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ διαμένω σε νησί, οπότε το after sales είναι πάρα πολύ σημαντικό δεδομένου ότι πρέπει να στείλω με ταχυδρομείο/courier το λαπτοπ αν χαλάσει. Πριν 1.5 χρόνο αγόρασα Lenovo laptop (17.3, 900 ευρώ) από το Computer Universe Γερμανίας. Ήρθε προβληματικό με τους ανεμιστήρες να δουλεύουν σα δαιμονισμένοι μόνιμα (το οποίο ο χαζός το αγνοούσα για καιρό) και μάλιστα η οθόνη σε 3 σημεία ξεθώριασε λες και έπεσε χλωρίνη. Έλεγα, λενόβο, ποτέ ξανά. Πήρα λοιπόν την CPI,  έβγαλα αμέσως γραμμή, μίλησα με τεχνικό ο οποίος ήτανε γνώστης, του είπα τι γίνεται και μου απάντησε απευθείας ότι θα αλλάξουνε panel και θα με ενημερώσουν και για τους ανεμιστήρες. Δε ζήτησαν καν εγγύηση, τα είδαν όλα από το Serial Number της συσκευής. Μου είπαν ότι η επισκευή θα διαρκέσει περίπου 12 ημέρες. Την επόμενη με πήρε η Courier, και χωρίς χρέωση το παρέλαβε. Σε λιγότερο από 12 ημέρες το πήρα πίσω επισκευασμένο,  με καινούριο πάνελ και αλλαγή συστήματος ψύξης, ενώ με πήραν και τηλ νωρίτερα να με ενημερώσουν ότι όλα επισκευάστηκαν. Αν και δε συμπαθούσα τη Lenovo, ήθελα να το δώαω όσο όσο και να πάρω MACbook, με αυτό το service όμως η Lenovo με κέρδισε. 

Άρα με Lenovo δοκιμασμένα έχεις

α) 2 έτη εγγύηση πανευρωπαϊκή χωρίς να σε ζαλίζουν τι και πως

β) δωρεάν κούριερ από/προς το επισκευαστικό κέντρο

γ) πολύ καλή τηλεφωνική εξυπηρέτηση χωρίς να περιμένεις με τις ώρες

δ) σχετικά γρήγορη επισκευή της συσκευής

ε) μια γυναικεία τρυφερή φωνή του τηλεφωνικού κέντρου λες και βγήκε από τα παραμύθια (My 2 cents)

Οπότε, όσον αφορά την εγγύηση, Lenovo άφοβα παιδιά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να ρωτησω κατι μηπως γνωριζει καποιος..

αγορασα πριν 10 ημερες ενα ΗP Laptop και ξεβαφουν καποια κουμπια στο πληκτρολογιο..

Ελεος.

Εχει τυχει σε καποιον?

Επεξ/σία από Aims
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Aims είπε

να ρωτησω κατι μηπως γνωριζει καποιος..

αγορασα πριν 10 ημερες ενα ΗP Laptop και ξεβαφουν καποια κουμπια στο πληκτρολογιο..

Ελεος.

Εχει τυχει σε καποιον?

Ποιο μοντελο ειναι? Μαλλον θα εχει μεταλικα πληκτρα λογικα για να ξεβαφουν, βεβαια οπως και να εχει ειναι απαραδεκτο αυτο να ξεβαφουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makhs5 είπε

Ποιο μοντελο ειναι? Μαλλον θα εχει μεταλικα πληκτρα λογικα για να ξεβαφουν, βεβαια οπως και να εχει ειναι απαραδεκτο αυτο να ξεβαφουν

αυτο φιλε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εχει πλαστικα πληκτρα. Ποιοτητα χαλια δηλ. Αδικαιολογητο να ξεβαφουν πλαστικα μερη. Πηγαινε στο καταστημα και κραχτους φιλε μου, οκ δεν φταιει το καταστημα, αλλα να σου δωσουν μια λυση, απαραδεκτο αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makhs5 είπε

Αυτο εχει πλαστικα πληκτρα. Ποιοτητα χαλια δηλ. Αδικαιολογητο να ξεβαφουν πλαστικα μερη. Πηγαινε στο καταστημα και κραχτους φιλε μου, οκ δεν φταιει το καταστημα, αλλα να σου δωσουν μια λυση, απαραδεκτο αυτο

τραγικο πραγματικα..απο τις πρωτες ημερες ξεβαφουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aims είπε

τραγικο πραγματικα..απο τις πρωτες ημερες ξεβαφουν..

Ελπιζω μονο να μη το καθαριζες με καποιο οινοπνευμα η καποιο αλλο υγρο ετσι? Δηλ χωρις να βαλεις κανενα απολυτως υγρο ξεβαφουν 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Ελπιζω μονο να μη το καθαριζες με καποιο οινοπνευμα η καποιο αλλο υγρο ετσι? Δηλ χωρις να βαλεις κανενα απολυτως υγρο ξεβαφουν 

οχι φιλε,δεν εχω βαλει κατι...

πραγματικα εντυπωσιακο το οτι ξεβαψαν χωρις καν να τα εχω πατησει εστω κ αρκετες φορες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Aims είπε

οχι φιλε,δεν εχω βαλει κατι...

πραγματικα εντυπωσιακο το οτι ξεβαψαν χωρις καν να τα εχω πατησει εστω κ αρκετες φορες..

Ε αυτο τοτε ειναι απιστευτο φιλε μου. Πηγαινε και ζητα αλλαγη, ειναι ανεπιτρεπτο να ξεβαφουν πληκτρα απο την αρχη στα καλα καθουμενα. Μη το αφησεις ετσι, πηγαινε το πισω, εγω αυτο θα εκανα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αγορα hp omen 17-an105nv απο Plaisio 18/9/18. day 1 , out of the box , θερμοκρασιες 95αρια παιζοντας lol + csgo , 100+ σε shadow of the tomb raider + αποσυνδεσεις απο wifi (σε οτι router και αν το δοκιμασα) οι αποσυνδεσεις ηταν σε στυλ να μην βρισκει κανενα wifi απο οσα υπαρχουν στο σπιτι και γυρω γυρω. καποιες φορες εβγαζε error οτι δεν υπαρχει καν καρτα δικτυου (με ενα θαυμαστικο σε κιτρινο πλαισιο).

 

4 μερες μετα το παω στο πλαισιο τους λεω το και το.. μου λενε θα το κοιταξουμε. 29/9/18 το παιρνω πισω (τους ειχα πει οτι 1η οκτωβρη φευγω για αγγλια χωρις να ξερω ποτε θα γυρισω παλι και οτι το θελω να μπορει να κανει ακριβως αυτα για τα οποια εδωσα 2.500 ευρω.. να παιζει games) μου ειπαν οτι δεν ειχε τιποτα , βαλανε καινουριους drivers και πιθανοτατα φταιει το wifi σπιτι μου.. και τα 2 router... 

 

ε στις επομενες 2 μερες ειχα πολυ τρεξιμο για τα τελευταια πραγματα που επρεπε να γινουν και δεν ειχα χρονο να παιξω ή να ανοιξω το λαπτοπ in general.

1η οκτωβρη φτανω λοιπον manchester... μετα απο 4 μερες αφου εκανα ολα τα πρωτα διαδικαστικα (τραπεζες , nino , gp κτλ κτλ) εκατσα στο λαπτοπ. πρωτα πρωτα παρατηρησα οτι η οθονη ειχε πλεον απιστευτο bleeding πανω δεξια, ενα καμενο πιξελ στην μεση και μια κοκκινιλα σαν μια χοντρη γραμμη λιγο ποιο δεξια απο το καμενο πιξελ στην μεση... μετα απο λιγο με πεταει και απο το wifi... δοκιμασα και στα 4 router του σπιτιου με καμια τυχη. το πηρα μαζι μου και σε διαφορα μερη οταν γυριζα μοιραζοντας cvς.. σε φαγαδικα σε καφε κτλ και παντου εχανα το σημα.

εφερα εναν ανθρωπο στο σπιτι να ανοιξει τρυπα στο δωματιο να περασω καλωδιο δικτυου. βαζω να παιξω τσουπ 95 βαθμους... + η απιστευτα χαλια οθονη. χανω καθε ορεξη να κανω οτιδηποτε. το gaming laptop μεσα σε 15 μερες ειχε μετατραπει σε λαπτοπ για browsing και να βαζω καμια ταινια το βραδυ μεχρι να με παρει ο υπνος.

 

πριν 12 μερες γυρισα Ελλαδα. το πηρα παλι λοιπον και το πηγα την προηγουμενη Τριτη 18/06 στο πλαισιο.... τους ειπα οτι με κοροιδευατε και 7.5 μηνες εχω ενα λαπτοπ που ειναι αχρηστο ή φοβαμαι οτι θα παρει φωτια ξαφνικα και και και.. μου λενε θα το δουν οι τεχνικοι μας... τους λεω θελω να το στειλετε στην westnet και μου λενε οχι πρεπει να το δουν οι τεχνικοι μας.. σε 2 μερες θα εχετε τηλεφωνο.

Εφτασε Δευτερα 24/06 και τους πηρα εγω.. μου λενε περιμενουμε το καινουριο πανελ. 

Χθες 26/06 μου στελνουν μηνυμα που με ενημερωνουν να παω να το παραλαβω ειναι ετοιμο. μου ειπαν το wifi δεν εχει τιποτα ηθελε drivers (ποσους drivers Ποια? ολα updated τα ειχα... και bios και intel wifi drivers και ολα...) για τις θερμοκρασιες ειχε λεει πολυ σκονη και ηθελε και παστα ... (με 2 ωρες χρησης την ημερα για να δω ταινιες σε 7 μηνες?) το καθαρισαμε και αλλαξαμε παστες ειναι μια χαρα τωρα και το μονιτορ/πανελ το αλλαξαμε με καινουριο.

Το βραδυ λοιπον αφου εχω περασει steam/games κτλ... τσεκαρω την οθονη εχει λιγο bleed πανω δεξια και κατω δεξια.. υποθετω ειναι σε "ανεκτο" επιπεδο(?). το wifi δεν με πεταει... ακομα και οι θερμοκρασιες με το που εβαλα το ποιο γρηγορο game για dl το counterstrike global offensive μετα απο 10-15 rounds εκαιγαν τα πληκτρα... κοιταξα το omen command center και λεει 95 βαθμους. 

 

Τα ιδια παντελη μου τα ιδια παντελακη μου.

Επεξ/σία από omghi2u
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...