Προς το περιεχόμενο

To topic του sportsdirect.com


nfeel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και καλως σας βρηκα!

Αποφασισα να κανω εγγραφη στο φορουμ γτ σκοπευω να κανω την πρωτη μου αγορα απο sportsdirect σε καποια ρουχα της Usa Pro

 

Το νημα σας με εχει βοηθησει πραγματικα πολυ...μου ελυσε αρκετες αποριες σε διαφορους τομεις που εχουν να κανουν με τον τροπο παραγγελιας  :-)

 

Εφτιαξα και paypal balance account και θα το δοκιμασω αμεσα..ελπιζω να πανε ολα καλα με την πρωτη μου παραγγελια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πουλαω τα ακολουθα λογω λαθος μεγεθους

 

http://www.sportsdirect.com/karrimor-duma-trail-mens-running-shoes-213144?colcode=21314491(νουμερο47)

http://www.sportsdirect.com/karrimor-ks200-micro-fleece-mens-443554?colcode=44355422χρωμα navy και charcoal XL

τα παρελαβα εχθες για πληροφοριες πμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εμενα γιατι μου ριχνει ακυρο ακομα και με καρτα revolut που ειναι confirmed στο Paypal ?400 e ειναι η παραγγελια μου και εχω balance στο revolut

πληρωσα απευθειας με την καρτα χωρις να παρεμβαλεται το Paypal και ολα μια χαρα (ΠΡΟΣΟΧΗ αυτος ο τροπος δεν προτινεται γιατι σε περιπτωση επιστροφης δεν καλυπτουν τα μεταφρορικα)

Επεξ/σία από skatopaido
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα στο ταχυδρομείο και το κόστος για να στείλω πίσω κάποια πράγματα είναι 33,99 ευρώ συστημένα (2,6 Kg όλα μαζί).

Σκεφτόμουν τα παπούτσια να τα στείλω χωρίς τα κουτιά τους, μήπως και γλυτώσω βάρος και χρήμα.

 

Το paypal μέχρι πόσα χρήματα σου δίνει για την επιστροφή; Μήπως συμφέρει να το σπάσω σε 2 δέματα;

 

Η παραγελία έγινε αρχές Νοεμβρή, υπάρχει περίπτωση να υπάρξει πρόβλημα και να μην δεχτούν να κάνουν refund για αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέγεθος μέχρι 1 κουτί παπούτσια πάει σαν γράμμα και όχι σαν δέμα με 12 ευρώ περίπου.

Προφανώς αν είναι μεγαλύτερο το δικό σου τοτε πάει σαν δέμα με το κόστος που λες.

 

Εδώ είναι οι κατάλογοι του ΕΛΤΑ.

http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CE%B9.aspx

 

Εδώ για τις επιστροφές του paypal (μέχρι 30€ ανά παραγγελία)

https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns

 

και εδώ οι όροι:

https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns/general-conditions

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα στο ταχυδρομείο και το κόστος για να στείλω πίσω κάποια πράγματα είναι 33,99 ευρώ συστημένα (2,6 Kg όλα μαζί).

Σκεφτόμουν τα παπούτσια να τα στείλω χωρίς τα κουτιά τους, μήπως και γλυτώσω βάρος και χρήμα.

 

Το paypal μέχρι πόσα χρήματα σου δίνει για την επιστροφή; Μήπως συμφέρει να το σπάσω σε 2 δέματα;

 

Πάνω από 2 κιλά, παύει να ισχύει ο "τιμοκατάλογος επιστολικού ταχυδρομείου" και ισχύει ο τιμοκατάλογος "δεμάτων εξωτερικού-εσωτερικού".

Α' επιλογή: Το στέλνεις έτσι όπως λες, 33,99 ως Α' προτεραιότητας, ή 30,60 ως Β' προτεραιότητα.

Β' επιλογή: Καλύτερα το σπας σε δύο δέματα: έως 2 κιλά -> 16,50 συστημένο. Και, έως 1 κιλό 11,20 συστημένο = σύνολο 27,70

Ζητάς να το στείλεις ως «γράμμα».

[Ως δέμα στέλνεται υποχρεωτικά όταν ξεπερνά τις εξής διαστάσεις: «μήκος + πλάτος + πάχος = 90 εκατοστά (και η μεγαλύτερη διάσταση δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 60 εκατοστά)»].

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης πρόσεξε το εξής:

 

1/ το paypal πληρώνει μόνο 1 φορά ανά παραγγελία. Δλδ αν αυτά που πήρες είναι όλα 1 παραγγελία τότε δεν θα σου πληρώσει 2 αποστολές.

2/ Επίσης τα παπούτσια δεν είμαι σίγουρος ότι μπορείς να τα στείλεις χωρίς το κουτί τους... τσέκαρέ το προσεκτικά αυτό.

3/ Αφού το paypal δίνει τα 30€ πισω σχεδόν καλύπτεσαι

 

@gogos7 καλή η πληροφορία για τις διαστάσεις... το έψαχνα και δεν το είχα βρει πουθενά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι δοκιμάσατε με Amex της Alpha πως έγινε και σας πέρασε την συναλλαγή;

 

Εμένα μου βγάζει error: We're sorry, we are not able accept American Express payments in EUR. Please use a different payment method.

 

Edit: Την πέρασα στο paypal και έκανα μέσω paypal την συναλλαγή επιτυχώς. Ευχαριστώ τον efkola για την υπενθύμιση του -10%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι δοκιμάσατε με Amex της Alpha πως έγινε και σας πέρασε την συναλλαγή;

 

Εμένα μου βγάζει error: We're sorry, we are not able accept American Express payments in EUR. Please use a different payment method.

 

Edit: Την πέρασα στο paypal και έκανα μέσω paypal την συναλλαγή επιτυχώς. Ευχαριστώ τον efkola για την υπενθύμιση του -10%.

Εγώ πληρώνω πάντα στο νόμισμα της χώρας και κάνει την μετατροπή η τράπεζα. Δεν αγοράζω με ισοτιμία του καταστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πληρώνω πάντα στο νόμισμα της χώρας και κάνει την μετατροπή η τράπεζα. Δεν αγοράζω με ισοτιμία του καταστήματος.

 

Γενικά ναι. Στο SD καλό είναι να πληρώνεις σε € και να την κάνει την μετατροπή το ίδιο το SD γιατί έχει καλύτερη ισοτιμία από αυτή της τράπεζάς σου (κι όμως).

 

Τυχαίο παράδειγμα:

 

http://www.sportsdirect.com/sondico-base-core-long-sleeve-base-layer-mens-427106?colcode=42710601

 

Τιμή σε λίρες £10

Τιμή σε ευρώ 12€

 

Αν πλήρωνες σε λίρες και άφηνες την τράπεζα σου να σου κάνει την μετατροπή σε ευρώ, θα πλήρωνες κάπου στα 13,50€ με την τρέχουσα ισοτιμία και καπάκι 2% (στις περισσότερες τράπεζες για μετατροπή συναλλάγματος). Οπότε πάμε τελική κάπου στα 13,75€.

 

Πέρα από αυτό μου έκατσε μια χαρά που πέρασα την κάρτα στο PP γιατί σε περίπτωση που δεν θέλω κάποιο προϊόν το γυρνάω πίσω και παίρνω τα λεφτά των μεταφορικών πίσω μέσω refunded returns του PP που έγινε επέκταση για άλλο ένα χρόνο όπως αναφέρθηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά στο sportsdirect πάντα σε € να πληρώνετε...

 

Για κάποιον μυστήριο λόγο την ισοτιμία την έχει 1GBP=1,2€ οπως ανέφερε ο Qustioner.

 

Και πάντα PP για να μπορείτε να κάνετε δωρεάν επιστροφές, όπως επίσης ανέφερε ο Questioner.

 

Τα τονίζω και τα 2 γιατί είναι εξαιρετικά σημαντικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...