Προς το περιεχόμενο

ZYXEL NSA-210 NAS 500GB στα 59.00 €


geopro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

... ελπιζω να σηκωνει 720p σειρες το τοπικο δικτυο , ωστε να μην απογοητευτω...

 

Απο 100αρι δικτυο streamarw μια χαρα untouchedBD, οποτε χαλαρα!! ;) (οχι απο NAS αλλα απο pc - για τα 100Mbps φανταζομαι ηταν ο φοβος σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απο 100αρι δικτυο streamarw μια χαρα untouchedBD, οποτε χαλαρα!! ;) (οχι απο NAS αλλα απο pc - για τα 100Mbps φανταζομαι ηταν ο φοβος σου)

 

Γενικα ως προς την συνδεσμολογια με PLC και Android ειναι ο φοβος μου (αν θα σηκωνει το αndroid την ταινια μεσω streaming ή θα κολλαει , και ομοιως αν την σηκωνει το PLC) ... το NAS (ειτε 210 ειτε 320) δεν το πολυφοβαμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο 100αρι δικτυο streamarw μια χαρα untouchedBD, οποτε χαλαρα!! ;) (οχι απο NAS αλλα απο pc - για τα 100Mbps φανταζομαι ηταν ο φοβος σου)

Έτσι ακριβώς !

Σε κάποιους έχει δημιουργηθεί ο (υπερβολικός) φόβος ότι το 100αρι (~12MB/sec) δίκτυο είναι γα τα μπάζα !

Αναφέρθηκε επίσης ότι και σε Gigabit Ethernet , η ταχύτητα 30MB/sec , είναι tragic ! (;; ;)

Δεν είμαι εναντίον της προόδου, άλλωστε και εγώ Gigabit Ethernet έχω...

Έχοντας το nsa 310 , πληροφοριακά η ταχύτητα σε write είναι ~25MB/sec και σε read ~45MB/sec

Απλώς δεν μπορώ να ακούω υπερβολές.

Λες και κάθε πρωί ,λέτε στον εαυτό σας "Ας κάνω transfer καμιά 300 γιγα ,να περάσει η ώρα !"

Σίγουρα θα έρθει η μέρα που θα κάνετε transfer καμιά 300 γιγα (και βάλε) , απλώς αντί να κάνει 3 ώρες ,θα κάνει εννιά ώρες.Ε και λοιπόν ; Τι έγινε ; (Οι αριθμοί είναι τυχαίοι)

Και το nsa 210, θα κάνει τη δουλεία μια χαρά! Στα 59 € , τόσο μόνο κάνει ο σκληρός, και το nas έρχεται "δωρεάν"

Βέβαια εάν έχει κάποιος ένα σκληρό green που δεν ξέρει τι να τον κάνει , αλλάζει το πράγμα ...

Να ρωτήσω και πόσοι από εσάς έχουν υποδομή για Gigabit Ethernet ;;

Στη διαχείριση εργασιών βλέπουν αυτό ;post-244684-0-52209200-1354808026_thumb.png

 

Αν όχι , δεν έχετε υποδομή για Gigabit Ethernet.

Η μετατροπή σε Gigabit Ethernet έχει ένα επιπλέον κόστος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και νεος στο αθλημα , ακυρωσα το τραγικο 210 του e-shop και θα χτυπησω το 320 , για να αντεξει στο χρονο , και να μην χρειαστει να αναβαθμιστω στο αμεσο μελλον .

Σκοπος μου ειναι να streamαρω στο Android TV που έχω στο σαλονι (συνδεδεμενο με ethernet) , και με PLC στην DLNA TV που έχω στο δωματιο ... ελπιζω να σηκωνει 720p σειρες το τοπικο δικτυο , ωστε να μην απογοητευτω...

 

Estimated delivery: 12 Jan 2013 - 21 Feb 2013 ΑΟΥΤΣ .... :(

 

αυτό πήρες? http://www.amazon.co.uk/gp/offer-listing/B005LDM09U/?ie=UTF8&camp=1634&condition=new&tag=19450-21&creative=19450&linkCode=ur2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έτσι ακριβώς !

Σε κάποιους έχει δημιουργηθεί ο (υπερβολικός) φόβος ότι το 100αρι (~12MB/sec) δίκτυο είναι γα τα μπάζα !

Αναφέρθηκε επίσης ότι και σε Gigabit Ethernet , η ταχύτητα 30MB/sec , είναι tragic ! (;; ;)

Δεν είμαι εναντίον της προόδου, άλλωστε και εγώ Gigabit Ethernet έχω...

Έχοντας το nsa 310 , πληροφοριακά η ταχύτητα σε write είναι ~25MB/sec και σε read ~45MB/sec

Απλώς δεν μπορώ να ακούω υπερβολές.

 

δεν είναι υπερβολές, είναι ανάλογα τη χρήση που κάνει κάποιος...

 

τα 30MB/sec είναι λίγο χειρότερα από usb2.0 και για 2013 όπως και να το κάνουμε είναι λίγα όταν πλέον μεταφέρουμε full hd movies...

 

προφανώς ότι πληρώνεις παίρνεις, αλλά αν βρεθείς σε φάση που θες να αντιγράψεις μεγάλο όγκο αρχείων άμεσα γιατί βιάζεσαι τα ξαναλέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έτσι ακριβώς !

...

 

Ετσι ακριβως, αν και αυτα που εγραψες δεν ηταν αυτο που "εδωσα" στον φιλο. Μιλησα για streaming απο 50GB αρχειο ταινιας, το 100Mbps ειναι αρκετο για οποιοδηποτε streaming λοιπον.

 

Για μεταφορα αρχειων ειναι απλα τραγικο. 9 ωρες για 300GB! Ειμαστε στο 2013, οταν θελω να μεταφερω 300GB (μολις 6-7 ταινιες σαν τις προηγουμενες) πεταω εναν F4 στο docking με esata (2 χρονων εξοπλισμο) και θελω 42 λεπτα.

 

;)

 

(Gigabit εχουμε σχεδον ολοι, πανε πανω απο 3-4 χρονια που ειναι basic ας πουμε στα mobos.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ακριβως, αν και αυτα που εγραψες δεν ηταν αυτο που "εδωσα" στον φιλο. Μιλησα για streaming απο 50GB αρχειο ταινιας, το 100Mbps ειναι αρκετο για οποιοδηποτε streaming λοιπον.

 

Για μεταφορα αρχειων ειναι απλα τραγικο. 9 ωρες για 300GB! Ειμαστε στο 2013, οταν θελω να μεταφερω 300GB (μολις 6-7 ταινιες σαν τις προηγουμενες) πεταω εναν F4 στο docking με esata (2 χρονων εξοπλισμο) και θελω 42 λεπτα.

 

;)

 

(Gigabit εχουμε σχεδον ολοι, πανε πανω απο 3-4 χρονια που ειναι basic ας πουμε στα mobos.)

Το συγκεκριμένο nas , στη τιμή των 59 € (με δίσκο) , έχει την αποστολή να καλύψει οικιακές ανάγκες.

Δηλαδή ως ¨κατεβαστηρι" , και streaming ταινιών , φωτογραφιών , μουσικής κ.λ.π

Για αυτή τη δουλεία θα τα πάει μια χαρά.

Δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί από τη NASA.

Όσο για το γεγονός ότι έχεις αρχεία μεγέθους 50 GB για μια και μόνη ταινία , σε κατατάσσει πολύ υψηλότερα από το μέσο όρο.

Ο πολύς λαός αρκείται σε ένα ταπεινό mkv των 4,5 GB (και πολύ λέω)

Πάντως η παραδοχή σου ότι ακόμα και σε τόσο υψηλό bit rate , το streaming γίνεται απρόσκοπτα (σε 100αρι δίκτυο) , είναι θετικό.

Οι χρόνοι που ανέφερα για την μεταφορά αρχείων ,δεν ήταν ακριβείς , και το σημείωσα αυτό.

Για να ακριβολογήσουμε λοιπόν οι χρόνοι σε 100αρι δίκτυο (~12 ΜΒ/sec) , έχουν ως εξής:

Για αρχείο μεγέθους 4,5 GB (το γνωστό dvd) απαιτούνται ~6,5 min

Οπότε για 300 GB απαιτούνται ~ 7 ώρες

Προσωπικά δεν κάνω τέτοια "σούρτα φερτα " στα αρχεία μου , όχι πάντως συχνά.Φυσικά και δέχομαι ότι υπάρχουν άνθρωποι με τέτοιες και μεγαλύτερες ανάγκες, γιατί όχι ;

Όσο για την άποψή σου ότι οι περισσότεροι διαθέτουν δίκτυο gigabit ,οι φορουμιτες που χρησιμοποιούν power lines (ταχύτητα 6 MB/sec), θα ζηλεύουν.

Άλλωστε τι στοίχημα πας ότι η πλειοψηφία θα το "κουμπώσει" στο ρουτερ ,με ότι αυτό συνεπάγεται.(Αυτόματος υποβιβασμός σε 100αρι δίκτυο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήρα email από amazon ότι τελικά το 310 θα έρθει γρηγορότερα από την αρχική πρόβλεψη. Οπότε σιγά σιγά ετοιμαζόμαστε για σκληρό :)

 

Κι εγώ παράγγειλα. Μια από τα καλύτερα Amazon offers φέτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ακριβως, αν και αυτα που εγραψες δεν ηταν αυτο που "εδωσα" στον φιλο. Μιλησα για streaming απο 50GB αρχειο ταινιας, το 100Mbps ειναι αρκετο για οποιοδηποτε streaming λοιπον.

 

Για μεταφορα αρχειων ειναι απλα τραγικο. 9 ωρες για 300GB! Ειμαστε στο 2013, οταν θελω να μεταφερω 300GB (μολις 6-7 ταινιες σαν τις προηγουμενες) πεταω εναν F4 στο docking με esata (2 χρονων εξοπλισμο) και θελω 42 λεπτα.

 

;)

 

(Gigabit εχουμε σχεδον ολοι, πανε πανω απο 3-4 χρονια που ειναι basic ας πουμε στα mobos.)

Συγνώμη αλλά νούμερα είναι αυτά που αναφέρετε ως συνηθισμένα! :o Ποιος (?) μεταφέρει 300gb στην καθημερινότητά του? Τι είναι αυτό που πιάνει 300gb? (όλη σας τη ταινιοθήκη?). Εγώ που ζω? :rolleyes:

 

Μια περίπτωση μπορώ να σκεφτώ το migration από παλιό δίσκο σε νέο (μεταφέρω όλες τις φωτογραφίες μου και βίντεο από τον παλιό 500gb στον νέο 1tb γιατί άρχισε να γεμίζει! Οι ταινίες είναι μερικά gb (2-4 max σε mp4 full hd). Αντε άλλη μία να έρθει φίλος και από πολύ αγάπη να του μεταφέρεις όλη σου την ταινιοθήκη (τραζικ).. Τιποτα άλλο. Οι καθημερινές μετακινήσεις αρχείων σε ένα φυσιολογικό χρήστη πρέπει να είναι ελάχιστες! Αντε 4-5gb κάθε σπάνια για multimedia contnent (μια.δυο ταινίες την μέρα, αν προλαβαίνεις να τις δείς). Για SOHO εταιρίες/γραφεία που επίσης αυτές οι λύσεις file server βολεύουν είναι μερικά μόλις μερικά mb (doc, xls).

 

Και αμα έχετε gb κάρτες δικτύου ποιος σας είπε ότι πιάνετε 1gbps ποτέ καθαρό όταν εμπλέκονται δίσκοι? Το ethernet και η στοιβα του (network layers) χρειάζονται cpu, υπάρχουν overhead (headers στο tcp/ip κτλ κτλ). Σιγά μην πιάσεις ποτέ gbps καθαρό. Παλιότερα σε laptop (πριν αρκετά χρόνια βεβαια) που το έιχα κάνει test 200-300mbps έπιανε το gigabit με cross! Γιατί αν βάλεις και switches (πχ εταιρία) τότε πάει ακόμα πιο λιγο. Βέβαια τότε δεν είχαμε sata3 δίσκους ούτε i7, αλλα μην τρελαινόμαστε τα νούμερα που θέλετε να πετύχετε ΔΕΝ είναι για δίκτυα ακόμα και μάλιστα οικιακού εξοπλισμού (των 50/100€). Αν θελετε τεράστιες ταχύτητες δουλέψτε απ' ευθίας με sata, usb3 και αφήστε δικτυακές συνδέσεις. Το ατού των δικτυακών συνδέσεων είναι το "δίκτυο" όχι οι ταχύτητες. Αν ήταν οι ταχύτητες δεν θα είχαμε sata καλώδια από το mb στο δίσκο, αλλα UTP με RJ45 :lol: :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

40 χρονια πισω εχει γυρισει η Ελλαδα, μια χαρα τα λεει ο τυπος, ειναι εντος κλιματος...

 

Εχω και κατι δισκετες (και 1.44ΜΒ 3.5αρες, αλλα και 5+1/4 τις παλιοτερες) στις χαριζω να βαλεις μεσα εικονες gif και κανενα video clip mpeg 356x288...

 

"Τα νουμερακια" δεν θελουμε "να τα πετυχουμε", απο το 2008-9 τα εχουμε (καποιοι τελως παντων, δεν ειναι για ολους απο ο,τι φαινεται, λαθος εντυπωση ειχα). Μια ταινια του Α ειναι ολη η ταινιοθηκη για τον Β, σαφως, απο ολα εχει ο μπαξες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά νούμερα είναι αυτά που αναφέρετε ως συνηθισμένα! :o Ποιος (?) μεταφέρει 300gb στην καθημερινότητά του? Τι είναι αυτό που πιάνει 300gb? (όλη σας τη ταινιοθήκη?). Εγώ που ζω? :rolleyes:

 

Μια περίπτωση μπορώ να σκεφτώ το migration από παλιό δίσκο σε νέο (μεταφέρω όλες τις φωτογραφίες μου και βίντεο από τον παλιό 500gb στον νέο 1tb γιατί άρχισε να γεμίζει! Οι ταινίες είναι μερικά gb (2-4 max σε mp4 full hd

 

Μπά μην το λές 300GB δεν είναι φοβερό μέγεθος αν μιλάμε για HD υλικό. Αν σκεφτείς ότι τα καλά mkv (1080p) έχουν μέγεθος 15-20GB και τα bd.iso 40-60GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχάριστα νέα. Το 310 σήμερα έγινε dispatch από amazon.co.uk

 

Μάλλον προμηθεύονται κατά ομάδες γιατί εγώ που το παρήγγειλα πριν 3 ημέρες ακόμη μου γράφει dispatch μετά τις 24/12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...