Προς το περιεχόμενο

Δείξτε το κουτί σας.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο μου φαίνεται πολύ δουλειά για το τίποτα 

Θέλω να πω το κουτί σου χωράει οριακά ένα 240mm ψυγείο απο AIO  και ο χώρος που μένει για το reservoir και τρόμπα einai κυκλωμένος με κόκκινο (εκτός αν βάλεις μια πολύ μικρή κάρτα γραφικών οπότε μεγαλώνει λίγο ο χώρος αλλά και πάλι δεν νομίζω να έχει τρόπο να τα δέσεις αυτά εκει χωρίς να κάνεις πατέντα, επίσης δεν ξέρω αν σε παίρνει και το ύψος..) 

image.png.4e5486f1d7e47f635a0a2f80cf1ecb92.png

ο επεξεργαστής σου είναι 180watt οπότε δεν ξέρω... 

Δηλαδή ακόμη και να κάνεις πατέντες και να τα χωρέσεις όλα μέσα με 240mm ψυγείο και 2x120mm φαν για το ψυγείο αυτό δεν κάνεις δουλειά... 

Θέλω να πω μια χαρά θα το ψύχει αλλά η απόδοση της ψύξης εστω και αν μιλάμε για custom δεν θα ειναι ιδιαίτερα καλύτερη απότι αν έβαζες αέρα πχ μια noctua ψύκτρα 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έχει όντος την δυσκολία του ένα τόσο μικρό κουτί αλλά πάντα ήθελα να φτιάξω ένα μικρο pc με custom υδρόψυξη. 

Tώρα ψυγείο έχω πάρει την SE σειρά της ΕΚ 120άρη που είναι και λεπτό σε πάχος για να μην πιάσει και πολύ χώρο μέσα στο κουτί.  Eτσι και αλλιώς ο 2920 έχει πολύ καλή θερμική συμπεριφορά σε σύγκριση με τους υπόλοιπους threadripper. 

Για ψυγείο έχω πάρει ένα cube της EK που έχει και την αντλία μαζί

https://www.ekwb.com/shop/ek-coolstream-classic-se-240

https://www.ekwb.com/shop/ek-quantum-kinetic-flt-120-ddc-pwm-d-rgb-plexi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειτε μου γνωμες αν σας αρεσει ετσι η gpu η να την βαλω οριζοντια?

Επισης στα καλωδια της ψυχτρας πανω στην μητρικη υπαρχει τροπος να τα μαζεψω?

20220719_153450.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mike0402 είπε

Πειτε μου γνωμες αν σας αρεσει ετσι η gpu η να την βαλω οριζοντια?

Επισης στα καλωδια της ψυχτρας πανω στην μητρικη υπαρχει τροπος να τα μαζεψω?

20220719_153450.jpg

Τι side panel εχεις? Θα δεις σιγουρα αυξηση στις θερμοκρασιες της gpu.

Αλλα προσωπικα δεν μου αρεσει. Με υδροψυξη κατι λεει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, SabotazNic said:

Τι side panel εχεις? Θα δεις σιγουρα αυξηση στις θερμοκρασιες της gpu.

Αλλα προσωπικα δεν μου αρεσει. Με υδροψυξη κατι λεει.

Το side panel γυαλι ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αρκετές αναποδιές καθότι είμαι νουμπάς στις custom loops κοντεύω στο τέλος,μένει να βρω έναν τρόπο να σηκώσω το bracket από την δεξιά του γωνία γιατί η κάρτα μ'αυτό το μπλοκ ζυγίσει όσο ένας μικρός ελέφαντας,να φτιάξω το psu cover και να μπούνε τα τζάμια

p5.jpg

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά βγήκε! Αν ισιώσεις και την κάρτα νομίζω θα είναι αψεγάδιαστο μετά

και εγώ Θέλω κάποια στιγμή να πάω σε hard tubing αλλά πραγματικά δεν έχω το κουράγιο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, mandragoraSCR είπε

Μια χαρά βγήκε! Αν ισιώσεις και την κάρτα νομίζω θα είναι αψεγάδιαστο μετά

και εγώ Θέλω κάποια στιγμή να πάω σε hard tubing αλλά πραγματικά δεν έχω το κουράγιο 

Όντως,έχει μπει και στην άρκη του bracket γιατί πίσω της είναι η κάρτα ήχου,ήταν το μόνο που δεν περίμενα αλλά κάτι θα βρω να βάλω για να την σηκώσω,σίγουρα κάποια στιγμή θ'αλλάξω τις διαδρομές ή θα μπει distro γιατί αυτή η κωλοαντλία όσο ωραία είναι εμφανισιακά ως προς τα γούστα μου άλλο τόσο ηλίθια είναι.
Μπαίνει μόνο κάθετα στην βάση που δίνουν η οποία δεν ταίριαζε στο p5 με αποτέλεσμα να μπαλαντζάρει σαν εκρεμμές λόγο ύψους και βάρους και αναγκαστικά έκαν πατέντα ή μόνο σε ανεμιστήρες κάτι που το θεωρώ ηλίθιο.
Το κακό είναι πως κάθετη στη βάση δεν έχεις πρόσβαση στις στροφές της.
Έκανα τρύπες στη βάση του p5 για να βιδωθεί η βάση της,δηλαδή έχω 2 βάσεις και έκανα τρύπες στο κουτί για να την πιάσουν στην κορυφή της για να μην πηγαίνει πέρα δώθε.
Μακρυά από raijintek,οι τύποι είναι κουκουρούκου.
Σίγουρα είναι δύσκολο ειδικά για πρώτη φορά και ομολογώ πως πολλές φορές το μετάνιωσα αλλά χθες που πήρε μπρος και δεν άκουγα τίποτε και οι θερμοκρασίες στα τάρταρα τότε αποζημιώθηκα

Επεξ/σία από Silok
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομματια  lego, 3d print κτλ.

Αλλα αν σηκωθει, προσεχε με τον σωληνα που παει pump/res. Επειδη θα σηκωθει η δεξια μερια, ιδανικα ηθελες λιγο πιο μακρυ τον καθετο σωληνα (ο οποιος αν ειχε γινει απο την αρχη ισως βοηθουσε και στην κλιση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Κομματια  lego, 3d print κτλ.

Αλλα αν σηκωθει, προσεχε με τον σωληνα που παει pump/res. Επειδη θα σηκωθει η δεξια μερια, ιδανικα ηθελες λιγο πιο μακρυ τον καθετο σωληνα (ο οποιος αν ειχε γινει απο την αρχη ισως βοηθουσε και στην κλιση)

Το έχω σηκώσει με τα χέρια και κάθεται εντάξει πάντως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασε να κάνεις ένα L bracket με προφίλ αλουμινίου.

Υπάρχουν 2 ταμάμ τρύπες στην βάση της αντλίας και θα μπορούσε να στηριχτεί εκεί.

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις την πατέντα με τον σωλήνα που ανέφερε ο SabotazNic, άλλα με μια μονοκόμματη διαδρομή και χρήση 2 fittings (κάρτα-αντλία). Με 4 fittings (και έχοντας τα 2 πάνω να μοιράζονται το βάρος), δέν ξέρω κατα πόσο θα κρατήσουν σωστό form οι γωνίες.

image.jpeg.01470b6e3bbc94acedcae170d1d6801e.jpeg

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Tenshi είπε

Δοκίμασε να κάνεις ένα L bracket με προφίλ αλουμινίου.

Υπάρχουν 2 ταμάμ τρύπες στην βάση της αντλίας και θα μπορούσε να στηριχτεί εκεί.

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις την πατέντα με τον σωλήνα που ανέφερε ο SabotazNic, άλλα με μια μονοκόμματη διαδρομή και χρήση 2 fittings (κάρτα-αντλία). Με 4 fittings (και έχοντας τα 2 πάνω να μοιράζονται το βάρος), δέν ξέρω κατα πόσο θα κρατήσουν σωστό form οι γωνίες.

image.jpeg.01470b6e3bbc94acedcae170d1d6801e.jpeg

Ήθελα εξ αρχής να βάλω μονοκόματη σωλήνα αλλά είχα πάρει μόνο των 50cm,βρήκα στο eshop ετοιμοπαράδοτες και καλά και οι τύποι είναι για τα σκυλιά,έχουν μόνο μία σωλήνα,τους είπα να την βάλουν εκεί που ξέρουν.
Είναι πάντως μεγάλο το βάρος για να επαναφέρει την κλίση η σωλήνα,μάλλον θα μπει προφίλ αλουμινίου όπως πρότεινες.θα μπει και η καλύπτρα και θα δέσει πιστεύω οπτικά.
Σίγουρα θα αλλαχτεί η μία σωλήνα που πάει στον επεξεργαστή και η τέρμα πάνω γιατί δεν μου αρέσει το bend που έκανα,ψάχνω να βρω 16άρα του μέτρου

Επεξ/σία από Silok
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...