Προς το περιεχόμενο

Galaxy Note II (N7100) - Η ''Βίβλος 2''


eliashadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aγορασα και αυτην την θηκη Kalaideng Charming II Series Black for Samsung Galaxyεχετε και καποιο αλλο προστατευτικο να προτινεται κυριως για την oθονη για να ειμαι υπερκαλυμενος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρελαβα το κινητο απο το Open136 . Το κουτι ηταν καλα συσκευασμενο και ηταν σε ζελατινα.Τωρα 2 πραγματα με προβληματιζουν.Οταν εβαλα την μπαταρια χωρις να πατησω κανενα κουμπι το κινητο αναψε και μπηκε κατευθειαν στο μενου και ειχε γλωσσα γερμανικη , δεν με ρωτησε για ρυθμισεις ουτε τπτ.Δευτερον ενω οπως μου ειπαν και τηλεφωνικα οτι δεν υποστηριζει ελληνικα το S-Pen μεσα στο κουτι το ενχοιριδιο ηταν ελληνικο .Εινα φυσιολογικα αυτα ? Η μηπως ηταν χρεισιμοποιημενο ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελαβα το κινητο απο το Open136 . Το κουτι ηταν καλα συσκευασμενο και ηταν σε ζελατινα.Τωρα 2 πραγματα με προβληματιζουν.Οταν εβαλα την μπαταρια χωρις να πατησω κανενα κουμπι το κινητο αναψε και μπηκε κατευθειαν στο μενου και ειχε γλωσσα γερμανικη , δεν με ρωτησε για ρυθμισεις ουτε τπτ.Δευτερον ενω οπως μου ειπαν και τηλεφωνικα οτι δεν υποστηριζει ελληνικα το S-Pen μεσα στο κουτι το ενχοιριδιο ηταν ελληνικο .Εινα φυσιολογικα αυτα ? Η μηπως ηταν χρεισιμοποιημενο ???

Για το πρώτο θέμα σου δε μπορώ να απαντήσω.

Όσο για το 2ο, προφανώς η συσκευή έχει το Γερμανικό firmware, όπως τα περισσότερα που κυκλοφορούν.Αυτό δεν είναι περίεργο.Και όντως το Γερμανικό firmware δεν υποστηρίζει Ελληνικά με το Spen.

Η λύση είναι απλή.Πέρασε τo Γαλλικό firmware ή το Ελληνικό ή ακόμα και το leak 4.1.2, που υποστηρίζουν κανονικά Ελληνικά, μέσω pc odin και τις οδηγίες της ''Βίβλου''...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπλα ειναι φυσιολογικο να ειναι γερμανικη η συσκευη,εχει και κατι αλλα βιβλιαρακια στα γερμανικα και ενα προγραμμα mobilλεκατι γερμανικο αλλα το εγχειριδιο να ειναι στα ελληνικα ?Υπαρχει καποια δυνατοτητα να δω αν το κινητο ειχε προηγουμενη χρηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσιολογικό είναι αυτό που λες.

Και όχι, δεν υπάρχει τρόπος να δεις αν έχει ανοίξει αν η internal memory δε περιέχει κανέναν ξεχασμένο φάκελο.

Βέβαια αν είχε το αυτοκόλλητο στο πλάι με το imei σφραγισμένο, όλα είναι Οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κινητο εχει ανοιχτει φιλε.

Η συσκευασια ηταν κλειστη;Ειχε το αυτοκολλητο.

Δεν ειναι καθολου φυσιολογικο αυτο που γραφεις...

Οταν ανοιγεις ενα καινουριο Android κινητο πρωτα σε ρωταει να επιλεξεις γλωσσα κι επειτα τα δικτυα κτλ.

Το οτι ανοιξε κατευθειαν δεν ειναι νορμαλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κινητο εχει ανοιχτει φιλε.

Η συσκευασια ηταν κλειστη;Ειχε το αυτοκολλητο.

Δεν ειναι καθολου φυσιολογικο αυτο που γραφεις...

Οταν ανοιγεις ενα καινουριο Android κινητο πρωτα σε ρωταει να επιλεξεις γλωσσα κι επειτα τα δικτυα κτλ.

Το οτι ανοιξε κατευθειαν δεν ειναι νορμαλ.

 

Φιλε μου το κινητο τελικα πρεπει να ειχε ανοιχτει . Παροτι το κουτι απο εξω ειχε την ζελατινα και μεσα το κινητο ειχε αυτοκολητα ηταν σε σακουλακια ολα , δεν εχει βρομιες γρατσουνιες τπτ , ειναι πραγματικα σαν καινουργιο ,πρεπει να ειχε ανοιχτει επειδη οταν το πηρα και εβαλα την μπαταρια μπηκε αμεσως στο μενου με γερμανικη γλωσσα και ειχε 3 προγραμματα μεσα (mobilcom-debitel,smarthome, 1 spiel ! , ) τα οποια οταν επανεφερα στις εργοστασιακες ρυθμισεις το κινητο ,δεν τα ειχε μετα μεσα.Επισης και το κουτι πανω εχει 2 πρασινα αυτοκολητα με το "Mobilcom-Debitel" γραμμενο.Τι να πω , εσεις αν ησασταν στη θεση μ τι θα κανατε ? Το κινητο δεν βλεπω να εχει κανενα προβλημα μεχρι στιγμης απλα μ κακοφενεται π ειχε αυτα τα προγραματα μεσα. Το πηρα και σε καλη τιμη , 530 ευρω... τι λετε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουτί που πήρες ήταν σφραγισμένο? Για να το άνοιξες λογικά θα πρέπει να έκοψες τα αυτοκόλλητα με το ΙΜΕΙ και τα 2 ασφαλείας (caution sealed package. Αν αυτά ήταν σχισμένα τότε είχε ανοιχτει. Το ότι το μενου είχε γερμανική γλώσσα είναι επειδή έχει γερμανικό firmware.

Κι εγώ από το ίδιο μαγαζί το πήρα, ξέροντας οτι δεν υποστηρίζει πλήρως τα ελληνικά, γερμανικά είχε στην αρχή, άλλαξα τη γλώσσα, ακολουθούθησα τις οδηγίες του πρώτου πόστ και πέρασα ελληνικό fιrmware και τώρα όλα οκ και αναγνωρίζει ελληνικούς χαρακτήρες με το spen.

Πάρε και ένα τηλέφωνο στο κατάστημα για διευκρινήσεις όσον αφορά τις εφαρμογές. Εμένα ούτε τα αυτοκόλλητα που λές είχε όυτε τις εφαρμογές (απ οσο θυμάμαι..

Πάντως δε νομίζω να έχει κάτι το κινητό σου και αφού κι εσύ δεν βλέπεις κάποιο πρόβλημα απόλαυσέ το γιατί όντως είναι εκπληκτικό! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πανω που λεω ενταξει δνε πειραζει αν το ανοιξαν επειδη ηταν οντος και ειναι ολοκαινουργιο χωρις γρατσουνιες τπτ , σημερα μετα απο 1 μερα μωλις χρησης κολαει και crasharei σε καποιες εφαρμογες , και κολαει και καποιες φορες στα menu . Το μονο π εχω πειραξει ειναι που εβαλα το ελληνικο firmware για το ελληνικο S-Pen και απο εφαρμογες εβαλα μονο skype,facebook,avg,insomnia app.Ξενερωσα , τι να κανω , γινεται να τους το στειλω πισω και να παρω τα λεφτα πισω και να παω να το παρω καλυτερα απο κανα kotsovolo ???.....ελεος.....ξενερωσα το αγορασα οπως ειπα και πιο πανω απο το Open365 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι , κοιτα περισσοτερο κολανε εφαρμογες και κολαει μαζι και το κινητο και μετα λεει οτι η εφαρμογη δεν ανταποκρινεται κτλπ...και παρατηρω μια καθυστεριση 2-3 δευτερολεπτων οταν ειναι μαυρη η οθονη και παταω το home button , κανονικα δεν επρεπε να αναβει με την μια η οθονη ???

 

Στις οδηγιες για το firmaware μεσω Odin λεει σε καποια φαση συνδεσε το κινητο και περιμενε μεχρι ενα κουτακι να γινει κιτρινο χρωμα.Εμενα κατι φορτωνε σε αυτο το κουτακι αλλα δεν εγινε κιτρινο αλλα εγω πατησα start και μετα απο κανα 5λεπτο εκανε επανακινηση το τηλεφωνο , μπηκε στο menu και πηγα να γραψω κατι και το S-Pen υποστηριζε ελληνικα , οποτε θεωρω οτι το εκανα σωστα .... τι να πω τωρα .... ισως φταινε οι εφαρμογες για τα crasharismata και ειναι της ιδεας μου οτι μωλις παταω το home button ανταποκρινεται μετα απο 2-3 δευτερολεπτα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει DOA το τηλέφωνο?Άν έχει τι ακριβώς καλύπτει?Μπορείς πχ να το πας πίσω κ να ζητήσεις refound ?

Θα ήταν η καλλύτερη λύση στην παρούσα φάση,πριν παρέλθουν οι μέρες,παρά να κάθεσαι να ψάχνεις κ να παιδεύεσαι.

Πας και στο extreme mobile και το χτυπάς μετά που έχει το καλλύτερο feedback στο διαδίκτυο ο τύπος!

 

Σε κάθε περίπτωση κράτα μας ενήμερους για την εξέλιξη του θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...