Προς το περιεχόμενο

Δείξτε το κουτί σας.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, nvidiafan είπε

Overkill οντως. Είχα κάποιες spare D5 από άλλα builds που κάθονταν, και έψαξα αν ισχύει αυτό που δοκίμασε αυτός εδώ: https://linustechtips.com/topic/896431-does-the-flow-rate-matter-tested-single-d5-pump-at-1-3-5-and-triple-d5-pumps-at-max/

Μετά από μετρήσεις ειδα ότι είχε δίκιο, αν και οι διαφορες δεν ειναι τοσο εντυπωσιακές όσο υποστηρίζει, ωστόσο με μεγαλο rad space δεν ειναι αμελητέες οπως πιστεύουν πολλοί, οπότε το καθιέρωσα στο main μου.

Ναι ισχύει ότι η ταχύτητα του νερού βοηθάει στην ψύξη

Έχεις πολλά ψυγεία εγώ ας πούμε έχω 2 360χ60 και ένα 480χ60 τα δούλεψα με μία αντλία και μετά έβαλα και δεύτερη δεν μπορώ όμως να πω ότι είδα όπως αυτός 10 βαθμούς κάτω 4 ναι σίγουρα 

Αλήθεια ήθελα να σε ρωτήσω στο superposition τους 8 βαθμούς πώς τους βρήκες :)

Και κάτι ακόμα εάν πούμε ότι η κάρτα σου έχει 10 βαθμούς χωρίς να κάνει τίποτα μόλις τρέξεις benchmark πόσο ανεβαίνει η θερμοκρασια σε peak και μετά εντάξει ανεβαίνει όπως ανεβαίνει η θερμοκρασία του νερού. δεν ξέρω άμα το έχω γράψει σωστά για να το καταλάβεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, birel-motosport είπε

Ναι ισχύει ότι η ταχύτητα του νερού βοηθάει στην ψύξη

Έχεις πολλά ψυγεία εγώ ας πούμε έχω 2 360χ60 και ένα 480χ60 τα δούλεψα με μία αντλία και μετά έβαλα και δεύτερη δεν μπορώ όμως να πω ότι είδα όπως αυτός 10 βαθμούς κάτω 4 ναι σίγουρα 

Αλήθεια ήθελα να σε ρωτήσω στο superposition τους 8 βαθμούς πώς τους βρήκες :)

Και κάτι ακόμα εάν πούμε ότι η κάρτα σου έχει 10 βαθμούς χωρίς να κάνει τίποτα μόλις τρέξεις benchmark πόσο ανεβαίνει η θερμοκρασια σε peak και μετά εντάξει ανεβαίνει όπως ανεβαίνει η θερμοκρασία του νερού. δεν ξέρω άμα το έχω γράψει σωστά για να το καταλάβεις

Εχω εξωτερικα ψυγεια 2x 480x60 και ενα MO-RA3 9x120, στο προηγουμενο case μου τα ειχα σε ξεχωριστα loops αλλα σε ενα single μεγαλο loop ειναι προτιμοτερο απο αποψης θερμοκρασιων.

Οι 8 βαθμοι σε idle ήταν μια κρύα νύχτα που έξω είχε 0-2 και με τα ψυγεια σχεδον πανω στην ανοικτη μπαλκονοπορτα.

Αν καταλαβα καλα, αναφερεσαι λογικα στο instant ΔΤ που εχω idle --> full load και αυτο εξαρταται απτο benchmark/game/stress test αλλα και απο το ποσα watt καιει η καρτα (ανεξαρτητο του ambient / idle temp). Mε το τεραστιο rad space στοχος ειναι η αποτροπη κατα το δυνατον αυτου που ειπες, δηλαδη τη συλλογη θερμοτητας μεσα στο loop. Με το που τρεξω παει 8-9 βαθμους πανω απο το idle και τερματιζει περιπου στους 11 γιατι δεν προλαβαινει να συσσωρευτει πολλη θερμοτητα ακριβως λογω μεγαλης πιεσης / ροής νερου και πληθωρας ψυγειων. (για να μην παρερμηνευθει αυτο που ειπα ειναι με full speed fans κατα τα benchmarks γιατι με silent που τα εχω καθημερινα, συσσωρευεται θερμοτητα παραπανω με αντικτυπο στα τελικα temps)

https://imgur.com/a/NZH2ohr

Επεξ/σία από nvidiafan
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, nvidiafan είπε

Εχω εξωτερικα ψυγεια 2x 480x60 και ενα MO-RA3 9x120, στο προηγουμενο case μου τα ειχα σε ξεχωριστα loops αλλα σε ενα single μεγαλο loop ειναι προτιμοτερο απο αποψης θερμοκρασιων.

Οι 8 βαθμοι σε idle ήταν μια κρύα νύχτα που έξω είχε 0-2 και με τα ψυγεια σχεδον πανω στην ανοικτη μπαλκονοπορτα.

Αν καταλαβα καλα, αναφερεσαι λογικα στο instant ΔΤ που εχω idle --> full load και αυτο εξαρταται απτο benchmark/game/stress test αλλα και απο το ποσα watt καιει η καρτα (ανεξαρτητο του ambient / idle temp). Mε το τεραστιο rad space στοχος ειναι η αποτροπη κατα το δυνατον αυτου που ειπες, δηλαδη τη συλλογη θερμοτητας μεσα στο loop. Με το που τρεξω παει 8-9 βαθμους πανω απο το idle και τερματιζει περιπου στους 11 γιατι δεν προλαβαινει να συσσωρευτει πολλη θερμοτητα ακριβως λογω μεγαλης πιεσης / ροής νερου και πληθωρας ψυγειων. (για να μην παρερμηνευθει αυτο που ειπα ειναι με full speed fans κατα τα benchmarks γιατι με silent που τα εχω καθημερινα, συσσωρευεται θερμοτητα παραπανω με αντικτυπο στα τελικα temps)

Πολύ δυνατά τα ψυγεία που έχεις

Εγώ πιστεύω ότι κάνω πικ λίγο μεγάλο και δεν ξέρω σε τι οφείλεται πχ 11 βαθμούς και μετά κανονικά αναλόγως την ποσότητα αρχίζει και ανεβαίνει όσο ζεσταίνεται

Για αυτό τώρα θα το γυρίσω σε Dual loop με δύο ψυγεία στην κάρτα γραφικών να μην μπλέκεται το cpu καθόλου ενδιάμεσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, birel-motosport είπε

Πολύ δυνατά τα ψυγεία που έχεις

Εγώ πιστεύω ότι κάνω πικ λίγο μεγάλο και δεν ξέρω σε τι οφείλεται πχ 11 βαθμούς και μετά κανονικά αναλόγως την ποσότητα αρχίζει και ανεβαίνει όσο ζεσταίνεται

Για αυτό τώρα θα το γυρίσω σε Dual loop με δύο ψυγεία στην κάρτα γραφικών να μην μπλέκεται το cpu καθόλου ενδιάμεσα

Ειναι πολλοι παραγοντες που παιζουν ρολο (fanspeeds, θεση ψυγειων, push/pull/push-pull, και χιλια δυο αλλα που επηρεαζουν).. Ελπιζω να βρεις το βελτιστο για σενα! Υποθετω πως δεν το χεις τερματισει τελειως κανοντας lap το gpu waterblock ομως χαχαχα! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nvidiafan είπε

Ειναι πολλοι παραγοντες που παιζουν ρολο (fanspeeds, θεση ψυγειων, push/pull/push-pull, και χιλια δυο αλλα που επηρεαζουν).. Ελπιζω να βρεις το βελτιστο για σενα! Υποθετω πως δεν το χεις τερματισει τελειως κανοντας lap το gpu waterblock ομως χαχαχα! ;)

Το έχω τερματίσει :) :)

Push/pull είναι τα ψυγεία :)

Θα δούμε σε λίγο μόλις έρθουν τα πράγματα για να βάλω και την κάρτα στο νερό

τις θερμοκρασίες που ανέφερα ήταν με την 2080 ti με την 3090 θα δούμε σε λίγο θα υπάρξει φωτορεπορτάζ:)

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, merchant είπε

Μετα απο καθάρισμα και λιγο σετάρισμα τωρα μένει το μπλοκ για την κάρτα οταν το βρουμε και μια αλλαγη σε πράσινα υγρα

1B33392A-B166-4B2A-99AA-70372D79528C.jpeg

084ADCCC-A817-4F5E-99E4-104B2BC5E63D.jpeg

Εσύ πρέπει να είσαι ο αδερφός του Ηλία που σας έφτιαξα τα sleeved καλώδια ε; :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, Doc1355 said:

Χαχα ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα;

Άπλα οτι καλύτερο εχει περάσει απο τα χέρια μου...και περάσαν αρκέτα..μιλάμε για πολύ σοβαρή δουλειά και ειλικρινά μπράβο σου Μάνο..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, merchant είπε

Άπλα οτι καλύτερο εχει περάσει απο τα χέρια μου...και περάσαν αρκέτα..μιλάμε για πολύ σοβαρή δουλειά και ειλικρινά μπράβο σου Μάνο..

Να’σαι καλά φίλε, χαίρομαι που σου αρέσουν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια μια αποψη για το παρακατω παρακαλω. 

Αγορασα Corsair 4000D και μια Corsair H115i Pro την οποια λεω να την βαλω στο πανω μερος του κουτιου να ρουφαει αερα απ εξω. 

Τι προτεινετε για αλλα ανεμιστηράκια αθορυβα (και rgb δε θα με χαλαγαν) και σε τι διαταξη? Εχει κανεις την συγκεκριμένη υδροψυξη, μηπως θελει και αυτη αλλα ανεμιστηράκια ? 

ΥΓ φωτογραφιες, μολις μου ερθουν ολα τα κομματια

Επεξ/σία από hliastsek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, hliastsek είπε

Παιδια μια αποψη για το παρακατω παρακαλω. 

Αγορασα Corsair 4000D και μια Corsair H115i Pro την οποια λεω να την βαλω στο πανω μερος του κουτιου να ρουφαει αερα απ εξω. 

Τι προτεινετε για αλλα ανεμιστηράκια αθορυβα (και rgb δε θα με χαλαγαν) και σε τι διαταξη? Εχει κανεις την συγκεκριμένη υδροψυξη, μηπως θελει και αυτη αλλα ανεμιστηράκια ? 

ΥΓ φωτογραφιες, μολις μου ερθουν ολα τα κομματια

Έχω την Η150i και τα ανεμιστήρια της είναι άψογα. Τον θόρυβο τον ρυθμίζεις, και πίστεψέ με, αν δεν κάνεις κάτι βαρύ, δεν θα τα ακούσεις ποτέ, ούτε χρειάζεται να παίζουν στο maximum. Για μένα είναι περιττή αγορά άλλα ανεμιστηράκια. 

Αν θες και σε RGB κιόλας, πρέπει να τα "σκάσεις" 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...