Προς το περιεχόμενο

Galaxy Note II (N7100) - Η ''Βίβλος 2''


eliashadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

ρε παιδια εκανα την διαδικασία όπως το έλεγε ο οδηγός για root και τωρα το ΝΟΤΕ 2 μου δεν ανοιγει! εχει μείνει κολλημενο στο start up screen που λεει Samsung Galaxy NOTE 2 GT - N7100

 

τι να κανω? βοήθεια πλζ!!!!! :((((((((((

Πρωτη φορα διαβαζω κατι τετοιο με απλο root. Εισαι σιγουρος πως εβαλες το αρχειο στη θεση PDA και ακολουθησες πιστα τις οδηγιες?

Στη θεση σου θα περνουσα παλι ενα επισημο firmware ακολουθωντας τις οδηγιες.

Μην ανησυχεις παντως, δυσκολα να μπρικαρεις τελειως αυτη τη συσκευη (και γενικα μια samsung συσκευη) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ρε παιδια εκανα την διαδικασία όπως το έλεγε ο οδηγός για root και τωρα το ΝΟΤΕ 2 μου δεν ανοιγει! εχει μείνει κολλημενο στο start up screen που λεει Samsung Galaxy NOTE 2 GT - N7100

 

τι να κανω? βοήθεια πλζ!!!!! :((((((((((

Καλημέρα.Αν θυμάσαι γράψε μας τα βήματα που έκανες. Κόλλημα στη start up screen μετά από Update-downgrade rom έχω δει άπειρες φορές.Από root όμως ποτέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα εκανα και αλλα δυο galaxy s3 πριν κανω το δικο μου και έγιναν μια χαρα και δε δημιουργήθηκε πρόβλημα. ακολουθησα την διαδικαστια ξανα και ξανα και δεν εγινε τπτ, τα ιδια. δοκίμασα μετά να κάνω τον πρώτο τρόπο και με την δευτερη δοκιμή το δέχτηκε και ανοιξε κανονικα το κινητο. δε ξερω τι μπορει να εφταιγε παντως root εγινε και ανοίγει κανονικά πλέον! πφφφφ παραλίγο το εγκεφαλικό!  :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ετοίμασα κάποια όμορφα mods που ενεργοποιούνται μέσα απο τα features του csc, όπως προσθήκη exit στο browser, μη μετατροπή sms→mms στα μηνύματα, προσθήκη συμβόλων στα κουμπιά του Samsung Keybord και άλλα...

*Απαιτεί root*

How to:

  • Με έναν root file explore (προσωπικά δουλεύω es file explorer) πηγαίνουμε στο φάκελο system/csc.
  • Βρίσκουμε το αρχείο feature.xml και το μετονομάζουμε σε feature.xml.bac (για backup καλού κακού).
  • Κάνουμε επικόλληση το αρχείο feature.xml που περιέχει τα mods και έχουμε κατεβάσει παρακάτω.
  • Πατάμε παρατεταμένα το αρχείο και στις ιδιότητες αλλάζουμε τα δικαιώματα (permissions) σε rw-r-r.
  • Κάνουμε μια επανεκκίνηση και είμαστε έτοιμοι...smile.gif

Download:
https://www.dropbox.com/s/vznxy8h7cquro68/feature.xml


Κάποια firmwares, στο φάκελο με το csc, δεν έχουν το αρχείο feature.xml, αλλά υπάρχει το αρχείο others.xml που αντικαθιστούμε με τον ίδιο τρόπο κατεβάζοντας το παρακάτω αρχείο...smile.gif


Download:
https://www.dropbox.com/s/8uqpetzbienycwb/others.xml


Δουλεύει σε 4.1.1 και 4.1.2



Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον kkolpatz απο xda που μας άνοιξε τα μάτια...smile.gif
Περισσότερες πληροφορίες στο original thread:
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2033894


Ευχαριστω,
Ηλίας

Επεξ/σία από eliashadow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εχουμε νεα καλουδια απο τον Ηλια φυσικα!

Τα προσθεσα στο δευτερο ποστ μου, ειναι καθαρα δουλεια του Ηλια και οχι δικη μου, απλα τα εβαλα εκει για να μη χαωσει το πρωτο ποστ και δε βρισκουμε τιποτα μετα :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά εγώ πούλησα s3 και το περιμένω γίνεται εύκολα το root?

Root γίνεται πολύ εύκολα.Παρόμοιος ο τρόπος με το sgs3...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δέν μπορώ να βρω το πόσο κρατάει η μπαταρία του....Να σας ρωτήσω;;;;; Η θα κατηγορηθώ για τρόλ;;;;; :)

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Η διάρκεια μπαταρίας στα smartphones σχετίζεται με πάαααρα πολλά πράγματα...Απο ποιες εφαρμογές ''τρέχουν'' στο παρασκήνιο, έως το σήμα δικτύου και φυσικά τη χρήση που κάνει ο καθένας.

Αν μιλήσουμε θεωριτικά, με μια μέση χρήση, θα σου κρατήσει άνετα 2 μέρες.

 

Πρακτικά, αν σε καλύπτει, η μπαταρία του κρατάει περισσότερο απο κάθε smartphone που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή...;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Επειδή δέν μπορώ να βρω το πόσο κρατάει η μπαταρία του....Να σας ρωτήσω;;;;; Η θα κατηγορηθώ για τρόλ;;;;; :)

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Η διάρκεια μπαταρίας στα smartphones σχετίζεται με πάαααρα πολλά πράγματα...Απο ποιες εφαρμογές ''τρέχουν'' στο παρασκήνιο, έως το σήμα δικτύου και φυσικά τη χρήση που κάνει ο καθένας.

Αν μιλήσουμε θεωριτικά, με μια μέση χρήση, θα σου κρατήσει άνετα 2 μέρες.

 

Πρακτικά, αν σε καλύπτει, η μπαταρία του κρατάει περισσότερο απο κάθε smartphone που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή...;)

Οκ!! Αυτό μου αρκεί!! Απλα ήθελα να μάθω αν ειναι σαν ολα τα smartphone ,που σε μισή μέρα θέλουν φορτιση!Sent from my iPhone using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια ερωτηση!Τελικα εγινα κατοχος του Note2....Απο android ειμαι σκαρπας...Ειδα οτι εχει κανει συγχρονισμο τις φωτο απο την σελιδα facebook στο κινητο...Εχει κανει αντιγραφη τα album και δεν μπορω να τα διαγραψω....Kαθος και απο dropbox....Γινεται να διαγραφουν????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Παιδια ερωτηση!Τελικα εγινα κατοχος του Note2....Απο android ειμαι σκαρπας...Ειδα οτι εχει κανει συγχρονισμο τις φωτο απο την σελιδα facebook στο κινητο...Εχει κανει αντιγραφη τα album και δεν μπορω να τα διαγραψω....Kαθος και απο dropbox....Γινεται να διαγραφουν????</p>

 

Με γεια το note 2. Να το χαρείς και να ακούς μονο ευχαριστα νεα .

Πήγαινε στις ρυθμίσεις->cloud και δες εκεί ποιοι συγχρονισμοί είναι ενεργοί.

 

Αποστολή από το GT-N7100 με τη χρήση Forum Runner

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια το note 2. Να το χαρείς και να ακούς μονο ευχαριστα νεα .

Πήγαινε στις ρυθμίσεις->cloud και δες εκεί ποιοι συγχρονισμοί είναι ενεργοί.

 

Αποστολή από το GT-N7100 με τη χρήση Forum Runner

Ηταν εικονες και βιντεο...Τα απενεργοποιησα..Απο του facebook ομως τα αλμπουμ παραμενουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν εχει ρυθμισεις συγχρονισμου στο Settings> Accounts> Facebook?

Αν οχι, το πιο απλο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι να καταργησεις το λογαριασμο σου απο το κινητο και μετα να τον ξαναπερασεις, φροντιζοντας αυτην τη φορα να μην τικαρεις το Sync Photos :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...