Προς το περιεχόμενο

Gartner: Η Microsoft ανεβάζει το μερίδιό της στην αγορά των smartphones


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Δηλαδή αυτό που δεν είναι το 95% του κόσμου. :P

Το 95% του κόσμου,τις πλείστες φορές βρίζει,κατακεραυνώνει και ωρύεται,αλλά στο τέλος,σκύβει το κεφάλι και πέρνει εκείνο που του σερβίρουν!:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

στα κινητα εχει ηδη επιλογες και πολυ δυνατες , εκει η ms εχει χειροτερη τυχη απο linux

 

στους ηδη υπολογιστες (που πλεον δε νομιζω οτι αλλαζουν τοσο συχνα ) δε το νομιζω να γινει τοσο ευκολα και γρηγορα μια μαζικη μεταβαση

στα vista που δεν αρεσαν στο κοσμο η μαζικη μεταβαση δεν εγινε ποτε.

 

τα ταμπλετ κτλ μπιχλιμπιδια ειναι αρκετα τσιμπημενα.. και τα γιωτοπαντ κανουν θραυση..

 

οποτε τι μενει ? τα καινουρια λαπτοπ και τα all in one pc ?

 

ναι εκει με το ζορι ο κοσμος θα τα φαει στη μαπα.. αλλα μη νομιζεις οτι δε θα υπαρξει γκρινια , ειδικα απο μεγαλυτερους ανθρωπους που εχουν μαθει να δουλευουν τοσα χρονια με συγκεκριμενο τροπο

 

εγω συνεχιζω να εχω τις αμφιβολιες μου για το ποσο θα πετυχει το οραμα της ms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα κινητα εχει ηδη επιλογες και πολυ δυνατες , εκει η ms εχει χειροτερη τυχη απο linux

 

στους ηδη υπολογιστες (που πλεον δε νομιζω οτι αλλαζουν τοσο συχνα ) δε το νομιζω να γινει τοσο ευκολα και γρηγορα μια μαζικη μεταβαση

στα vista που δεν αρεσαν στο κοσμο η μαζικη μεταβαση δεν εγινε ποτε.

 

τα ταμπλετ κτλ μπιχλιμπιδια ειναι αρκετα τσιμπημενα.. και τα γιωτοπαντ κανουν θραυση..

 

οποτε τι μενει ? τα καινουρια λαπτοπ και τα all in one pc ?

 

ναι εκει με το ζορι ο κοσμος θα τα φαει στη μαπα.. αλλα μη νομιζεις οτι δε θα υπαρξει γκρινια , ειδικα απο μεγαλυτερους ανθρωπους που εχουν μαθει να δουλευουν τοσα χρονια με συγκεκριμενο τροπο

 

εγω συνεχιζω να εχω τις αμφιβολιες μου για το ποσο θα πετυχει το οραμα της ms

Νωμιζω,η κατάλληλη η εποχή για να βγάλουμε πιο ακριβή συμπερασματα,για την τύχη τοσο των win8,όσο και για τα wp8,θα είναι ο Δεκέμβρης του 13!

Μέχρι τότε,λίγο υπόμονη!

 

Τουλαχιστων όλοι έχουμε επιλογές κ προτιμήσεις!

Εγώ γουστάρω τα ταπλετς,γι'αυτο και έχω από το 2009,αλλά αν δεν έβγαιναν τα windows8 tablet,θα επερνα κάποιο με windows7!

Android κ ios,θα με ξενερωναν!

Έμαθα σε πλήρες λογισμικό και δε θα μπορούσα στις 10" να μην έχω όλα όσα έχω και στο PC,μου!

Αλλά ευτυχώς,η πλειοψηφία δεν είναι σαν και μένα!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω εχω android ταμπλετ εδω και ενα χρονο + (και δεν ειμαι ιδιαιτερα ευχαριστημενος για διαφορους λογους) και η αληθεια ειναι οτι θα θεωρουσα ιδανικο ενα tablet με windows που θα μπορουσε να κανει σχεδον οτι κανω και στο pc μου, ομως παραμενω επιφυλακτικος μεχρι να δω πώς θα εξελιχθει το ζητημα

 

το θεωρω ομως πολυ δυσκολο να μπει πολυς κοσμος σε ενα λειτουργικο οπου και καλα θα υπαρχει μια αρμονια και συνεργασια με τα παντα

 

γιατι δεχομαι μεν οτι οτι τα νεα win θα εχουν τα καλυτερα ταμπλετ (ειλικρινα θελω να το πιστευω και μου φαινεται το πλεον λογικο μιας και προτιμω να θεωρω τα ταμπλετ μικρους υπολογιστες , παρα μεγαλα κινητα ), ομως στα κινητα δεν αλλαζω με τιποτα τη σιγουρη -πλεον- λυση που ακουει στο ονομα android και με καλυπτει απολυτα

 

επισης στον υπολογιστη μου πολυ δυσκολα θα αφησω τα 7αρια

 

οποτε το θεμα περιπλεκεται γιατι πολλοι χρηστες θεωρω οτι αναλογα τη συσκευη εχουν και διαφορετικες προτιμησεις

 

στα κινητα ειδικα τα πραγματα ειναι παρα πολυ δυσκολα για τη microsoft (ειδικα με αυτες τι τιμες) , γιατι εκει δεν ειναι οπως στα pc που η παντοκρατορια της δεν απειλειται με τιποτα

 

εκει ο ανταγωνισμος ειναι μεγαλος και οι προτασεις της δυσκολα θα πεισουν και τις μαζες (γιατι ειναι ακριβες), αλλα ακομα πιο δυσκολα πιστευω οτι θα πεισουν αυτους που θελουν μια πιο καλη συσκευη

 

ειναι πολλα τα λεφτα για να ρισκαρει κανεις , γιατι ουσιαστικα μιλαμε για ρισκο και για ενα λειτουργικο που ακομα και αν παρει καποια στιγμη τα πανω του θελει καποιο καιρο για να ειναι απολυτως ισαξιο με τα αλλα δυο

 

οσοι ηταν τα προηγουμενα χρονια στο android πιστευω οτι κουραστηκαν με τις παιδικες ασθενειες των προηγουμενων ετων και νομιζω οτι δε θα ειχαν τη διαθεση να το ξαναπερασουν αυτο ακομα μια φορα και δυστυχως το παραδειγμα των wp7 δε βοηθαει και πολυ την αξιοπιστια της ms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω εχω android ταμπλετ εδω και ενα χρονο + (και δεν ειμαι ιδιαιτερα ευχαριστημενος για διαφορους λογους) και η αληθεια ειναι οτι θα θεωρουσα ιδανικο ενα tablet με windows που θα μπορουσε να κανει σχεδον οτι κανω και στο pc μου, ομως παραμενω επιφυλακτικος μεχρι να δω πώς θα εξελιχθει το ζητημα

Σε καταλαβαίνω να εχεις τις επιφυλάξεις σου!Δεν έχεις ποτέ συνδύασει στη σκέψη σου τα windows με τα tablets,και σε ξενίζει η ιδέα!

Κάτσε να βγουν αυτά με τα 8,να τα χαζέψεις λίγο,να ακούσεις γνώμες,αν μπορείς να τα δουλέψεις λίγο και βλέπεις!Δε μας βιάζει κανείς,τα λέφτα μας δίνουμε και πρέπει να είμαστε σίγουροι,αν αξίζει κάτι,για να τα δώσουμε!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε με ξενιζει καθολου η ιδεα, ισα ισα που με ξενιζουν περισσοτερο οι ιδεες των ios/android που παιρνουν το λειτουργικο αυτουσιο απο τα κινητα και εχεις ενα μεγαλο κινητο

οσο αναγκαιο και αν ειναι αυτο , δεν παυει να μου φαινεται λαθος γιατι οπως ειπα τα ταμπλετ θελω να ειναι μικροι υπολογιστες οχι κινητα με τεραστιες οθονες

 

στο συγκεκριμενο τομεα περιμενω πολλα απο τη microsoft , ομως επειδη αυτα τα πειραματα κανουν πολλα λεφτα θα περιμενω να δω πώς θα εξελιχθει το ζητημα πριν προχωρησω (αν προχωρησω) σε αγορα

 

στα υπολοιπα ομως (κινητα/pc) δε με πειθει καθολου και αναρωτιεμαι ποσο αυτο χαλαει τη σουπα..

γιατι χωρις μεγαλη επιτυχια στα κινητα , δε θα εχεις ποτε πολλες και καλες εφαρμογες

οσο για τα pc , οσο ωραια και να μου φαινοντα τα νεα windows σε tablet αλλο τοσο χαλια μου φαινονται στο desktop μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι η πρώτη φορά που δοκιμάζει η Microsoft να φέρει το desktop paradigm σε tablets. Μάλιστα, η microsoft πριν την Apple έβγαλε tablets. Αλλά απέτυχαν. Και απέτυχαν γιατί το desktop paradigm σε tablets απλά δεν φτουράει. Έχεις το θέμα της ακρίβειας του δαχτύλου που, όπως κι αν το κάνουμε, δεν είναι ποντίκι...

 

Πέρα από τα τεχνικά προβλήματα του desktop σε tablet και το μπέρδεμα με το WinRT σε ARM, στρατηγικά αν το δεις, η Apple έχει πιάσει το High End όπως κάνει πάντα και η Google με διαβολικά έξυπνο τρόπο έκλεισε το Low End τιμής. Οπότε οι δύο αυτοί δεν αφήνουν χώρο στη microsoft να πουλήσει, ακόμα και το windows 8 να ήταν αξιόλογο.

 

Στρατηγικά, η Google αυτή τη στιγμή κάνει την πιο άγρια επίθεση καμμένης γης που έχω δει ποτέ στον τεχνολογικό χώρο. Και το κάνει... αμυντικά. Κάποιοι πριν 8 χρόνια απειλήσαν ότι θα "fucking kill Google. I've done it before and I'll do it again". Αλλά ο βασιλιάς ήταν γυμνός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εμένα με έπειθαν τα wp7,αλλά επειδή έχω τη δυνατότητα να τα έχω στο κινητό μου,μαζί με τα android,βλέπω τον εαυτό μου όσο περνάει ο καιρός,να στρέφομαι περισσότερο στα wp και να εγκαταλείπω τα android!Αυτό ήταν κάτι,που ο ίδιος,ειλικρινά,δε το περίμενα,γιατί ήμουν ενθουσιασμένος κ πλήρως ικανοποιημένος με τα android!

Και αν προσέξεις,σχεδων όλοι εδω στο insomnia,που έχουν wp7.5,δηλώνουν πολύ ευχαριστημένοι με αυτά,παρα τις παρα πολλές ελλείψεις που έχουν και στο λογισμικό κ στο hardware!

Τα wp8,δεν έχουν ελλείψεις,σε σχέση με τον ανταγωνισμο,ούτε στο hardware,ούτε στο software!Έχουν μόνο στο market,αλλά και αυτό σιγά σιγά θα εξαλειφθεί!

 

Δεν είναι η πρώτη φορά που δοκιμάζει η Microsoft να φέρει το desktop paradigm σε tablets. Μάλιστα, η microsoft πριν την Apple έβγαλε tablets. Αλλά απέτυχαν. Και απέτυχαν γιατί το desktop paradigm σε tablets απλά δεν φτουράει. Έχεις το θέμα της ακρίβειας του δαχτύλου που, όπως κι αν το κάνουμε, δεν είναι ποντίκι...

 

Πέρα από τα τεχνικά προβλήματα του desktop σε tablet και το μπέρδεμα με το WinRT σε ARM, στρατηγικά αν το δεις, η Apple έχει πιάσει το High End όπως κάνει πάντα και η Google με διαβολικά έξυπνο τρόπο έκλεισε το Low End τιμής. Οπότε οι δύο αυτοί δεν αφήνουν χώρο στη microsoft να πουλήσει, ακόμα και το windows 8 να ήταν αξιόλογο.

 

Στρατηγικά, η Google αυτή τη στιγμή κάνει την πιο άγρια επίθεση καμμένης γης που έχω δει ποτέ στον τεχνολογικό χώρο. Και το κάνει... αμυντικά. Κάποιοι πριν 8 χρόνια απειλήσαν ότι θα "fucking kill Google. I've done it before and I'll do it again". Αλλά ο βασιλιάς ήταν γυμνός...

Στα 7 και ιδίως στα 8,δεν έχουν κανένα θέμα ακρίβειας!

Απλά τα επερναν,αυτοί που τα χρειάζονταν κ δε γινόταν αυτος,ο κατεγισμος από διαφημίσεις κ πλασαρισμα των νεω κουλατων gadgets,που γίνεται σημερα!

Βάλε και την τεχνολογία τοτέ και την ανάπτυξη του ιντερνοχορου,που ήταν πολυ περιορισμένος σε δυνατότητες!

 

Και δεν αποτυχε καθόλου!

Από το 2002-σημερα,δε πέρασε ούτε ένας χρόνος,που να μην κύκλοφορισουν νεα μοντέλα ταπλετων και υβριδικών!Τόσα χρόνια κάλυπταν ανάγκες αρκετών επαγγελματιων,άσχετα αν δεν ήταν το νούμερο 1 cool gadget στην αγορά!

Σεβαστείτε λιγο την ιστορία,την προσφορά και τα δις που έριξε για την ανάπτυξη αυτής της κατηγορίας,που ηρθα μετά κάποιοι άλλοι,που τα βρήκαν ολα έτοιμα και ξανά εφευραν τα tablets!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απέτυχε να πουλήσει αριθμούς γιατί δεν κατάλαβε ότι αυτό που έφταιγε ήταν το desktop paradigm. Ήρθε η Apple και η Google και της φάγαν το ψωμί, γιατί δεν μπορούσαν να ξεκολλήσουν από την windows everywhere φιλοσοφία. Και το desktop μαζί με τα windows για κει πάει: Θα το έχουν λίγοι επαγγελματίες στο μέλλον και συγκριτικά με tablets/smartphones θα είναι πανάκριβα.

 

It's game over για την microsoft, με τον ίδιο τρόπο που η microsoft σήμανε το τέλος της IBM παλιότερα. C' est la vie. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@c4lex,

αυτην την στιγμη με τα windows rt και το surface, η ms δεν φερνει το desktop paradigm σε tablets.

Μαλιστα κανει το ακριβως αντιθετο:

φερνει το tablet interface στα windows 8, δηλαδη στο desktop...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

It's game over για την microsoft, με τον ίδιο τρόπο που η microsoft σήμανε το τέλος της IBM παλιότερα. C' est la vie. :D

μπααα , θα βαλουν συντομα μυαλο και θα ρθουν στα ισα τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθεί να είναι κα τα δύο και δεν καταφέρνει να είναι καλό για κανένα από τα δύο. Σαν tablet να το χρησιμοποιήσεις το tablet, σου λείπουν οι metro εφαρμογές. Σαν desktop να το χρησιμοιήσεις το tablet, σου λείπει η ακρίβεια του ποντικιού που χρειάζεται σε legacy εφαρμογές (φαντάσου AutoCAD με touch). Σε ARM μάλιστα, δεν έχεις συμβατότητα με παλιές εφαρμογές. Σαν Desktop να το χρησιμοποιήσεις το desktop, σου λείπει το start menu και το metro περισσότερο σε εμποδίζει σε υπολογιστή που δεν έχει touch interface. Σαν tablet να το χρησιμοποιήσεις σε desktop, έχεις και έλλειψη metro εφαρμογών και έλλειψη touch interface.

 

Προσπαθεί να είναι καλό σε όλα, αλλά δεν καταφέρνει να είναι ιδιαίτερα καλό σε τίποτα. Προβλέπω στο desktop ο κόσμος να μένει με 7άρια και σε tablet, well, της εύχομαι καλή τύχη. Θα το χρειαστεί! xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθεί να είναι κα τα δύο και δεν καταφέρνει να είναι καλό για κανένα από τα δύο. Σαν tablet να το χρησιμοποιήσεις το tablet, σου λείπουν οι metro εφαρμογές. Σαν desktop να το χρησιμοιήσεις το tablet, σου λείπει η ακρίβεια του ποντικιού που χρειάζεται σε legacy εφαρμογές (φαντάσου AutoCAD με touch). Σε ARM μάλιστα, δεν έχεις συμβατότητα με παλιές εφαρμογές. Σαν Desktop να το χρησιμοποιήσεις το desktop, σου λείπει το start menu και το metro περισσότερο σε εμποδίζει σε υπολογιστή που δεν έχει touch interface. Σαν tablet να το χρησιμοποιήσεις σε desktop, έχεις και έλλειψη metro εφαρμογών και έλλειψη touch interface.

 

Προσπαθεί να είναι καλό σε όλα, αλλά δεν καταφέρνει να είναι ιδιαίτερα καλό σε τίποτα. Προβλέπω στο desktop ο κόσμος να μένει με 7άρια και σε tablet, well, της εύχομαι καλή τύχη. Θα το χρειαστεί! xD

 

Νομιζα οτι μιλαμε για τα tablets.

Εκει με τα windows rt και το surface δεν προσπαθει να φερει το desktop paradigm(με εξαιρεση το office που ειναι μακραν ανωτερο απο αλλες παρομοιες εφαρμογες ανταγωνιστικων tablets) οπως λανθασμενα ανεφερες.

 

 

 

-------------

 

Αν τωρα μιλησουμε για desktop μηχανηματα/windows 8:

εκει αριστη λυση ειναι τα windows 8.

 

Σε οποιον δεν αρεσει το metro interface μπορει απλα να το αγνοησει. Το start menu δεν του λειπει σαν χρηστικοτητα, αλλα σαν εμφανιση.

Την χρηστικοτητα του start menu των windows 7 την προσφερει και το start menu των windows 8, απλα με ακομα περισσοτερες λειτουργιες, Η διαφορα ειναι στην εμφανιση(metro start menu) ,οχι στην λειτουργικοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την δεύτερη περίπτωση μιλάς λοιπόν. Αν χρησιμοποιήσεις το surface σαν tablet, τότε σου λείπουν οι εφαρμογές (ας αφήσουμε στην άκρη το ARM/x86 ζήτημα και το desktop tile). Γιατί να αγοράσεις κάτι που είναι ακριβότερο και έχει 70 φορές λιγότερες εφαρμογές? Επειδή το ονομάζουν "windows" και μόνο?

 

Η αλλαγή αυτή στο start menu και στον τροπο λειτουργίας του λειτουργικού είναι αρκετή ώστε να εκνευρίσει το 95% των χρηστών.

 

http://www.youtube.com/watch?v=hxmIsv88xO4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...