Προς το περιεχόμενο

ZYXEL NSA-210 NAS 500GB στα 59.00 €


geopro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

´Αμα τα 210 κ 310 φοράνε το ίδιο λειτουργικό όχι δεν συμφέρει από το άμαζον γιατί με 60 ευρώ παίρνεις NAS και δίσκο. Δηλαδή σου έρχετε ο δίσκος 20 ευρό... Ότι δίκσος και να είναι πιστεύω αξίζει.

 

Διαφορά :

210

 

Support File System

  • Internal disk: XFS
  • External disk: NTFS, EXT2, EXT3, FAT32, ReiserFS, XFS

310

File system support

  • Internal HDD: EXT4
  • External HDD: NTFS, EXT2, EXT3, FAT32, ReiserFS, XFS

Τώρα δεν μπορώ να βρω άλλα.

Αυτόι που το έχουν το δουλεύουν με Linux ή Windows;

39,16 λίρες=48,4€ , η διαφορά είναι 10€ (από τα 59 € του eshop)

Το δουλεύω με Windows, εμφανίζεται κανονικά στο δένδρο του δικτύου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ θα σας πρότεινα να πάτε σε κάτι καλύτερο που να είναι πιο γρήγορο και να παίρνει και δύο τουλάχιστον δίσκους - δεν αγοράζετε κάθε μέρα NAS για το σπίτι σας και θα βάλετε σε αυτό και μερικά σημαντικά αρχεία που δεν θα θέλατε να τα χάσετε... μην κάνετε τσιγκουνιές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σας πρότεινα να πάτε σε κάτι καλύτερο που να είναι πιο γρήγορο και να παίρνει και δύο τουλάχιστον δίσκους - δεν αγοράζετε κάθε μέρα NAS για το σπίτι σας και θα βάλετε σε αυτό και μερικά σημαντικά αρχεία που δεν θα θέλατε να τα χάσετε... μην κάνετε τσιγκουνιές.

 

εννοείται ότι αυτό είναι καλύτερο, αλλά έχει και τη διπλάσια τιμή.

 

επιπλέον, είτε 500GB είτε 1TB είναι πλέον πολύ λίγα για τις σημερινές ανάγκες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σας πρότεινα να πάτε σε κάτι καλύτερο που να είναι πιο γρήγορο και να παίρνει και δύο τουλάχιστον δίσκους - δεν αγοράζετε κάθε μέρα NAS για το σπίτι σας και θα βάλετε σε αυτό και μερικά σημαντικά αρχεία που δεν θα θέλατε να τα χάσετε... μην κάνετε τσιγκουνιές.

130 € + έξοδα αποστολής ;

 

εννοείται ότι αυτό είναι καλύτερο, αλλά έχει και τη διπλάσια τιμή.

 

επιπλέον, είτε 500GB είτε 1TB είναι πλέον πολύ λίγα για τις σημερινές ανάγκες...

Για μένα ναι (μέσα σε λιγότερο από χρόνο του έβαλα 2 TB και τον "παλιό" wd 500GB caviar blue που είχε μέσα ο nsa310 , τον χρησιμοποίησα κάπου αλλού.

Πάντως για αρκετούς τα 500 GB φτάνουν μια χαρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ταυτόχρονα δεν είμαι σίγουρος.

 

Για τις διαφορές του 210 με το 310 που ειπώθηκαν σε προηγούμενα post να συμπληρώσω τον πιο γρήγορο επεξεργαστή και την διπλάσια μνήμη (256ΜΒ) του 310 σε σχέση με το 210. Αυτά συνεισφέρουν και σε αρκετά μεγαλύτερες δικτυακές ταχύτητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συγκεκριμένο, μπορείς δλδ να έχεις 1 δίσκο εσωτερικά και 2 (USB2.0 και eSata) ταυτόχρονα εξωτερικά;

 

Εγώ το έχω με τον μαμίσιο 500 GB εσωτερικό και 2 USB εξωτερικούς (1,5 ΤΒ ο ένας και 2 ΤΒ ο άλλος) και δουλεύουν όλα μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ταυτόχρονα δεν είμαι σίγουρος.

 

Για τις διαφορές του 210 με το 310 που ειπώθηκαν σε προηγούμενα post να συμπληρώσω τον πιο γρήγορο επεξεργαστή και την διπλάσια μνήμη (256ΜΒ) του 310 σε σχέση με το 210. Αυτά συνεισφέρουν και σε αρκετά μεγαλύτερες δικτυακές ταχύτητες...

Review @ amazon.co.uk αναφέρει διπλάσεις δικτυακές ταχύτητες του 310 σε σχέση με τον 210 πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Review @ amazon.co.uk αναφέρει διπλάσεις δικτυακές ταχύτητες του 310 σε σχέση με τον 210 πάντως.

Κι εγώ αυτά διάβαζα, και κλίνω τελικά προς τον 310, ακόμα κι αν δεν έχει δίσκο (θα ανοίξω τον Seagate 2TB που χτύπησα στο Black Friday deal και θα βάλω αυτόν μέσα). Υπ'όψιν πάντως, πως το amazon.co.uk έχει 2-4 weeks dispatch date.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The NSA210's biggest flaw is its sluggish file copying speeds. Large files were written at 12.8MB/s and read at 15.3MB/s. Small files were read at 11.8MB/s and read at 14.4MB/s. Although it's far from the slowest NAS we've seen, it's around 10MB/s slower than NAS devices which are only a little more expensive.

 

http://www.expertrev...21/zyxel-nsa210

 

Πολύ χαμηλές ταχύτητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα των ταχυτήτων θα υπάρχει μόνο στην αντιγραφή των αρχείων ή ακόμα και στην αναπαραγωγή των αρχείων του εσωτερικού του δίσκου?

 

Το πρώτο λύνεται απλά μη χρησιμοποιώντας τον εσωτερικό του δίκσο και καρφώνοντας στην USB ή στην e-SATA θύρα έναν άλλο που θα περιέχει τα αρχεία που επιθυμούμε να αναπαράγουμε μέσω του δικτύου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι γενικά η μικρή ταχύτητα έχει να κάνει με τη συνολική επικοινωνία του μέσω δικτύου, άρα είτε βάλεις δίσκο εξωτερικό είτε χρησιμποποιήσεις τον εσωτερικό δεν θα λύσεις το πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...