Προς το περιεχόμενο

jOBS: Πρεμιέρα στις 27 Ιανουαρίου με πρωταγωνιστή τον Ashton Kutcher ως Steve Jobs


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο ανθρωπος μιλησε ΓΕΝΙΚΑ για την συνεισφορα του..ετσι...ορματε και βαρατε χωρις λογο..δημιοιυργειτε αιτιες και ψαχνετε αφορμες..ταινια ειναι. τεχνη-->προσωπικες επιλογες και αποψεις

Δε σατυρίζω ούτε την ταινία, ούτε την άποψη ότι συνείσφερε στην τεχνολογία (παρότι διαφωνώ, αλλά είναι άλλη κουβέντα και σεβαστή κάθε άποψη). Το απόλυτο ότι "όποιος διαφωνεί είναι άσχετος και να πάει να ασχοληθεί με ραπτική" σχολίασα... Αν εσύ συμφωνεί με αυτό, πάω πάσο! Επαναλαμβάνω: δεν έχει να κάνει με την ουσία της άποψης, αλλά με την αντιμετώπιση των άλλων...

 

Υ.Γ.: Γιατί μιλάτε όλοι στον πληθυντικό ρε παιδιά; Μίλησα εγώ εκ μέρους κάποιας εταιρείας ή κοινότητας;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σατυρίζω ούτε την ταινία, ούτε την άποψη ότι συνείσφερε στην τεχνολογία (παρότι διαφωνώ, αλλά είναι άλλη κουβέντα και σεβαστή κάθε άποψη). Το απόλυτο ότι "όποιος διαφωνεί είναι άσχετος και να πάει να ασχοληθεί με ραπτική" σχολίασα... Αν εσύ συμφωνεί με αυτό, πάω πάσο! Επαναλαμβάνω: δεν έχει να κάνει με την ουσία της άποψης, αλλά με την αντιμετώπιση των άλλων...

 

Δυστυχώς, και λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω, αυτό δεν είναι άποψη ώστε να μπορέσεις να διαφωνήσεις. Ο S. Jobs προσέφερε στην τεχνολογία. Είναι γεγονός. Συνέβη. Είναι ιστορία. Δεν είναι η άποψη κάποιου. Άποψη είναι το "πιστεύω ότι ακόμα και αν δε γεννιόταν, κάποιος άλλος θα είχε κάνει όσα έκανε". Με αυτό ναι, κάποιος μπορεί να συμφωνήσει ή να διαφωνήσει.

 

Αυτό που κάνεις εσύ όμως είναι σα να λες «διαφωνώ, ο ήλιος δεν βγαίνει το πρωί»: δεν είναι κάτι αμφισβητήσιμο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμφιβάλω αν θα με διασκεδάσει τόσο η ταινία όσο κατάφεραν τα σχόλια που έχω διαβάσει μέχρι τώρα σ' αυτό το Post...! Ευχαριστώ ρε παίδες..!! :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, και λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω, αυτό δεν είναι άποψη ώστε να μπορέσεις να διαφωνήσεις.

Συνεπώς καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι όποιος δεν πιστεύει ότι ο Jobs πρόσφερε στην τεχνολογία είναι άσχετος ή ανιστόρητος. Εξαιρετικά πρακτικό και δημοκρατικό...

 

Η έννοια της συνεισφοράς, βέβαια, είναι λίγο πιο υποκειμενική από την έννοια ενός φυσικού γεγονότος που αποδεικνύεται κάθε μέρα, όπως ο ήλιος το πρωί. Ιστορία είναι ότι ο Jobs δημιούργησε συγκεκριμένα προϊόντα... Η ευρύτερη συνεισφορά τους στην τεχνολογία είναι κάτι που έχει το δικαίωμα να το κρίνει ο καθένας μας ξεχωριστά, αναλόγως με τις γνώσεις του στο αντικείμενο. Ελπίζω, δηλαδή, να μου επιτρέπεις να έχω μία άποψη, χωρίς να το ρίξω στη ραπτική, δεδομένου ότι μια χαρά βγάζω το ψωμί μου στον τομέα της πληροφορικής και θα δυσκολευθώ αν τα παρατήσω απλά και μόνο επειδή δεν αποδέχομαι αυτή την "αντικειμενική αλήθεια" που υποδεικνύεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πετυχημένος καπιταλιστής που τον αγιοποίησε το σύστημα και πλέον παέι να τον θεοποιήσει κιόλας.

Η καριέρα του δεν είχε καμία σύγκρουση' date=' καμία περιπέτεια και πάνε να στηρίξουν μια ταινία σε τι?

Το μόνο περιπετειώδες που έκανε στην ζωή του ήταν όταν πουλαγε blue box στα πρώτα του βήματα.

Μετά τι θα δείχνει ρε παιδιά που θα σε κρατάει στην οθόνη?

Ετσί για να καταλάβουμε και εμείς οι αδαείς μια και δεν έχουμε πιάσει το μεγαλείο της ζωής του jobs

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι και τα περισσότερα από τα πρώτα βήματα της apple ούτε καν δικά του είναι αλλά τους wozniak ακόμα και το blue box ο wozniak το εφτιαξε :P

 

δλδ με αυτή την λογική της IBM που είναι από το 1890 εταιρεία τι έπρεπε να τις κάνουν τριλογία τύπου τόλκιν?[/quote']

 

Καλη ιδέα αυτη με την IBM, ίσως θα έπρεπε να γίνει. Πιστεύω ότι όσοι φτιάχνουν ταινίες θα πρέπει να παίρνουν άδεια απο το insomnia πριν την κάνουν. ....Δεν ξέρω τι πρόβλημα δημιουργείται απο την είδηση σε μερικούς , καλο θα ήταν πάντως να μπει στο αντίστοιχο section του insomnia ώστε κάποια σχόλια που προέρχονται απο ακραίες συμπεριφορές να τύχουν ανάλογης αντιμετώπισης.

Δηλαδη βγήκε το βιβλίο της ζωής του jobs και τώρα η ταινία , προκαλώντας θύελλα αντιδράσεων στο insomnia ,γιατι αυτός και όχι κάποιος άλλος. Δεν ξέρω αλλα,αν δημιουργεί τέτοιες αντιδράσεις ενας άνθρωπος ,πιστεύω ότι πρέπει να γίνει ταινία.

Ειδικα όταν έχουν βγει ταινίες για πολυ χειρότερα πράγματα δεν καταλαβαίνω τι θα βλάψει μια παραπάνω?

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φήμες λένε ότι η Apple έχει πατεντάρει το ορθογώνιο σχήμα του εισιτηρίου και ετοιμάζει μηνύσεις στη Village και στην Odeon.

 

Τα εισιτήρια θα έχουν πάνω ιριδίζον μηλαράκι, θα πωλούνται αποκλειστικά από το iTunes store και θα κοστίζουν ανάλογα με την θέση 73,8€, 85,5€ και 97,6€. Τα εισιτήρια είναι τσιπαρισμένα και επιτρέπουν την είσοδο μόνο στα νέα Apple Cinemas, τα οποία εγκαινιάζονται φέτος, και θα παίζουν αποκλειστικά και μόνο αυτήν την ταινία.

 

Η ταινία θα γίνεται re-release κάθε χρόνο ξανά και ξανά, ίδια κι απαράλλαχτη, με αλλαγμένους μόνο τους τίτλους και το τρέιλερ. Φυσικά με νέο, ακριβότερο εισιτήριο κάθε φορά.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Σαντανς πάντως είναι από τα καλύτερα φεστιβάλ ανεξάρτητου κινηματογράφου,

και αφού το επέλεξαν για ταινία λήξης του φεστιβάλ

φαντάζομαι ότι θα ναι πολύ καλύτερο από το social network...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεπώς καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι όποιος δεν πιστεύει ότι ο Jobs πρόσφερε στην τεχνολογία είναι άσχετος ή ανιστόρητος. Εξαιρετικά πρακτικό και δημοκρατικό...

 

Συνεπώς, καταλήγουμε σε αυτό που έγραψα. Μη βάζεις λόγια στο στόμα μου. Δεν έκανα χαρακτηρισμούς.

 

Η έννοια της συνεισφοράς, βέβαια, είναι λίγο πιο υποκειμενική από την έννοια ενός φυσικού γεγονότος που αποδεικνύεται κάθε μέρα, όπως ο ήλιος το πρωί. Ιστορία είναι ότι ο Jobs δημιούργησε συγκεκριμένα προϊόντα... Η ευρύτερη συνεισφορά τους στην τεχνολογία είναι κάτι που έχει το δικαίωμα να το κρίνει ο καθένας μας ξεχωριστά, αναλόγως με τις γνώσεις του στο αντικείμενο.

 

Και αν δεν είναι συνεισφορά στην βιομηχανία της πληροφορικής, τότε τι είναι η δημιουργία επαναστατικών προϊόντων που «άνοιξαν» νέες αγορές; Ή μήπως αυτό δεν αποδεικνύεται;

 

Ελπίζω, δηλαδή, να μου επιτρέπεις να έχω μία άποψη, χωρίς να το ρίξω στη ραπτική, δεδομένου ότι μια χαρά βγάζω το ψωμί μου στον τομέα της πληροφορικής και θα δυσκολευθώ αν τα παρατήσω απλά και μόνο επειδή δεν αποδέχομαι αυτή την "αντικειμενική αλήθεια" που υποδεικνύεις.

 

Εγώ σου επιτρέπω, αλλά θα σε παρακαλέσω για δεύτερη φορά, να μη βάζεις στο στόμα μου πράγματα τα οποία δεν είπα! Δεν ήμουν εγώ αυτός που ανέφερε ραπτικές και κάτι άλλα παρόμοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεπώς, καταλήγουμε σε αυτό που έγραψα. Μη βάζεις λόγια στο στόμα μου. Δεν έκανα χαρακτηρισμούς.

Αν είναι ιστορία και γεγονός κάτι και κάποιος δεν το αναγνωρίζει, δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν: ή έιναι ανιστόρητος (δεν ξέρει δηλαδή τι έχει γίνει γι αυτό δεν το αναγνωρίζει) ή είναι άσχετος (ή ανίκανος, δεν μπορεί να καταλάβει αυτό που καταλαβαίνουν όλοι οι άλλοι). Δε βρίσκω άλλη λύση, αν δεν θεωρείς ότι είναι κάτι υποκειμενικό. Είμαι ανοικτός στο να το διευκρυνίσουμε, πάντως.

 

Και αν δεν είναι συνεισφορά στην βιομηχανία της πληροφορικής, τότε τι είναι η δημιουργία επαναστατικών προϊόντων που «άνοιξαν» νέες αγορές; Ή μήπως αυτό δεν αποδεικνύεται;

Δεν αποδεικνύεται, αν δε μου δώσεις ένα σαφή και ευρέως αποδεκτό ορισμό των όρων "επαναστατικό προϊόν" και "ανόιγματος νέας αγοράς". Τα προϊόντα του Jobs δε δημιούργησαν καμία νέα αγορά, ούτε κάποια επαναστατική τεχνολογία (τουλάχιστον από όσο ξέρω). Μπορεί να θεωρήθηκαν τα πιο πετυχημένα προϊόντα στον τομέα τους (με βάση την αποδοχή τους στην αγορά και τις πωλήσεις), αλλά αυτό δε σημαίνει ότι τεχνολογικά προσέφεραν κάποια καινούργια ή καινοτόμο τεχνολογία που δε γνωρίζαμε.

 

Εγώ σου επιτρέπω, αλλά θα σε παρακαλέσω για δεύτερη φορά, να μη βάζεις στο στόμα μου πράγματα τα οποία δεν είπα! Δεν ήμουν εγώ αυτός που ανέφερε ραπτικές και κάτι άλλα παρόμοια.

Σόρρυ, σε αυτό έχεις δίκιο. Νόμιζα ότι ήσουν ο ίδιος. Λάθος μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αποδεικνύεται, αν δε μου δώσεις ένα σαφή και ευρέως αποδεκτό ορισμό των όρων "επαναστατικό προϊόν" και "ανόιγματος νέας αγοράς". Τα προϊόντα της Apple δε δημιούργησαν καμία νέα αγορά, ούτε κάποια επαναστατική τεχνολογία (τουλάχιστον από όσο ξέρω). Μπορεί να θεωρήθηκαν τα πιο πετυχημένα στον τομέα τους (με βάση την αποδοχή τους στην αγορά και τις πωλήσεις), αλλά αυτό δε σημαίνει ότι τεχνολογικά προσέφεραν κάποια καινούργια ή καινοτόμο τεχνολογία που δε γνωρίζαμε.

 

Δημιούργησαν δύο αγορές, από το 2007 και μετά: α) τα smartphones και β) τα pads.

 

Υπόψιν: πρόσεξε ότι λέω πως δημιούργησαν δύο αγορές. Όχι δύο τύπους προϊόντων. Διότι, σαν συσκευές, τόσο τα smartphones όσο και τα pads προϋπήρχαν για χρόνια. Η Apple όμως κατέληξε στη σημερινή μορφή τους και ενσωμάτωσε σε αυτά πράγματα που ενώ τώρα τα θεωρούμε δεδομένα, πριν 5 χρόνια μας φαίνονταν... μέχρι και άχρηστα.

 

Πιστεύω ότι έχεις δει την παρουσίαση του iPhone από τον S. Jobs κάπου στο 2007. Αν δε την έχεις δει, ή δε τη θυμάσαι, δες τη. Πλέον τα θεωρούμε δεδομένα, αλλά άμα κάνεις την αντίστροφη πορεία από το πρώτο iPhone μέχρι τα προηγούμενα smartphones με stylus ή/και physical keyboard, θα καταλάβεις που ακριβώς είναι η προσφορά σε κάτι το οποίο σήμερα θεωρούμε δεδομένο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψιν: πρόσεξε ότι λέω πως δημιούργησαν δύο αγορές. Όχι δύο τύπους προϊόντων. Διότι, σαν συσκευές, τόσο τα smartphones όσο και τα pads προϋπήρχαν για χρόνια. Η Apple όμως κατέληξε στη σημερινή μορφή τους και ενσωμάτωσε σε αυτά πράγματα που ενώ τώρα τα θεωρούμε δεδομένα, πριν 5 χρόνια μας φαίνονταν... μέχρι και άχρηστα.

Θα συμφωνήσω σε γενικές γραμμές, ότι διαμόρφωσαν αυτές τις αγορές για να φτάσουν στις μάζες. Η ιδιαιτερότητα είναι ότι δεν προσέφεραν καμία νέα τεχνολογία και τίποτα καινοτόμο! Το ακόμα πιο ενδιαφέρον είναι ότι δεν έγιναν καν πιο προσβάσιμα στο χρήστη, αφού το κόστος τους όχι απλά διατηρήθηκε, αλλά και αυξήθηκε (σε σχέση με τα παλιότερα smartphone), την ίδια ώρα που ως τεχνολογία λειτουργικών προσέφεραν πολύ λιγότερα... Μπορεί τα WM να ήταν δύσχρηστα και άσχημα, αλλά είχαν δεκάδες χαρακτηριστικά που δεν είχε το iPhone μέχρι και 3 χρόνια μετά την κυκλοφορία του (πρώτο και κύριο: multitasking)! Φυσικά, το ίδιο ισχύει και για τα tablet PCs με Windows, πολύ πριν το iPad.

 

Δε σκοπεύω να δω την παρουσίαση γιατί δε με ενδιαφέρει, ως προγραμματιστή. Γενικότερα, προϊόντα που πετάνε στον κάλαθο των αχρήστων τα πρότυπα που όλος ο κόσμος της τεχνολογίας σέβεται και που κλειδώνουν χαρακτηριστικά με τακτικές DRM κλπ. δε με αφορούν (τουλάχιστον από τεχνολογικό ενδιαφέρον). Είναι καλοδεχούμενες οι συσκευές που γίνονται πιο φτηνές και με βοηθούν σε πράγματα, αλλά για να θεωρήσω ότι κάποιος συνείσφερε στην τεχνολογία θα πρέπει να παρουσιάσει κάτι πραγματικά καινοτόμο, κάτι που προηγουμένως δεν μπορούσα να κάνω ή δεν μπορούσα να κάνω με τόσο λίγα λεφτά. Κανένα προϊόν της Apple, τα τελευταία χρόνια, δεν έφερε κάτι νέο στον κόσμο της τεχνολογίας ή έκανε πιο προσιτές τις τιμές. Απλώς έπησε τον κόσμο ότι αξίζει τον κόπο να πληρώνει ένα μηνιάτικο για να αγοράσει smartphone και έκανα πιο εύκολα κάποια πράγματα (λιγότερα από όσα έκαναν άλλα smartphones της αγοράς).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...