Προς το περιεχόμενο

StatCounter: Οι πωλήσεις Windows 8 αδειών δεν μπορούν να μεταφραστούν σε ποσοστά χρήσης


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν σε κρατάει κανένας με το ζόρι στα windows.

 

Actually, they do. Μετά τα Windows, επικρατεί ένα χάος μηδενικής υποστήριξης από τους OEMS, που πρακτικά επιβάλλει στον μέσο χρήστη να χρησιμοποιήσει ένα και μόνο λειτουργικό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H γνωστή καραμέλα. Οτάν δεν της βγουν οι πωλήσεις της microsoft θα κατηγορήσει το desktop ότι πεθαίνει. Το καλό θα είναι να το παρατησει κιόλας και να απαλαγούμε από αυτή την σαβούρα λειτουργικό των windows μια για πάντα.

Σαβουρα?χαχαχαχαχαχαχααχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα πιστευω οτι το μεγαλο στοιχημα των εταιριων ειναι το cloud computing και πως θα δημιουργιθει μια κοινη πλατφορμα δηλαδη ενοποιοηση των σταθερων υπολογιστων με τα tablets και τα κινητα

 

η microsoft με τα windows 8 εχει βαλει το στοιχημα να ενοποιησει της πλατφορμες σε μια δηλαδη ο χρηστης να εχει ενιαια εμπειρια χρησης τοσο στον σταθερο του υπολογιστη τοσο στο tablet οσο και στο κινητο του τηλεφωνο

 

ta windows 8 δεν θα κριθουν μονο στον τομεα των desktop υπολογιστων , θα κριθουν οταν θα ερθει η στιγμη συνολικα για την εμπειρια χρησης στις 3 πλατφορμες

 

για ποιο λογο η apple ενσωματωνει καποιες λειτουργιες του iphone os στο mac os ;

 

οποια εταιρια φτιαξει ενα ενιαιο οικοσυστημα τοτε αυτη θα κερδισει το παιχνιδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Actually, they do. Μετά τα Windows, επικρατεί ένα χάος μηδενικής υποστήριξης από τους OEMS, που πρακτικά επιβάλλει στον μέσο χρήστη να χρησιμοποιήσει ένα και μόνο λειτουργικό.

 

Ας γράψει το δικό του λειτουργικό που θα είναι συμβατό με το hardware που θα κάτασκευάζει ο ίδιος προκειμένου να απαλλαγεί από την "σαβούρα".

 

Γενικά μερικοί πετούν αφορισμούς από το keyboard (30%+ πιθανότητες να είναι και αυτό της microsoft) χωρίς να μπορούν καν να αντιληφθούν το impact των windows στη τεχλολογική εξέλιξη του προηγούμενου αιώνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια τεχνολογική εξέλιξη μιλάτε? Παρακολουθώ ενεργά την τεχνολογική εξέλιξη των υπολογιστών από τις αρχές του 80 και σε πληροφορώ ότι το μόνο που κατόρθωσε να φέρει η microsoft είναι ο περιορισμός ελευθερίας επιλογών που υπήρχε μέχρι και τα μέσα τις δεκαετίας του 90.

Αυτή ήταν η προσφορά της στο λογισμικό της microsoft.

Λογισμικό κάτω από τον απόλυτο έλεγχο μιας εταιρείες, καθημερινή τρομοκρατία στον χρήστη με κάθε λογής κακόβουλου λογισμικού, αστάθεια και εμπειρία χρήσης χαμηλότερης και από ένα amiga os.

H microsoft το μόνο που έκανε ήταν να εκμεταλλευτεί την αδράνεια της apple και την κατηφόρα των άλλων παραδοσιακών λειτουργικών της εποχής και να κυριαρχήσει σε μια αγορά χωρίς ανταγωνισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα από τον παλιό μου επιτραπέζιο windows xp και μου έκαναν καλή δουλειά,δεν με είχαν απογοητεύσει,τώρα έχω νέο υπολογιστή επιτραπέζιο με τα windows 7 που είναι λίγο ποιο γρήγορα από τα xp ,αλλά δεν με έχουνε απογοητεύσει καθόλου και κάνουνε καλά την δουλειά τους όπως και τα xp ,τα vista απέτυχαν πάρα πολύ και δεν τα έχω δοκιμάσει ούτε πρόκειται ,για τα windows 8 που μου έχουνε πει,μερικοί φίλοι μου δεν τους άρεσαν και τόσο πολύ και είπανε πως δεν είναι και τόσο καλά,μου είπανε να μην τα δοκιμάσω ποτέ.

Και εγώ λέω πως η ιστορία θα γράψει τα καλύτερα windows ήταν τα windows xp,και windows7,τα 8 δεν είναι και τόσο καλά για τους επιτραπέζιους και ούτε πρόκειται να τα δοκιμάσω γιατί δεν είναι καλά ,είναι καλά μόνο,για τα iphone και τα windows phone τα 8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ λέω πως η ιστορία θα γράψει τα καλύτερα windows ήταν τα windows xp,και windows7,τα 8 δεν είναι και τόσο καλά για τους επιτραπέζιους και ούτε πρόκειται να τα δοκιμάσω γιατί δεν είναι καλά ,είναι καλά μόνο,για τα iphone και τα windows phone τα 8.

 

Δηλαδή είναι προτιμότερο να ανάβεις τον υπολογιστή και να περιμένεις 1 έως 2 λεπτά να μπεις στα windows "και να μπορείς να εργαστείς μέσα σ'αυτά" χωρίς καθυστερήσεις, προκειμένου να έχεις την έναρξη εκεί που ήξερες όπως στα Windows 7 & xp,

παρά να ανάβεις τον υπολογιστή και να είσαι σε 10 δευτερόλεπτα στην "έτοιμη προς εργασία" επιφάνεια εργασίας όπως στα Windows 8, κι απλώς με την έναρξη σε άλλη θέση...

 

Αυτό θέλεις δηλαδή να πεις?

Διότι όταν γράφουμε "δεν είναι και τόσο καλά για επιτραπέζιους υπολογιστές τα Windows 8", θα πρέπει να'μαστε και σε θέση να τεκμηριώνουμε την άποψη μας!

 

Για πες μου? Τι εννοείς?

Τι ακριβώς κάνει τα 7άρια και τα xp ανώτερα απ'τα 8άρια, με εξαίρεση την έναρξη? Και πόσες μέρες (μάλλον ώρες ή και καθόλου...) τα χρησιμοποίησες για να μπορείς να επιβεβαιώσεις τη παραπάνω άποψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια τεχνολογική εξέλιξη μιλάτε? Παρακολουθώ ενεργά την τεχνολογική εξέλιξη των υπολογιστών από τις αρχές του 80 και σε πληροφορώ ότι το μόνο που κατόρθωσε να φέρει η microsoft είναι ο περιορισμός ελευθερίας επιλογών που υπήρχε μέχρι και τα μέσα τις δεκαετίας του 90. Σωστά. Οι επιλογές σου ας πούμε στην επιλογή hardware είναι πολύ περιορισμένες με τα windows και τις δισεκατομμύρια συσκευές που υποστηρίζουν.

Αυτή ήταν η προσφορά της στο λογισμικό της microsoft.

Λογισμικό κάτω από τον απόλυτο έλεγχο μιας εταιρείες, Δηλαδή έπρεπε να κατασκευάζει λογισμικό που θα ήταν κάτω από τον έλεγχο άλλων εταιριών? Κάπου το χάνεις. καθημερινή τρομοκρατία στον χρήστη με κάθε λογής κακόβουλου λογισμικού, Χμμμ Λες να κατασκευάζει η ms του ιούς για να μπορεί να πουλάει μετά το πανάκριβο αντιιικό της? Σόρυ, ξέχασα: Το ms security essentials έιναι δωρεάν. αστάθεια και εμπειρία χρήσης χαμηλότερης και από ένα amiga os. Έχεις απόλυτο δίκιο. Τα windows είναι πιο ασταθή από το επιστημονικό μου κομπιουτεράκι. Και από την παλιά crt τηλεόρασή μου επίσης. Άλλωστε τα ίδια πράγματα κάνουν πάνω κάτω.

H microsoft το μόνο που έκανε ήταν να εκμεταλλευτεί την αδράνεια της apple και την κατηφόρα των άλλων παραδοσιακών λειτουργικών της εποχής και να κυριαρχήσει σε μια αγορά χωρίς ανταγωνισμό. Και πάλι σωστά. Μάλλον έπρεπε να περιμένει να πάρουν οι άλλοι τα πάνω τους για να παίξει δίκαια.

 

Γενικά η λογική σου δεν διαφέρει πολύ από τη λογική γραφικών τύπων που ανακαλύπτουν παντού παγκόσμιες συνομωσίες. Πρόσεξέ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά η λογική σου δεν διαφέρει πολύ από τη λογική γραφικών τύπων που ανακαλύπτουν παντού παγκόσμιες συνομωσίες. Πρόσεξέ το.

 

Χαίρομαι που υπερασπίζεσαι τον τίτλο του θέματος ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά. Οι επιλογές σου ας πούμε στην επιλογή hardware είναι πολύ περιορισμένες με τα windows και τις δισεκατομμύρια συσκευές που υποστηρίζουν.

δεν έχω δει κάποια συσκευή πέρα από τους υπολογιστές να υποστηρίζουν windows. Ακόμα και η nasa στους υπολογιστές της η ένα gps στο αυτοκίνητο σου σε άλλο λειτουργικό σύστημα είναι βασισμένο. Οπώς και το android και κάθε μικροσυσκευή που υπάρχει εκεί έξω στην αγορά..

 

Δηλαδή έπρεπε να κατασκευάζει λογισμικό που θα ήταν κάτω από τον έλεγχο άλλων εταιριών? Κάπου το χάνεις

 

Υπάρχει λογισμικό ανοιχτό και κάτω από τον έλεγχο οποιοδήποτε.

 

Χμμμ Λες να κατασκευάζει η ms του ιούς για να μπορεί να πουλάει μετά το πανάκριβο αντιιικό της?[]Σόρυ, ξέχασα: Το ms security essentials έιναι δωρεάν.

 

Οχί η εξήγηση είναι αρκετά ποιο απλή. Το λειτουργικό της microsoft είναι ποιο τρύπιο και από emmental. Και φυσικά γίνετε αυτό γιατί τον έλεγχο του κώδικα τον κάνει μόνο η microsoft χωρίς να γνωρίζει ο κόσμο τι κρύβει εκεί μέσα.

 

Γενικά η λογική σου δεν διαφέρει πολύ από τη λογική γραφικών τύπων που ανακαλύπτουν παντού παγκόσμιες συνομωσίες. Πρόσεξέ το.

 

Αφού με κατηγορείς ότι κινούμε στα όρια της παράνοιας να σου πω και σένα να προσέξεις γιατί υπερασπίζεσαι εταιρείες που δεν έχουν καμία σχέση με το δικό σου ατομικό συμφέρον.

Εκτός αν θεωρείς προς συμφέρον σου να υπάρχει μια μοναδική εταιρεία στον χώρο χωρίς ανταγωνισμό και να σου προσφέρει προιόντα υπερκοστολογημένα αρκετά πάνω απο την πραγματική τους αξία.

ε τότε φίλε συγνώμη που στο λεώ αλλά τα θέλει ο κόλος σου.. :P και η τσέπη σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού με κατηγορείς ότι κινούμε στα όρια της παράνοιας να σου πω και σένα να προσέξεις γιατί υπερασπίζεσαι εταιρείες που δεν έχουν καμία σχέση με το δικό σου ατομικό συμφέρον. Δεν υπερασπιζομαι καμιά εταιρία. Απλά δεν μηδενίζω ένα προϊον.

Εκτός αν θεωρείς προς συμφέρον σου να υπάρχει μια μοναδική εταιρεία στον χώρο χωρίς ανταγωνισμό και να σου προσφέρει προιόντα υπερκοστολογημένα αρκετά πάνω απο την πραγματική τους αξία. Το συμφέρον μου όπως και των περισσοτέρων είναι να μην υπάρχουν εταιρίες γενικά αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

ε τότε φίλε συγνώμη που στο λεώ αλλά τα θέλει ο κόλος σου.. :P και η τσέπη σου Δεν πλήρωσα ποτέ δραχμή για λογισμικό οπότε η τσέπη μου δεν έχει κάποιο πρόβλημα απ αυτό.

 

 

δεν έχω δει κάποια συσκευή πέρα από τους υπολογιστές να υποστηρίζουν windows. Ακόμα και η nasa στους υπολογιστές της η ένα gps στο αυτοκίνητο σου σε άλλο λειτουργικό σύστημα είναι βασισμένο. Οπώς και το android και κάθε μικροσυσκευή που υπάρχει εκεί έξω στην αγορά..

 

Ο ίδιος ο υπολογιστής αποτελείται από πολλές συσκευές.

 

 

Υπάρχει λογισμικό ανοιχτό και κάτω από τον έλεγχο οποιοδήποτε.

 

Συμφωνώ και το χρησιμοποιώ μάλιστα. Δεν είναι αντιπαραθετική η χρήση του με την χρήση windows. Άλλωστε το 90% αυτού του λογισμικού για windows γράφεται.

 

Οχί η εξήγηση είναι αρκετά ποιο απλή. Το λειτουργικό της microsoft είναι ποιο τρύπιο και από emmental. Και φυσικά γίνετε αυτό γιατί τον έλεγχο του κώδικα τον κάνει μόνο η microsoft χωρίς να γνωρίζει ο κόσμο τι κρύβει εκεί μέσα.

 

Το να γνωρίζει ο καθένας τον κώδικα δεν είναι μόνο καλό. Είναι κυρίως κακό. Το ευκταίο θα ήταν να συνεργάζονται επιστημονικά κέντρα χωρίς να ανταγωνίζονται οι εταιρίες. Αλλά το ότι εσύ έχεις πρόσβαση σε έναν κώδικα δεν με καθυσυχάζει. Προτιμώ το τρυπητό τυρί από τον χυλό.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τα εφτάρια θα είναι τα επόμενα xp. Αλλά ότι και λέμε τα win 8 , όσο άσχημα κι αν είναι, όσο και να μην βολεύει το metro, όσες πατάτες έκαναν στο χειρισμό (βλέπε safe mode) έχει πολλά καλά που τα εφτάρια θα ζηλέψουν. Το κυριότερο η διαχείριση της μνήμης. Ο χρόνος θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε πληροφορήσω και ότι μπορείς να έχεις πειρατικό λειτουργικό χωρίς καμία επίπτωση σε σένα ότι και αυτό είναι αποτέλεσμα του ανταγωνισμού.

Ηδή η microsoft είχε προτείνει το secure boot που θα απαγόρευε κάθε χρήση αυτού του τζάμπα τρόπου χρήσης.

Από τι θυμάστε μετά το γενικό κράξιμο έχει κάνει πίσω κάπως στις θέσεις της. Φαντάσου να είχε τον απόλυτο έλεγχο στο εμπόριο τι άλλο θα είχε κάνει.

Παιδιά το δικό μας συμφέρον και το μέλλον δεν είναι σε λογισμικό τύπου microsoft και apple αλλά σε ανοιχτά πρότυπα προσβάσιμα από όλους χωρίς περιορισμούς.

ο fanboyσμος σε εταιρείες που είναι ενάντια στα συμφέροντα των καταναλωτών κινήτε στα όρια της ανοησίας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ntg1980

Εννοώ ότι τα xp έχουνε λίγο καλύτερη αντοχή και κρατάνε πάρα πολλά χρόνια και πάρα πολύ δύσκολα χαλάνε από όλα τα windows ,ενώ τα 8 θα κρατάνε πολύ αλλά θα χαλάνε ποιό εύκολα από τα xp, παρότι είναι παλιά ,αλλά και τα 7 είναι καλά σε αντοχή ,δηλαδή κρατάνε πολλά χρόνια που δύσκολα χαλάνε ,αλλά χαλάνε λίγο ποιο εύκολα από τα xp.

Μπορεί να είναι λίγο ποιο καλύτερα ,να έχουνε καλύτερα προγράμματα και να τρέχουνε λίγο ποιό γρήγορα τα windows 8 από τα 7 και τα xp, αλλά δεν θα κρατάνε πάρα πολλά χρόνια όπως τα xp ,και τα 7,θα χαλάνε ποιο εύκολα.

Αλλά και τα 7 και τα xp ,κάνουνε καλά την δουλειά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...