Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kostas_77 είπε

Το έχω το πρόβλημα από όταν μου κάνανε την δωρεάν αναβάθμιση ... Ωστόσο αυτόι μου λένε ότι δεν βλέπουν λέει στην γραμμή μου errors ! Το πρόβλημα αυτό δημιούργησε συνήθως μετά το απόγευμα ! Τι άλλο μπορεί να είναι ? 🤔

ηλεκτρομαγνητικός θόρυβος είναι αν γίνεται συγκεκριμένη ώρα συνήθως, και αν προέρχεται από έξω από το σπίτι δύσκολα βρίσκεται και τα συνεργεία δεν δουλεύουν τέτοιες ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε αν υπάρχει πιθανότητα να επηρεαστεί η ταχύτητα συγχρονισμού στο Ίντερνετ λόγω νέων συνδέσεων από ενοίκους πολυκατοικίας κι επίσης αν μπορεί να επηρεαστεί πάλι η ταχύτητα συγχρονισμού από μεταλλικές σκαλωσιές που είναι τοποθετημένες εξωτερικά μιας πολυκατοικίας λόγω έργων επισκευών .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, infin1tyGR είπε

Από νέες συνδέσεις μπορεί, από σκαλωσιές όχι.

Οκ, ευχαριστώ ,άλλη μια ερώτηση ,στην ίδια πολυκατοικία , ένας όροφος διαφορά , και οι δυο όροφοι με Cosmote 100Mbps , ο ένας παίρνει 98mbps με Speedport plus, εγώ με σταθερή πτώση ταχύτητας τον τελευταίο χρόνο από περίπου 87mbps ,εσχάτως στα 81 περίπου και τώρα με αλλαγή σε ZTE H 1600 max speed στα 68-70mbps. Που θα οδηγηθεί η σκέψη κάποιου ως προς την πιθανή/σε αιτία /ες του προβλήματος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jimlyk2014 είπε

Οκ, ευχαριστώ ,άλλη μια ερώτηση ,στην ίδια πολυκατοικία , ένας όροφος διαφορά , και οι δυο όροφοι με Cosmote 100Mbps , ο ένας παίρνει 98mbps με Speedport plus, εγώ με σταθερή πτώση ταχύτητας τον τελευταίο χρόνο από περίπου 87mbps ,εσχάτως στα 81 περίπου και τώρα με αλλαγή σε ZTE H 1600 max speed στα 68-70mbps. Που θα οδηγηθεί η σκέψη κάποιου ως προς την πιθανή/σε αιτία /ες του προβλήματος; 

Βάζεις το ρουτερ απευθείας στον κατανεμητη και βλεπεις εκει ποσο συγχρονίζει το ρουτερ. 

Αν συγχρονίζει περισσότερο στον κατανεμητη  τοτε υπάρχει καποιο πρόβλημα στην εσωτερική καλωδίωση. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

Βάζεις το ρουτερ απευθείας στον κατανεμητη και βλεπεις εκει ποσο συγχρονίζει το ρουτερ. 

Αν συγχρονίζει περισσότερο στον κατανεμητη  τοτε υπάρχει καποιο πρόβλημα στην εσωτερική καλωδίωση. 

 

 

Οκ αυτό σκέφτηκα κι εγώ ,είχα δώσει πριν λίγες ημέρες βλάβη, μίλησα με τον τεχνικό μου είπε εν τάχει  ότι μέτρησε στην καμπίνα με δοκιμή τριών διαφορετικών ζευγών και με ξανά έβαλε στο υπάρχον που είχε την υψηλότερη ταχύτητα ,μετά μου είπε ότι αν υπάρχει πρόβλημα στο χαλκό κάνεις δεν ασχολείται με το χαλκό στην εποχή της οπτικής ίνας ,ότι δεν πιάνω παραπάνω στην περιοχή ,αν θέλω να υποπέσω στα 50 mbps λόγω μη υποστήριξης πλέον των 100Mbps στην περιοχή και αλλά γενικόλογα που τα έχω ακούσει άπειρες φορές. Πριν ένα χρόνο περίπου είχα φέρει τεχνικό μέσω του cosmote @ connect ,επίσης πληρωμή να ελέγξει την εσωτερική καλωδίωση , μου λέει δεν έχεις καλή καλωδίωση ,του λέω από που το συμπεραίνεις αυτό ,δεν πήρα απάντηση , απλά στην πρίζα που είχα το μόντεμ μου έβγαλε το splitter και έκοψε το jumperκαι του καλωδίου που μπαίνει στην τηλεφωνική πρίζα και συνέδεσε τα καλώδια απευθείας ,δεν είδα διαφορά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, jimlyk2014 είπε

απλά στην πρίζα που είχα το μόντεμ μου έβγαλε το splitter και έκοψε το jumperκαι του καλωδίου που μπαίνει στην τηλεφωνική πρίζα και συνέδεσε τα καλώδια απευθείας ,δεν είδα διαφορά .

805868036_.png.49b2aaf85bf4a877f7a0afc24213e2fb.png

 

 

jumber δεν ξερω τι εννοείς αλλα με σπλιτερ σε viop σύνδεση δεν ειναι ο καλύτεροσ τρόπος σύνδεσης.

οπως ειναι στην δεξιά εικονα ειναι το σωστό.

μέτρησε καποιος τεχνικος στο κατανεμητή τησ πολυκατοικίας τι συχρονισμο βλεπει?

ΑΛΛΟ καμπίνα/καφαο ΑΛΛΟ κατανεμητής πολυκατοικίας btw

μπορει το πρόβλημα  να ειναι στην διαδρομή του χαλκου  καφαο - κατανεμητής εκει δεν μπορεις να κανεις και πολλα ..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

805868036_.png.49b2aaf85bf4a877f7a0afc24213e2fb.png

 

 

jumber δεν ξερω τι εννοείς αλλα με σπλιτερ σε viop σύνδεση δεν ειναι ο καλύτεροσ τρόπος σύνδεσης.

οπως ειναι στην δεξιά εικονα ειναι το σωστό.

μέτρησε καποιος τεχνικος στο κατανεμητή τησ πολυκατοικίας τι συχρονισμο βλεπει?

ΑΛΛΟ καμπίνα/καφαο ΑΛΛΟ κατανεμητής πολυκατοικίας btw

μπορει το πρόβλημα  να ειναι στην διαδρομή του χαλκου  καφαο - κατανεμητής εκει δεν μπορεις να κανεις και πολλα ..

 

 

 

Ευχαριστώ πάλι για τις απαντήσεις σου , ο τεχνικός προχθές της cosmote δεν πρέπει να πέρασε από τον κατανεμήτη της πολυκατοικίας αλλά ούτε και το διαμέρισμα ,πρέπει να πήγε μόνο στην καμπίνα , οι τελευταίοι έλεγχοι κατανεμητη και εσωτερικής καλωδίωσης έγιναν περίπου ενάμισυ χρόνο πριν και από ότι θυμάμαι και ο ηλεκτρολόγος και ο τεχνικός στις ταχύτητες που μου ανέφεραν υπήρχε μια απόκλιση περίπου 1-3 mbps το πολύ σε σχέση με την ένδειξη του μόντεμ μόλις συνδεόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

εχω αποσυνδέσεις και πολλά crc εδω και ενα μηνα .. δεν εδωσα πολυ σημασία γτ ειπα θα ειναι παροδικό και θα φτιάξει μονο του..στο ρουτερ όμως δεν ειχα παρατήσει οτι το line attenuation εχει ανέβει απο 15 που ηταν πριν στο 30 😮.,.

τι μπορει να σβένει και ανέβηκε τοσο? μου αλλάξανε ζεύγος και μου βάλανε καποιο σκάρτο? (εγω δεν  εχω ζητήσει κατι τέτοιο παντως..) 

να χαλασε το ρουτερ?πρεπει να ερθει τεχνικός για να ζητήσω αλλαγη?(παλιότερα που ειχα αλλάξει δεν ηρθε τεχνικος τωρα δεν ξερω τι γινετε )

η καλωδίωση απο το κουτι του οτε μεχρι το μεσα στο σπιτι εχει αλλαχτεί απο εμενα με καλώδιο utp 5 μετρων δεν νομιζω να εχει προβλημα αυτο γτ το εχω ελέγξει..το καλώδιο αυτο τερματίζει σε μπριζακι rj11 και μετα παει στο σπλιτερ στο ρουτερ κ το τηλέφωνο ..

 

π.σ 1 εχω δοκιμασει και απευθείας πανω στο ρουτερ παλι τα ιδια.

π.σ 2 εχω adsl Vodafone 

 

 

 

 

 

ροθτερρρρ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει αν βλέπει κάτι λάθος στις μετρήσεις του router μου π.χ noise margin αν είναι φυσιολογικό γιατί έχω θέμα σε streaming μου κολλάει πολλές φορές ενώ αν βάλω ίντερνετ από τα δεδομένα του κινητού με μικρότερη ταχύτητα που έχει παίζει πιο καλά. Σορυ αν είμαι σε λάθος topic ή έχει απαντηθεί πολλές φορές αλλά είδα λίγο τις αναλύσεις για noise margin κτλ και δεν έβγαλα κάποια άκρη.

Screenshot_2022-11-13-21-03-54-24_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τη βοηθεια σας γιατι θα το πεταξω απο το παραθυρο.....σε γραμμη 200 χωρις προβληματα μεχρι πριν 5 μερες ,οπου αρχισαν οι αποσυνδεσεις....απειρες μεσα στη μερα....μπορει ανα 5 λεπρο...30λεπτο....3ωρο....και εικονα των στατιστικων παρακατω.Ηρθε τεχνικος....αλλαξε απερχομενο....για κανα 5λεπτο που ειχε το διαγνωστικο δεν εγραφε σφαλματα αλλα μολις καθισα ενα μισαωρο ξαναρχισαμε.......εχετε ιδεα τι γινεται??? Εχω το speedport plus 2

Untitled.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, generalb31 είπε

Τη βοηθεια σας γιατι θα το πεταξω απο το παραθυρο.....σε γραμμη 200 χωρις προβληματα μεχρι πριν 5 μερες ,οπου αρχισαν οι αποσυνδεσεις....απειρες μεσα στη μερα....μπορει ανα 5 λεπρο...30λεπτο....3ωρο....και εικονα των στατιστικων παρακατω.Ηρθε τεχνικος....αλλαξε απερχομενο....για κανα 5λεπτο που ειχε το διαγνωστικο δεν εγραφε σφαλματα αλλα μολις καθισα ενα μισαωρο ξαναρχισαμε.......εχετε ιδεα τι γινεται??? Εχω το speedport plus 2

Untitled.png

VDSL έχεις? Εκανες εργασίες, πηραξες τπτ καλώδιο ρουτερ, Τηλεφώνου τις τελευταίες 5 μερες με αποτέλεσμα να βγάζει η γραμμή προβλήματα? 

Δοκίμασες με αλλο ρουτερ? 

Μήπως έβρεξε γτ υπάρχουν προβλήματα οταν βρέχει στις γραμμές.. (Εχουμε και σεισμούς τωρα btw) 

Δοκίμασε με αλλο ρουτερ βαλτο στην πρώτη πρίζα απευθείας δλδ το καλώδιο που ερχετε στο σπίτι αν δουλέψει καλός.. 

Μετα δοκιμάζεις στον κατανεμητη βάζεις ρουτερ εκει αλλα ειναι μπέρδεμα πρέπει να βρεις ζεύγος και θέλει καο παροχή ρεύματος το ρουτερ.. Αν ομως και στον κατανεμητη εχεις προβλήματα τοτε το θέμα είναι του παροχου στο dslam η του ΟΤΕ(για τον χαλκο αλλα εσυ έχεις οτε πάροχο) .. Ξανακάνεις αίτημα και περιμένεις. 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...