Προς το περιεχόμενο

Apollo Quicki 811Tablet 8' 119€


leros2004

Προτεινόμενες αναρτήσεις

+1 τα ιδια κι εδω λολ.. και στην κατασταση ακομα γραφει "αναμονη παραλαβης" (παραγγελια εγινε βραδυ 10/12!). Προσωπικα εγω δε βιαζομαι ιδιαιτερα κιολας..

 

Κατα τα αλλα, οσοι το πηραν πειτε ρε παιδια τα εξης:

1) Γωνιες θεασης οθονης και γενικα ποιοτητα (υποκειμενικα παντα)

2) Εχει root (αυτο συνηθως φαινεται απο το εγκατεστημενο application "SuperUser")

3) Το πισω μερος ειναι απο πλαστικο ή ειναι μεταλλικο? (μακαρι να ναι πλαστικο, λιγοτερες πιθανοτητες για προβληματα με wifi)

4) Μπαταρια ποσο περιπου κραταει (και σε τι ειδους χρηση)

Ευχαριστω εκ των προτερων! B)

 

To tablet το πήρα για την κοπελιά μου.

Απ'ότι πρόλαβα να δω:

1)γωνία θέασης δεν είναι και η καλύτερη αλλά δεν πρόκειται να το κοιτας απο το πλαϊ

2)για root δεν μπορώ να πω ακόμα

3)το πίσω μέρος είναι μεταλλικό

4)το πήρε στα χέρια της στις 13:30 και χωρις φόρτιση(ότι είχε από εργοστάσιο) κράτησε μέχρι 16:10. Η μπαταρία ήταν περίπου στην μέση( όσο μπορείς να το πεις)...Όσο για χρήση, ότι μπορείς να κάνεις χωρίς games και video

 

Να προσθέσω και εγώ στα παραπάνω...νομίζω τα ενδιαφέροντα για όσους δεν έχουν παραλάβει (και μπορούν ακόμα να σωθούν :P) είναι

1) Ποιότητα οθόνης (ανάλυση, ευκρίνεια, χρώματα πως περίπου σας φαίνεται, υλικό κατασκευής)

2) Τελικά η μπαταρία είναι όντως 4000 mah και πόσο περίπου κρατάει με κανονική ή σκληρή χρήση (φυσικά αυτό όχι για τώρα... νωρίς ακόμα αλλά φαντάζομαι ως την Δευτέρα ε θα το έχετε σκίσει ώστε να χρειαστεί φόρτιση :))

3) Αν κάνετε κανένα benchmark πείτε μας :)

4) Η κάρτα γραφικών είναι η 4πύρηνη mali.. φαντάζομαι δεν θα χρειάζεται ιδιαίτερη επιβεβαίωση εδώ ότι τα πάει μια χαρά σε full hd mkv και παιχνίδια...

5) To wifi αν μπορείτε να κάνετε μια δοκιμή σε σχέση με το laptop σας πχ... (δεν το συζητάμε για τα 2 μέτρα ότι δεν ισχύουν αλλά πίσω από 1 τοίχο πχ θα ήταν άσχημο να έχει δυσκολίες)

6) Με τι έκδοση Android έρχεται και αν σας εμφάνισε καμιά αναβάθμιση ή ότι πήραμε αυτό είναι για πάντα :P (μέχρι τουλάχιστον να βρούμε αντίστοιχο tablet με υποστήριξη για ασφαλή αναβάθμιση)

7) Με το google store όλα οκ?

 

Όποιος δεν βαριέται λοιπόν ας μας κάνει ένα review μέσα στο ΣΚ... :)

 

Μια πρώτη ματιά

1)Οθόνη αρκετά καλή, δεν διακρίνεις εύκολα pixel, τα χρώματα είναι σχετικά έντονα.Την φωτεινότητα ήθελα να είναι λίγο πιο δυνατή.

5)Το wifi ζορίζεται μέσα απο δύο τοίχους...σε απόσταση 2,5 μέτρων έχει 2 από τις 3 γραμμές σήμα.(λάβε υποψιν ότι το router είναι ένα της κακιάς ώρας boudtec)

6)Έχει το 4.1 jelly bean

7)Το google store είναι όπως το ξέρουμε.

 

Αυτά προς το παρόν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 566
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστω, φιλε Blackscorp για το input!

Σε οτι αφορα το wifi, μπορει να πασχει απο το συνδρομο "ρανταρ" (οταν το tablet ειναι γυρισμενο με μουρη - οθωνη δηλαδη - προς το router, πιανει καλυτερα, επειδη δεν παρεμβαλλεται η μεταλλικη πλακα). Για πιο ακριβεις πληροφοριες σχετικα με wifi δυναμη σηματος, πολυ καλο ειναι το Wifi Analyzer απο Google Play - free.

Αν μας πειτε και πως το χειριζεται το browsing σε site με αρκετο περιεχομενο (π.χ. http://www.bbc.com/news/) - φορτωνει γρηγορα τις σελιδες, ειναι ομαλο (smooth) το scrolling? Σε pdf ειναι ομαλο το scrolling?

Θα στειλω virtual κουραμπιε σε οποιον τεσταρει αυτα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

EDIT: Πολυ θετικο που εχει 4.1 Jelly Bean! Ελπιζουμε χωρις πολλα bugs :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό υποψιάστηκα ακριβώς... ότι θα έχει 4.1 και όχι 4.0.x γιαυτό ρώτησα.. χαίρομαι που τελικά έχει jb χωρίς να παιδευτούμε. Για τα άλλα μια χαρά... σε 2 τοίχους πάντως οκ δεν είναι και λίγο για να ζορίζεται (σίγουρα θα έπρεπε να μην έχει θέματα) αλλά φυσικά απ την άλλη βλέπουμε πως δεν ισχύουν χαζομάρες του support του στυλ "2 μέτρα απ τον router".

Ευχαριστούμε για το mini review :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις συνδέσεις δίχνει και Ethernet .

 

δηλ. με το καλωδιο της φωτο τερμα δεξια .....κι αυτο: http://www.e-shop.gr...l?id=PER.575949 θα ειναι δυνατη η συνδεση με Ethernet ?

 

sku41179_9.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα παιδια

το αγόρασα την τετάρτη , μόλις το έβαλα για φόρτιση άνοιξε μόνο του, προσπάθησα να το κλείσω αλλά έκανε επανεκκίνηση ( η γλωσσά ήταν πολωνικά ) ,το άφησα για φόρτιση και μετά από 3 ώρες το πήρα στα χεριά μου

αφού έμαθα πολωνικά κατάφερα να βρω τα ελληνικά . το πρόβλημα με την επανεκκίνηση σταμάτησε όταν δεν ήταν συνδεδεμένο για φόρτιση .ενώ όταν το βάζω για φόρτιση και θέλω να το κλείσω κάνει πάντα επανεκκίνηση ‘

η οθόνη έχει ένα καμένο πήξε ,από shop μου είπαν ότι δικαιολογείται μέχρι 8 καμένα πιξελ

με την ασύρματη σύνδεση μόλις απομακρυνόμουν από το μόντεμ ( on telecom) και πήγαινα στο ακριβώς δίπλα δωμάτιο δεν είχα καθόλου σήμα (όπου εκεί η τηλεόραση μου ,που διαθέτει ασύρματη σύνδεση με το μόντεμ , είχε foul σήμα)

για να είμαι λοιπόν συνδεδεμένος στο ιντερνέτ έπρεπε να κάθομαι κοντά στο μόντεμ 2 μετρά η να έχω οπτική επαφή για πιο μακριά

έβαλα ένα sub flash 4gab και διάβασε τα αρχεία , Φώτο - βίντεο κ.λπ. ,βάζοντας εξωτερικό σκληρό δεν έβλεπε τίποτα

(ίσως βλέπει μόνο fat και όχι ntfs ). Από eshop δεν ήξεραν να μου πουν

Ξέρει κάνεις αν η GPU Mali-400 είναι η τετραπυρινη ? γιατί στο shop δεν ξέρουν και στο site της Apollo δεν το διευκρινίζει

Έχω ψάξει λίγο και στο wikipedia γράφει ότι το Rockchip 3066 Cortex A9 Dual Core (που χρησιμοποιεί το QUICKI-811 ) συνεργάζεται με την τετραπιρηνη GPU Mali-400 αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει και άλλη έκδοση

Για όλα αυτά βεβαία έγραψα και στο site της www.Apollo.eu και περιμένω διευκρινήσεις αν μου απαντήσουν …

Το QUICKI-811 λοιπόν χτες παρασκευή το πήγα προς έλεγχο για τις επανεκκινήσεις που κάνει και περιμένω..

Επίσης τι έχει μέσα το κουτί γιατί σε μια Φώτο πιο πάνω βλέπω και ακουστικά που σε έμενα δεν είχε

Αν κάποιος ξέρει τίποτα για όλα τα πιο πάνω ας γράψει κάτι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O rk3066 εχει σιγουρα 4-πυρηνη gpu mali 400 (MP4).Μπορεις να το δεις και στο official spec sheet του επεξεργαστη. Δεν βγαινει σε αλλη εκδοση. Αυτο με την επανεκκινηση πως ακριβως ηταν? Το εβαζες να φορτιζει και εκανε συνεχομενες επανεκκινησεις μια μετα την αλλη? Εχεις δοκιμασει να κανεις επαναφορα των εργοστασιακων ρυθμισεων? (παρολο που δεν εχεις αλλαξει ρυθμισεις - πολλες φορες βοηθαει)

BTW ξερει κανεις αν απο usb θυρα φορτιζει? (λογικα οχι, απλα να δουμε μηπως..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθε φορα που προσπαθούσα να το κλείσω (οσο ητανε στον φορτιστη) εκανε επανεκκινηση.

ναι έκανα επαναφορα ( πολωνικα) αλλά πάλι το ιδιο έκανε

οχι δεν ειδα να φορτίζει όταν το είχα συνδεσει στον υπολογιστή

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά έχω διαβάσει ότι αυτή η επανεκκίνηση που αναφέρεις δεν είναι κάτι το ελλατωματικό. Και άλλα κινέζικα tablets (όπως μάλλον και αυτό) φορτίζουν μόνο όταν είναι ανοιχτά. Οπότε αν τα βάλεις στην πρίζα ανοίγουν και όταν τα κλείσεις καθώς φορτίζουν ξανά-ανοίγουν αμέσως μετά. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους του καθώς με ανησύχησε είναι η εμβέλεια των ασύρματων δικτύων αν όντως ισχύει αυτό με τα 2 μέτρα που αναφέρθηκαν. Επίσης έχει κανένα bug/κόλλημα η έκδοση 4.1 που φοράει (ευχάριστη έκπληξη ήταν αυτό); Τέλος :) από απόδοση σε κάνα παιχνίδι για να σκοτώνουμε καμία ώρα πως είναι (αν το δοκίμασε κανείς);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

4 εκδοχες (απο την καλυτερη στη χειροτερη):

1. It's not a bug, its a feature. Σε καποιες συσκευες υπαρχει επιλογη κατι σαν "Stay awake while charging", νομιζω στα Developper Options, που οταν την ξε-τικαρεις κλεινει. Δεν ξερω αν εχεις δει κατι παρομοιο, δεν ειμαι σιγουρος αν συνεχιζει υπαρχει στο 4.1 jelly bean.

2. Pυθμιση του bootloader, που αντι να δειχνει το animation της φορτισης προχωραει στο φορτωμα λειτουργικου.

3. Hardware design. Κινεζοι, καμια φορα δεν ξερεις τι εχουν στον εγκεφαλο.

4. Ελαττωμα στο hardware. (Σε περιπτωση που σε αλλους χρηστες εχει διαφορετικη -κανονικη- συμπεριφορα)

Επεξ/σία από strldr1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς δεν πρόλαβα ούτε σήμερα να το παραλάβω λόγω δουλειάς. τώρα Δευτέρα...από τι βλέπω έχουμε 2 άτομα που έχουν να πουν καλά λόγια και 1 που δεν είναι ευχαριστήμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με την φόρτιση και την επανεκκίνηση γίνεται και στο Pipo S1 που έχω. Δεν νομιζω να φταίει η ταμπλέτα ...

 

Απο ότι κατάλαβα τελικά έχει Ελληνικά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Αν λες για μένα junior member δεν δυσαρεστήθηκα από το μηχάνημα διότι για την τιμή του και γρήγορο μου φάνηκε και εμφανίσιμο δοκίμασα πολλά παιχνίδια και καποια εργα απο usb φλασακι δεν κολλαγε και ειχε καλη εικονα , βέβαια να πω την αλήθεια δεν έχω ασχοληθεί με tablet παρά μόνο μια δυο μέρες ψάχνοντας πριν την προσφορά του eshop, στο eBay κ.λ.π. για τιμές και πληροφορίες για tablet hardware στο διαδίκτυο

Αν εξαιρέσεις τα πολωνικά και το καμένο πιξελ ,απλά μου την έσπασε λίγο που έπρεπε να το στείλουν στο service για καμιά εβδομάδα ενώ θα έπρεπε να ξέρουν τι έχει και να μου απαντήσουν αν έχει πρόβλημα ή όχι ώστε να μου το αλλάξουν επιτόπου ή να μου πουν ότι δεν έχει πρόβλημα

 

παιδια οσοι το πηρατε πειτε μου ειχε πολωνικα οπως το δικο μου ?( αφου εμαθα πρωτα πολωνικα ,

στο -przygotowania- μενου βρηκα τα ελληνικα )

και εκτος απο τα δυο καλωδια και φορτιστη μηπως ειχε και ακουστικα οπως στην πιο πανω φωτο του φιλου ? (το δικο μου δεν ειχε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το wifi οπως εγραψα για να κατεβασω εφαρμογες και παιχνιδια οταν εχανα οπτικη επαφη με το μοντεμ του σπιτιου (on telecom ) στα 3 μετρα και ενα τοιχο παρεμβολη εχανε το σημα, η τηλεοραση μου στα εξι μετρα και 2 τοιχους ενδιαμεσα εχει καμπανα σημα.

στο πανεπιστημιο που το δοκιμασα σε ενα μεγαλο εσωτερικο χωρο επιανε σημα καμπανα αλλα δεν ηξερα που ειναι η κεραια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...