Προς το περιεχόμενο

Δείξτε το κουτί σας.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά κάνα φτηνό και XXL game pad να αγοράσω.? Παρόλο που είμαι απο Κρήτη και θα χρειαστούν και μεταφορικά 5-6 ευρώ για σκρουτζ ευπρόσδεκτες προτάσεις απο παντού.

 

eshop έχει αυτό εδώ http://www.e-shop.gr/genesis-npg-0660-m12-maxi-gaming-mousepad-p-PER.572404

αλλά το σκέφτομαι να δώσω ένα 20ρι για αυτό.

 

Αν σου αρκούν τα 35cm ύψος, τσέκαρε κι' αυτό. Το έχω και "σκοτώνει" το εργαλείο.

 

https://www.skroutz.gr/s/7578283/Sharkoon-FireGround.html?keyphrase=sharkoon+fireground

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψαχνετε κάποιος για κουτί midi ας ρίξει μία ματιά και στο aerocool 800 φοβερό κουτί και σε καλή τιμή 54 ευρω από ότι είδα στο skroutz και βγενει και σε διάφορα χρώματα :) spank

Πραγματι φαινεται καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου αρκούν τα 35cm ύψος, τσέκαρε κι' αυτό. Το έχω και "σκοτώνει" το εργαλείο.

 

https://www.skroutz.gr/s/7578283/Sharkoon-FireGround.html?keyphrase=sharkoon+fireground

καλό φαίνεται θα τσεκάρω μεταφορικά να δω πόσα είναι γιατί μένω και σε νησί :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες εχω τον παρακατω ανεμιστηρα spare, απο ενα aerocool v3x advance κουτι το οποιο στεγαζει ενα παναρχαιο μηχανημα που ανοιγω 1 φορα το 6μηνο και πραγματικα επι χρονια λειτουργουσε χωρις καν ανεμιστηρες στο παλιο κουτι του. Ειχα αφαιρεσει λοιπον τον μπροστινο ανεμιστηρα. Μενει στο συρταρι αρκετο καιρο. 

 

post-269452-0-26341400-1463568795_thumb.jpg

 

Το ερωτημα μου ειναι αν τον βαλω ως exhaust στο πανω μερος του κουτιου, και συνδεσω με ενα molex την εξτρα molex υποδοχη που εχει αντι να το συνδεσω στο fan hub του enthoo pro, θα δουλευει στις μισες στροφες μονιμα;

 

YΓ: Ειναι αρκετα χαμηλων προδιαγραφων και θορυβωδης, και δεν εχω φαν κοντρολλερ για να του μειωνω στροφες. Το πολυ πολυ να μη τον βαλω καν , απλα ειπα να κανω την ερωτηση :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες εχω τον παρακατω ανεμιστηρα spare, απο ενα aerocool v3x advance κουτι το οποιο στεγαζει ενα παναρχαιο μηχανημα που ανοιγω 1 φορα το 6μηνο και πραγματικα επι χρονια λειτουργουσε χωρις καν ανεμιστηρες στο παλιο κουτι του. Ειχα αφαιρεσει λοιπον τον μπροστινο ανεμιστηρα. Μενει στο συρταρι αρκετο καιρο.

 

attachicon.gif20160518_134602.jpg

 

Το ερωτημα μου ειναι αν τον βαλω ως exhaust στο πανω μερος του κουτιου, και συνδεσω με ενα molex την εξτρα molex υποδοχη που εχει αντι να το συνδεσω στο fan hub του enthoo pro, θα δουλευει στις μισες στροφες μονιμα;

 

YΓ: Ειναι αρκετα χαμηλων προδιαγραφων και θορυβωδης, και δεν εχω φαν κοντρολλερ για να του μειωνω στροφες. Το πολυ πολυ να μη τον βαλω καν , απλα ειπα να κανω την ερωτηση :P

 

Λογικα θα περνει 12volt απο το molex και θα δουλευει σε full στροφες συνεχεια.Ομως μπορεις να τον modαρεις και να δουλευει σε 5v ,7 v ή 12v.PM me αν σε ενδιαφερει.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα θα περνει 12volt απο το molex και θα δουλευει σε full στροφες συνεχεια.Ομως μπορεις να τον modαρεις και να δουλευει σε 5v ,7 v ή 12v.PM me αν σε ενδιαφερει.

Εχω την εντυπωση πως οποιος fan ειναι πανω στο fan hub ,παιρνει την εντολη που του δινω για το "aux" fan απο την μητρικη. Υστερα αναλογα τις θερμοκρασιες, δουλευουν αντιστοιχα και οι ανεμιστηρες. Το μολεξ που εχει παντως ειναι με 2 pins οπως φαινεται στην φωτο αν δεις, γι'αυτο υπεθεσα οτι θα δουλευει μισες στροφες! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γίνεται με αυτα τα phanteks κουτάκια μονο το ehsop τα φέρνει εχουν εξνατληθεί παντού σχεδόν

:S το τελευταιο διαθεσιμο το πηρα εγω απο eshop πριν κανα διμηνο...απο εκει και περα εξαφανιστηκαν απο παντου ...υπομονη που θα παει θα το φερει..αφου εχει παραγγειλει πιθανον απο δευτερα θα ερθει ελπιζω...

Εχω την εντυπωση πως οποιος fan ειναι πανω στο fan hub ,παιρνει την εντολη που του δινω για το "aux" fan απο την μητρικη. Υστερα αναλογα τις θερμοκρασιες, δουλευουν αντιστοιχα και οι ανεμιστηρες. Το μολεξ που εχει παντως ειναι με 2 pins οπως φαινεται στην φωτο αν δεις, γι'αυτο υπεθεσα οτι θα δουλευει μισες στροφες! 

γινεται να δουλευει σε μισες στροφες αλλα ειναι αλλο το καλωδιακι νομιζω οχι αυτο...παρομοια φαση μπενει και κοβει βολτ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση πως οποιος fan ειναι πανω στο fan hub ,παιρνει την εντολη που του δινω για το "aux" fan απο την μητρικη. Υστερα αναλογα τις θερμοκρασιες, δουλευουν αντιστοιχα και οι ανεμιστηρες. Το μολεξ που εχει παντως ειναι με 2 pins οπως φαινεται στην φωτο αν δεις, γι'αυτο υπεθεσα οτι θα δουλευει μισες στροφες!

 

Αν παρατηρισεις προσακτικα οταν το συνδεεις στο molex του PSU τα 2 πινακια πηγαινουν στο μαυρο και κιτρινο αντιστοιχα που συμαινει οτι περνει το fanaki 12V και δουλευει full.

 

γινεται να δουλευει σε μισες στροφες αλλα ειναι αλλο το καλωδιακι νομιζω οχι αυτο...παρομοια φαση μπενει και κοβει βολτ...

Γινεται με συνδιασμο των χρωματων.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσπαθησω να το ρυθμισω με τον κλασικο τροπο που ρυθμιζω ολα τα υπολοιπα fans :) ΣΕ περιπτωση που δεν "κατσει" , θα συμβουλευτω ξανα , ευχαριστω παιδες :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσπαθησω να το ρυθμισω με τον κλασικο τροπο που ρυθμιζω ολα τα υπολοιπα fans :) ΣΕ περιπτωση που δεν "κατσει" , θα συμβουλευτω ξανα , ευχαριστω παιδες :D

 

Τι τροπο δηλαδη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τροπο δηλαδη??

εχει βαλει ενα χαμστερακι και τους γυρναει ... :P

 

btw πηρα δυο ανεμιστηρες για το κουτι ... ενα corsair high airflow 14ari mov 

ενα phantek 14ari σαν του κουτιου με λεντ ομως...

 

εβαλα μονο τον κορσαιρ χτες γιατι δεν ειχα χρονο να ασχοληθω...ωραιο χρωμματακι ελαφρυ...αθορυβος στης 600στροφες περιπου κατα τα αλλα οχι και τπτ ιδιαιτερο σχετικα για τα λεφτα του..

ο phantek σαν ποιοτητα κατασκευης φενεται πολυ ανωτερος και με τα καουτσουκ του στης βιδες...με προεκταση για το πιν ενω του κορσαιρ ειναι πολυ μικρο ...και επισης εχει και μια προεκταση με ενα κουμπακι που φανταζομαι ειναι να ρυθμιζεις το λεντακι οπως θες η να το κλεινεις κλπ....

 

οποτε +1 στην phantek απο εμενα ...και στους ανεμιστηρες....

 

φυσικα θα τον δοκιμασω κιολας και θα σας πω και πως ειναι στη λειτουργια του....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τροπο δηλαδη??

Οταν τα εχω στο fan hub του phanteks (εχει ενα τετοιο στο πισω μερος του) , μπορω να ρυθμιζω απο το bios τις στροφες τους αναλογα την θερμοκρασια (τους βλεπει σαν 1 ομως, οποτε για να τους ρυθμισω ολους εναν-εναν, θελω βαρβατο fan controller). Το μονο που μπορω να ρυθμισω ξεχωριστα ειναι οι στροφες του CPU Fan, ο οποιος ειναι σα να μην υπαρχει (της alpenfohn).

Αν ηθελα να ειχα και ξεχωριστο σεταρισμα, μαλλον θα επρεπε να φορτωσω το cpu fan header (τωρα τροφοδοτουνται απο ενα sata power) , και δεν θα το ηθελα.

 

Τον spare βεβαια τον εβαλα στης μητρικης το 3pin και μπορεσα απο την μητρικη να τον ρυθμισω στις ~700 στροφες. Δεν ακουγεται ιδιαιτερα.

Καποια στιγμη θα αντικαταστησω αυτον που εβαλα τωρα με καποιον alpenfohn. Ειναι εξαιρετικα αθορυβοι και πολυ καλοι ανεμιστηρες! Αυτο που διαπιστωνω ειναι οτι ο 200ρης ειναι ο φασαριοζος της υποθεσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μαλλον θα βαλω κανα δυο τετοια προς το παρον μεχρι να παρω ενα κοντρολερ να τελειωνει το θεμα ...

νομιζω οτι κανουν οκ..αλλα θα το τσεκαρω....

http://www.e-shop.gr/inline-3-pin-to-4-pin-power-adapter-12v-to-5v-p-PER.754048

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και περιμένω απο εβδομάδα τα πράγματα με το καινούργιο κουτάκι ήρθε η ώρα να ξεφορτωθώ τα χοντροκομένα καλώδια του τροφοδοτικού και να βάλω sleeved καλώδια , ψάχνω για κόκκινα μαύρο και άσπρο με αυτον τον συνδιασμό πείτε μερικές εταιρίες να κάνω μια έρευνα αγοράς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...