Προς το περιεχόμενο

ZYXEL NSA-210 NAS 500GB στα 59.00 €


geopro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω τον http://www.zyxel.com/products_services/nsa221.shtml?t=p του έχω κοτσάρει 1x2TB Green αν και παίρνει 2 δίσκους. Σε γενικές γραμμες δεν ειμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος. Μετά από αναβαθμίσεις firmware δεν αποθηκευει τις λίστες με τα ηδη κατεβασμενα αρχεια (torrent κλπ). Μετά το restart δείχνει ότι έχει χάσει όλες τις ρυθμίσεις (αν και καμια φορα δεν τις εχει χασει), και ειδικα αυτο που με ενοχλει περισσότερο ειναι οτι χανει το dns δηλ. δεν έχω εξωτερική πρόσβαση στο NAS και καθε φορα (πριν παω στη δουλεια) πρεπει να την ρυθμισω:(

Εχει πολυ χαμηλη μεταφορα δεδομενων (ειτε ενσυνρματη είτε ασύρματη) από και προς NAS. Κατα τα αλλα λειτουργει χωρίς προβλημα στο ασυρματο δίκτυο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

http://www.expertrev...21/zyxel-nsa210

 

Πολύ χαμηλές ταχύτητες...

Οντως ειναι μια αρνητικη εξελιξη .

Παντως για καποιον που θα το κουμπωσει στο ρουτερ και θα περιορισθει σε 100αρες ταχυτητες δικτυου δεν θα υπαρχει καποια διαφορα.

Το οριο της 100αρας ειναι περιπου 11MB/sec , οποτε καλυπτεται.

Η 100αρα συνδεση ειναι το οριο για πολυ κοσμο, αρκετα switchers, και (σχεδον) ολα τα ρουτερ

Η (θεωρητικα) χαμηλοτερη ταχυτητα δικτυου δεν θα με απασχολουσε , οχι τουλαχιστον σε αυτη τη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά για περάσεις αρχεία μέσα ή να τραβήξεις θα σου βγαίνει η παναγία με τα 11MB/sec...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά και αυτά μ'έχετε απογοητεύσει... Έκανα την παραγγελία μόλις μου'ρθε το newsletter και τώρα σκέφτομαι να την ακυρώσω... Σαν τιμή συμπεριλαμβανομένου του δίσκου θεωρώ πως είναι πολύ καλή, αλλά όμως μιας και εγώ δεν το πήρα για το δίσκο του αλλά για να βάλω έναν άλλο 2ΤΒ πάνω, μου γ@μήσ@τε την ψυχολογία...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά και αυτά μ'έχετε απογοητεύσει... Έκανα την παραγγελία μόλις μου'ρθε το newsletter και τώρα σκέφτομαι να την ακυρώσω... Σαν τιμή συμπεριλαμβανομένου του δίσκου θεωρώ πως είναι πολύ καλή, αλλά όμως μιας και εγώ δεν το πήρα για το δίσκο του αλλά για να βάλω έναν άλλο 2ΤΒ πάνω, μου γ@μήσ@τε την ψυχολογία...!!

 

 

Για τι χρήση το θέλεις; Αν είναι να κάνεις συχνές μεταφορές δεδομένων από ή προς το nas τότε ίσως να δεις το nsa 310

που είναι νεότερο μοντέλο και έχει 2-3 φορές ταχύτερη μεταφορά δεδομένων. Στα 50 ευρώ δεν έχει δίσκο αλλά δεν σε πειράζει όπως είπες αφού έχεις ήδη έναν να βάλεις.

 

Για χρήση ως download server αλλά και για streaming το nsa 210 θα σε καλύψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά και αυτά μ'έχετε απογοητεύσει... Έκανα την παραγγελία μόλις μου'ρθε το newsletter και τώρα σκέφτομαι να την ακυρώσω... Σαν τιμή συμπεριλαμβανομένου του δίσκου θεωρώ πως είναι πολύ καλή, αλλά όμως μιας και εγώ δεν το πήρα για το δίσκο του αλλά για να βάλω έναν άλλο 2ΤΒ πάνω, μου γ@μήσ@τε την ψυχολογία...!!

Τι υποδομή δικτύου έχεις ;

Αν δεν έχεις υποδομή Gigabit , ΟΤΙ και να του έβαζες, ακόμα και το ακριβότερο nas , πάλι ταχύτητα μεταφοράς ~11 MB/sec θα είχες.

Αν σκοπεύεις να το κουμπώσεις πάνω στο ρουτερ , όπως κάνει η πλειοψηφία , δεν θα δεις διαφορά.

Για πολλούς ακόμα και η Fast Ethernet 100 Mbit/s (η γνωστή 100αρα), είναι όνειρο θερινής νυκτός , και είναι ευχαριστημένοι ακόμα και με Powerline Network Adapter , γιατί δεν μπορούν να περάσουν καλώδιο UTP

Από πότε το 100αρι δίκτυο είναι για φτύσιμο ;

Προσωπικά έχω υποδομή δικτύου Gigabit , αλλά άνετα θα ζούσα και με 100αρι.Απλώς η μεταφορά των δεδομένων θα έπαιρνε πιο πολύ χρόνο.

Αρκετά στικακια που έχουν ταχύτητα μεταφοράς λιγότερο και απο 5 MB/sec τα ξεχάσατε ;

Για 59 € να πάρω nas μαζί με δίσκο , ούτε που θα το σκεφτόμουν.

Άλλωστε μπορεί να σε εισάγει στη νοοτροπία του δικτύου και στο μέλλον να προχωρήσεις σε κάτι πιο σύνθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο το ζουμί πιστεύω βρίσκεται εδώ:

 

"We suspect this sluggish performance affected the NSA210's ability to act as an UPnP media server. When used for nothing else, video was streamed smoothly to a network media player. Attempting any other activity - even something as simple as accessing the web interface or copying a small file - instantly resulted in the video stuttering or dropping frames. This is a serious restriction for a multiple user storage device."...

 

Βλέπω να το ακυρώνω και εγώ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αν και θα το μετανιωσω λεω να μην ακυρωσω την παραγγελια . Τον θελω για torrent download και streaming μεσω PLC σε DLNA TV σε αλλο δωματιο. Που σημαινει οτι θα κολλαει αν πχ βλεπω 720p και κατεβαζει torrents στο παραλληλο.... Μαλλον θα αναγκαζομαι να τα κλεινω ολα οταν ειναι να δω ταινια που ειναι λιγακι αβολο...

και υποψιαζομαι και μεγαλη απωλεια μεσω PLC οποτε αν σηκωνει .mkv θα ειμαι τυχερος . :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ και καμιά 5ετία? :P

Πως χαρακτηρίζεις το γεγονός ότι κάποιοι πληρώνουν 70 € για να αγοράσουν Powerline Network Adapter για ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων ~6 Mb/sec ;

Ακόμα και με wireless N (για G ούτε λόγος) δεν είναι εύκολο να ξεπεράσουμε τα 10 ΜΒ/sec πραγματική ταχύτητα. (Για wireless G τα 2,2 MB/sec πραγματική ταχύτητα)

Πόσοι μπορούν να κάνουν απρόσκοπτα streaming σε 1080p (υψηλού bit rate) wireless ?

Μήπως τελικά το 100αρι δίκτυο (~12 ΜΒ/sec) δεν είναι είναι για φτύσιμο ;

Συγγνώμη για το off topic

 

εγω αν και θα το μετανιωσω λεω να μην ακυρωσω την παραγγελια . Τον θελω για torrent download και streaming μεσω PLC σε DLNA TV σε αλλο δωματιο. Που σημαινει οτι θα κολλαει αν πχ βλεπω 720p και κατεβαζει torrents στο παραλληλο.... Μαλλον θα αναγκαζομαι να τα κλεινω ολα οταν ειναι να δω ταινια που ειναι λιγακι αβολο...

και υποψιαζομαι και μεγαλη απωλεια μεσω PLC οποτε αν σηκωνει .mkv θα ειμαι τυχερος . :-(

Έχοντας το nsa 310 , μπορώ να σου πω ότι κατά το κατέβασμα τορεντς δεν παρατηρώ "ζόρισμα" του επεξεργαστή

Αντίθετα "ζόρισμα" παρατηρώ κατά την μεταφορά αρχείων.

Δεν έχω λόγους να πιστεύω ότι κατέβασμα τορεντς και streaming δεν γίνονται ταυτόχρονα.

Επιφύλαξη έχω αν γίνεται ταυτόχρονα και μεταφορά αρχείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δίλημμα παραμένει τελικά: NSA-210 με 500άρη σκληρό στα €59 από e-shop ή NSA-310 χωρίς σκληρό από Amazon.UK στα €60 (Γιατί τόσο βγαίνει με μεταφορικά, ΦΠΑ και σημερινή ισοτιμία)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πως χαρακτηρίζεις το γεγονός ότι κάποιοι πληρώνουν 70 € για να αγοράσουν Powerline Network Adapter για ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων ~6 Mb/sec ;

Ακόμα και με wireless N (για G ούτε λόγος) δεν είναι εύκολο να ξεπεράσουμε τα 10 ΜΒ/sec πραγματική ταχύτητα. (Για wireless G τα 2,2 MB/sec πραγματική ταχύτητα)

Πόσοι μπορούν να κάνουν απρόσκοπτα streaming σε 1080p (υψηλού bit rate) wireless ?

Μήπως τελικά το 100αρι δίκτυο (~12 ΜΒ/sec) δεν είναι είναι για φτύσιμο ;

Συγγνώμη για το off topic

 

εντάξει διαφορετικές ανάγκες, απλά θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο σε περίπτωση transfers...

 

στο wireless δεν έχoyme επιλογή τώρα, σύντομα όμως θα κυκλοφορήσει νέο πρότυπο μεγαλύτερες ταχύτητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...