Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκανα αιτημα στα καπακια μολις αποσυνδεθηκε,vdsl 200.....(εκαναν εργασιες δικτυου οτετζιδες για να συνδεσουν τους απεναντι(καινουρια πολυκατοικια)! Στο υφυσταμενο απερχομενο που με ειχαν βαλει μετα τα εργα,εδινε και στον κατανεμητη τερμα σφαλματα,οποτε και με αλλαξαν απερχομενο....και στην αρχη δεν ειχαμε σφαλαματα(στο διαγνωστικο του οτε) αλλα μετα απο κανα μισαωρο ξαναρχισαι και με πεταγε! Πριν τις εργασιες ολα κομπλε ,καμια αποσυνδεση(ειχα το speedport plus 1).Μεσα στο σπιτι αποσυνδεσα απο τα powerlines.....μεχρι και τον συναγερμο μηπως και.......αλλα τζιφος....παλι αποσυνδεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

54 λεπτά πριν, generalb31 είπε

Εκανα αιτημα στα καπακια μολις αποσυνδεθηκε,vdsl 200.....(εκαναν εργασιες δικτυου οτετζιδες για να συνδεσουν τους απεναντι(καινουρια πολυκατοικια)! Στο υφυσταμενο απερχομενο που με ειχαν βαλει μετα τα εργα,εδινε και στον κατανεμητη τερμα σφαλματα,οποτε και με αλλαξαν απερχομενο....και στην αρχη δεν ειχαμε σφαλαματα(στο διαγνωστικο του οτε) αλλα μετα απο κανα μισαωρο ξαναρχισαι και με πεταγε! Πριν τις εργασιες ολα κομπλε ,καμια αποσυνδεση(ειχα το speedport plus 1).Μεσα στο σπιτι αποσυνδεσα απο τα powerlines.....μεχρι και τον συναγερμο μηπως και.......αλλα τζιφος....παλι αποσυνδεσεις.

Ε καποιο λαθος θα κάνανε οταν κανανε εργα που είπες μπορεί να κόψανε καλώδιο απο απροσεξία ξερω γω φορτο εργασίας.. μπορεί κατι να μην κανει καλή επαφή κλπ..

Εσυ δεν μπορείς να κάνεις κατι το θέμα είναι στι δίκτυο χαλκου αρα και ρουτερ να αλλάξεις μπριζες, καλώδια στο σπιτι σου δεν θα καταφέρεις κατι..

Κανε hotspot απο κινιτο και δωσε παλι αίτημα βλάβης και πες τους οτι απο τοτε που κανανε εργα αρχησαν τα προβλήματα στην γραμμή σου.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Guys Καλησπέρα σας εχω θεμα με τη Γραμμή μου (Vodafone ADSL) παρατηρω εδω και καιρό αρκετές αποσυνδεσεις σήμερα μπηκα στο Administration Page του Router μου (Tp-link w8951nd)  ειδα ότι το Snr παρουσιάζει πτώση απο 6 που ήταν με το ζόρι ανεβαίνει στο 3 ενώ τα CRC Errors φτάνουν στο θεό μεσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα τι μπορω να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσοι δεν εχουμε οπτική  ίνα ταλαιπωρούμαστε με το σάπιο χαλκό. Εμένα η 100άρα VDSL ξεκινησε πριν 2 χρόνια  με συγχρονιαμό 110/10 (Cosmote) και attainable 140/60 .  Μεσα σε ενα χρονο πέσαμε περιπου στα 98/10 και attainable 110/55  (ολα αυτά με Cosmote) 

Τώρα στην Vodafone ειμαι 90/10 με attainable 92/50 !!    Η εσωτερική μου καλωδίωση ειναι αψογη, δυσκολο να καταλαβω τι έγινε. Το κακό ειναι οτι οσο εισαι στα "acceptable" όρια της γραμμής δεν ασχολούνται... 

 

 

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, prometheas είπε

Οσοι δεν εχουμε οπτική  ίνα ταλαιπωρούμαστε με το σάπιο χαλκό. Εμένα η 100άρα VDSL ξεκινησε πριν 2 χρόνια  με συγχρονιαμό 110/10 (Cosmote) και attainable 140/60 .  Μεσα σε ενα χρονο πέσαμε περιπου στα 98/10 και attainable 110/55  (ολα αυτά με Cosmote) 

Τώρα στην Vodafone ειμαι 90/10 με attainable 92/50 !!    Η εσωτερική μου καλωδίωση ειναι αψογη, δυσκολο να καταλαβω τι έγινε. Το κακό ειναι οτι οσο εισαι στα "acceptable" όρια της γραμμής δεν ασχολούνται... 

 

 

πριν εναμιση χρονο περιπου απο 50αρα γραμμη nova κανω ανανεωση σε 100αρα παλι nova. η μεγιστη ταχυτητα ηταν -78-80 mbps   με το zte h288a ,απο μερια τους ηταν εντος οριων οποτε δεν μπορουσαν να κανουν κατι , απο μεριας μου αλλαξα τηλεφωνικο καλωδιο , φιλτρο vdsl μεχρι και τηλεφωνικη πριζα χωρις καμμια αλλαγη, τελος αγοραζω και ενα modem tplink αλλα παλι η μεγιστη ηταν 82mbps. πριν κανα χρονο  η nova  εδινε ενα μοντεμ huawei το οποια αγορασα 20€ και με το που το συνδεω η ταχυτητα απο 82 ανεβηκε στα 94 και μετα απο καποιους μηνες εφτασα να εχω 109mpbs χωρισ να κανω κατι εγω. 

Τον τελευταιο καιρο το ιντερνετ ετρωγε πολλα σκαλωματα και αποσυνδεσεις . τελικα αποδειχτηκε οτι το προβλημα ηταν το huawei  γιατι βαζωντας παλι το zte h288a  (αυτο χρησιμοποιώ πλεον ) σταματησαν και τα προβληματα βεβαια τωρα το zte συγχρονιζει 99mpbs 

τι μοντεμ εχεις. αν μπορεις δοκιμασε και κανενα αλλο μπας και......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω τους ζητησα  να μου ριξουν το snr και μου ειπαν δεν γινεται... ειμαι με χαλκο και μπαινω αυτην την στιμη με  41600 ενω παλαιοτερα εμπαινα με 49700. τωρα τι να τους πω?

Screenshot (1).png

Επεξ/σία από zeus2014
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zeus2014 είπε

εγω τους ζητησα  να μου ριξουν το snr και μου ειπαν δεν γινεται... ειμαι με χαλκο και μπαινω αυτην την στιμη με  41600 ενω παλαιοτερα εμπαινα με 49700. τωρα τι να τους πω?

Screenshot (1).png

με snr 6db και αλλαγή από fast/ fast  σε fast/interleved θα πιάσεις 50αρι και θα μειωθούν τα crc errors ....  μπορείς να το κάνεις μόνος σου σε interleved μέσα από το μενού με κωδικούς root

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, btcminer22 είπε

με snr 6db και αλλαγή από fast/ fast  σε fast/interleved θα πιάσεις 50αρι και θα μειωθούν τα crc errors ....  μπορείς να το κάνεις μόνος σου σε interleved μέσα από το μενού με κωδικούς root

ναι αλλα θελω fast fast λογω online gaming και θελω χαμηλο ping...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, btcminer22 είπε

με snr 6db και αλλαγή από fast/ fast  σε fast/interleved θα πιάσεις 50αρι και θα μειωθούν τα crc errors ....  μπορείς να το κάνεις μόνος σου σε interleved μέσα από το μενού με κωδικούς root

Σε ποιο menu ρυθμίζεις το interleved;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, kkolios said:

Σε ποιο menu ρυθμίζεις το interleved;

Δεν το ρυθμίζεις εσύ. Είναι ρύθμιση στο προφίλ της πόρτας σου στο DSLAM. Εσύ μπορείς μόνο να το ζητήσεις από τον πάροχό σου να το αλλάξει. Αν είναι σε καμπίνα άλλου παρόχου πάντως, το πιο πιθανό είναι να σου ρίξει άκυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, kkolios είπε

Σε ποιο menu ρυθμίζεις το interleved;

INTERNET_--->WAN----->DSL MODULATION PARAMETERS_---->Enhance Capability------>G.INP

https://prnt.sc/a7TTNoZzO9s9

Επεξ/σία από btcminer22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα δουλέψει αυτό όταν δεν έχει καν INP ενεργό (0/0 symbols στο screenshot πιο πάνω) και μάλιστα 8b προφίλ, άρα πιθανώς από Α/Κ και όχι καμπίνα. Επίσης, το INP βοηθάει και αυτό στα σφάλματα. Δεν υπάρχει λόγος να το κλείνουμε για το υποδεέστερο Interleaving που προσθέτει και πάντα σταθερό latency.

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, btcminer22 είπε

INTERNET_--->WAN----->DSL MODULATION PARAMETERS_---->Enhance Capability------>G.INP

https://prnt.sc/a7TTNoZzO9s9

Σε αυτο το screenshot βλεπω οτι δεν εχει τικαρισμενα ολα τα profile ενω σε εμενα ειναι ολα τικαρισμενα.για ποιο λογο ξερεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, zeus2014 είπε

Σε αυτο το screenshot βλεπω οτι δεν εχει τικαρισμενα ολα τα profile ενω σε εμενα ειναι ολα τικαρισμενα.για ποιο λογο ξερεις?

το προφίλ που έχω είναι 17a τα έχω απενεργοποιήσει για να συγχρονίζει κατευθείαν σε 17a

 

Επεξ/σία από btcminer22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...